Veiligheid: kinderlijk simpel DRV innovatief column Echtscheiding: WAT KOST HET? Roeland Jansen: 'Nederland onbegrijpelijk laks als het gaat om veiligheid op het water Foto: Willem Mieras Partijen die van alles beloven maar je uiteindelijk laten stikken, een schijn baar eindeloze marathon om een octrooi aan te vragen, leuren langs ban ken, diepe dalen, euforische pieken, enorme investeringen en dagen datje de handdoek in de ring wilt gooien. Zelf een nieuw product op de markt bren gen vergt bijna het onmogelijke, zegt Roeland Jansen uit Burgh-Haamstede. door Dennis Rijsbergen BURGH-HAAMSTEDE - "Ik moet de energie tot uit mijn tenen halen. Want Nederland is geen ondernemersland." Maar na jaren knokken, is hij klaar om Eu ropa, en misschien wel de wereld, te vero veren met Kids Nautique. Jansen brengt kindveiligheid en watersport bijeen en verwondert zich waarom de producten die hij bedenkt niet al lang bestaan. Vanuit zijn huurhuisje in Burgh-Haamste- de werkt hij aan zijn droom. Goede baan opgezegd, huis verkocht, eigen geld in de productontwikkeling gepompt, nog eens flink wat geld erbij geleend; veel mensen uit zijn omgeving verklaarden hem voor gek. "Je hebt toch een goede baan? Waar om zou je die opgeven? Nee, in Neder land kiezen mensen vaak voor veilig, voor een negen tot vijf leven." Jansen werkte zestien jaar bij kleine en grote bedrijven, vooral om daar eens de boel flink op te schudden."Ik ben organi satieadviseur. Ik ben betrokken geweest bij de opzet van operationele veiligheid en heb bij bedrijven gewerkt waar de stekker uit werd getrokken en ik de klus moest klaren. Ook heb ik twee privé-klinieken gereorganiseerd. Vooral dat laatste was een titanenjaar. Toen ik daarmee klaar was., dacht ik: wat nu verder? Wil ik doorgaan met de hectiek waarin ik leef, of ga ik iets doen met mijn drie passies bedrijfskunde, vormgeving'en watersport? Ik liep semi- bewust rond met productideeën in mijn hoofd waarvan ik me verwonderde dat ze nog niet bestonden." Verbazing Of het nu bij het zwembad is of op open water, Jansen verbaast zich nog steeds dat het met de veiligheid van kleine kinderen eigenlijk maar slecht gesteld is. "Veertig jaar geleden namen mijn ouders ons mee op de boot en dan was het aan het eind van de dag: 'Godzijdank we leven nog'. De kindveiligheid in de watersport is in die veertig jaar nauwelijks geëvolueerd." Vooral aan de zwemvesten met het - we gens Europese wetgeving - verplicht fluit je ergert Jansen zich groen en geel. "Wat gebeurt er als mijn zoontje van drie in het water valt? Het kind schrikt, krijgt water in zijn longen, denk je dat hij dan denkt: o ja, nu moet ik op het fluitje blazen. En een kind van anderhalf kan waarschijnlijk niet eens op een fluitje blazen. Dat fluitje is, oneerbiedig gezegd, een bullshit product. Alleen de fabrikant wordt er beter van." Een apparaatje dat je aan de ami of het zwemvest van een kind kunt bevestigen, dat een schril alarm laat klinken zodra het kind in het water valt, het idee borrelde al jaren op. Stomverbaasd was Jansen toen bleek dat zo'n ding nog helemaal niet be stond. "Zo'n voor de hand, liggend con cept? Ik vond het niet te geloven." De Zeeuwse ondernemer begrijpt maar niet dat ouders zich laten afschepen met goed kope schijnveiligheid als het om water gaat. Het kinderlijk eenvoudig concept van een 'wateralarm' of de S'iren zoals het product nu heet, was blijkbaar zo innovatief dat Jansen er in 2006 de prestigieuze Herman Wijffels Publieksprijs van de Rabobank mee won. Dat steuntje in de mg kon de ondernemer wel gebruiken, want de ont wikkeling was een lijdensweg. Drieënhalf jaar is Jansen bezig om de S'iren op de markt te brengen. Want het idee mag dan wel simpel zijn, de techniek erachter is enorm complex, zegt Jansen. Maar bin nenkort is het dan eindelijk zo ver. Het heeft hem inmiddels een vermogen en de nodige grijze haren gekost. "Het scheelt nogal ofje ergens in dienst bent of voor je zelf begint. Als ondernemer krijg je de klappen frontaal op je neus, je kunt niet even bukken zodat een collega ze een keer opvangt. Ik heb in die drieënhalf jaar veel geleerd en het vergde het onderste uit mijn tenen. Ik kreeg veel positieve reacties op mijn idee. Maar het woord is nog niet de daad. Het is jaren worstelen." Nederland is volgens Jansen absoluut niet een onderne mersland. "In Amerika zou ik met dit ini tiatief de 'hero' ijn, hier loop je tegen traagheid van instanties aan en is het prak tisch onmogelijk om geld uit de markt te halen voor een participatie." Jansen heeft een filosofie met Kids Nauti que: preventie, detectie en schadebeper king. Het alarm valt onder de noemer de tectie. Ook voor de preventietak van het bedrijf heeft hij een product laten ontwik kelen: de Seaswing Sailing. Dat is een kin derstoeltje datje aan de mast van een zeil boot kunt bevestigen, zodat ook de aller kleinsten tot een jaar of vier veilig mee kunnen. "Je kunt er ook de maxi cosi aan bevestigen", zegt Jansen. "Ook dit is, net als het alarm, een product dat je eigenlijk niet hoeft uit te leggen. Zo vanzelfspre kend is het." De Seaswing bleek overigens ook buiten de boot nuttig. "Ik kreeg reac ties van mensen dat ze de Seaswing in de keuken gebruiken tijdens het koken. Kan het kind veilig zitten en op goede hoogte meekijken hoe de ouders aan het koken zijn. Dat is. een spin off die ik niet bedacht heb." Ook voor de poot schadebeperking is Jan sen bezig een product te ontwikkelen. "Ik ben daarvoor in de weer met de lucht vaart- en ruimtetechnologie van de Euro pese ruimteorganisatie ESA en enkele an dere grote partijen. Ik kan er verder nog niets over zeggen, behalve dat ook dit weer een product is waarvan ik me ver wonder dat het er nog niet is." Inmiddels is de website van Kids Nauti que, www.kidsnautique.com, in de lucht. Die is vooralsnog in Engels. Daarmee geeft Jansen al aan dat hij verder denkt dan Ne derland. "Nederland is een te kleine markt, vooral als je die afzet tegen de ont wikkelingskosten en de investeringen die astronomisch zijn. Ik knjg al reacties uit Nieuw-Zeeland, Australië en Amerika." Maar Jansen richt zich vooral op de Noord-Europese markt: Groot-Brittannië, Nootwegen, Zweden, dat soort landen. "Daar zijn ze wat meer veiligheidsbewust. In Italië bijvoorbeeld zijn ze toch wat makkelijker als het om veiligheid gaat." Voor Oceanië (het gebied dat onder meer Australië, Nieuw-Zeeland en allerlei eilan dengroepen omvat), heeft zich een poten tiële partner aangeboden die exclusiviteit voor die regio wil hebben. Zo'n partner hoopt Jansen ook in Amerika te vinden. "Daar gelden weer heel andere regels en wetten. Daar ga ik me niet in verdiepen. Maar een partner die daar Kids Nautique kan vermarkten, is welkom." mr. Anja Zandee-Dingemanse is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Middelburg a.zandee@drv.nl Naast het feit dat cliënten gaan trouwen, komt het helaas ook geregeld voor dat cliënten gaan scheiden. Emotioneel, maar ook financieel heeft dit (grote) gevolgen. Een scheiding brengt een verdeling van het vermogen met zich mee. Elke partner dient dat deel te verkrijgen dat hem of haar toekomt op grond van het huwelijksgoederenregime. Om dat deel te bepalen zijn er veel vragen te beantwoorden. Zijn de partners in of buiten gemeenschap van goederen ge huwd? Is in het verleden een jaarlijks verrekenbeding toegepast, dat Is opge nomen in de huwelijksvoorwaarden? Wie van de partijen wil welk vermo gensbestanddeel hebben? Naast civielrechtelijke aspecten heeft een scheiding ook fiscale aspecten. Wat moet de alimentatiegerechtigde aan inkomstenbelasting betalen over de te ontvangen alimentatie? Hoe groot is de aftrekpost voor degene die de ali mentatie dient te betalen? Wat zijn de gevolgen van de afkoop van alimenta tie door middel van een storting van een lijfrente bij een verzekeringsmaat schappij? Hoe werkt de echtscheiding uit voor de eigenwoningregeling? Voor al deze fiscale vragen worden wij als adviseurs geregeld ingeschakeld, tijdens het traject, of achteraf bij het verzorgen van de aangifte inkomstenbelasting. Een eenmaal door partijen gemaakte financiële keuze in het echtscheidings proces kan immers grote gevolgen hebben. Een eenvoudig voorbeeld hierover: Man en vrouw zijn in gemeenschap van goederen gehuwd. De man geniet salaris, de vrouw niet Aanwezige bezittingen: een woning 500.000) en banktegoeden 100.000). Op de woning rust een hypotheek van 250.000. Het totale vermogen is dus: 500.000 100.000 -/- 250.000= 350.000. Hierin is ieder gerechtigd voor 50%, dit is 175.000. Veronderstel dat de woning inclusief hypotheek wordt toebedeeld aan de man. De vrouw krijgt alle banktegoeden toegescheiden. De man wordt daar door overbedeeld voor 500.000 -/- 250.000) -/- 175.000 75.000. De man is dit bedrag verschuldigd aan de vrouw. Hij kan dit bedrag financieren door middel van een hypotheek bij de bank. De rente in verband met deze hypotheek is af trekbaar van zijn inkomen. Indien de vrouw uit vrijgevigheid het bedrag van 75.000 niet wil ontvangen, dan ontvangt de man een schenking van de vrouw. Hij is daarover schen kingsrecht verschuldigd. Naast de verdeling dient ook nog berekend te worden wat de man aan de vrouw dient te gaan betalen als alimentatie. De maandelijks te betalen alimen tatie is aftrekbaar bij de man en belast bij de vrouw. Het verdelen van de pensioenaanspraken hebben we in het beperkte voor beeld niet meegenomen. In de berekening van wat een echtscheiding uitein delijk kost, is dit ook een van de posten die behoorlijk kunnen oplopen. De toekomst na een echtscheiding is in veel opzichten ongewis. De fiscale en financiële gevolgen zijn echter goed te berekenen. En dat geeft vaak enige rust in een roerige periode. ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 375 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 79