Binnenland Vmbo-Van Dale wil niet betuttelen Journalist wapent zich tegen Nina Brink Wanhoop over schulden leidde tot familiedrama in Melissant Opnieuw bouwstop bij kasteel Drakensteyn Europees onderzoek naar ouderen en arbeid Fiod speurt naar fraude met beleggingen militairen ontvangen de Herinneringsmedaille Vredesoperaties voor hun in zet voor de Afghaanse bevolking in de zuidelijke provincie Uruzgan. Zij hiel den één minuut stilte voor de Nederlandse soldaten die omkwamen bij de operaties. foto Robin Utrecht/ANP PZC Woensdag 5 maart 2008 5 LACE VUURSCHE - Voor de tweede keer is er een bouwstop afgekon digd bij kasteel Drakensteyn van koningin Beatrix in Lage Vuur- sche. Het betreft de werkzaamheden aan de bouw van een onderko men voor de Koninklijke Mare chaussee. Het gebouwtje is nodig voor de bewaking. Omwonende Ploni Krikke heeft bij de rechter stillegging geëist van de bouw werkzaamheden. UTRECHT - Er begint een groot scheeps onderzoek naar arbeids participatie van ouderen. In het Europese project 'Activating Se nior Potential in Ageing Europe' bestuderen de onderzoekers in acht landen hoe ouderen kunnen worden ingezet voor betaald en on betaald werk. Het project wordt ge leid door Joop Schippers. Hij is hoogleraar arbeids- en emancipa tie-economie aan de Universiteit Utrecht. Eric Smit wordt na artikel achtervolgd door schadeclaims. AMSTERDAM - Journalist en schrij ver Eric Smit begint een stichting die hem moet wapenen tegen een schadeclaim van miljoen euro door zakenvrouw Nina Brink. Ook andere journalisten die te maken hebben met 'agressieve mensen met diepe zakken' kunnen ervan profiteren, zegt hij deze week in Nieuwe Revu. Volgens Smit heeft hij al een paar vermogende zakenmensen 'die de persvrijheid hoog in het vaandel hebben staan' bereid gevonden in de stichting te investeren. Begin 2005 schreef Smit in het blad Quote een achtergrondartikel over Nina Brink die volgens de journalist een sm-relatie met een voormalige president-commissaris van World Online zou hebben ge had. Sindsdien wordt hij achter volgd door privé-detectives, aangif tes en juridische claims, vertelt hij in Revu. Onlangs verliet Smit, die een boek over Brink voorbereidt, dagblad De Pers na een verschil van me ning met de hoofdredactie. „Schrij ven over Brink brengt bepaalde spanningen met zich mee, niet ie dere hoofdredacteur zit daarop te wachten. Ben Rogmans had liever dat ik andere stukken schreef" Nina Brink heeft; altijd ontkend dat er sprake was van een sm-rela- tie. Bij Pauw 8c Witteman sprak zij van 'een karaktermoord'. Vol gens Nieuwe Revu is Quote voor nemens te rectificeren. Nina Brink kwam in opspraak bij de beursgang van haar internetbe drijf World Online, in 2000. Zij had voor de beursgang haar eigen aandelen verkocht. In 2006 stond Brink met een geschat vermogen van 235 miljoen euro op plaats 97 in de Quote 500. Justitie eist twaalf jaar gevangenis en tbs tegen 30-jarige verdachte. ROTTERDAM - Wanhoop over op lopende financiële schulden heb ben vorig jaar geleid tot een fami liedrama in Melissant. Daar bracht in september een man zijn 31-jari- ge vrouw en 3-jarig dochtertje om het leven. Hij heeft ze met een ha mer geslagen, verwurgd en met een mes gestoken. Ook heeft de verdachte meermalen geprobeerd zichzelf te doden. Dit mislukte. Hij kon het niet, zei de 30-jarige man gisteren bij de rechtbank in Rotterdam. De hond die hij even eens met een hamer en mes had bewerkt, overleefde het drama. Het Openbaar Ministerie (OM) eis te gisteren twaalf jaar en tbs. De man vindt eveneens dat hij moet worden gestraft. „Maar de ergste straf is het verlies van mijn vrouw en kind", zei hij. De familie had Schulden waarvan de buurt niets wist liepen uit op een gezinsdra ma in Melissant. De verdachte las zijn dochtertje voor hij haar doodde nog een verhaaltje voor. volgens hem een hechte band, maakte vrijwel nooit ruzie en de drie waren altijd samen. „Ze wa ren alles voor me." Niemand zag het drama dan ook aankomen. De schulden van bij elkaar ongeveer 50.000 euro waren voor de omge ving niet bekend. Het gezin had uit schaamte geen hulp gezocht. Lange tijd sloten ze naar de me ning van het OM de ogen. Tot de avond voor de ochtend van de moorden. De verdachte liep al langer met de gedachte zijn gezin iets aan te doen, maar op die avond bedacht hij dat de dood de oplossing was voor de problemen. Nadat hij zijn vrouw had vermoord, las hij zijn dochter zelfs nog een verhaaltje voor. Na het drama leefde hij een paar dagen tussen de dode licha men alsof er niets aan de hand was. Hij probeerde zich naar eigen zeggen zo normaal mogelijk te ge dragen. Hij kocht die middag nog een nieuwe auto. Ging met hypo theekoffertes voor een nieuw huis naar zijn vader en at mee bij de bu ren. Twee dagen hield hij dit vol. Toen meldde hij zich bij de politie. Uitspraak op 18 maart. °B<B W^JUOn<BU(B^ WOKKeA] (Voormalig Karrewiel) BAKK£NT£PPANVAKJ Tel. 0118 - 55 63 63 •groot buitenterras *3 aparte zalen *l<inderspeell-\oel< parkeergelegenheid feesten partijen bruiloften personeelsfeesten of gewoon gezellig wokken met de buren beperkt eteny reserveren gewenst! A VT\ Dagelijks geopend 16.00 -22.00 uur (m.w.v. dinsdag) Zwaanweg 14, Koude kerke www.dewokvanwalckeren.nl Vereenvoudigde versie van woordenboek moet vooral duidelijk zijn. door Dylan de Gruijl DEN HAAG - Neerbuigend? Nee, zo wil uitgever Ferdi Gildemacher de nieuwe, vereenvoudigde versie van Van Dales woordenboek voor leer lingen van het beroepsonderwijs vmbo en mbo zeker niet betitelen. Hij spreekt van 'een duidelijke' Van Dale, 'volwassen, zonder kin derachtig te zijn'. Van Dale heeft het woordenboek gelanceerd om aan te sluiten bij het kennis- en taalniveau van leer lingen die te oud zijn voor een kin derwoordenboek, maar andere woordenboeken te moeilijk vin den. Volgens Gildemacher hebben do centen het woordenboek met ge juich ontvangen. Vooral allochto ne leerlingen zouden daar erg mee zijn geholpen. „Je zou denken dat Kabeljauw Dikke van Dale: bekende zeevis (Gadus morhua), tot circa 85 cm lang en 5 kg zwaar, uit on derorde der keelvinnigen van de groep der beenvissen (v)mbo-Van Dale: een vis elk kind woorden als pindakaas en fiets kent, maar dat is tegenwoor dig niet meer zo vanzelfsprekend." In het nieuwe woordenboek zijn vijftienduizend woorden opgeno men. Dat is maar een paar procent van de Dikke Van Dale (250.000 Kalkoen Dikke van Dale: hoender achtige vogel (Meleagris gallo- pavo), gekenmerkt door knob bels en lellen aan kop en hals (v)mbo-Van Dale: vogel die lijkt op grote kip en die vaak met Kerstmis wordt gegeten woorden), maar volgens Gildema cher staan in het woordenboek 'ge noeg woorden om kranten en tijd schriften goed te kunnen begrij pen'. De uitleg van de woorden is bon dig. En anders dan in de Dikke van Dale staat niet de oorspronke lijke, maar de meest actuele beteke nis vooraan. Ook lidwoorden zijn duidelijk vermeld. Als de makers het idee hadden dat de uitleg nog niet duidelijk genoeg is, hebben ze gekozen voor een tekening. „Niet frivool, zoals in kinderwoordenboeken", bena drukt Gildemacher, „Maar strak, eenvoudig." Nog een verschil: leerlingen kun nen direct zoeken naar vervoegin gen van sterke werkwoorden. Een woord als 'meden' (als verleden tijd van mijden) staat zelfstandig, als hoofdwoord vermeld. In de Dikke Van Dale staan die vervoe gingen alleen tussen haakjes ach ter het werkwoord. „Wij hebben dit woordenboek niet gemaakt met het idee: nu gaan we eens op onze hurken zit ten. Het tegendeel is waar. De Grondwet is toch ook in duidelijke taal vertaald zonder dat het betut telend wordt genoemd." AMSTERDAM - De opsporingsdienst Fiod-ECD heeft gisteren twaalf in vallen gedaan wegens mogelijke beleggingsfraude met vastgoed in het buitenland. Daarbij zijn docu menten in beslag genomen. De doorzoekingen maken deel uit van een strafrechtelijk onderzoek. Bij de operatie zijn onder leiding van het fiinctioneel parket tien wo ningen en twee bedrijfspanden doorzocht. Volgens de Fiod-ECD zijn in de panden dienstverleners gevestigd waarmee de verdachten in de zaak samenwerkten op het gebied van financiële planning. Het onderzoek is uitgevoerd na een melding van de Autoriteit Fi nanciële Markten. De verdachten zouden beleggingsproducten heb ben verkocht zonder dat aan de vergunningsplicht is voldaan. Daar bij zijn mogelijk tientallen beleg gers gedupeerd. De inleg wordt ge schat op enkele miljoenen euro's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5