De beleggingsadviseurs «beleggingsadvies Martien Janse- Fortis bank Senior beleggingsadviseur Liet Ben zich foppen? Het is dinsdag 22 januari. Over enkele ogenblikken gaan de aan- delenbeurzen in New York open. De spanning is om te snijden. Wereldwijd zijn de markten op maandag en dinsdag fors onder uit gegaan. Op maandag vierde Amerika Martin Luther King Day en konden de beurzen niet reageren op het tumult in Europa en Azië. ledereen bereidt zich voor op een aanzienlijke daling, maai er is hoop. Ben Bernanke, voorzitter van de FED, kondigt een tus sentijdse renteverlaging aan van een ongekende 75 basispunten (driekwart procent) De FED reageert hiermee op de fors da lende aandelenkoersen en probeert zo steun te bieden. Zo'n for se verlaging is pas twee keer eerder voorgekomen: in 1987 en na de aanslagen op de Twin Towers. Dit geeft meteen aan dat Ber nanke het probleem serieus neemt. Maar moet de FED zich be zighouden met de hoogte van aandelenkoersen? Is het niet beter om, net als de ECB, zich te concentreren op de hoogte van de in flatie? En er is nog iets om over na te denken. In het weekend voorafgaand aan de koersdalingen wordt bij Société Générale in Parijs een groot probleem ontdekt. Een handelaar heeft op slink se wijze veel te grote posities ingenomen die helaas voor oplo pende verliezen zorgen. Als een goed huisvader moet de bank deze posities zo snel mogelijk en tegen elke prijs terugdraaien. Gevolg: 4,9 miljard euro verdampt. Het is mogelijk dat een groot deel van de koersdalingen van 21 en 22 januari veroorzaakt is door de verkopen van Société Générale. Heeft Ben Bernanke zich door een Franse bank laten foppen? Senior beleggingsadviseur Het tij keert voor beleggen in alternatieve energie. In de media werd eind vorig jaar door diverse financiële instellingen de interesse gewekt voor beleggen in klimaat en milieu. Een actueel thema waarbij de be legger vaak de angst heeft achter de markt aan te lopen. Instappen wordt uitgesteld en wie dat gedaan heeft zal op dit moment denken verstandig gehandeld te hebben. De koersen van deze veelbelovende aandelen gingen even hard als de beurs omlaag. Bij een afzwakkende wereldeconomie werd uitgegaan van een dalende olieprijs. Dat is re levant voor de belegger in alternatieve energievormen want de vraag of deze energievormen rendabel zijn, is sterk afhankelijk van de ont wikkeling van de olieprijs. Nu deze stijgt en zelfs de grens van USD 100 per barrel lijkt te nemen is dat het moment om alternatieve ener gievormen weer op de radar van de belegger te krijgen. Als het om deze beleggingsvorm gaat, wordt vanuit beleggingsoptiek vooral ge sproken over beleggen in waterkracht, biofuels, wind- en zonne-ener- gie. Van deze vormen voorzien analisten voor wind- en zonne-ener- gie de beste groeivooruitzichten. Het is mogelijk om in individuele be drijven die hierin actief zijn te beleggen maar ook gericht in sector cer tificaten of -fondsen. Beleggers wisselen overigens regelmatig tussen deze verschillende energievormen. De reden is dat deze energievor men nog niet concurrerend zijn met de traditionele energievormen. Innovatie moet het verschil maken en huidige investeringen daarmee onafhankelijk van overheidssubsidie. Elke innovatie kan die afhanke lijkheid verminderen en uiteindelijk de doorbraak betekenen van de één of andere energievorm. Wie niet bereid of in staat is om deze technische "jacht" op de voet te volgen kan ook kiezen voor een kant en klare oplossing met een alternatief energie certificaat Caroline Vermue - F. van Lanschotbankiers Senior Private Banker beleggingsadvies Is dit alles? Voor de financiële markt stond afgelopen week in het teken van de vier- dekwartaalcijfers van ING. Grote vraag was wat voor bedrag de bank verzekeraar zou moeten afschrijven op ondeugdelijke kredieten en waardeloos geworden schuldpapier zoals CDO's (Collateralized Debt Obligation). De voortekenen waren niet gunstig. Op dinsdag bracht Cre dit Suisse naar buiten dat de bank opnieuw 2,85 miljard moest afschrij ven. Dat was een heel onplezierige verrassing voor de financiële markten, omdat Credit Suisse amper een week eerder in zijn officiële verslagleg ging een bedrag van 1,2 miljard aan afschrijvingen had opgenomen. De gevolgen zijn dat de financiële markten alleen maar nerveuzer worden, steeds minder vertrouwen stellen in de officiële cijfers en steeds meer af gaan op onderbuikgevoelens. Die gevoelens vertelden dat ING wel eens vele miljarden zou moeten afschrijven. In het geruchtencircuit vielen be dragen tot 8 miljard te beluisteren. De bankverzekeraar heeft immers in zijn portefeuille risicovolle hypothecaire waarden, groot 27 miljard, en risicovol schuldpapier ter waarde van 1,1 miljard. De opluchting was dan ook begrijpelijk toen de bankverzekeraar afschrijvingen meldde van een kleine I miljard. Maar toch blijft de vraag knagen: "Is dit alles?" En dan kijken de markten met een schuin oog naar instellingen als Credit Suisse. Interessant daarbij is de verdediging die het management van Cre dit Suisse hanteerde: we waren te laat op de hoogte en eigenlijk hoeven we deze informatie niet naar buiten te brengen. Die uitlatingen zeggen iets over het Europese toezicht Blijkbaar is dat minder veeleisend dan dat van Amerika. Van Lanschot Bankiers is positief oven Nutreco, Aalberts Industries, Sligro, Arseus, Imtech, TNT en Devgen Paul Koole - Rabobank Beveland Senior beleggingsspecialist De geldmarkt verwacht een renteverlaging van de ECB De crisis op de Amerikaanse subprime-markt heeft niet alleen ge volgen voor de aandelenmarkt maar ook voor de geldmarkt De Amerikaanse centrale bank, de Fed, heeft de rente in twee stappen met 1,25% verlaagd naar 3%. De Europese Centrale Bank heeft de geldmarktrente tot op heden ongewijzigd gelaten op 4%. De infla tie is fors hoger dan de inflatiedoelstelling van 2%. Toch komen de donkere wolken dichterbij. Zo lijkt de afzwakkende groei in de Verenigde Staten ook in Euroland voor een groeivertraging te gaan zorgen. Recente opmerkingen van Trichet de voorzitter van de Europese Centrale Bank, zetten dan ook de deur open voor toe komstige renteverlagingen. De rentemarkt neemt hierop een voorschot. Zo is de tweejaarsrente fors gedaald naar 3,1%. De driemaands geldmarktrente daarentegen ligt met 4,3% ruim boven het officiële tarief, doordat de onrust op de financiële markten nog steeds voor een risico-opslag voor interbancaire tarieven zorgt De rentecurve is daarom sterk invers voor de periode tot ruim één jaar. Onze verwachting is dat de geldmarktrente in de loop van het jaar behoorlijk kan dalen. Voor de lange rente verwachten we een stijging; er is immers al veel pessimisme ingecalculeerd in een tienjaarsrente van 3,9%. Beleggen in staatsobligaties wordt dan aan trekkelijker ten opzichte van sparen. Bij de afweging meer te be leggen in aandelen geldt dat de waardering van aandelen zeer gun stig is. Uiteraard zijn de risico's van een terugval aanwezig, maar de kans neemt toe dat we de bodem van de beurs hebben gezien. Wij adviseren het aandelenbelang in de portefeuille verder te verhogen en dat van obligaties te verlagen. Michèl Beckers - SNS bank Senior beleggingsadviseur Na de enorme renteverlaging van de Fed heeft de dollar een tik je gekregen naar 1,48 dollar per euro, hetgeen niet zo ver meer af is van het dieptepunt eerder dit jaar. De munt zou niet veel ver der hoeven te verzwakken. Met de negatieve consensusvisie op de Amerikaanse economie en een verwachte verlaging van de Fed fundstarieven tot 2,25%, lijkt zeer veël slecht nieuws in de koers verwerkt. Ook de eerdere felle stijging van de dollar op wat lank moedige geluiden van de ECB lijkt aan te geven dat de grootste pijn voor de greenback is geleden. Een in het oog springend fenomeen de afgelopen maanden is de opmars van de yen die ongetwijfeld het gevolg is van het afwikke len van de zogenaamde carry trade en de vlucht uit risico. De stij ging van de yen wordt ook een self fulfilling prophecy voor kleine Japanse beleggers die bij gebrek aan rendement in eigen land in buitenlandse valuta's belegden, maar nu afgestraft worden via een fors wisselkoersverlies. Op zich is de Japanse munt nog steeds ondergewaardeerd, vooral ten opzichte van de euro. De olieprijs is de afgelopen weken wat onder druk gekomen. De vraag/aanbod-verhoudingen lijken wat minder krap te worden. Ondanks een sterke groei van de wereldeconomie het afgelopen jaar, nam de totale vraag naar olie maar met 1,3% toe. De stijging zal dit jaar evenmin groot zijn, gegeven de mindere economische groeivooruitzichten. We kunnen er dan ook niet van uit gaan dat dit jaar de olieprijs weer verder stijgt. Leo Louwerse - ABN Amro Bank Arian Bakker ING bank Hoofd beleggen Jaren dertig Parallellen met de jaren dertig? Het is het schrikbeeld van een economische depressie waarin de groei langdurig negatief blijft en de prijzen dalen. Lagere rente zet niet meer aan tot meer beste den en extra inkomen, bijvoorbeeld door lagere belastingen, wordt niet besteed, maar gespaard. Zo'n 'worst case'-scenario zou zich kunnen ontwikkelen in de VS als de aandelenkoersen in een vrije val raken, de economie en de huizenmarkt verder in zakken, de banken geen krediet meer verlenen, enzovoort. Maar hoe waarschijnlijk is zoiets nu eigenlijk? Mijns inziens was de kans al niet zo groot, maar de afgelopen maand is die nog aanzienlijk kleiner geworden. Om te beginnen is de economische structuur van vandaag heel wat schokbestendiger dan in de jaren twintig van de vorige eeuw. Dat komt omdat uit het verleden lessen zijn ge trokken, via toezicht en regulering, en omdat de wereldeconomie een veel mondialer karakter heeft gekregen. Het tweede grote verschil is het optreden van de beleidsmakers. Fed voorzitter Ben Bernanke, die vanuit zijn academisch verleden alles weet van de jaren dertig, heeft over zijn intenties geen misverstand laten be staan; het stimuleren van de economie is nu de allerhoogste prio riteit. Misschien nog wel opmerkelijker is het herleven van Key nesiaanse economische politiek. Keynes ontwikkelde zijn Gener al Theory in 1936 als antwoord op de crisis. Dat George Bush via extra overheidsuitgaven de economie wil stimuleren is misschien niet zo'n verrassing, maar dat het IMF het recept nu ook onder schrijft, is wel bijna een U bocht te noemen. Er zijn niet zoveel pa rallellen met de jaren dertig!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 112