zoekt de praktijk Zeeuwse studenten bouwen raceauto Delta blijft van Zeeland Tunneltarief Zeeuws-Vlaams ziekenhuis werft in Berlijn Hastens 7^ Niet tevreden? Geld terug, PZC Woensdag 5 maart 2008 3 COMMENTAAR Zeeuws-Vlaanderen laat niet af Opnieuw klinkt onder de Westerschelde het pleidooi voor een korting op het tunneltarief De gemeenten Terneuzen, Hulst en Sluis praten binnenkort over een strijdplan. Daarin is in de eerste plaats behoefte aan betere argumenten dan die van de Terneuzense wethouder Co van Schaik. Hij noemt de bereikbaarheid van de rechtbank, het provinciehuis en de Kamer van Koophandel als prangende voorbeelden. Maar dit zijn juist instanties die de gemiddelde burger volstrekt koud laten. Deze inzet is zwak. TU Eindhoven en Delft doen mee aan Formula Student Competition. door René Schrier EINDHOVEN - Zet zes Zeeuwen bij elkaar in de Technische Universi teit Eindhoven en ze bouwen een raceauto. Zo is het niet precies ge gaan, maar helemaal toevallig is het ook niet dat zes provinciegeno ten elkaar hebben gevonden. Ze bouwen de wagen in het kader van de Formula Student Competi tion, waar meer dan zeventig teams van verschillende opleidin gen uit heel Europa aan meedoen. De Zeeuwen zijn niet de enigen die aan de auto werken. Veel van de studenten die met het project bezig zijn, zijn gek op auto's in het algemeen en raceauto's in het bij zonder. Verkoop aandelen betekent vertrek van energiebedrijf. door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie en de Zeeuwse gemeenten moeten aan deelhouder blijven van Delta. Re den: behoud van werkgelegen heid. Als de huidige aandeelhou ders hun belang van de hand doen, betekent dat vrijwel zeker dat het hoofdkantoor van Delta uit Zeeland verdwijnt. De studenten krijgen van de orga nisatie een pakket regels en voor waarden en daarmee moeten ze aan de slag. Zo moeten de studen ten die werken aan de bouw van de auto als een echt bedrijf functio neren. Vanuit verschillende studierichtin gen aan de Eindhovense TU wordt inbreng geleverd. Zo zijn er men sen bezig met het ontwerp, ande ren sleutelen aan de motor, er wor den coureurs getest en er zijn stu denten die zich bezighouden met de sponsors en de promotie. Het is niet de eerste auto die op de TU Eindhoven wordt gebouwd. Vorig jaar deed al een team mee met een eigen auto. En aan de au to van volgend jaar wordt ook al gewerkt. Overigens is er ook een team van de Technische Universi teit Delft. Met de auto van vorig jaar werd De vraag wat de Zeeuwse overhe den met hun bezit aan willen, komt aan de orde na de splitsing van Delta in een netwerkbedrijf en een onderneming met commer ciële activiteiten. Het dagelijks pro vinciebestuur heeft zijn visie op het aandeelhouderschap in de toe komst ontvouwd. Die visie wordt ingegeven door het besef dat Delta tot de top vijf van de grootste werkgevers in Zeeland behoort. De provincie wil wel meer te zeg gen krijgen over de drinkwater voorziening. het team uit Eindhoven twaalfde. Op 10 juli staat de eerste race van dit seizoen op het programma, op het circuit van het Engelse Silver- stone. Ook zijn er races in het Duitse Hockenheim circuit en het Italiaanse testcircuit van Ferrari in Fiorano. Met je eigen wagen racen tegen teams en auto's van scholen over de hele wereld De wedstrijden bestaan uit ver schillende onderdelen, waarbij het niet alleen om de snelheid gaat. De maximumsnelheden gaan tot ongeveer 170 kilometer. Maar de voertuigen worden ook beoor deeld op acceleratie, design en pre sentatie, het bedrijfsplan, hoe het project economisch in elkaar zit, er is een uithoudingsproef voor de auto en er is een slipproef Elke proef kan punten opleveren. De studenten zoeken het meer in za ken als acceleratie, het gewicht van de wagen en het ontwerp. Zo wordt nog erg druk gestudeerd op de ontwikkeling van de continue variabele transmisse, dus versnel len zonder te schakelen. De echte racewereld heeft wel de gelijk belangstelling voor de ver richtingen van de studenten. Toyo ta heeft vaak genoeg een complete vrachtwagen bij de university ra ces staan om potentiële talenten te interesseren voor een baan bij het bedrijf De belangstelling is nog niet zo groot als voor de solar race voor studenten die in Australië wordt gehouden, maar die kant moet het wel opgaan, vinden de zes Zeeuwen. http://www.universityracing.nl De Zeeuws-Vlamingen voelen zich terecht verongelijkt. Hun situatie is enigszins te vergelijken met de Wadden. Daar hebben de eilanders een pas voor korting op de veerdiensten. Het verschil is, dat Zeeuws-Vlamingen voor alle voorzieningen die er echt toe doen, ook in België terechtkunnen. En dat de veertarieven in het noorden een veelvoud zijn van de toltarieven in Zeeland. In deze verhoudingen lijkt een symbolische korting het hoogst haalbare. Zeker als de Westerscheldetunnel ook financieel trekpaard voor de tunnel bij Sluiskil moet zijn. Anders dreigt het gevaar dat de rest van Zeeland zegt: zo'n korting voor jullie is prima, maar dan wensen wij niet mee te betalen aan die regionale verbinding bij Sluiskil. Dan zullen de delen van Zeeland zich van elkaar verwijderen en raakt Zeeuws-Vlaanderen nog verder van huis. TERNEUZEN - Het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis ZorgSaam werft chro nisch zieke en gehandicapte vakan tiegangers op de Internationale Toerisme Beurs in Berlijn. ZorgSaam profileert zich vanaf vandaag tot en met zondag in Ber lijn als aanbieder van zorgonder- steuning voor de vakantieganger met ziekte of beperkingen, zoals nierdialyse en thuiszorg. De beurs kent negenduizend expo santen en trekt 150.000 bezoekers, van wie de helft vertegenwoordi gers van reisorganisaties en weder verkopers van vakantieonderko mens en pakketreizen. De Zorg- Saam-ziekenhuizen in Terneuzen en Oostburg koppelen zorg en va kantie al langer door deelname in een aantal bedrijven. Die bieden zorg aan die niet vergoed wordt en die mensen vaak combineren met een verblijf aan de kust. Dat ge beurt met de ooglaserbehandelin- gen van het Binkhorst Eye Centre en Medcentric, de kliniek voor cosmetische chirurgie, maar ook met het Zelfstandig Behandelcen trum Blue Label dat behandelin gen als besnijdenissen bij jongens, vasectomieën en de plaatsing van maagbanden regelt. Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17a (naast Kids Factory) Breda Meer informatie: bel 0900 - 225 O 225 (lokaal tarief) Van links naar rechts Bart Niessen uit Koewacht, Jeroen van Bellen uit Vogelwaarde, Thomas Ivens uit Hulst, Erik Verstraeten uit Vogelwaarde, Michiel Keijts uit Oostkapelle en Tom Bakker uit Kamperland. Rechts de wagen waar dit jaar mee wordt gereden, links die van vorig jaar. foto Tim Bouwens Het beste bed van de wereld heeft 1111 de beste garantie van de wereld. Vraag naar de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3