Aanbesteden gaat al iemand snel verkeerd 'Huizen zijn te duur voor alleenstaanden' pzc Woensdag 5 maart 2008 7 Door problemen in de aanbesteding viel de verbouwing van het Rijksmuseum in Amsterdam vele miljoenen hoger uit. De verbouwing is nu jaren vertraagd. foto David van Dam/GPD Aanbesteding Om het vrije verkeer van goe deren en diensten te bevorde ren heeft de EU bepaald dat grote overheidsopdrachten moeten worden aanbesteed. Voor Nederland ligt de grens waarop Europees moet worden aanbesteed op 5,15 miljoen eu ro voor openbare werken. Voor levering van goederen en dien sten moet de centrale overheid boven de 133.000 euro aanbe steden. Andere overheidsinstel lingen moeten dit vanaf 206.000 euro. Uitzondering zijn water- en energievoorzie ning, vervoer en postdiensten. Daar moeten alle overheden vanaf een bedrag van 412.000 euro aanbesteden. Probleemgevallen Het gaat jaarlijks vele malen mis met aanbestedingen. Een greep. Elektronisch kinddossier: aan besteding moest opnieuw, ge brek aan heldere prijscriteria Verbouwing Rijksmuseum: aanbesteding moet over door dat enig overgebleven kandi- Het moest veel geld besparen en efficiëntie bevorderen. Maar in de praktijk gaat veel mis bij het aanbesteden van belangrijke publieke diensten, zoals openbaar vervoer en overheidsgebouwen. door Gert van Harskamp De opening van het 'nieuwe' Rijksmuseum in Amsterdam had in 2009 een groot feest moeten worden. Na een hele reeks mislukte overheidsaanbestedingen zou de Rijksgebouwendienst kun nen laten zien dat ambtenaren pri ma in staat zijn een opdracht aan te besteden. Het was daarom even slikken toen de aanbestedingsprocedure was af gerond en slechts één bouwbedrijf de verbouwing wilde uitvoeren. Zeker toen de envelop werd geo pend en bleek dat bouwer BAM de klus voor 222 miljoen euro wil klaren, een extreem verschil met de tegenbegroting van 134 miljoen euro van de Rijksgebouwendienst. De opening is inmiddels uitgesteld tot, waarschijnlijk, 2013. Een drama, vindt jurist Hein van der Horst. Hij is verbonden aan PPS Adviseurs Overheidsopdrach ten, dat overheden begeleidt bij aanbestedingsprocedures. Maar het verbaast Van der Horst niets. Dagelijks krijgt hij overheidsinstan ties aan de lijn die zijn hulp inroe pen als zij goederen of diensten moeten inkopen. „En dan zie je dat het in het begin al verkeerd gaat, bij het formuleren van de op dracht. Krijg ik een school aan de lijn die nieuwe computers wil. Als ik dan vraag of die computers voor al bestemd zijn voor leerlingen of leraren, wat de school met die computers wil, dan is daar geen antwoord op. Dat is toch wel be langrijk." Sinds de eerste aanbestedingen, Jaar cel en tbs voor verijdeld gezinsdrama alkmaar - De rechtbank in Alk maar heeft een 39-jarige vrouw uit Andijk veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf en tbs. De rechtbank acht bewezen dat de vrouw brand stichtte in haar huis terwijl haar man en zoons lagen te slapen. Daarna draaide ze de gaspitten van het fornuis open en verliet met haar hond de woning. I Een week later hield de politie haar aan in haar auto. Vrijwillige belasting op fiets op Waddeneiland vlieland - Toeristen die vanaf dit voorjaar een fiets huren op Schier monnikoog of Vlieland kunnen vrijwillig 2 euro belasting betalen om de eilanden leuker te maken. Met het geld wordt op Schier speel- materiaal gekocht voor het speel- I bos. IOp Vlieland gaat het geld naar in formatiepanelen voor kinderen. Wie betaalt, krijgt een vlaggetje I op zijn fiets. eind jaren negentig, stapelt de overheid fout op fout. Volgens Ar jan van Weele, hoogleraar inkoop management aan de Technische Universiteit in Eindhoven, gaat het al mis in de politieke besluit vorming. „Politici vinden het span nend om geld te verdelen, maar wat daarna gebeurt interesseert ze niets. Vaak wordt gekozen voor een aanbesteding om te bezuini gen en dan gaat het gegarandeerd verkeerd. Hét voorbeeld is wel de thuiszorg." Een jaar na het aanbesteden van de thuiszorg is niemand tevreden. De wet wordt alweer veranderd, want de cliënten klagen over de ge brekkige zorg en het thuiszorgper- soneel wordt massaal ontslagen. De aanbestedingsprocedures heb ben thuiszorginstellingen het afge lopen jaar naar schatting vijftig miljoen euro gekost. Dat geld komt voor een groot deel uit de Boer Frans Boer Frans gaat zingen in café en discotheek HENGELO - Boer Frans uit het KRO-programma Boer Zoekt Vrouw gaat zijn bekendheid uitbui ten als zanger. Op tentfeesten, in discotheken, in cafés of gewoon bij mensen thuis gaat hij optreden onder de titel De Leukste Boer On Toer. Zijn repertoi re bestaat uit '(b)oer-Hollandse liedjes die je in een keer mee zingt'. Hij maakt ook een single: Ik Ben Boer Frans. AWBZ-premie, gemeenschapsgeld dus. „Al dat geld zou anders naar de zorg gaan", zegt directeur Jan Verschuren van brancheorganisa tie BTN. „Een aanbesteding kost gemiddeld 12.500 euro. Maar een thuiszorginstelling schrijft zich bij veel meer gemeenten in, want als je één aanbesteding mist, heb je helemaal geen werk meer." In de thuiszorg is te laag ingeschre ven omdat gemeenten niet goed hebben omschreven wat zij pre cies willen, zegt projectleider Henk Wijnen van PIANOo, het netwerk van overheidsopdrachtge vers, onderdeel van het ministerie van Economische Zaken. „Eigen lijk gaat het niet verkeerd bij het aanbestedingsproces, maar bij het inkoopproces. In die beginfase valt een hoop geld te besparen." Hoeveel te veel wordt uitgegeven is onmogelijk te zeggen. Duidelijk is wel dat het om hele grote bedra 'IJzeren Rijn even veilig als Betuweroute' den haag - De IJzeren Rijn kan pas operationeel worden als deze voldoet aan dezelfde kwaliteits- en veiligheidseisen als de Betuwelijn. De extra tunnels, ongelijkvloerse kruisingen en geluidschermen ver gen miljarden. Dat bleek gisteren tijdens een hoorzitting in de Twee de Kamer. Bestuurders uit Lim burg stelden dat de lijn aan veel ei sen moet voldoen. De Kamer de batteert er volgende week over. Inbrekers slaan toe in Brabantse kerken aalburg - Inbrekers hebben zon dagnacht toegeslagen in de her vormde kerken in Aalburg, Veen, Babyloniënbroek en Uitwijk. In de kerken was de braakschade groot. In Babyloniënbroek werd een sta tenbijbel van Jacob Keur uit 1682 weggenomen. Kinderen troffen het gebedsboek maandagmiddag aan in een sloot bij een basis school. Ook zijn collectebussen in de getroffen kerken gekraakt. gen gaat. Van Weele: „Uit onder zoek blijkt dat een gemiddeld be drijf al 6 tot 8 procent kan bespa ren door professioneel inkoopma nagement. Dat is bij de overheid zeker het geval." Probleem is dat de overheid niet weet voor welk bedrag zij jaarlijks goederen en diensten inkoopt. Eco nomische Zaken gaat uit van rond de vijftig miljard euro, waarvan vijftien miljard door de Rijksover heid en de rest door provincies, ge meenten en aan de overheid geli eerde instanties, zoals scholen en zelfstandige bestuursorganen. De Oeso, denktank van rijke landen, schat dat Nederland jaarlijks voor zo'n honderd miljard inkoopt. „De drang om te weten hoeveel geld wordt uitgegeven ontbreekt", zegt aanbestedingsspecialist Van der Horst. „De mentaliteit is: als je tekort komt verhoog je toch de be lasting en parkeertarieven?" Van ondervraagde singles vindt 85 procent woningen onbetaalbaar. amersfoort - Alleenstaande Ne derlanders zijn zeer kritisch over het functioneren van de woning markt. Dat bleek gisteren uit repre sentatief onderzoek dat Vereniging Eigen Huis (VEH) in januari liet uitvoeren onder 423 mensen in de leeftijd van 18 tot 35 jaar oud. Van de ondervraagden vindt 85 procent de prijzen van koopwonin gen veel te hoog. Zij geloven er vol gens VEH niet in dat ze nog op ei gen kracht een huis of apparte ment kunnen kopen. „De meest gehoorde klacht bij singles is dat Alleenstaanden zijn kritisch over de woningmarkt. Huizen zijn te groot en te duur. Zij geloven niet dat ze op eigen kracht een huis of appartement kunnen kopen. daat te veel vraagt Politiehelikopters: opnieuw aanbesteed, door te hoge eisen kon Helifly niet aan de op dracht voldoen Aanbesteding streekvervoer in Brabant: ontaardde in een juridisch gevecht door fouten en slechte kwaliteit Noord-Zuidlijn Amsterdam: veel duurder dan begroot, doordat de opdracht tijdens het bouwen steeds veranderde Thuiszorg: vele voorbeelden, gemeenten weten niet welke kwaliteit zij willen Isolatieproject rond Schiphol: honderden miljoenen duurder door verkeerde inschatting van de kosten Nieuwbouw ministeries van Justitie en Binnenlandse Za ken: aanbesteding moest twee keer over. het gros van de huizen gebouwd is voor meerdere bewoners", stelt VEH. „Dus is het te groot en te duur." De belangenvereniging van huisei genaren wijst erop dat Nederland circa 2,5 miljoen alleenstaanden telt. In 2025 zijn er volgens het Ruimtelijk Planbureau 3,3 miljoen. Uit het onderzoek blijkt dat het overgrote deel van de singles een woning wil met drie kamers en liefst ook een tuin of balkon. „Om dat singles dicht bij voorzieningen willen wonen, is dat een dure keu ze", constateert VEH. Algemeen directeur Marlies Per- not van VEH vindt dat de kwestie hoog op de politieke agenda moet. „Het kan toch niet zo zijn dat zo'n grote en economisch belangrijke groep mensen verstoken blijft van een passend eigen huis en daar mee de mogelijkheid wordt ontno men om een veilig vermogen op te bouwen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7