Technisch onderwijs Zeeland Lastendruk Schouwen het hoogst Jan Peter jan Kees j PZC De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Woensdag 5 maart 2008 PZC ERNST JAN ROZENDAAL Zou het aan Kapelle liggen? Eerst had je Jan Peter Balken ende. Oogt niet echt als een man van de wereld. Stu deerkamergeleerde, laat aan de vrouw, nog steeds geen type aan wie je een heel land toevertrouwt. Nu hebben we ook Jan Kees de Jager. Al jong een succesvol on dernemer weliswaar, maar in de ict-business. Oftewel zo ie mand die liever met een computer in de weer is dan met een vrouw. Een nerd, zouden mijn zoons in goed Nederlands zeg gen. Willen ze er een uitbeelden, dan trekken ze hun sport- broekje tot onder hun oksels op. Je ziet gewoon een oude teamfoto met Jan Peter of Jan Kees voor je. In een interview met De Volks ton nprd znnHon miin krant bekent De Ia®er dat hi' ten nera, zouaen mijn een week v^ór staatssecreta_ zoons in goed Tls van Financiën werd niet wist dat de Belastingdienst kampte Nederlands zeggen met grote iet-problemen. Dat lijkt wel een moslim die nog nooit van Geert Wilders heeft gehoord. De slogan 'Leuker kun nen we het niet maken, wel makkelijker' was hem waarschijn lijk ook ontgaan. Anders voorkom je toch wel dat 730.000 Ne derlanders hun belastingaangifte moeten overdoen? Of onderschat ik J.P. en J.K.? Want wat zegt De Jager nu dood leuk? Door al die computerproblemen kan de Belastingdienst een heffing op de AOW er niet meer bijhebben. Dus niks geen Bosbelasting, het is alsof Balkenende gewoon doorregeert met de WD. En de kilometerheffing? Ook veel te ingewikkeld voor de computers van De Jager. Zo maakt hij in één klap de door De Telegraaf ontketende campagne 'Vuist tegen de fiscus' onschadelijk. Want er is maar één ding dat de wakkerste lezer tjes van Nederland nog erger vinden dan gewoon belasting be talen: belasting betalen voor hun auto. Bij nader inzien vermoed ik dat de meest gewiekste politici van Nederland uit Kapelle komen. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Technisch onderwijs is niet 'sexy'. Voor de onwetende buitenwereld althans. Steeds meer scholen treden met spannende projecten naar buiten en wekken interesse. door Marcel Modde Hoe maak je de heden daagse jeugd warm voor techniek? Hans Breure van het ROC Zeeland heeft geen seconde nodig voor een antwoord. „Door aan de gang te gaan met projecten waar leerlingen ook werkelijk iets mee kunnen. Iets wat écht tot de ver beelding spreekt. Zoals de Zeeuw se zonnebootrace", wijst hij op het succesvolle initiatief dat samen met de Hogeschool Zeeland, de vereniging Zeeuwind, het Techno centrum Zeeland en het bedrijf MarEtec is opgezet. Tien scholen uit Zeeland hebben zich al inge schreven voor de vierde editie op rij. „Ik denk dat zoiets beter werkt dan je alleen bezighouden met al lerlei natuurkundige toepassingen en simulaties. Je werkt naar een concreet resultaat toe. Als ik zie hoe enthousiast, driftig zelfs, die teams in de weer zijn een boot te bouwen die zo goed mogelijk pres teert. De vonk van de techniek slaat daar dan echt over!" Het belang gaat verder dan even leuk spelevaren, benadrukt Breure. „Het bedrijfsleven schreeuwt mo menteel om technische mensen. De banen liggen daar praktisch voor het opscheppen." Dat de meeste jongeren desondanks toch andere richtingen inslaan, komt volgens Breure door het nog steeds overheersende negatieve imago van technische beroepen. „De eerste associatie is toch vaak die van vuil werk, dat is tegen woordig echt achterhaald. Natuur lijk bestaat dat ook nog, maar ie mand die motorvoertuigentech niek doet, kan ook de ontwerp- kant op, of zich specifiek richten op de elektronica." De zes Zeeuw en aan de TU Eindhoven die hun eigen race-auto bouwen, zijn daar van een goed voorbeeld. Binnen het ROC wordt bovendien met de nieuwste appartuur gewerkt, wijst Breure trots op het vorig jaar geo pende Technum in Vlissingen. Ook op hbo-niveau is er in de pro vincie op technisch gebied steeds meer spannends te bieden, zeggen Peter van Tilburg en Peter van der Heide van de Hogeschool Zeeland. Met grasmaaiers en schuurmachi- nes, geeft laatstgenoemde als voor beeld. „Zo'n ding maken lukt de meesten wel. De uitdaging zit in de vormgeving." In opdracht van een bedrijf uit Goes wordt een gangbaar model schuurmachine 'gepimpt', omdat een zelfde appa raat van Italiaanse makelij beter verkoopt. En in de hoek van de elektrotechniek maakt de Hoge school Zeeland naam met een zelf ontworpen druksensor, onder meer toe te passen in medische technologie en in de verbrandings motor van een auto. Het zou dus zomaar kunnen zijn dat de bolide in de Formula Student Compe- tion tot in het hart uit Zeeland komt. En natuurlijk doet de HZ mee aan de zonnebootrace. Maar er is nog meer, benadrukt Van Tilburg. HZ-studenten civiele techniek worden ingeschakeld bij de inrichting van landschappen in de eigen omgeving. En de leerlin gen van chemiedocent Dolf Even- berg gaan dit jaar in de weer met skeletten, door archeologen opge graven in Vlissingen. Onderzoek van het dna-materiaal in dijbeen- bot en de wortels van kiezen in het gebit, moeten meer vertellen over de herkomst van deze doden, die daar ergens tussen 1300 en 1800 zijn begraven. Breure: „Er is tegenwoordig zoveel meer onder de zon dan het vogelhuisje en draaibank van weleer." Zonnebootrace De Zeeuwse zonnebootrace wordt zaterdag 7 juni voor de vierde keer gehouden op een parcours op het Kanaal door Walcheren en in de haven van Middelburg. Tot dusver hebben zich 15 teams, verdeeld over twee klas sen, zich ingeschreven. Uitgangspunt is dat alle boten zelf worden ontworpen en ge bouwd. Naast de grote race is er ook een wedstrijd voor mini-boot jes van leerlingen uit het basis onderwijs. Iedereen vanaf een jaar of 10 kan zijn eigen boot op zon- ne-energie bouwen. De basis bestaat uit een zonne cel en een elektromotor, te be stellen bij het Zeeuws Plat form Duurzame Ontwikke ling in Goes. Het volledige les pakket kan worden opgevraagd via www.zonnebootrace.nl. Voor leerlingen uit het voortge zet onderwijs die op een ande re manier creatief willen zijn met zonne-energie, is er het onderdeel solar-olympics. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend; een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om net persoonsgegevens, In het colofon treft u nadere informatie Heffingen gemeente stijgen dit jaar landelijk gemiddeld 4 procent. door Marcel Modde GOES - Schouwen-Duiveland is ge middeld per inwoner de duurste gemeente van Zeeland. Dat blijkt uit een overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ook wanneer de toeristenbelas ting niet wordt meegerekend, voert de eilandelijke gemeente de ranglijst nog steeds aan. Het totaal aan gemeentelijke heffingen is daar dit jaar gemiddeld 691 euro. Veere (669), Sluis (660) Noord-Be veland (654) en Vlissingen (531) maken de top vijf compleet. Rei- merswaal is met 316 euro per hoofd van de bevolking het goed koopste. Ook Hulst (357) en Kapel le (370) scoren relatief laag. Landelijk zijn de gemeentelijke hef fingen dit jaar 4,4 procent geste gen. Volgens het CBS komt dat vooral door de hogere onroerende- zaakbelasting (ozb) en rioolrech ten. Door hertaxatie van wonin gen komt de waarde zo'n 7,8 pro cent hoger uit. Omgerekend per hoofd van de bevolking moeten in woners van Noord-Beveland het meeste (180 euro) aan ozb ophoes ten. Hulst is met 81 euro een duide lijke uitschieter aan de andere kant van de lijn. Het overzicht van de rioolrechten maakt duidelijk dat Schou wen-Duiveland met 119 euro per doorsnee inwoner eenzaam aan kop staat, op afstand gevolgd door Middelburg (74 euro). Goes sluit dat rijtje met 17 euro. Multi-link ophanging voor I een betere bestuurbaarheid PZC Felix Binicewicz bron Universiteit Eindhoven Formula Student Motor: Suzuki GSX R600 K2 De cilinderkop is aangepast en het compressiebereik is toegenomen Een droogcartersysteem zorgt ervoor dat de motor zo laag mogelijk ligt voor een Raceauto Formula Student model 2008 De belangrijkste veranderingen die de studenten maakten in het ontwerp van de Formula Student raceauto van 2008.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2