Toekomstgericht ondernemen landbouw» F.K CLEANING vof www.fkcleaning.nl L Foto's: duofoto 'gezond renver De stemming zit er goed in bij de boeren. De landbouw zit dan ook naja ren van onevenredige recessie weer in de lift. Dat is goed voor de Zeeuw se economie. Van oudsher neemt de landbouw naast de sectoren industriële bedrijvigheid en recreatie en toerisme een vooraanstaande positie in het Zeeuwse in. De hogere graanprijs, die traditiegetrouw leidend is, laat bij de andere gewassen ook een stijgende tendens zien. De boeren varen er wel bij. door Henk van de Voorde HOOFDPLAAT - Veel boerenbedrijven zijn in de loop der jaren overgegaan tot sa menwerking en schaalvergroting. De ne ven Philip en Martin Thomaes vormen de zevende generatie van een familiebedrijf aan de monding van de Westerschelde, ge legen tussen Hoofdplaat en Biervliet. Hun gezamenlijk bedrijf van 210 hectare is zo wel verspreid over de gemeente Sluis als de gemeente Temeuzen. En hun boerderijen grenzen weliswaar aan elkaar, maar de ene is gelegen aan de Kaai dijk en de andere aan de Olmendijk. Op de boerderij van Mar tin Thomaes siert zelfs het predikaat Erf- trofee Zeeland 2006. Ooit waren in dit landbouwgebied overal kreken die later zouden verworden tot vruchtbare polders. Groei Mede door aankoop van naburige gron den is de maatschap van de familie Tho maes in de loop der jaren aardig gegroeid. Toekomstgericht investeren is zeker in het boerenbedrijf van wezenlijk belang. Veel boeren kiezen daarom voor schaalvergro ting óf intensivering van bepaalde gewas sen (zoals de arbeidsintensieve teelt van bloembollen en pootgoed). De Zeeuws-Vlamingen hebben voor het eerste alternatief gekozen. "De laatste jaren zijn de prijzen van landbouwproducten flink opgelopen, met name de tarweprijs die een spilfunctie heeft. Daar staat tegen over dat ook de kosten behoorlijk zijn toe genomen, zoals van gewasbestrijdingsmid delen, kunstmest en brandstof. Gelukkig kunnen wij door samenwerking ons ma chinepark rendabel inzetten. De synergie biedt grote voordelen. Bij schaalvergroting moetje wel opletten datje dezelfde kwali teit blijft leveren. Vergroten en aframme len werkt niet. Je moet bijvoorbeeld oog sten als de tijd daar is. Uitstel is onmoge lijk. Schaalvergroting vergt een andere or ganisatie. Daarnaast moetje natuurlijk ook op elkaar ingespeeld zijn; het moet klik ken. Dat is gelukkig het geval", aldus de 44-jarige Philip Thomaes. Zijn zes jaar jongere neef vult aan: "Wij verbouwen graan, vlas, aardappelen, bruine bonen, ui en en graszaad. We hebben van alles wat en verdeeld over gelijke oppervlakten. Ri sicospreiding is belangrijk. Je moet niet op Schoonmaakbedrijf glazenwasserij tel/fax 01 13-403161 info@fkcleaning.nl één paard wedden. 2007 was een erg droog vooijaar. Sommige gewassen kwa men daardoor moeilijk boven. Zo zijn met name de kleine zaadjes van vlas en uien erg kwetsbaar bij extreme weersomstandighe den. Diversiteit van gewassen voorkomt veel narigheid." Suiker Unie Martin Thomaes was tot voor kort be stuurslid namens de Suiker Unie van Roy al Cosun. Deze corporatie produceert en verkoopt natuurlijke ingrediënten en voe dingsmiddelen voor de internationale voe dingsmiddelenindustrie. "Alle bietentelers zijn bij Cosun aangesloten. Wij hebben echter onlangs besloten om ons bieten quotum in te leveren. Alle Nederlandse bietentelers hebben namelijk de mogelijk heid gehad om hun quotum (tegen een vergoeding) in te leveren vanwege veran deringen op de suikermarkt. Europa heeft teveel suiker en ook Nederland moet der halve inleveren. De OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling) wil af van de gesubsidieerde landbouw en dat wordt ook vanuit Brussel (waar de Euro pese Unie is gehuisvest) gestimuleerd", al dus Martin Thomaes die lid is van de Raad van Toezicht van Rabobank West- Zeeuws-Vlaanderen; Philip doet een appèl op het 'gezonde boerenverstand' van de Nederlandse over heid. Hij is weliswaar gematigd optimis tisch over de agrarische sector, maar schetst toch een doemscenario. "Stel dat de land bouw wordt weggesaneerd. Een land dat niet kan voorzien in de eigen voedselvoor ziening, is een soort van ontwikkelings land. Zo simpel is het. Het zou desastreus zijn als we bijvoorbeeld afhankelijk zou den worden van een onbetrouwbaar land als Rusland. Een tekort aan voedsel zorgt voor veel ellende. Honger is revolutie Winnaar Erftrofee 2006 Provincie Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 103