Barometer een tikkie omhoog «barometer CIJFERS 3; Dré de Jong Bourgondia Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Jan Hoppen HcJa Lilianne van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ ZadelhofF Henk v. Koeveringe De Roompot Marlies Oggel Vedior Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Jan Pollemans Super de Boer 'Mensen gaan weer thuis koken' De economische barometer klimt weer iets op. Onze ex perts zijn over het algemeen van mening dat de aanhoudende beurs- crisis in Amerika maar een beperkt effect heeft op Zuidwest Nederland. We klimmen iets uit het dal: van 6,5 naar 6,6. Dré de Jong: 6,5 Internationale impuls Ondanks alle problemen rondom de finan ciële situatie in de Verenigde Staten mer ken wij er in ons land weinig van. Door het lange vooijaar zullen we rustig moeten afwachten hoe de economie hierop re ageert. De horeca gaat zeker deze zomer hoog scoren, echter zal de kwaliteit van de service het resultaat beïnvloeden. West- Brabant zal een goede internationale im puls krijgen doordat bedrijven zich hier zullen vestigen. David Luteijn: 7 Hand aan de knip De forse koersdalingen op de aandelen- beurzen betekenen niet dat het econo misch klimaat in Europa en in ons land nu plotseling sterk is veranderd. Wel is enige voorzichtigheid gewenst. Met name om dat de financiële wereld zeker wat meer de hand aan de knip zal houden en voorzich tiger met bedrijfsfinancieringen zal zijn. Ook de consument zal zeker overwegen wat meer geld opzij te leggen in plaats van consumptief uit te geven. Henk van Koeveringe: 5,5 Pas op uw saeck Hoewel de financiële markten nog lang niet tot rust zijn gekomen, lijkt er toch wat stabilisatie in onze economie. De rente is wat gedaald en de vraag naar personeel on veranderd groot. Niet goed is dat de non food bestedingen in december marginaal waren. Toch een beetje vrees bij de consu ment? Vooralsnog niet nodig. Blijft toch de vraag of de regering nog iets doet om de koopkracht in stand te houden. De zachte winter helpt ons in ieder geval wél. Voor Zeeland blijft de vraag hoe loopt de ziekenhuisdiscussie af en wat zal de toe komst van ons Delta Nuts bedrijf zijn. Jan Pollemans: 7 Thuis eten maken Mijn cijfer heeft teTmaken met de vroege impuls van de Pasen Het mooiere weer verrast ons, zo ook de omzet in de afgelo pen periode. De keuze voor gezonde en bewuste voeding is voor de omzetont wikkeling positief. Het thuis eten bereiden op een gemakkelijke manier wint terrein van de afhaal centra. Allemaal ontwikkelin gen die voor de supermarktbranche posi- tiefzijn. Marlies Oggel: 6 Vertrouwen onder druk De onrust op de economische markt houdt onverminderd aan. Weliswaar lo pen visies van economen uiteen en is ei- onduidelijkheid over groeiprognoses en inflatie, feit is dat het consumentenver trouwen onder druk staat. De berichtge ving bevestigt de onrust: de ene dag meldt de krant dat er volop wordt gepot, een dag later weer volgt het bericht dat ongekend veel mensen rood staan. Op internet is het aantal vacatures in januari gedaald met 9%. Dat is een hoger percentage dan verwacht. Oorzaak: afnemende economische groei. Paul Nijskens: 6 Spannende tijden Het blijven spannende tijden: kredietcrisis, oplopende inflatie, maar ook goede cijfers voor de Nederlandse economie in het laat ste kwartaal van 2007. Welke kant gaat het op? Ondernemers hebben de neiging om hun beslissingen mede te laten afhangen van de toekomstvooruitzichten. En bij on dernemers merken we een afnemende in vesteringsbereidheid. Wij merken dat be drijven in toenemende mate investeringen "on hold" zetten. Willem Jonkmans: 7 Alleen roepen is onvoldoende Afgelopen maand gaven wij aan dat pessi misme niet aan de orde is. De rekenmees ters van de rekenkamer bevestigden dit af gelopen week. Groei in 2008 1,75 en in 2009 weer boven de 2%. Mooi en een goed signaal. Maar tegelijk deelden zij mee dat de inflatie weieens harder zou gaan stij gen dan de lonen. Kortom, niets is zeker totdat we het hebben waargemaakt. De overheid beloofde de regels te vereenvou digen, procedures beter te stroomlijnen. Dit biedt ons een betere positie in de markt. Maar alleen roepen is onvoldoende. Guust Verpaalen: 5 Eigen koers voor Brabant De economische groei over 2007 was met 3.5% een record voor Nederland. Voor dit jaar wordt een aanzienlijk lagere groei verwacht maar een recessie zit er niet in naar mijn mening. Waarom dan toch een vijf? Simpelweg omdat er te weinig op lange termijn gekeken wordt. Ik heb sterk de indruk dat we afstevenen op een aantal grote problemen op het gebied van o.a. mobiliteit, milieu, vergrijzing en onder wijs. De pot verwijt de ketel maar nie mand die daadkrachtig opstaat en deze problemen met een lange termijn visie durft op te pakken. Nu was het onderwijs weer aan de beurt. Een enquêtecommissie komt tot een conclusie die niemand ver rast. De politiek wordt nog steeds niet wakker. Het wordt tijd voor een ander lei derschap. Hopelijk zetten we in West Bra bant onze eigen koers uit. Lilianne van der Ha: 7,5 Stijgende kosten De Nederlandse land- en tuinbouw heeft bijna 2 miljoen cultuurgrond in gébruik. Op een groot deel daarvan wordt nu volop gezaaid, gepoot en gepland,en dat in een huidige optimistische markt. Al laat het kostenplaatje ook een flinke, stijgende lijn zien. En ook de landbouw zal zijn verant woordelijkheid moéten nemen met in spanningen ten. a<ïnzien van de klimaats verandering. .V" Jan Hoppen: 6,5 Remmjfïgen Onsffapport cijfer staat toch onder druk. De kredietcrises gaat investeringen zowel van ondernemers als particulieren rem men, Cijfer op dit moment 6,5. Dat had beter gekund. Chris Rutten: 7.0 Vertrouwen daalt De Nederlandse economie is in 2007 met 3,5% gegroeid, de hoogste groei sinds 2000. In het vierde kwartaal van 2007 groeide de economie zelfs met 4,4%. Met dit soort fraaie cijfers is het moeilijk te ge loven dat de economie in 2008 flink wat gas terug zal nemen. Volgens (uitgelekte) prognoses van het Centraal Planbureau zal de economische groei in 2008 afnemen tot 1,75%. Vooralsnog lijkt er echter weinig aan de hand. In 2007 bereikte het aantal starters in West-Brabant een recordhoogte met een groei van zelfs 18%. Waprieer we kijken naar het consumentenvertrouwen dan zien we wellicht wel een voorbode van 'mindere tijden'. Dit/gedaalde ver trouwen heeft echter nog niet tot lagere uitgaven geleid. Joris Jansen: 7,5 Goede start Veel horeca-ondernemers begonnen het jaar met sombere omzetverwachtingen door berichten over een haperende groei van de wereldeconomie en het onderuit gaan van df 'heurzën. Uiteindelijk blijkt de verwachtte omzetdaling reuze mee te val len. We zien zelfs dat er in de restaurant- sectori volop wordt geïnvesteerd en dat werpt vruchten af. Ook wij hebben de stij- gende lijn weer opgepakt. Chris van Loon: 6,5 Het grote lijden Als je de beursstanden de laatste dagen be kijkt dan krijg je onderhand de indruk dat beleggers buitengewoon neurotisch zijn aangelegd. Presenteert een bedrijf goede resultaten dan gaan de aandelen omlaag omdat men toch twijfelt aan de gevolgen van.de kredietcrisis op langere termijn. We praten elkaar grotendeels een crisis aan, die er op die manier gewoon ook komt omdat het consumenten- en ondernemersver- trouwen daalt en de investeringsbereidheid daalt. Zouden we misschien wat minder op de automatische softwarepiloot moeten beleggen en wat meer ons gezond verstand gebruiken. Een mens lijdt tenslotte het ll-'07 01-'08 02-'08 03-'08 meest door het lijden dat hij vreest. Ad Verrest: 7,5 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 7,0 5,0 7,0 7,0 Positieve signalen Het kan vriezen of dooien in maart. Een Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhoj] 7,0 7,0 7,0 7,0 waarheid als het om het weer gaat maar Chris Rutten Voorzitter Kamer van Koophandel 7,5 7,0 7,0 7,0 ook op de economische barometer. Neem Guust Verpaalen Commissaris Philip Morris Benelux 7,5 7,5 6,0 5,0 de huizenmarkt. Meer huizen te koop, minder huizen verkocht maar wel een ho Marlies Oggel Commercieel manager Vedior 7,3 7,5 6,0 6,0 gere gerealiseerde verkoopprijs. Jan Hoppen Directeur Heja 6,0 7,2 7,0 6,5 Wat betekent dat voor al die nieuwbouw Chris van Loon Bestuurder De Unie 5,5 6,0 5,5 6,5 projecten met tientallen appartementen en (duurdere) koophuizen. Voor een groot Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,5 6,0 6,0 6,0 deel bestemd voor huizenbezitters die iets Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 7,5 7,0 7,0 7,5 moeten verkopen als ze kiezen voor zo'n David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 7,5 7,5 7,0 7,0 nieuwe woning. De verstrekkers van de fi nanciering zijn kritischer dan ooit. En wat Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 7,0 7,5 4,5 5,5 dit betekent voor het consumenten ver Jan Pollemans Eigenaar Super de Boer Roosendaal 7,5 7,0 6,5 7,0 trouwen? De detailhandel heeft in 2007 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 7,5 7,4 7,0 7,0 duidelijk beter gedraaid. Er wordt geld be steed. Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 7,0 7,5 7,0 7,5 Anderzijds zien we dat de aandelenbeurs Dre de Jong Directeur Bourgondia 8,0 7,5 7,5 6,5 bij particulieren wat minder in trek is en Ad Verrest Directeur BN/DeStem PZC 7,5 7,0 7,5 7,5 dat vastrentende producten terrein win nen. Dat duidt op voorzichtigheid. Chris van Loon De Unie David Luteijn BZW Zeeland Guust Verpaalen Philip Morris Joris Jansen Auberge Des Moules Ad Verrest BN/DeStem PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 110