Nog vijf jaar Hu, daarna komt Xi 11 1 KI K van de macht I «teil!! sSS Hu Jintao was de eerste president die z'n politieke carrière begon na de stichting van het communistische China in 1949 PZC Woensdag 5 maart 2008 I 1 1 1976-1990 Deng Xiaoping Na de dood van Mao in 1976 breekt een strijd uit tussen de 'Bende van Vier', waar ook de weduwe van Mao deel van uitmaakt, en tegenstanders, onder wie Deng Xiaoping. Deng wint. Hij zet in op hervormingen onder het motto 'Het maakt niet uit of de kat wit of zwart is, als hij maar muizen vangt'. De banden met de Verenigde Staten worden hersteld. In 1989 onderdrukt hij op bloederige wijze een studentendemonstratie op het Plein van de Hemelse Vrede. Daarna speelt hij tot zijn dood in 1997 een rol op de achtergrond, (foto ANP) 1990-2003 Jiang Zemin Deng schuift Jiang Zemin, voorstander van de harde lijn, naar voren als zijn opvolger. Jiang zet deels het beleid van Deng door en spant zich in voor (economische) hervorming en modernisering. Hierdoor moet de Communistische Partij zijn macht behouden. Jiang probeert een anticorruptiecampagne te starten, maar dat loopt op niets uit. Onder zijn leiderschap wordt China lid van de wereldhandelsorganisatie WTO en haalt het land de Olympische Spelen binnen. Een van zijn bijnamen was 'bloempot': veel decoratie, weinig actie, (foto EPA) f%\ W. PBif 1 i El if»!'' Ills Het Volkscongres in China begint vandaag. De afgevaardigden benoemen een nieuwe vice-president. Xi Jinping heeft de beste kaarten. Zijn carrière zit sinds een aantal jaren in een stroomversnelling. door Remko Tanis foto EPA In China wordt deze week de opvol ger van president Hu Jintao gelan ceerd. Het Nationaal Volkscongres zal Xi Jinping vrijwel zeker benoe men tot vice-president: een functie die hem over vijfjaar de hoogste post van het land moet opleveren. Xi Jinping zit gebeiteld. Nog maar net lid van de absolute top binnen de Communisti sche Partij, heeft hij sinds vorige maand het toezicht over China's kostbaarste parel toe vertrouwd gekregen: de Olympische Spelen. Xi moet erop toezien dat de Spelen precies worden waar het land al zeven jaar naar toe werkt: de presentatie van China als moder ne, ontwikkelde wereldmacht. Geen criti cus, binnen of buiten China, mag dat verpes ten. Het is een delicate klus voor Xi. Zijn carrière is de laatste vijfjaar in een stroomversnel ling gekomen, die hem binnen nog eens vijf jaar bijna zeker op de plek zal brengen waar hij het staatshoofd is van een op de vijf we reldbewoners: president van China. Na een gestage klim op de partijladder, werd Xi in 2002 partijsecretaris in de zuid oostelijke, industriële provincie Zhejiang. Die regio vormde hij om tot een van de meest dynamische provincies van het land. Zijn succes bracht hem vorig jaar op een on verwachte post. President Hu Jintao stuurde Xi naar Shanghai, om de van corruptie ver geven stad weer in het rechte, socialistische spoor te trekken. Binnen een halfjaar wist Xi de partijtop in Hu Jintao en Xi Jinping foto's CPD/AP Peking ervan te overtuigen dat de corruptie in Shanghai een halt is toegeroepen. Die prestatie leverde hem in oktober vorig jaar een plaats op als het jongste lid ooit van het politbureau: het belangrijkste orgaan bin nen de heersende communistische partij. Xi zeifis vooral trots op zijn succes als stu dent tijdens de culturele revolutie (1967-1976). Hij werd toen naar zijn geboor teprovincie Shaanxi gestuurd om er op het land te werken. Nog voor z'n 23ste wist Xi zich daar op te werken als leider van die boerengemeenschap. Xi (54) en Hu Jintao delen geen geschiede nis. Hu (65), opgeleid als ingenieur, werkte in het afgelegen westen van het land aan zijn partijcarrière, tot hij in 1992 naar Peking werd gehaald. Daar werd hij in tien jaar klaargestoomd voor het presidentsschap: de eerste van de generatie die z'n politieke car rière begon na de stichting van het commu nistische China in 1949. Hu laat zich niet kennen. Letterlijk. Er is zo wel buiten als binnen China weinig bekend over wat de drijfveren zijn van de president. Wel staat hij bekend als iemand die tot in de kleinste details de regie in handen wil houden. Als motto heeft Hu de term 'vooruitgang door wetenschappelijke ontwikkeling' ver zonnen. Het betekent zoveel dat economi sche groei niet meer het allerbelangrijkste is. Het milieu en een evenredige verdeling van de nieuwe rijkdom, tellen voor Hu net zo. In zijn laatste vijfjaar als president, die vol gende week beginnen, moet hij proberen die filosofie te verankeren, zodat de volgen de generatie leiders er niet meer omheen kan. De vader van zijn beoogde opvolger Xi had de reputatie onorthodox te zijn. Deze Zhon- gxun verzon als vice-premier het systeem van 'speciale economische zones', waarmee China voor het eerst de markteconomie bin nenliet. Ook was hij een van de weinigen die in 1989 het bloedige optreden van het leger ver oordeelde tegen protesterende studenten op het Plein van de Hemelse Vrede. Of Xi iets van z'n progressieve vader heeft overgenomen, is nog niet gebleken. Voorlo pig zal hij loyaal de wensen van Hu uitvoe ren. Hardop filosoferen over de toekomst van het land is in China het alleenrecht van de president. den pas bekend nadat ze zijn geno men. Om China's groei in de hand te houden, zal Hu het congres voor stellen de gigantische Chinese overheidsmachine kleiner en daar door efficiënter maken. Nu vech ten de vele onderdelen nog vaak onderlinge vetes uit. Besluiten die in Peking zijn genomen, worden daardoor lang niet altijd volledig uitgevoerd in de immense regio's buiten de hoofdstad. Ook zullen nieuwe ministers wor den benoemd, die Hu's machtsba sis verder moeten verstevigen. Het zijn vooral mensen die hun han den vuil hebben gemaakt in het veld, in plaats van puur aan een carrière binnen de Communisti sche Partij te hebben gewerkt. Die nieuwe generatie zal de grote pro blemen van het land moeten zien op te lossen. Het Volkscongres moet zijn goed keuring geven aan de begroting. Gisteren werd bekend dat de uitga ven aan het militaire apparaat wor den verhoogd met 17,6 procent. Die uitgaven komen hierdoor uit op ruim 417 miljard yuan (38 mil jard euro). Volgens Amerika klopt dit offi ciële cijfer niet en spendeerde Chi na in 2007 tussen de 63,8 en 91,4 miljard euro aan het leger. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie noemt het gebrek aan open heid van China 'een gevaar voor de stabiliteit'. oppervlakte: 9.596.961 km2 231x (Q NEDERLAND Inwoneraantal: 1,3 miljard (2007) Inwoners: 92 procent zijn Han- Chinezen, vernoemd naar de Han-dynastie. Indeling: 23 provincies (inclusief het omstreden Taiwan) en 5 autonome regio's (waaronder Tibet) Munteenheid: renmimbi (yuan) Talen: officiële taal is het Mandarijn Chinees. Verder Kantonees, Wu, Hakka, Tibetaans en vele dialecten Godsdienst: officieel: boeddhisme, taoïsme, islam, protestantisme en katholicisme. Godsdienstbeoefening wordt niet aangemoedigd Export naar Nederland: computers, telefoons en faxen, elektrische apparaten, speelgoed, kleding ën schoeisel Import uit Nederland: metaalerts en metaalafval, elektrische apparaten (elektronenbuizen en transistors), (verwarmings- en koelmachines en kunststoffen Bron: Ministerie van Buitenlandse Zaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11