FSI Congres in de Abdij samenwerking» DUURZAME INNOVATIE IN OPMARS de Universiteit van Halmstad, de door hen ontworpen elektrische sportwagen aan de partners in het project Facilitating Sustai nable Innovation. De racewagen heeft een acceleratie van 0 tot 100 in 3,9 seconden. Eregast is de Duitse chemicus Michael Braungart. Hij is oprichter van de Envi ronmental Protection Encouragement Agency (EPEA), een wetenschappelijk onderzoeksinstituut dat zich richt op het ontwerpen van 'cradle-to-cradle' produc ten. Leidraad daarbij is: 'afval voedsel'. Het instituut kreeg in 1993 de Océ-van der Grinten prijs. Braungart is tevens me de-oprichter van 'McDonough Braungart Design Chemistry' (MBDC). Hij ontwik kelde daarnaast verschillende milieuvrien delijke producten. Sinds 1994 werkt hij als professor aan de Universiteit Lüneburg in Duitsland. Verder geeft hij aan de Darden School of Business colleges over eco-effi- ciency en het ontwerpen van producten op basis van het cradle-to cradle principe. Het afval dat we lozen verdwijnt niet, er bestaat namelijk geen verdwijnen omdat de aarde een gesloten systeem is. Ons afval lijkt alleen onzichtbaar omdat we het ver dunnen met water, bedekken met aarde of weg laten blazen door de wind. Maar uit eindelijk komen we het onvermijdelijk weer tegen in ons drinkwater, de lucht die we inademen, ons voedsel en in ons li chaam. De ontwerper William McDo nough en de chemicus Michael Braungart komen via het principe van 'afval voed sel' tot een oplossing voor dit probleem. Afbreekbaar In 1991 ontmoeten de ontwerper William McDonough en de chemicus Michael Braungart elkaar in een tuin ergens op een dak in New York. Ze raken in gesprek over de giftigheid van afvalstoffen en het ontwerpen van producten. Braungart legt McDonough zijn idee voor om een biolo gisch afbreekbare frisdrankfles te maken met daarin ingebouwd een zaadje. Je kunt de fles dan gewoon weggooien in de na tuur. De fles zal dan afgebroken worden en tot voedsel dienen voor het zaadje. De natuur kent dit principe allang maar Mc Donough en Braungart bedachten dat het principe 'afval voedsel' ook toegepast kan worden op alle producten die de mens fabriceert. Drie jaar later ging hun bedrijf McDonough Braungart Design Chemistry (MBDC) van start. Essentieel in hun ont werpstrategie is om het oude adagium 'Cradle to Grave' (van de wieg tot het graf) te vervangen door het 'Cradle to Cradle' (C2C) principe. McDonough is een graag geziene gast op het Witte Huis, want zijn milieustrategie pleit niet voor versobering en anticonsu- mentisme; integendeel: Groei, overvloed, economische groei en een schoon milieu gaan zeer goed hand in hand. Het klinkt utopisch en onhaalbaar, ware het niet dat het 'afval =voedsel' als concept al overge nomen is door bedrijven als NIKE, Ford- motor company, kantoormeubel fabrikant Herman Miller en andere Fortune 500 on dernemingen. Recentelijk heeft ook de Chinese overheid het duo gevraagd hun 'circular economy' ontwerpstrategie los te laten op de bouw van nieuwe huizen. China moet de komende vijftien jaar voor 400 miljoen mensen nieuwe huizen bou wen. Als je dat met bakstenen zou doen zou China snel door zijn klei en zijn ko- lenvoorraden heen zijn. Chemicus Michael Braungart van het 'cradle to cradle' concept. door Henk van de Voorde Tegelijkertijd met duurzaam on dernemen is duurzame innova tie in opmars. Het project Facilita ting Sustainable Innovation (FSI) is twee jaar geleden in het leven geroe pen om een interregionale samen werking te creëren voor duurzame innovatie in de North Sea Region. zame mobiliteit'), 'Nature use' (duurzaam natuurgebruik) en 'Leisure and care' (vrije tijd en zorg). De door de Provincie Zee land georganiseerde bijeenkomsten deze maand hebben als thema 'Education and Awareness' (scholing en bewustzijn). Het project Facilitating Sustainable Innovation wordt komende zomer in Friesland afge sloten met een internationale bestuurlijke conferentie. Racewagen Tijdens de voorlaatste bijeenkomst in Zweden, demonstreerden studenten aan MIDDELBURG - Uit deze regio nemen twaalf partners van zes verschillende lan den deel aan het project: Nederland, Bel gië, Denemarken, Duitsland, Zweden en Engeland. Leading is de provincie Fries land en het project wordt wetenschappe lijk begeleid door het Cartesius Instituut. Dit in Leeuwarden gevestigde instituut is het kenniscentrum voor duurzame inno vaties van de Nederlandse technische uni versiteiten. Leo Minnaar en Richard van Bremen, beiden beleidsambtenaar Duurzame Ont wikkeling, vertegenwoordigen de provin cie Zeeland in het project. De Zeeuwse inbreng richt zich met name op de uitwis seling van resultaten met duurzame inno vatie bij het Midden- en Kleinbedrijf. De samenwerking tussen betrokken stakehol ders stimuleert de start en ontwikkeling van innovatieve bedrijven, producten en productiemethoden. Samen met de Zweedse, Vlaamse en Engelse partners werken Minnaar en Van Bremen samen om in een gericht uitvoeringsproject de doelstellingen te realiseren. Hogeschool Zeeland en Syntens worden hier nauw bij betrokken. Nederland is binnenkort gastheer van de FSI partners. De Abdij in Middelburg is van 26 tot en met 28 maart het kloppend hart van het FSI Congres op. Als vanzelfsprekend neemt het MVO Congres in Goes een prominente plaats op het programma van de FSI-gasten. De afgelopen twee jaar is er door de Engelse, Duitse en Zweedse part ners een workshop georganiseerd (respec tievelijk in Cambridge, Emden, Halmstad en Aalborg) met als thema's 'Sustainable energie-technologie' (duurzame energie technologie), Sustainable mobility ('Duur- Studenten aan de Universiteit van Halmstad in Zweden, demonstreren de door hen ontworpen elektrische sportwagen aan de partners in het project Facilitating Sustainable Innovation. Aanhangwagen nodig? verduw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 107