Economie 'Toeristen moeten meer geld uitgeven' K- m Paastak Hint on VlOlcfl Onkruid borstel www.groenrijk.nl Contact lokt mensen naar baan GroenRijk ,.99 Aanbieding BuitenRijk 495 BuitenRijk Liechtensteinse bank boert goed 2,29 Tijdschrift Aantal overnachtingen in Zeeland staat niet langer centraal. door Ben Jansen MIDDELBURG - Niet het aantal nach ten dat een toerist in Zeeland ver blijft of het aantal keren dat een re creant op bezoek komt, is van be lang voor de Zeeuwse economie. Het gaat erom wat ze uitgeven. Dat wordt de komende jaren de in steek voor het provinciale beleid voor de sector reislust verpo zing. Het dagelijks provinciebestuur wil de economische betekenis van re creatie en toerisme niet langer van uit traditionele sectoren benade ren, zoals verblijfsrecreatie, water sport en dagrecreatie. Het gaat er om wat iemand - Duitser of Zeeuw, Belg of Brabander - in zijn vrije tijd in Zeeland uitgeeft. Dus ook met uitgaan, sporten, cultuur, hobby en verenigingsactiviteiten. Het Kenniscentrum Toerisme Zuid-Nederland (verbonden aan de Hogeschool Zeeland) heeft be cijferd dat deze brede vrijetijdseco- nomie in 2007 goed was voor een omzet van 1,1 miljard euro. Gede puteerde Staten vinden dat daar over vier jaar 10 procent moet zijn bijgekomen. Dat kan door vergro ting van de bestedingen als uit gangspunt te kiezen en niet langer puur te streven naar meer over nachtingen en meer in Zeeland doorgebrachte vakanties. Tot dusver zijn de bestedingen in de toeristische sector gekoppeld aan de soort vakantievorm. Zo be schouwd werd twee jaar geleden in deze provincie 24 euro per per soon per dag uitgegeven. Ter verge lijking: Limburg scoorde met 30 Het dagelijks provinciebestuur komt met een nieuwe, bredere vi sie op de betekenis van recreatie en toerisme. Vrijetijdseconomie zal een begrip worden. Fugro neemt Russische branchegenoot over LEIDSCHENDAM - Bodemonderzoe- ker Fugro koopt een belang van 60 procent in de Russische branchege noot Emmet. Het bedrijf uit Leid- schendam betaalt hiervoor 10 mil joen euro. Emmet heeft kantoren in St. Petersburg en Moskou. Het bedrijf ontwikkelt technologie en levert diensten voor elektromagne tisch onderzoek op zee voor het zoeken naar olie. Winkels in New York willen vaker euro's NEW YORK - Toeristische winkel tjes in New York accepteren steeds vaker betalingen in euro's. Sommi ge uitspanningen hebben zelfs een bord staan met de tekst 'alleen eu ro's'. Dat is het gevolg van de zeer lage stand van de dollar ten opzich te van de euro. Vorige week kwam de waarde van de euro voor het eerst uit boven de 1,50 dollar. Giste ren kostte een euro 1,52 dollar. Gazprom beperkt weer levering aan Oekraïne MOSKOU - Het Russische gasbedrijf Gazprom schroeft de levering van gas aan Oekraïne verder naar bene den. Gazprom draaide de gaskraan maandag al voor een kwart dicht en beperkte sinds gisteravond de levering met 50 procent. Oekraïne moet een schuld afbeta len aan Gazprom. De gaslevering aan West-Europa wordt niet aangetast. Economie eurolanden groeide 2,6 procent LUXEMBURG - De economische groei in de eurolanden is in 2007 uitgekomen op 2,6 procent. Dat is meer dan de 2,2 procent in de VS en de 2,1 procent in Japan. Euro pees statistisch bureau Eurostat heeft dat gisteren gemeld. De groei in de eurolanden is wel 0,1 pro centpunt lager dan het bureau vori ge maand raamde. Nederland be haalde een groei van 4,4 procent. euro het hoogste en Utrecht met 23 euro het laagst. In een aanzet voor het toekomsti ge beleid op het gebied van recrea tie en toerisme suggeerden de Ka mer van Koophandel en organisa ties in de branche dat zou moeten worden gestreefd naar verhoging van de bestedingen per overnach ting met 10 procent. Het dagelijks provinciebestuur wil evenwel nog verder gaan. De vrijetijdseconomie wordt uitge werkt in het sociaaleconomisch be leidsplan voor de periode 2009-2012. Daarin wil de provincie sterke sec toren stimuleren, zoals de water sport (met inbegrip van de onder watersport), dagrecreatie, hotelsec tor en andere vormen van verblijfs recreatie met een hoog voorzienin genniveau. Verder wordt onder meer gedacht aan combinaties op het gebied van visserij, horeca, aquacultuur, streekproducten en dagrecreatie. VADUZ - De Liechtensteinse bank LGT, het middelpunt in een om vangrijk Duits belastingschandaal, heeft vorig jaar 41 procent meer winst geboekt. De winst bedroeg 255 miljoen Zwitserse frank (161 miljoen euro). Dit heeft LGT Group gisteren be kendgemaakt. De bank, eigendom van het Liechtensteinse vorsten huis, verwacht op de korte termijn wel minder groei door het belas tingschandaal in Duitsland. De Duitse justitie maakte vorige maand bekend dat zij over een cd-rom beschikt waarop namen staan van rijke Duitsers die de be lasting hebben ontdoken door ka pitaal naar Liechtenstein te breng en. Het. eerste slachtoffer was Klaus Zumwinkel, de baas van Deutsche Post. Hij stapte op. LGT trok vorig jaar 11 miljard frank (7 miljard euro) aan nieuw kapitaal aan tegen 7,5 miljard frank in 2006. U itkeringsgerechtigden zoeken vooral sociale en zinvolle tijdbesteding. door James McConigal OEN HAAG - Uitkeringsgerechtig den willen graag in deeltijd aan het werk om onder de mensen te zijn en hun tijd zinvol te besteden. Zowel werklozen als arbeidsonge schikten zoeken om die redenen naar werk, blijkt uit onderzoek van de Raad voor Werk en Inko men en het Sociaal en Cultureel Planbureau. De onderzoekers wilden het 'onbe nutte arbeidspotentieel' van men sen die geheel of gedeeltelijk thuis zitten met een uitkering in kaart brengen. Van de werkwillige werk lozen wil 53 procent een 'grote' deeltijdbaan. Dat is een contract van tussen 12 en 35 uur per week. Van de arbeidsongeschikten wil 44 procent zo'n deeltijdbetrek king. Een zinvolle tijdbesteding en socia le contacten vormen de belangrijk ste motieven voor niet-werkenden om op te zoek te gaan naar een 'Van de werkwillige werklozen wil 53 procent een 'grote' deeltijdbaan' baan. Een tweede groep voelt zich vooral gedwongen door de sollici tatieplicht. Aan het onderzoek werkten 324 werklozen en 498 arbeidsonge schikten mee. Ook werden 581 mensen die al een baan hebben, benaderd. Vooral vrouwen werken in deel tijd en zij willen vaak meer uren werken. Meer inkomen is hun be langrijkste motivatie, blijkt uit het onderzoek. De onderzoekers hebben ook geke ken naar de ervaringen van zieke werknemers die willen terugkeren naar de werkvloer (reïntegratie). De Arbodienst en de werkgever scoren een ruime voldoende (6,9) voor het begeleiden van deze groep werknemers. De inspanningen van CWI (ar beidsbureau), UWV (uitkeringsin stelling), Sociale Diensten en reïn- tegratiebedrijven krijgen een rap portcijfer van tussen 5,5 en 5,8. Volgens het onderzoek komt dit vooral doordat de laatste groep or ganisaties niet in staat is maatwerk af te leveren en onderling onvol doende samenwerkt. acties van 5 tot 12 maart Ac, van de week! 5 takken per bos van circa 100 cm aanbieding! in een six pack aanbieding! Binnenkort valt het gloednieuwe tijd schrift van GroenRijk bij u in de bus! Elke !e zondag v/d maand: KOOPZONDAG! 10.00 - 21.00 uur. Neem ook een kijkje op onze website Het voorjaar is gestart, tijd voor tuin en terras. Begin tijdig met uw plannen, dan kunt u eerder genieten van het tuinseizoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15