Biobrandstoffen hebben de toekomst print press innovatie» Biofueling BV zal al eind dit jaar aanvangen met de bouw van een biodieselfabriek op het Valuepark bij Terneuzen. De oplevering zal een jaar later geschieden. De bouwkosten bedragen ruim 45 miljoen euro. De nieuwe fabriek krijgt een capaciteit van 200.000 ton biodiesel per jaar en zal werk verschaffen aan een dertig tal mensen: met name procesopera tors en commercieel-administratieve medewerkers. Het bedrijf heeft te vens een optie genomen op extra areaal om de productiecapaciteit te kunnen verdrievoudigen tot 600.000 ton in 2012. door Henk van de Voorde TERNEUZEN - Biofueling BV wordt geëxploiteerd door een groep Spaanse in vesteerders uit de chemiesector. Zij beant woorden hiermee aan de toenemende vraag naar milieuvriendelijke brandstoffen. Initiatiefnemer is de Spaanse zakenman Francesc Surroca, die in eigen land erva ring heelt opgedaan met productie van biodiesel. Naast de Spaanse investeerders neemt ook het internationaal opererende ingenieursbureau Sener risicodragend deel in de onderneming. Biofueling BV heeft uit vijftien zeehavenlocaties in Nederland, Duitsland en België gekozen voor Ter- neuzen. De ligging aan de Westerschelde en de aanwezigheid van Oiltanking heb ben de doorslag gegeven. Oiltanking, een onafhankelijk tankopslagbedrijf, kan zor gen voor de opslag van de agrarische grondstoffen en het eindproduct. De aan- en afvoer kan milieuvriendelijk geschieden via binnenschepen, zeeschepen en per trein. Het Valuepark wordt in de nabije toekomst namelijk voorzien van een spooraansluiting. De aanwezigheid van chemiebedrijf Dow Benelux heeft eveneens meegespeeld in de overwegin gen om voor Terneuzen te kiezen. Dow kan de reststof bij de bereiding van biodie sel (glycerine) gebruiken in haar produc tieproces. Verb vart Steenbergenlaan 29 Terneuzen -Tel:0115-617500 wwwprintandpressnI Value Park het centrum van biobrandstoffen van Zeeuws-Vlaanderen. Foto: Input Output Broeikaseffect Met de fabriek voor productie van duurza me (biologische) brandstoffen, wordt vol daan aan de vestigingsvoorwaarde van ha venautoriteit Zeeland Seaports: nieuwko mers moeten een meerwaarde bieden aan de bestaande (haven)bedrijven. En de pro vincie Zeeland juicht initiatieven met een duurzaam karakter van harte toe. Gedepu teerde Toine Poppelaars, tevens voorzitter van Zeeland Seaports: "Het Biopark en het Valuepark in Terneuzen zijn twee mooie projecten waarbij duurzaamheid, synergie en co-siting een grote rol spelen. Ook de bouw van de biodieselfabriek van Biofueling past in het streven van Zeeland Seaports om te komen tot een duurzaam havengebied. Rosendaal Energy en ESV Group zijn eveneens nieuwe bedrijven in Terneuzen die duurzaamheid in hun han delen hebben. Mooi is te zien dat ook reeds gevestigde bedrijven in ons havenge bied met initiatieven komen om een bij drage te leveren aan een duurzamere ha ven. Positief zijn dan ook de plannen van bijvoorbeeld Yara en Thermphos om te komen tot een lagere C02 uitstoot. Het Biopark wordt overal enthousiast ontvan gen en het initiatief heeft zelfs tot in China de aandacht getrokken. Minister Van der Hoeven van economische zaken noemde onlangs bij een bezoek aan Zeeland het Biopark klasse." Biobrandstoffen leveren een belangrijke bijdrage aan de vermindering van C02, de belangrijkste veroorzaker van het broei kaseffect. Biodiesel wordt vervaardigd van grondstoffen als koolzaadolie, sojaolie, pal molie en jatropha-olie. Het aanbod van olieproducten is altijd groter geweest dan vraag, maar de rollen zijn inmiddels omge keerd. De fossiele brandstoffen raken lang zamerhand op en de olieprijs blijft stijgen. Biobrandstoffen vormen geen belasting voor het milieu want er is geen C02 uit stoot. Daarnaast is men met deze vorm-van energie niet afhankelijk van politiek insta biele landen. Ingevolge het Kyoto-verdrag is er al een wereldwijde verplichting tot bijmenging van twee procent met bio brandstof; een percentage dat in de toe komst nog verder zal stijgen. Bovendien ligt de kostprijs van biodiesel al tegen die van gewone diesel aan. Kritiek De voordelen ten spijt, minister Cramer van Ruimte en Milieu plaatste de afgelo pen tijd enkele malen kritische kantteke ningen bij de productie van biobrandstof fen van de eerste generatie. Tegenstanders wijzen op milieuschade en de wereldwijde voedselvoorziening die in het geding zou komen ten faveure van biobrandstof. Boe ren in arme landen zouden veijaagd wor den van hun land, terwijl tropische bossen dienen plaats te maken voor olieplantages. Projectdirector Peter Hopmans van Biofu eling BV begrijpt alle commotie niet. "De grondstoffen die wij gaan gebruiken zullen nagenoeg niet conflicteren met grondstof fen uit de voedingsketen. Er is weliswaar een bijmengverplichting, maar tot 2020 kunnen we goed uit de voeten met het be staande areaal beschikbare landbouwgrond in Europa. De impact op de voedingsketen is dan ook sterk overdreven. Binnen enke lejaren zal er olie kunnen worden gewon nen uit alternatieve grondstoffen zoals al gen (de zogenaamde tweede generatie grondstoffen). De plannen om olie te win nen uit celluloseachtige producten, waar bij eigenlijk uit de hele plant olie wordt geperst, liggen nog op de tekentafel. Van daag de dag wordt dieselolie alleen uit de zaadjes van bijvoorbeeld sojabonen, kool zaad en palmvruchten geperst." Hopmans spreekt van 'een enorme lobby tegen de bio-industrie'. "De negatieve tendens wordt gestuurd door met name de voed selindustrie. Zij hebben een enorme macht en proberen de publieke opinie te beïn vloeden. Dat is jammer." Peter Hopmans is belangenbehartiger van de aandeelhou ders van Bioflueling BV met de verant woordelijkheid dat het project op het Va luepark gerealiseerd wordt. "De provincie heeft de benodigde vergunningen ver leend, dus de weg is in principe vrij." Bouwtekeningen Fulicofor frames Beurspanefen Oarivasprints Displays Posters Stickers Brochures Briefhoofden Schrijfblokken (Kerst)kaarten ||ïW, Offërtémappën prepress - prints^yfsuals/sign - drukwerk Voorzitter Toine Poppelaars van Zeeland Seaports: ,,Ons streven is een duurzaam havengebied. Foto: duofoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 111