Met horten en stoten naar nieuwe N 57 Stichting helpt allochtoon aan haan Meer herrie mag in Sloegebied Zcêiiiiicl Parkeren bij scholen Heinkenszand hopeloos Veerpontje bij Sluis uit de vaart Geen Schroevers Lammetjes PZC Woensdag 5 maart 2008 25 SLUIS - Het veerpontje Kobus, nabij Sluis, dat toeristen in gebruik wordt genomen. In de zomermaanden ma- over het kanaal van Sluis naar Brugge brengt, is uit de ken fietsers en wandelaars gebruik van het zelfbedie- vaart. Het West-Vlaams provinciebestuur heeft inmid- ningspontje, dat aangedreven wordt met spierkracht dels een aanbesteding uitgeschreven en de verwachting van de passagiers. Meer dan zevenduizend personen ma- is dat nog voor het toeristenseizoen een nieuw bootje ken er jaarlijks gebruik van. foto Camile Schelstraete Startsein voor begin van het werk bij Middelburg gisteren gegeven. door Nadia Berkelder middelburg - En weer was het feest voor de N57. Gisteren was het officiële startsein voor de aan leg van de weg bij Middelburg. An derhalf jaar geleden was het begin van de aanbesteding ook al aanlei ding voor een feestje. Toen stond Karla Peijs, destijds nog minister van Verkeer en Waterstaat, op de zelfde plaats in een partytent langs het Kanaal door Walcheren waar gisteren weer zo'n tent stond. „We gaan gewoon een hele weg bou wen", sprak ze optimistisch. Die woorden durft nu niemand meer te herhalen. Voor het Veerse deel van de weg is geen geld en de Raad van State moet de plannen nog beoordelen. Hoe het verder moet met de weg in Veere is on duidelijk. Rijkswaterstaat studeert nog op de beste oplossing om de weg bij Veere aan te laten sluiten op de bestaande weg. De uitkomst van die studie wordt eind van de maand verwacht. De aannemer gaat voorlopig door tot net voorbij Sint Laurens. „Er 1^ Gisteren is de aanleg van de N57 bij Middelburg officieel begon nen. Als alles volgens planning verloopt, is de weg - tot de grens met Veere - eind2010klaar. Verkeersouder van de Jan van Schengenschool onderneemt actie. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Superdruk is het dinsdagochtend niet op het plein voor De Stenge in Heinkenszand. Ouders rijden in auto's af en aan met kinderen die naar één van de drie basisscholen vlak bij het sport- en congrescentrum moeten. „Had je gisterochtend moeten ko men", vertelt verkeersouder Anita Feher van de Jan van Schengen school. „Het was echt een chaos. Het is nu beter weer. Dat scheelt." Feher heeft de kat de bel aangebon den. Ze ergert zich al langer aan de verkeerssituatie bij de scholen in Heinkenszand, maar die is volgens haar sinds kort nog verslechterd. Oorzaak: de bouw van de nieuwe jeugdsoos achter De Stenge. Het bouwterrein is afgesloten. „Wel zo veilig", vindt Feher, „maar een ex tra toegangsweg naar de scholen is daardoor verdwenen en ook een parkeerterrein." Caroline Stevense komt aanlopen. Ze brengt haar kind naar school in de auto. „Ho peloos", noemt ze in één woord het plein voor De Stenge. „Gister ochtend kon je hier geen kant op." moet in ieder geval een aanslui ting komen", zei Erik Mostert van Rijkswaterstaat. „De minister heeft duidelijk gezegd dat hij geen bord met 'Einde weg' in een wei land wil zien." Het feestvarken van de dag was Middelburg. Verkeerswethouder Frank Streng was dan ook wél echt in feeststemming. Hij werd er zelfs een beetje filosofisch van en citeerde een boeddhistische wijs heid. „Er is geen weg naar geluk. Geluk is de weg. En de N57 gaat Middelburg veel geluk brengen. De weg is van grote invloed op de ontwikkeling van de stad." De tunnel onder het Kanaal door Walcheren moet Middelburg ein delijk van het verkeersprobleem verlossen. De bouw ervan begint nog dit jaar. Langs het kanaal wordt eerst een bouwkuip ge maakt. Daarin bouwt de aanne mer de tunneldelen. Als ze klaar zijn, worden ze op hun plek geva ren en afgezonken. Begin april kan iedereen die nieuwsgierig is naar de weg en de tunnel komen kijken in de bouw keet aan de Kleverskerkseweg in Middelburg. Er is informatie over de werkzaamheden en omleiding en en mensen kunnen een kijkje nemen op de tunnelbouwplaats. De bouw van de tunneldelen is er ook met een webcam te volgen. Als alles volgens de planning ver loopt, is de weg - tot de gemeente grens met Veere - eind 2010 klaar. De fiets is voor Caroline geen alter natief „Ik werk met de schooltij den." Veel vaders en moeders gaan van school door naar hun werk. Jo- han Viergever moet naar België. „Verschrikkelijk", is het woord dat hij bezigt. „Het is een wonder dat er nog geen ongelukken zijn ge beurd. Je ziet kleine kinderen ge makkelijk over het hoofd." Feher heeft een oplossing: het grasveld voor De Stenge inrichten als par keerterrein. „Al was het maar tijde lijk, zolang er wordt gebouwd aan de jeugdsoos en later nog achter De Stenge. Dat gaat zo'n anderhalf jaar duren." Ze weet dat de ge meente Borsele daar liever niet aan wil. Achter De Stenge is een vrij groot parkeerterrein, bij woon zorgcentrum Dijkstede. Meer par keerruimte voor De Stenge, bij de scholen, trekt extra verkeer de nau we Dorpsstraat in. Niet iedereen zit om meer parkeerruimte verle gen. Hans Tempelaars: „Het gaat om piekmomenten. Als het goed weer wordt, komen er minder mensen met de auto." De verkeerssituatie bij scholen in Heinkenszand is door bouwactivi teiten verslechterd. De dorps raad wil versneld uitbreiding van parkeerruimte achter De Stenge. VLISSINGEN - Geen straat en geen pleintje, nee, zelfs geen steegje wordt vernoemd naar de onver schrokken Jacob Schroevers en zijn vijf even dappere zonen. Naza ten hadden erom gevraagd bij de gemeente Vlissingen, maar die ho noreert het niet. Want hoe held haftig de Vlissingse vissers in de nacht van 14 op 15 december 1907 ook waren, toen ze drie Engelse be manningsleden van een schoener het leven redden; de straatnaam commissie heeft geen straat voor handen. Zij adviseert de familie een verzoek om een herinnerings plaquette in te dienen. VEERE - De familie Breel in Veere houdt zaterdag en zondag open dag. Er zijn veel schapen, lamme tjes, koeien, kalfjes, paarden en an der klein vee zoals kippen, eenden en ganzen. Kinderen kunnen hut ten bouwen in de strobalenhoek of knuffelen met levende dieren in de knuffelhoek. De boer geeft rondleidingen om 13.00 en om 15.00 uur. De open dag wordt gehouden van 12.00 tot 16.00 uur. De boerderij van de familie Breel is te vinden aan de Bieweg 8 in Veere. Geluidsruimte voor bedrijven is nu eerlijk verdeeld. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De geluidsruimte op industrieterrein Vlissingen-Oost is voortaan eerlijk verdeeld over de bedrijven: zij mogen per zone één decibel meer produceren. Dat klinkt als heel weinig, maar voor de bedrijven maakt die ene decibel vaak het verschil, volgens Lodewijk Busé van de gemeente Advies en voorlichting over de gang naar de arbeidsmarkt. door Dewi Gigengack MIDDELBURG - Werkloze allochto nen die de arbeidsmarkt op wil len, maar moeite hebben met de wirwar aan regels en instanties op dit gebied, kunnen sinds kort te recht bij de Stichting Trajectbemid deling Allochtonen. De STBA heeft een vestiging geopend in Middelburg. De stichting, die in 2004 is opgericht in Roosendaal, bestrijdt werkloosheid onder al lochtonen. STBA biedt hulp, ad vies en voorlichting. „Wij functioneren als brug tussen allochtonen en overheid, instan ties en bedrijven", zegt voorzitter Ethem Emre. „We zijn ook in ge sprek met de gemeente Middel burg, de provincie en met bedrij ven over wat wij voor de allochto ne doelgroep kunnen betekenen." Werkloze allochtonen kunnen sinds vorige maand gratis gebruik maken van de diensten van de stichting. „Wat we voor iemand kunnen doen, verschilt per per soon", zegt Emre. „Eerst kijken we Vlissingen. „Op grote afstand schie ten bedrijven er zeker iets mee op." Samen met de gemeenten Middelburg en Borsele, de provin cie en Zeeland Seaports is Vlissin gen tot verruiming van de geluids zone in het Sloegebied gekomen. De geluidsruimte is nu eerlijk ver deeld. Vroeger kon een bedrijf alle geluidsruimte innemen, waardoor andere bedrijven niet konden uit breiden. Althans, in theorie, want het kwam bijna niet voor. Andere bedrijven waren tot dus ver wel beperkt in hun geluids naar de persoonlijke situatie. Dan kijken we naar de vaardigheden van iemand." Als de cliënt nog niet klaar is om de arbeidsmarkt op te gaan, volgt een scholingstraject. „Wij bieden zelf taal- en computercursussen aan. Voor vakopleidingen werken we samen met bijvoorbeeld het ROC. We kijken altijd of een uitke rende instantie de cursus wil ver goeden. Er zijn allerlei potjes voor bij organisaties en de gemeente, maar dat weten veel mensen niet." Met voorlichting en advies over on derwerpen als scholing, zelfstan dig ondernemerschap, verzekerin gen en schuldhulpverlening wil de stichting mensen langdurig onder steunen totdat ze uiteindelijk aan het werk zijn. De nieuwe vestiging in Middelburg heeft nu zo'n tach tig cliënten. Naast de locatie in Roosendaal heeft STBA ook een vestiging in Eindhoven. Allochtonen die een baan zoeken kunnen sinds kort voor hulp, ad vies en voorlichting terecht bij de Stichting Trajectbemiddeling Allochtonen. www.stba.nl ruimte. Die beperking wordt nu opgeheven. Wat ook weer niet in houdt dat elk bedrijf zoveel herrie mag maken als het wil. Busé: „Een olieraffinaderij mag nu eenmaal meer dan een constructiebedrijf met inpandige werkplaats. En hoe verder een bedrijf van de bebou wing zit, hoe meer vrijheid het heeft." Toch zal niemand last hebben van de uitbreiding, voorspelt Busé. Be woners van de Borselse zijde krij gen al isolatie. En verder is er een inspraaktermijn tot 10 april.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45