Volkscongres applausmachine voor de binnenkamers De leiders van de Volksrepubliek China 1 O Woensdag 5 maart 2008 PZC 1949-1976 Mao Zedong Na een burgeroorlog roept Mao in 1949 de Volksrepubliek China uit. Hij wordt voorzitter van de republiek en de Communistische Partij. Hij is de man achter de Grote Sprong Voorwaarts, die van China een zelfvoorzienend, gecollectiveerd land moet maken. Met de Culturele Revolutie probeert hij intellectuelen de mond te snoeren. De landbouw ligt stil, wat leidt tot hongersnood. Onder zijn bewind vinden volgens de schattingen tussen de 40 en 200 miljoen mensen de dood. Het analfabetisme neemt af, de levensverwachting stijgt, (foto EPA) Het Chinese parlement, drieduizend afgevaardigden, mogen de komende twee weken 'ja' zeggen tegen de voorstellen van de Communistische Partij. Veel te bespreken, niets te willen. Dat is het lot van het Nationaal Volkscon gres, het Chinese parlement, dat vandaag aan zijn jaarlijkse vergade ring begint. Het congres vindt plaats terwijl de inflatie in het land de prijzen onverminderd op stuwt, het binnenland nog her stelt van catastrofale sneeuwstor men van januari en de zenuwen in het land toenemen vanwege de snel naderende Olympische Spe len. Bijna drieduizend afgevaardigden uit het hele land vergaderen de ko mende twee weken in de Grote Hal van het Volk, aan het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Daarbuiten is de belangstelling voor de belangrijkste politieke pe riode van het jaar opvallend klein. Voor veel Chinezen is het Volks congres niet meer dan een ritueel, waarvan ze niet verwachten dat het hun dagelijks leven zal veran deren. Een ritueel is het zeker: het Volks congres staat onder strakke regie van de Communistische Partij, die alle besluiten heeft voorge kauwd op het eigen congres afgelo pen najaar. De Chinese staatsme dia benadrukken dat er in het Volkscongres ook acht niet-com- munistische fracties zitten. Toch is het parlement, in naam het hoog ste orgaan van de Chinese staat, niets meer dan een stempelmachi- ne. Voor president Hu Jintao is het een kans te laten zien hoe sterk hij wil vasthouden aan zijn filoso fie van de 'wetenschappelijke voor uitgang'. Hu heeft in zijn eerste termijn van vijfjaar als China's president gebroken met het beleid van zijn voorgangers, die ongebrei delde groei van de economie cen traal zetten. Hu wil China's ontwikkeling tot moderne wereldmacht evenwichti ger laten lopen. Hij moet ook wel. Nu, aan het begin van zijn tweede termijn, zorgt de kokende econo mie nog altijd voor verder groeien de inkomensverschillen. De onvre de onder de bevolking neemt toe, hoewel die is getraind om daar geen massale uiting aan te geven. Daarnaast lijkt de inflatie niet te stoppen. Stijgende voedselprijzen leidden er toe dat die vorige maand op het hoogste punt in elf jaar stond. De economische groei heeft ook gigantische milieuscha de aangericht. Vorige week nog veranderde een rivier in het bin nenland in een rode, schuimende watermassa door vervuiling uit een fabriek. Het land nadert op milieugebied de limieten. Genoeg stof, lijkt het, voor het Volkscongres om te praten over za ken die het dagelijks leven van 1,3 miljard Chinezen beheersen. Toch staan er geen grote, opzienbaren de beslissingen op de agenda. Die blijven voorbehouden aan de bin nenkamers van de macht en wor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10