Zeeland PZC LEI geeft Terneuzen weinig kans Clingse Hengelaars boycotten uit protest de Hulster Vestingdagen ZEEUWS-VLAANDEREN 30 en 31 21 29 Veerpontje bij Sluis uit de vaart Visclub voorspelt vissterfte 't Gors biedt gehandicapten werk zonder druk Woensdag 5 maart 2008 Rutger Wolfson neemt met pijn in het hart afscheid van Vleeshal Tip? redtern@pzc.nl Kanaalzone scoort laag met vestigingsfactoren voor glastuinbouw. door Conny van Cremberghe TERNEUZEN - Het Landbouwecono- misch instituut (LEI) ziet de Ka naalzone nog niet een-twee-drie uitgroeien tot een nieuw centrum voor de glastuinbouw in Neder land. De locatie Terneuzen ligt bui ten de traditionele glastuinbouw gebieden, ligt ver af van de hand- els- en marktplaatsen en de vesti gingsfactoren als grondprijs en kli maatomstandigheden scoren ook niet beter dan andere gebieden in zuidwest Nederland. Dit blijkt uit een marktanalyse van het LEI. Op het gebied van de duurzaam heid scoort de Kanaalzone overi gens wel goed en wel door de be oogde levering van restwarmte, C02 en water door bedrijven aan de glastuinders. Ook de snelle be schikbaarheid van grote kavels in de Smidschorrepolder kan voor glastuinders interessant zijn. Het LEI benaderde voor het onder zoek 2i tuinders in Nederland en Vlaanderen om te bezien in hoe verre zij de locatie Terneuzen inte ressant zouden vinden voor de ves tiging van hun bedrijf. Echt lyrisch zijn ze niet. Vanuit Belgisch per spectief is Terneuzen wel interes sant, maar omdat de Vlaamse be drijven gemiddeld kleiner en min der georganiseerd zijn en Terneu zen juist mikt op de wat grotere bedrijven is een Belgische golf in WJ LEI dicht glastuinbouw in Kanaal- zone geen grote kansen toe. Pro jectwethouder Van Waes denkt juist wel aan een centrumrol, maar in Europees perspectief. de Kanaalzone niet echt denkbaar. Projectwethouder Adhemar van Waes van Terneuzen schrikt niet van de bevindingen van het LEI. „De kansen en bedreigingen voor ons project zijn eerder al eens op een rijtje gezet. In eerste instantie wilden we kleinschalig beginnen in de Koegorspolder, maar die schaal was te klein. Dat de beschik baarheid van grote kavels nu in ons voordeel kan uitpakken heb ben we destijds goed doorzien", al dus Van Waes. De beschikbaar heid van warmte, water en gas is volgens hem een tweede argu ment dat voor grote tuinbouwbe drijven een doorslag kan geven voor vestiging in de Kanaalzone. „Op dit moment hebben we con tacten met diverse grote bedrijven. Met een aantal zijn we in de finale van de onderhandelingen. Bij de kandidaten zitten ook Belgen. In de loop van deze maand ronden we de besprekingen af" Van Waes is verder van mening dat tegen over de bezwaren van het LEI ook diverse voordelen voor de regio be staan. Zo ligt de Kanaalzone erg gunstig ten opzichte van Europese afzetgebieden (Londen en Parijs). SLUIS - Het veerpontje Kobus, nabij Sluis, dat toe risten over het kanaal van Sluis naar Brugge brengt, is uit de vaart. Het West-Vlaams provin ciebestuur heeft inmiddels een aanbesteding uit geschreven en de verwachting is dat nog voor het toeristenseizoen een nieuw bootje in gebruik wordt genomen. In de zomermaanden maken fiet sers en wandelaars gebruik van het zelfbedie ningspontje, dat aangedreven wordt met spier kracht van de passagiers. Meer dan zevenduizend personen maken er jaarlijks gebruik van. foto Camile Schelstraete door Eugène Verstraeten PHILIPPINE - Het terug zout maken van het natuurgebied Braakman Noord zal een enorme vissterfte tot gevolg hebben. Dat voorspelt hengelsportvereniging Geduld Overwint uit Philippine. De sport vissers roepen de Terneuzense ge meenteraad dan ook op om zich fel te verzetten tegen deze plan nen. Het bestuur van Geduld Over wint wijst er op dat het Isabellaka- naal en Philippinekanaal aanslui ten op de Braakmankreek. Beide kanalen horen tot het viswa ter van de vereniging. Het bestuur en de 350 leden van de vereniging willen hun 'prachtige viswater met een uitstekend visbestand, waar wij al vele jaren aan werken door onder andere visuitzet', niet zomaar laten vernielen. Omdat het visbestand louter bestaat uit zoet watervissen, druist het volgens de visclub in 'tegen alle milieunor men en waarden om zout water in deze kanalen en kreek te laten lo pen, daar dit een enorme vissterf te tot gevolg zal hebben. Ook alle flora en fauna van de aangrenzen de bossen, polders en natuurgebie den zal door dit plan vernietigd worden'. Op www.veilingkianten.nLbespaart u veel geld op meer dan 1.500 nieuwe producten bij regionale ondernemers. De veiling loopt van 7 maart tot en met 15 maart. ,U kunt zich nu al registreren I Besluit gemeente om jeugd gratis te laten vissen valt verkeerd. door Harold de Puysseleijr HULST - De Clingse Hengelaars boy cotten de landelijke vestingdagen in Hulst. Ze doen dat uit protest tegen het besluit van de gemeente om kinde ren tot vijftien jaar gratis te laten vissen in de meeste van haar visvij vers. „Onze vrijwilligers zijn zwaar te leurgesteld en dringen er bij ons op aan geen medewerking te verle nen aan de Vestingsfeesten", zegt secretaris Cijril Peeters van de Clingse Hengelaars. Het stuit de Clingse vissers vooral tegen de borst, dat de gemeente niet meer met de visclubs heeft overlegd over het plan om kinderen gratis te laten vissen in de gemeentelijke vijvers en viswaters binnen de be bouwde kom. De gemeente kon digde dat vorig jaar aan, waarna de Clingse Hengelaars protest aante kenden. Het bestuur van de club drong daarnaast aan op overleg. Dat heeft niet meer plaatsgevonden. Wel viel er bij Peeters gisteren een brief van de gemeente op de mat. Daarin laat de gemeente weten dat van oudsher al oogluikend wordt toegestaan dat kinderen in de ge meentelijke viswateren hengelen. De gemeentelijke regeling kent een aantal uitzonderingen. Zo mag er in Hulst in de Zandput, de vijver achter de woningen aan de Poorterslaan, het water rondom fort Moerschans en de Binnenvest door jeugd onder de vijftien alleen gratis worden gevist met toestem ming van de huurder. Verder maakt de gemeente een uit zondering voor de verstandelijk ge handicapten die in de Hulster wijk Groote Kreek wonen. Zij mogen met toestemming vis sen in de vijvers in deze wijk, mits ze dan wel de vereiste toestem ming van de gemeente Hulst bij zich hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49