Drentse varkens dragen horens PZC Woensdag 5 maart 2008 1 7 KOOPWAAR door Wouter Klootwijk Verpakking, vertel me je verhalen, en neem me serieus. Zo sta ik als een niet goed snikke zombie in de super markt te mompelen tussen de schappen. Verpakkingen liegen en verleiden, maar als je echt wat we ten wilt, moet je opbellen. Neem eieren. Altijd enthousiast ge weest over Graseieren. Je schrijft het met een hoofdletter want het is een merk. Kippen die Graseie ren leggen, hebben het goed en ik weet van mijn eigen kippen dat ze graag gras eten (en wat ze verder al wel niet verslinden, de vegeta riër die beweert dat kippen geen vlees eten moet eens komen kij ken, kannibalen zijn er heilig bij). Graseieren zijn - getest rond de keukentafel - opvallend lekker. Omdat ik niet goed had opgelet, dacht ik dat zogenoemde vrije uit loopeieren vanzelf graseieren zijn. Dat komt ook door de plaatjes die eierhandelaren op de doosjes druk ken. Landschapjes, kipjes in het gras. Zo'n doosje liegt. Veel buitenkip- pen lopen met duizenden tegelijk in een omheind stuk bescheten woestijn. Graskippen niet, die eten graan en gras en ze hebben het beter dan menig zogenoemde biologische kip. Dit soort informatie moet je toch niet uit de krant halen? Dat moet gewoon, goudeerlijk op de verpak kingen op het schap in de winkel te vinden zijn, ja toch? Ik wil we ten wat ik koop en als de verpak king me het ware verhaal vertelt over wat er in zit, vertrouw ik eer der de fabrikant en de kruidenier die de doos op het schap zet. Nog iets, nu we het toch over eie ren hebben. Ik roep het al jaren en houd vol. Op eierdozen staat de ui terste verkoopdatum. Die leert me niks over de versheid van het ei. Ik wil weten wanneer het is ge legd. Drie dagen geleden? Dan is het een echt vers ei. Een week gele den? Kan het nog best mee, maar het is er niet meer eentje, zachtge- kookt voor je lief die in bed op je paasontbijt wacht. Neem vis. Visboeren liegen soms, zegt een organisatie van viswinke liers die van het visproductschap om maatregelen tegen bedriegers vraagt. Visboeren verkopen ont dooide pangasiusfilet als verse zee tong. Schande, maar alle visverko- pers maken er een potje van. Het hele begrip vers heeft door het oneigenlijk gebruik door vis boer en supermarkt geen beteke nis meer. Ik koop liever vis waar van ik mag weten wanneer die is gevangen en op welke manier. Ik was mee op een kotter vorig jaar, voor een tv-programma. Met eigen ogen en camera zag ik hoe op primitieve maar slimme ma nier vis werd gevangen zonder paardenkrachten. Een minder mi- lieubezwaarlijke techniek die Deense vissers hebben uitgevon den, tussen twee touwtjes. De vis die zo gevangen werd, was van betere kwaliteit dan met ge weld (pk's) gevangen vis en werd ook nog eens razendsnel aan land gebracht. Waar vind ik deze top kwaliteit? De informatie verdwijnt onderweg tussen wal en winkel en in de winkel of aan de kraam heb ik maar te geloven dat het ver se vis is. De visboer verspeelde eerder m'n vertrouwen, bij hem was voor heen alles vers. Zet liever op de verpakking wie de visser was en op welke wijze hij hoe kort gele den mijn vis ving. Moet je eens zien, visboer, als je het ware verhaal vertelt. Dan kan het me opeens niet meer schelen wat het kost, want dan weet ik dat ik het beste koop. Neem worst. Ik nam worst. Drent se metworst staat er op. Gemaakt in Almelo. Hekrunderworst. Het hekrund zelf staat op de ver pakking. Een fotootje. Beter kan de verpakking het niet duidelijk maken. Eerlijke Drentse worst uit Almelo van gemalen hekrund. Of toch niet? Nee, van varken. Maar de bedenker van de verpak king heeft maling aan mij, neemt me niet serieus en liegt voor de lol een koe met grote horens. tl ALLEMEN5EN Eerste zoon Yolanthe en Jan gaat Jan heten Yolanthe Cabau Van Kasbergen en haar vriend )an Smit ver wachten nog geen kindje, maar de naam van de eerste zoon staat wel al vast. 'Jan heeft voor zichzelf én mij alvast besloten dat, mocht-ie ooit een zoon krij gen, die dan vernoemd wordt naar hemzelf, schrijft Yolanthe in haar column in Glossy. De 22-jarige actrice en presentatrice heeft zich bij de beslissing van haar vriend neergelegd. De Vo- lendammer heeft haar namelijk beloofd dat, indien het stel meer dan één kind mag krijgen, Yo lanthe alle verdere namen mag bedenken. Yolanthe: 'Maar hoe zou het zijn als je alleen maar al lemaal dochters krijgt? Wordt het dan verplicht een Janneke?!' Tara Elders en Michiel Huisman getrouwd Tara Elders en Michiel Huisman hebben elkaar vorig weekeinde in het geheim het jawoord gege ven. Dat heeft hun management gisteren bevestigd aan De Tele graaf Het koppel, dat ruim twee jaar samen is, kreeg vorig jaar al een dochtertje, Hazel. De 28-jari- ge Elders en haar 26-jarige man waren in 2003 samen te zien in de komedie Phileine zegt sorry. Winehouse heeft besmettelijke ziekte Alsof drank, drugs, juridische en huwelijksellende haar waarlijke talenten nog niet genoeg over schaduwen, heeft zangeres Amy Winehouse (24) nu ook nog een besmettelijke huidziekte gekre gen. Dat meldt het tijdschrift People. De Britse lijdt aan impe tigo ofwel krentenbaard. Er werd al enige tijd gespeculeerd over de bulten op haar gezicht. Krabben of het aanraken van de zweren zorgt voor uitbreiding naar andere delen van het lichaam en andere mensen. illustratie Judith Hofmann Miljoen van Drew voor kinderen Kenia De Amerikaanse actrice Drew Barrymore heeft een miljoen dollar gegeven aan het Wereld Voedsel Programma (WFP) van de VN. De organisatie liet weten dat ze het geld gaat gebruiken om duizenden schoolkinderen in Kenia te eten te geven. De VN-ambassadrice tegen Honger maakte haar donatie bekend in de Oprah Winfrey show. Bar rymore is zelf twee keer in Ke nia geweest. „Ik heb met mijn ei gen ogen gezien dat een klei ne beker met voedzame pap een enorm verschil kan maken in het leven van een kind." Slechts 50 dollar vult de beker van een kind een heel jaar lang, aldus WFP. De organisatie kampt met een gat van 500 miljoen dollar in 2008 door gestegen voedselprijzen. Drew Barrymore foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17