'Besteedt beheer licenties uit' De pc wordt uitgekleed ICT» Het gebruik van illegale software kost Q.I. Press Controls 45.000 euro, nog afgezien van de aanschaf van de juiste licenties. Erik van Holten kan er niet mee zitten. "We zijn blij met de vergaarde kennis." door Maarten van de Rakt OOSTERHOUT - Erik van Holten, di recteur van Q.I. Press Controls in Ooster hout had geen idee wat hem boven het hoofd hing toen de Business Software Al liance (BSA) met een deurwaarder en de politie oktober 2006 op de stoep stond. Het onaangekondigde bezoek wilde met een rechterlijk bevel in de hand de pc's doorlichten op illegale software. "Ze wilden rondkijken. Daar had ik niks op tegen. Verrast was ik niet. Ik ging ervan uit dat het allemaal wel klopte", zegt Van Holten. "Wel was ik bang. Want het ni veau van bescherming tegen virussen is bij ons heel erg hoog. Ik was bang dat er tij dens het onderzoek iets zou gebeuren." Q.I. Press Controls levert software voor krantendrukkerijen, die simpel gezegd de kleuren controleert en het vouwen en snijden aanstuurt. Ook deze krant heeft zo'n pers gepasseerd. Q.I. Press Controls is vooral in het buitenland actief. Het onderzoek richtte zich op de gebruik te kantoorsoftware, zoals Windows Office en Adobe-producten. De expert van de BSA nam handmatig de 69 werkplekken onder de loep. Hij inventariseerde welke versies van welke computerprogramma's Top 3 met hoogste piraterij 1 Armenië 95% 2 Moldavië 94% 3 Azerbeidjan 94% Top 3 met minste piraterij 1 Verenigde Staten 21 2 Nieuw-Zeeland 22% 3 Japan 25% Nederland staat 12e Top 5 van smoezen 1 Het is de schuld of verantwoordelijk heid van iemand anders. 2 We zijn snel gegroeid, onlangs gefu seerd of overgenomen, en vergeten om meer licenties aan te schaffen. 3 We wisten het niet. 4 Licenties zijn voor ons te duur. 5 We hebben de software alleen maar getest en zijn vergeten deze te verwij deren. Wat kan een bedrijf doen? De BSA biedt informatie over effectief beheer van software en risico's van ille gaal softwaregebruik via: www.risicoalann.nl Via deze site kunnen ondernemers ook de Health Check doen. De uitkomsten van deze online test geven inzicht in de stand van zaken qua software en beheer van licenties. MKB onderschat risico's Maar weinig mkb'ers erkennen de risi co's. Zo is 13 zich bewust van het feit dat het gebruik van illegale software kan leiden tot het verlies van functionaliteit. Uitval van het bedrijfsnetwerk of van bedrijfssoftware wordt maar door 12 gezien als een bedreiging. Slechts 11 weet dat het bedrijfsnet werk kwetsbaarder is voor virussen. De meest genoemde risico's zijn finan ciële boetes (26%) en juridische vervol ging (20%). op de pc's draaiden. Van Holten: "Daarna was het aan ons om de licenties ertegenover te stellen. Dat is best een complex verhaal. Licenties alleen zijn niet voldoende. Want als je software koopt, moet bijvoorbeeld je naam op de rekening staan, wil je je eigenaar kunnen noemen." Leveranciers blijken grote pakketten soft ware te verkopen zonder precies te weten welke versies. "Zij konden de informatie niet aanleveren zoals de BSA dat vroeg", stelt Van Holten. Groei Onder meer door de groei van Q.I. Press Controls - het bedrijf telt inmiddels 113 werkplekken - ging het fout. "Administra tief personeel heeft een minder krachtige pc nodig dan grafische vormgevers. Dus dan geefje een nieuwe secretaresse een ge bruikte pc van een tekenaar. Die krijgt een nieuwe pc, en dan hevel je de software ge woon over. Dat mag niet altijd, want de software kan gekoppeld zijn aan één pc." Software met één licentie mag niet op 2 pc's zijn geïnstalleerd. Nog een voorbeeld. "Een pc waar Office 2003 op zit, mag je niet altijd gebruiken als een Office 2000-pc." Dit zogeheten 'downgraden' is alleen toegestaan bij be paalde licenties. "Tot de grootste gaten bij ons behoorden verkeerde licenties. Als je voor twintig werkplekken pc's aanschaft, kun je een goedkoper softwarepakket erbij kopen. Maar de voorwaarden van de licenties zijn anders. De goedkopere software is aan een pc gekoppeld", weet de directeur nu. Schadevergoeding De BSA is al onderhandelend met Van Huiten een schadevergoeding overeenge komen van 45.000 euro. De Alliantie kwam aanvankelijk uit op 250.000 euro, maar naarmate Q.I. Press Controls meer licenties overlegde, zakte dat bedrag. "We hebben serieus overwogen het op een rechtszaak te laten aankomen, ook om het principe. Want de zaak is gebaseerd op een tipgever die 10 procent commissie krijgt. Maar kijkend naar de kosten en de risico's, had ik geen zin om er tijd in te investe- Met de BSA heeft Van Holten afgespro ken een externe software-beheerder, een SAM-consultant, in de arm te nemen. Het wereldwijd opererende Insight moet de boel op orde brengen en houden, maar is nog niet klaar met de puzzel. "Nog steeds zijn er een hoop vraagtekens." Komt bij dat internationaal opereren de zaak com plexer maakt, want software kan regioge bonden zijn. Directeur Van Holten omschrijft de afge lopen periode als een leerproces. "We zijn blij met de vergaarde kennis, ook omdat we zelf software aan de man brengen waar we hoge eisen aan stellen. Nu kunnen we dienen als voorbeeld voor andere bedrij ven. Mijn advies: besteedt het beheer van licenties uit." Illegale software is moeilijk op te sporen. Foto: A /VP Het fenomeen bestaat volgens Kees Verton van Hewlett-Pac kard al tien jaar, maar de laatste tijd zijn ze aardig in opmars: thin cliënts - een fatsoenlijk Nederlands woord is nog niet bedacht voor deze uitgekle de computers. Een thin cliënt is een doosje met een minimaal besturings systeem, zonder harde schijf. door Maarten van de Rakt DEN BOSCH - Het boxje is aangesloten op een beeldscherm, een toetsenbord en het bedrijfsnetwerk. Het zit soms onopval lend achterop een scherm. Wie inlogt, ziet gewoon een bureaublad met de ge bruikelijke applicaties. De cliënts maken via een netwerk verbinding met een ser ver, waar alle verwerkingsprocessen en opslag van gegevens plaatsvinden. Dat brengt een flinke verbetering van de be veiliging met zich mee. Centraal worden automatisch de software geupdate en bac kups gemaakt. In de doosjes zitten geen bewegende de len, zoals ventilatoren, harde schijven, cd- rom of dvd's. Dat betekent minder storin gen - minder dan een kwart van de storin gen bij een traditionele pc. Zo zijn de kos ten van onderhoud beduidend lager. En uiteraard verbruiken deze uitgeklede com puters minder elektriciteit. "De toepassing is heel breed", constateert Verton. "We zien ze bij banken, zieken huizen en overheidsinstellingen." Verton verwacht dat de opmars doorgaat. Want met zo'n apparaat dat toegang biedt tot bedrijfsapplicaties, kan de gebruiker op el ke plek zijn werk doen. "Het is flexibel en mobiel. Het maakt niet uit waar je bent." UltimIT draagt zijn steentje bij. Het Kaatsheuvelse bedrijf brengt de 'Werkplek op A fstand' aan de man. Direc teur John de Waal denkt de komende twee jaar min stens 2500 werkplekken te verwerven. Ul timIT dat in 2002 van start ging, rekent transportbedrijven, uitzendbureaus, bevei ligingsbedrijven en kantoren tot zijn klan ten "In Nederland groeien de thin cliënts 30, 40 procent per jaar in verkochte aantallen. Vorig jaar werden er '140.000 verkocht. Het begint serieus te worden", weet Ver ton. Marktonderzoeker IDC verwacht dat wereldwijd in 2011 zo'n 7,4 miljoen thin clients over de toonbank gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 101