Sport Kloetinge heeft buiten het veld zitten slapen Superboot voor De Koning en Berkhout Bar^a wint van Celtic maar verliest Messi 34 I Woensdag 5 maart 2008 PZC De huidige malaise bij hoofd klasser Kloetinge vindt zijn oorsprong in de succesjaren. Toen leunde de club achter over. Elf nederlagen op rij en één doelpunt in de laatste tien wedstrijden. Met de vernede rende 7-o-nederlaag bij Spaken burg belandde Kloetinge zaterdag helemaal op de bodem van de put. Of kan het nog erger? Hoe heeft de trots van het Wesselopark zó diep kunnen zinken? Simpel: bui ten het veld heeft de club jaren lang zitten slapen. En de wekker is nog steeds niet afgegaan. Kloetinge krijgt dit seizoen de reke ANALYSE door Rudy Boogert ning gepresenteerd voor jarenlang wanbeleid. Sinds de entree op het hoogste amateurniveau ontwikkel de de club zich aan de hand van trainer Diederik Hiensch gestaag tot een topper in de hoofdklasse. Mede met dank aan een gedegen scoutingapparaat eindigde Kloetin ge tussen 1998 en 2003 steevast in de top zes. In die periode is het echter fout ge gaan. Heel Zeeland - misschien op een stukje Zeeuws-Vlaanderen na dan - genoot van het attractieve, ef fectieve en productieve spel van Kloetinge. Ging je naar Kloetinge, dan ging je naar doelpunten kij ken. Wanklanken werden nauwe lijks gehoord. Bij Kloetinge speel den hartstikke nette jongens. Kun je je een fraaier visitekaartje voorstellen? Driewerf neen. Op het veld werd de voorzet gegeven, buiten het veld hoefde die alleen maar te wor den ingekopt. Maar het gebeurde niet. In die periode had Kloetinge probleemloos een florerend spon- sorbedrijf kunnen opbouwen. Wie wilde zich nou niet aan zo'n keurige voetbalmachine committe ren? Op die vruchtbare grond is echter wildgroei ontstaan. Kloetin ge heeft het niet voor elkaar gekre gen om een stevige groep inves teerders achter zich te krijgen om structureel in de hoofdklasse te blijven. Het argument dat Kloetin ge één van de vele vissers in de vij ver was, gaat niet op. De club had in die periode het alleenrecht in midden- en noord-Zeeland. Niks mee gedaan. De gevolgen zijn nu nóg voelbaar. Het vinden van een hoofdsponsor is zelfs al net zo moeilijk als win nen in Spakenburg. Het vlaggen schip liep de afgelopen jaren met een lokale notenwinkel op het shirt rond. Voor komend seizoen heeft de club nog niet eens een hoofdsponsor. Als de club in de topjaren had gezaaid, was er nu echt wel ergens een mooi plantje ontloken. Dat had de club heel wat frustra ties kunnen besparen. Met een dik kere beurs wordt de spelersmarkt plots een stuk groter en - mis schien nog wel belangrijker - kan de uitstroom naar zuiderbuur Hoek wellicht een halt worden toe geroepen. Als spelers groei zien - fi nancieel én sportief- zullen ze ze ker genegen zijn om langer te blij ven. Dat is bij Kloetinge niet het geval. Deze achtergronden kent trainer Diederik Hiensch. Hij heeft de op mars meegemaakt en een groot deel van het verval. De onmacht om die beweging te stoppen heeft hem als trainer veranderd. Het au ra van beheerste genius dat hij in de late jaren negentig heeft verwor ven, is hij na zijn zoveelste rode kaart te grabbel aan het gooien. Zelfs Hiensch - één van de weini gen bij Kloetinge die wél hoofd klassewaardig is - kan het amateu risme buiten het veld niet meer verbloemen met prestaties in het veld. Favorieten voor olympisch goud in 470 verrassen concurrentie. door Peter van der Meeren AMSTERDAM - Bondscoach lacco Koops denkt aan een winst van 5 procent, „en dat is in topsport enorm veel." De nieuwe boot voor Marcelien de Koning en Lobke Berkhout - favorieten voor olym pisch goud in de 470-klasse - is uniek, speciaal gemaakt voor het lichte weer in China, maar bevat natuurlijk geen buitenboordmo tor. Koops: „Ze moeten het zelf doen." De Koning: „Ankie van Grunsven wordt met een nieuw paard ook niet automatisch kampioen." Met drie wereldtitels in de tas ligt de overstap naar een uit nieuw mate riaal opgetrokken boot niet voor de hand. „Dit is inderdaad een gro te stap", zegt Jacco Koops. „Gezien de successen had je veilig in je ver trouwde boot kunnen blijven zit ten. Maar we willen elk procentje winst pakken, zeker gezien de moeilijke omstandigheden in Chi na." De reglementen geven ontwerpers weinig ruimte in vorm en aankle ding. Desondanks zijn Koops en de zeilsters na vele testtrainingen Lobke Berkhout (midden) en Marcelien de Koning kijken toe hoe voorzitter Erica Terpstra van NOCNSF de nieuwe olympische boot doopt die hen op de Spelen van Peking succes moet opleveren. foto Ermindo Armino/GPD in zee gegaan met DSM, een mil joenensponsor van NOCNSF. Het concern levert het materiaal voor de romp, een combinatie van hars en glasvezels. Dit 'composiet' le vert in vergelijking met het oude ontwerp een stabielere boot op met een sterkere romp. De ge wichtsbesparing van 2 kilo is met het oog op het lichte weer in Qing- dao ook zeer belangrijk. Koops: „We hebben dit anderhalf jaar lang getest, oud en nieuw naast el kaar. De rompvorm is aan de voor kant iets 'voller', waardoor de boot voor de wind net even wat langer doorloopt in een vlaag." Marcelien de Koning roemt de stabiliteit van de nieuwe 470. „Het vaart rustiger. We zijn van rock and roll overge stapt naar ballroom. Dat is een he le omschakeling, waar we echt op moeten trainen. Maar we geloven hierin. Voor de wind worden we minder kwetsbaar." Volgens Koops is de concurrentie verrast. Hij verwacht overigens uit Lobke Berkhout en Marcelien de Koning doen het uiterste om zo goed mogelijk voorbereid aan de start te komen van het olym pisch zeiltoernooi in Peking. het Britse kamp nog wel een tegen zet. „Daar zijn de coaches ook rat jes én hebben ze een enorm bud get om aan innovaties te werken." Het buitenland is pas over vier jaar aan de beurt, zegt Feike Sybes- ma, voorzitter van de Raad van be stuur van DSM. Hij roemt de lef van de 470-kernploeg, waarvan Sven en Kalle Coster overigens nog niet weten of ze overstappen. De broers zijn nog aan het testen in het Portugese Portimao, waar stroming en golfslag aan het olym pisch water doen denken. „Jacco en de zeilsters stonden volle dig achter deze revolutie. De tes ten hebben ons doen besluiten dit materiaal ook toe te passen in wie ken van windmolens." De Koning: „Het zeilen in deze nieuwe boot voelde eerst anders. Het gevoel is nu beter." Samen met haar fokke- niste en Koops vertrok de stuur- vrouw na de doop van de nieuwe 470 naar Portimao. Zo moet in Por tugal nog beslist worden met wel ke zeilen er in augustus gevaren wordt. Voor dit doel wordt een Ja panse zeilmaker ingevlogen. „De beste ter wereld", zegt Koops. Eind april moeten alle keuzes zijn gemaakt. „Je kunt niet tot 8 augus tus testen. Je moet op zeker mo ment op je keuzes durven vertrou wen, anders maak je jezelf gek." Manchester United heeft aan één treffer genoeg tegen Lyon. Barcelona - Met gemengde gevoe lens plaatste Barcelona zich gistera vond voor de kwartfinales van de Champions League. De tweede zege op Celtic (1-0), na 2-3 in Schotland, werd overscha duwd door een ogenschijnlijk ern stige spierblessure bij het Argen tijnse supertalent Lionel Messi. Hij is mogelijk maandenlang uitge schakeld. Onder leiding van de Ne derlandse toparbiter Pieter Vink ging Barcelona in hoog tempo op jacht naar de openingstreffer. Al in de derde minuut was het raak. Xa- vi scoorde met een subtiele voetbe weging na goed voorbereidend werk van de twee Brazilianen Ro- naldinho en Sylvinho (l-o). Barce lona bleef na het snelle succes soe pel combineren, met veel bewe ging in de voorste linies. Voor de Schotten, met Jan Venne- goor of Hesselink in het basisteam en Evander Sno op de bank, leek er geen redden aan. Toch haalde Celtic verder ongeschonden de rust. Dat gold niet voor Barcelona, dat in de slotfase van de eerste helft spelmaker Messi verloor. Zwaar aangeslagen ging de jeugdi ge Zuid-Amerikaan naar de kant met een spierblessure, die hem in huilen deed uitbarsten. Zijn ploeggenoten zorgden voor de nodige troost. Zijn vervanger was niemand minder dan de Fran se topspits Thierry Henry. Met Sno voor Donati trad Celtic voor de tweede helft aan. Na tien minu ten moest de kansloze Vennegoor of Hesselink naar de kant. Zijn ver vanger was de Griek Samaras (ex-Heerenveen). Barcelona was ook na de pauze het gevaarlijkst. De ploeg van Frank Rijkaard en lo- han Neeskens verzuimde evenwel de score uit te bouwen. Voor Vink en zijn assistenten Inia, Ten Hoove en Van Boekei (vierde official) was het een geslaagde avond in Nou Camp. Het Neder landse viertal leverde een puike prestatie en sloot het sportieve duel zonder boekingen af Manchester United, met onder an deren Scholes en Tevez op de bank, kwam moeilijk los van Olympique Lyon. Ronaldo maakte vlak voor de rust weer eens het verschil. Hij opende in de 41e mi nuut koel de score, 1-0. Na de rust moest doelman Edwin van der Sar nog wel een paar keer handelend optreden bij de Mancunians. In de score kwam echter geen verande ring. Sevilla en Fenerbahce hadden penalty's nodig om de winnaar aan te wijzen. Na 3-2 in Istanboel werd het nu 3-2 in Sevilla. Fenerba hce gaat door. Sevilla miste drie van de vijf strafschoppen. Barcelona en Manchester United hebben aan één treffer genoeg om de kwartfinales van de Cham pions League te bereiken. Fener bahce gaat door na penalty's. CHAMPIONS Tweede ronde: FC Barcelona (Spa) - Celtic (Sco) 1-0 (1-0). 3. Xavi 1-0. Scheidsrech ter: Vink (Ned). Aantal toeschouwers: 75.326. AC Milan (Ita) - Arsenal (Eng) 0-2 (0-0). 84. Fabregas 0-1, 90. Adebayor 0-2. Scheidsrechter: Plautz (Oos). Aan tal toeschouwers: 81.879. Gele kaart: Inzaghi, Kaka, Pirlo (AC Milan), A. Gleb, Eboue, Clichy (Arsenal). Manchester United (Eng) - Olympi que Lyon (Fra) 1-0 (1-0). 41. Ronal do 1-0. Scheidsrechter: Rosetti'(Ita). Aantal toeschouwers: 75.521. Gele kaart: Evra, Nani, Fletcher (Manches ter United), Grosso, Squillaci (Olympi que Lyon). Programma vandaag: Real Ma- drid-AS Roma, Chelsea-Olympiakos Pi raeus, FC Porto-Schalke'04, Inter Mil- aan-Liverpool.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 68