Afscheid met pijn in het hart Papillon gaat van Aïda tot Mama Mia 'Grote bijdrage aan Zeeuws kunstklimaat' pzc Woensdag 5 maart 2008 29 middelburg - Jammer, maar begrij pelijk en zeker niet onverwacht, zo luidt de algemene teneur van de reacties op het vertrek van Rut- ger Wolfson als directeur van De Vleeshal. Harry van Waveren, gedeputeer de cultuur: „Het is heel jammer, maar ik begrijp goed dat hij na acht jaar toe is aan een andere uit daging. Je ziet iemand toegroeien naar een nieuw functie. Hij heeft een grote bijdrage geleverd aan het kunstklimaat in Zeeland en wist onbegane paden te betreden. Hij is er ook heel goed in geslaagd de positie van De Vleeshal, met haar landelijke uitstraling, vast te hou den. Dat is een bijzondere presta tie." Leon Riekwell, Buro Beeldende Kunst, Vlissingen: „Voor mij is het niet onverwacht. Deze stap is logisch gezien zijn niveau en ambi tie. Hij heeft de afgelopen jaren de programmering van De Vleeshal opengebroken met tentoonstellin gen die op een jonger publiek zijn gericht en door het werken met crossovers. Zijn voorganger, Lex ter Braak, had ook de top maar was wat traditioneler. In die zin heeft Wolfson er een belangrijk in stituut van gemaakt." Annelies Wooldrik, voorzitter raad van toezicht Stichting Beel dende Kunst Middelburg: „Heel erg jammer dat hij weggaat, maar het zat er wel een beetje aan te ko men. We hielden er in ons achter hoofd wel rekening mee. Hij heeft De Vleeshal echt op de kaart ge zet, zowel nationaal als internatio naal, met zijn tentoonstellingen maar ook met zijn publicaties. Dat straalt ook op De Vleeshal af We zullen op zo kort mogelijke ter mijn een aanvang maken met de procedure voor een nieuwe direc teur." Melle Daamen, bestuursvoorzit ter filmfestival Rotterdam: „Wij beschouwen hem als een voortref felijke directeur. Hij heeft zich snel en charmant ingewerkt. Ik denk dat hij het festival op internatio naal gebied verder ontwikkelt en dat van hem een innovatief pro gramma mag worden verwacht." Rutger Wolfson stapt over van Vleeshal naar filmfestival Rotterdam. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Hij verlaat De Vlees hal 'met pijn in het hart', zegt Rut ger Wolfson, zonder dat het klinkt als een beleefdheidsfrase. „Ik zal het echt gaan missen. Om het dra matisch te zeggen: ik ben geboren in Witte de With en opgegroeid in De Vleeshal." Wolfson (38), eer der werkzaam bij het Rotterdamse centrum voor hedendaagse kunst Witte de With en sinds 2000 direc teur van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (waaronder De Vleeshal valt), vertrekt uit Zee land. Hij gaat leiding geven aan het International Film Festival Rot terdam, waar hij sinds september al interim-directeur was. De overstap komt niet als een gro te verrassing. Het bestuur liet al blijken graag met hem verder te gaan. Wolfson wilde eerst een fes tival als directeur meemaken om te weten of hij, onervaren in de filmwereld, zich wel geschikt acht te voor de functie. „Dat is erg mee gevallen. In het begin merk je wel dat je een kennisachterstand hebt, maar die loop je heel snel in. Ik wilde ook voor mezelf weten: heb ik wat te bieden, kan ik mijn stem pel op het festival drukken? Vol gens mij is dat wel het geval. Het is een heel vernieuwend festival, dat zich onder meer bezighoudt met hoe het festival van de 21e eeuw er uit moet zien. Dat soort vragen vind ik heel interessant." Toen ook de medewerkers van het festival zich achter hem schaarden - een voorwaarde van Wolfson - was het pleit snel beslecht. Hij is voor vier jaar aangesteld, met een optie op verlenging. „Dit soort functies moet je niet langer dan een jaar of zes doen. Dan is het weer tijd voor een nieuwe visie." Sinds september heeft hij al zowel voor De Vleeshal als voor het festi val gewerkt. Die combinatie zet hij voort tot de zomer. „Ik wil aan de slag in Rotterdam, maar ik wil ook de zaken in Middelburg goed over dragen." Rutger Wolfson: „ik ben geboren in Witte de With en opgegroeid in De Vleeshal." Hij doet er nog twee tentoonstel lingen: de eerste in samenwerking met het Zeeuws Museum; de twee de rond de Duitse kunstenaar Fe lix Schramm. „Dat is de laatste ex positie die ik maak." Dat betekent dat hij de tentoonstelling over de gereformeerde gemeenschap in Zeeland - die voor het najaar op het programma staat, als een van de verwachte hoogtepunten van de provinciale culturele manifesta tie NieuwZout - niet meer doet. „Hoe dat moet, weet ik niet. Dat vind ik heel moeilijk, want ik heb er zelf veel in geïnvesteerd. Het is een heel persoonlijk project, opge zet vanuit mijn eigen interesse. Het kan zijn dat het nu niet door gaat. Daar zijn we nog niet uit." Toen Wolfson acht jaar geleden in Middelburg arriveerde, beloofde 'De Vleeshal stelt je in staat dingen te doen die niemand anders durft' hij een gedurfde programmering. „Dat is wel gelukt. Ik ben heel trots op wat we allemaal in De Vleeshal hebben gedaan. Sommige projecten zijn, hoewel ze al een foto Ed Oudenaarden/ANP aantal jaren geleden zijn gereali seerd, nog steeds actueel, gedurfd en spannend." De excentrische ligging van Mid delburg is vooral een voordeel. „In de Randstad gaat men mee in wat op dat moment de trend is. In De Vleeshal voel je die druk veel min der en kun je je eigen gang gaan. Het blijft: een bijzondere plek, die je in staat stelt dingen te doen die niemand anders durft. Er zit ook een heel goede ploeg: mensen die het leuk vinden om daarin mee te gaan. Dat maakt het uniek en het is mooi dat het ook buiten Zee land wordt gezien." Musicalgroep Papillon neemt publiek bij de hand door Pop-Pourri. door Ali Pankow middelburg - Musicalgroep Papil lon belooft het publiek in zijn nieuwste productie Pop-Pourri mee te nemen naar een wereld vol liefde en muziek. De opvoerings reeks begint zaterdagavond in het Spiegeltheater in Middelburg. De groep meandert dit keer langs bekende musicals als My Fair La dy, Mama Mia, Lion King en Aïda. Daarnaast staat er wat minder be kend werk op het programma zo als intense melodieën uit The Paja- ma Game en Camelot. De titel Pop-Pourri verwijst niet al leen naar de gevarieerde muzikale show, maar ook naar de inbreng van vier bijzondere theaterbezoe kers. Zij zorgen vanuit hun loges voor een vrolijke noot tijdens de changementen. Het viertal staat onder artistieke leiding van pop penspeler Sjaac Vereist uit Middel burg. Volgens artistiek leider en dirigent Jos Dingemanse wordt Pop-Pourri zowel door de inbreng van deze specifieke poppen als door de dansante presentatie van de Papil- lonleden een doorlopende muzika le show met een mix aan stijlen. 'We hebben maar zes mannen. Ik zing dus zelf mee voor meer evenwicht' Met het showconcert Geestig Papil lon bij de viering van het 35-jarig bestaan gaf de musicalgroep al een duidelijk visitekaartje van vernieu wing af. Passend in dat streven is de samenwerking met een dans groep van Ballet Studio Free on der leiding van Lia Sorber. „Die Scène uit de show Pop-Pourri van Musicalgroep Papillon. foto Ruben Oreel lijn wordt nu voortgezet en om ons goed te kunnen voorbereiden kiezen we voor een opvoering een maal in de twee jaar", zegt Dinge manse. Hij zegt veel respect te heb ben voor de enorme inzet van de leden. „Naast de normale zangre petities tonen ze bijvoorbeeld ook steeds weer enthousiasme voor het maken van de kostuums, naar ontwerp van Marjan Lous. Het is mooi dat dit ook allemaal binnen de eigen groep tot stand komt." Meer dan in de voorgaande show wordt de traditionele kooropstel ling vervangen door een speelsere presentatie, passend bij de sfeer van elk lied. Lia Sorber tekent sa men met Janine Gunst-de Wilde ook voor de choreografie van de Papillonleden. De groep telt circa dertig leden. „Dat is een aardig aantal, maar zoals bij veel koren en zanggroepen hebben wij ook een groot tekort aan mannen. We hebben er zes in totaal en daarom zing ik ten behoeve van wat meer evenwicht zelf vaak mee", zegt Dingemanse. Hij hoopt dan ook dat Pop-Pourri vooral wat mannen zal inspireren zich aan te melden. Pop-Pourri, zat. 8 mrt, Middelburg, Spiegeltheater, 20.00 uur. Daar ook op za. 15 mrt, zon. 16 mrt (mati nee), za. 22 mrt, Tweede Paasdag ma. 24 mrt (matinee) en za. 29 mrt, aanvang matinee's 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63