Zeeland 't Gors zorgt voor werk zonder druk Ze moeter Fresco wil weer respect voor dagelijks brood Zeeuws-Vlaanderen lonkt naar mensen met emigratieplannen De beste Suske en Wiske verhalen verzameld! OP=OP 30 J Woensdag 5 maart 2008 pzc Ja, ik wil graag de complete Suske en Wiske verzamelbox bestellen Dagbesteding bestaat veertig jaar en breidt steeds verder uit. goes - Vroeger, nog geen halve eeuw geleden, was er niets. Ie mand met een verstandelijke be perking, kon thuisblijven of naar een zwakzinnigeninternaat, punt! Over de ontplooiing en persoonlij ke ontwikkeling van verstandelijk gehandicapten maakte de samenle ving zich niet druk. De ouders echter wel. Zij zagen de mogelijkheden van hun kinderen, hun behoefte aan ontwikkeling, het desastreuze effect van het nietsdoen. Ruim veertig jaar gele den stak een clubje ouders van ver standelijk gehandicapte kinderen de koppen bij elkaar. Ze richtten een Bevelandse afdeling van Phila delphia op: een protestantse club die voorzieningen nastreefde voor ouders die hun kinderen thuis wil den laten opgroeien. Pupillen die de prestatienorm voor de sociale werkplaats niet haalden, waren im mers gedoemd om thuis duimen te draaien. In het toenmalige hervormde kerk- centum aan de Goese Wijngaard straat begonnen vrijwilligers, ouders die inmiddels ervaringsdes kundigen waren, een groepje men sen op te vangen en bezig te hou den. Binnen de kortste keren kwa men ook de kinderen en werd de ruimte te klein. In 1968 begon Phi ladelphia als professionele organi satie met groepen kinderen en volwassenenen. Nog wel met veel vrijwilligers en nauwelijks subsi die, maar met een mooie toe komst. Pas in 1972 werden in Goes-Zuid de dagverblijven De Rank en De Zunneguus in gebruik genomen. In de jaren tachtig groeide de vraag naar dagbestedingsplaatsen explosief. De internaten waren niet meer de eerste, maar juist de laatste voorziening waaraan je dacht als het over de toekomst van een verstandelijk gehandicapt kind ging. De ervaring had boven- 't Gors begeleidt en traint ook mensen op de reguliere arbeidsmarkt dien geleerd dat de pupillen flo reerden bij, al dan niet arbeidsma- tige, regelmaat. En net als iedereen, hebben de cliënten hun beperkingen, maar ook hun talenten. Inmiddels opge gaan in het algemene Gors, begon nen de dagbestedingsprojecten met een differentiatie die wellicht het einde nog niet bereikt heeft. Op verschillende locaties komen cliënten dagelijks of parttime om met niet meer begeleiding dan no dig is, hun dag op een zinvolle ma nier te vullen. Dat kan productie werk zijn, bediening, creatief en administratief werk of de verzor ging van dieren en planten, 't Gors begeleidt en traint ook mensen die op de reguliere arbeidsmarkt kunnen. Voorop staat altijd de af wezigheid van druk. De werkers van de productiegroep in de Ewout en Arend. Zittend van links naar ree Sommigen cliënten werken al heel lang bij 'de Bison'. door Mieke van der Jagt goes - Iedereen weet wat zijn taak is op de productiegroep van Het Gors in de Philipsstraat in Goes. En als je het even vergeten bent, kun je aan Marieke de taaklijst vra gen. Daar staat precies op wie welk werk wanneer moet doen. Natuurlijk verandert het ook wel eens, anders zou het misschien saai worden. Maar voor sommige Volle zaal hangt aan de lippen van hoogleraar. door Ernst Jan Rozendaal middelburg - We moeten weer respect krijgen voor ons voedsel. Die boodschap droeg Louise Fres co gisteren uit tijdens een lezing en een aansluitend debat in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. De tot de laatste stoel gevul de aula hing aan haar lippen, ter wijl ze de geschiedenis schetste van ons dagelijks brood. Het knap ste was dat ze van daaruit lijnen wist te trekken naar actuele kwes ties als ontpoldering, een meer duurzaam gebruik van zee en land en de bescherming tegen hoogwa ter. Fresco is hoogleraar in Amsterdam en heeft zitting in de Sociaal Eco nomische Raad (SER) en de nieu we Deltacommissie, die de rege ring moet adviseren over de kust- bescherming. Ze verblijft vier da gen in de provincie in het kader van het project Standplaats Zee land. In de lezing waarmee ze dag één afsloot verloochende ze haar afkomst als landbouwkundige niet. Ze maakte duidelijk dat de mensheid van een tekort aan voed sel via een genoeg op weg is naar een teveel. De voedselproductie is sneller gestegen dan het aantal aardbewoners, met als gevolg dat de voedselprijzen de laatste decen nia zijn gedaald. Alleen de laatste jaren stijgen de prijzen weer, vol gens Fresco door een complex van Voor het eerst zijn er meer mensen met overgewicht dan mensen met honger factoren. Ze somde enkele bizarre gevolgen op van onze overvloed. Vorig jaar waren er wereldwijd voor het eerst meer mensen met overgewicht dan mensen met hon ger. De kans op ziekten als kanker en diabetes neemt toe. Omdat we niet meer weten waar ons voedsel vandaan komt, hebben we er geen respect meer voor. Daardoor gooien we het ook makkelijk weg. En de boeren, voedselproducenten van wie we afhankelijk zijn gewor den, worden voor hun cruciale rol niet naar behoren betaald. We moeten het respect voor voed sel weer terugkrijgen, betoogde Fresco. Dat kan ons helpen bij be langrijke politieke keuzes die op ons afkomen. Uiterst genuanceerd legde ze uit waarom we moeten streven naar een duurzame land bouw en visserij. Zeeland kan daar in een sleutelrol spelen. Fresco wees de aanleg van nieuwe natuur bepaald niet afj maar gaf aan dat het prijsgeven van goede land bouwgrond aan de zee haar wel aan het hart gaat. Uiteraard spitste de discussie zich daarop toe, even als op het verhogen van de dijken. Op dat laatste is de Deltacommis sie niet uit, verklapte Fresco. De manier waarop ze tenslotte beloof de haar Zeeuwse indrukken door te spelen naar Den Haag was zo ge loofwaardig, dat waarschijnlijk ie dereen vertrok in de overtuiging een uiterst nuttige avond te heb ben bijgewoond. NABESTELBON SUSKE EN WISKE VERZAMELBOX Regio staat dit weekend op emigratiebeurs in Nieuwegein. door Frank van Cooten sluis - De stuurgroep regiopromo tie Zeeuws-Vlaanderen lanceert za terdag tijdens de emigratiebeurs in Nieuwegein een landelijke campag ne om de kwaliteiten van het ge bied te promoten. De campagne richt zich op mensen die van plan zijn te verhuizen naar een plek met rust en ruimte. Op de emigratiebeurs lopen men sen rond die willen verhuizen naar het buitenland. De stuur groep probeert met de campagne die mensen ook voor Zeeuws- Vlaanderen te interesseren. „Verwacht geen paginagrote adver tenties of billboards. Die kosten veel geld en effecten zijn moeilijk ce peilen. Zeeuws-Vlaanderen is voor veel mensen een relatief on bekend gebied. De bekendheid wil len we vergroten. De emigratie beurs is daar een goed podium voor." Om Zeeuws-Vlaanderen te Zeeuws-Vlaanderen wil mensen lokken die op zoek zijn naar rust en ruimte. Commissaris van de koningin Peijs geeft het startsein voor een wervingscampagne. profileren als een gebied waar het goed toeven is, sloegen de Zeeuws-Vlaamse gemeenten en het bedrijfsleven de handen ineen en verenigden zich in de stuur groep. Deelname aan de emigratie beurs vormt het begin van een tra ject om wonen, werken en (be)le- ven in Zeeuws-Vlaanderen te pro moten. Aan de basis van de nieuwe ge- biedscampagne liggen de aanbeve lingen uit de trendanalyse Zeeuws-Vlaanderen van The Fu ture Institute en het onderzoek 'De Nieuwe Landverhuizers'. Uit dit onderzoek blijkt dat dertig pro cent van de Nederlanders (4,8 mil joen mensen) ontevreden is over de huidige woonomgeving en in hun zoektocht naar rust en ruimte graag wil verhuizen naar een fijne re plek in het buitenland. Zeeuws-Vlaanderen biedt volgens de stuurgroep al deze kwaliteiten. „De combinatie van het prachtige achterland met steden zoals Ant werpen, Gent, Brugge en Knokke en de perfecte balans tussen leuke en noodzakelijke dingen in het le ven, moet voor veel mensen reden zijn om Zeeuws-Vlaanderen op het lijstje van ideale woon-, werk en leefgebieden te zetten." Com missaris van de koningin Karla Peijs lanceert de campagne. Heeft u onze Suske en Wiske spaaractie gemist en wilt u toch nog in het bezit komen van de 12 beste Suske en Wiske verhalen inclusief mooie bewaarbox? Trijs is voor de box inclusief inhoud en verzendkosten. Vul dan onderstaande bon in en u krijgt de compleet gevulde box voor 33,-* thuisgestuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64