Hulst moet Opbrengst windmolens toerisme fors uitbouwen Komst derde vrije lijst 1 Grote Kade op de schop Warme draadjes Twee Duitsers kraken huizen in Terneuzen 22 Dinsdag 4 maart 2008 PZC Z Molenaar voorziet zeventig procent Sluis van stroom. Fracties willen de Grote Markt veranderen in pleisterplaats toerisme. door Conny van Gremberghe HULST - De stad Hulst moet zijn toeristische troeven beter uitspe len dan tot nu toe is gebeurd. Het bezoekersmanagement moet vol gend jaar versterkt worden en de toeristische infrastructuur dient de komende jaren aanmerkelijk te worden versterkt. Die boodschap gaf de raad het college van B en W vorige week mee. Vrijwel alle fracties willen dat het dagelijks bestuur dit najaar met een reeks voorstellen op de prop pen komt gericht op de verstevi ging van het (dag)toerisme in de Reynaertstad. Progressief Hulst (PH) wil in eer ste instantie dat het bezoekersma nagement, nu nog bestaand uit Monique de Bruijn die op partti me basis Hulst een toeristisch ca chet mag geven, verbreed wordt. Er moet meer geld voor meer menskracht komen. De WD steunt dit pleidooi en stelt het col lege voor om de parkeertarieven te bevriezen en de meeropbrengst volgend jaar te gebruiken voor het De gemeenteraad van Hulst wil fors investeren in de toeristische infrastructuur, terwijl de gemeen te eigenlijk geen cent te makken heeft. verbreden van het bezoekersmana gement. Voorts wil PH dat de Gro te Markt van Hulst volledig op nieuw wordt ingericht. De markt moet ambiance krijgen en uit groeien tot de verblijfsplaats van de stad. De meeste fracties steu nen PH daarbij. Een ding moet er zeker komen; een kiosk. „Dat is een must", aldus fractie Groot-Hontenisse. De PvdA vindt dat het college de ze zomer al stappen moet nemen om het verblijfklimaat voor toeris ten in de stad te veraangenamen. Dat kan door op zondagen de Gentsestraat van 14 tot 18 uur af te sluiten voor het verkeer. „Doe dat de komende zomer al voor drie maanden bij wijze van proef. Na de zomer kan dan het experiment worden geëvalueerd", stelt de frac tie. Progessief Hulst meent voorts dat het dagelijks bestuur nogmaals proberen moet om de dagtoeris ten Hulst mooiste attractie - de stadswallen - op te krijgen. Dat zou gestimuleerd kunnen worden door de wandelpaden op de wal len te verharden. Het college heeft de diverse aanbevelingen opgete kend en zal zien of er in de begro ting voor 2009 financiële ruimte voor gevonden kan worden. Dat belooft overigens een heidens kar wei te worden, omdat de gemeen te Hulst eigenlijk geen cent te mak ken heeft. Sterker nog, voor de gro te projecten (Perkpolder, Bierkaai) heeft Hulst miljoenen tekort. Politieke partijen staan voor dilemma bij waterschapsverkiezing. door Conny van Gremberghe CADZAND - Gezworene Conny Al- mekinders van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen hoopt met een vrije lijst te kunnen meedoen aan de waterschapsverkiezingen in november. De Cadzandse bestuur der is bezig met het werven van kandidaten in West- en Midden Zeeuws-Vlaanderen. Als Almekin- ders erin slaagt voldoende kandida ten te vinden - en daar ziet het wel naar uit - dan is de derde vrije lijst voor de waterschapsverkiezin gen een feit. ZEEUWSE Soms kan een verhaal een heel ei gen leven gaan leiden. Ook op de redactie van deze krant. Toen die Vlissingse verslaggeefster belde met haar collega in Goes, om te vragen of hij de opmaak van haar stukje wilde aanpassen, verstond ze hem ver keerd. „Warme draadjes?", herhaal de ze hardop. Waarop haar colle- Tip? redactie@pzc.nl ga's raadden naar de herkomst. Hij is draadjesvlees aan het eten, zei de een. Ik wil het niet eens we ten, zei de ander. En intussen kwam het gesprek op hachee. Lek ker met rode kool. Of gegratineerd. En die opmaker? Die was hele maal niet aan het eten. Hij was ge woon in de war met de draadjes van zijn telefoon. door Frank van Cooten HOOFDPLAAT - Molenaar Erik Dek ker uit Hoofdplaat kijkt iedere avond voordat hij gaat slapen uit het raam om zeker te weten dat al le vijf de windmolens in de Hoofd plaatpolder nog draaien. Als er een stilstaat, gaat hij direct op pad om de turbine te repareren. „Als echte molenaar erger ik me als ze stilstaan. Een windmolen moet draaien. Altijd." Hij is er daarom niet gelukkig mee dat drie turbines momenteel stil staan. Ook gisteren toen een stevi ge wind over de Hoofdplaatpolder raasde. Er zijn wat kinderziekten met tandwielkasten. Toen dat aan het licht kwam, zette Dekker de mo lens direct stil om schade te voor komen. Twee tandwielkasten zijn inmiddels vervangen, de derde volgt binnenkort. Dekker benadrukt dat de veilig heid van de molens niet in gevaar komt. „Deze moderne machines kunnen zichzelf altijd afremmen door de wieken haaks in de wind te draaien. De molen staat dan in een halve omwenteling stil." De molens in de Hoofdplaatpol der draaien nu anderhalf jaar. De opbrengst ligt hoger dan de prog noses. De turbines leveren stroom aan ongeveer 7400 gezinnen. Dat is ruim zeventig procent van de ge meente Sluis. „Daar zijn we trots op." Met cijfers over de opbrengst op ta fel wil Dekker maar zeggen dat windenergie wel degelijk loont. Natuurlijk, hij kent de verschillen de standpunten van 'deskundigen' over het rendement van windmo lens. Die zouden volgens tegen standers de investering niet waard zijn. „Gewezen wordt bijvoorbeeld op het geringe rendement van de windmolens in Noord-Duitsland. Het probleem is niet dat ze onvol doende stroom leveren, het pro bleem zit hem in de gebrekkige in frastructuur zodat de stroom het zuiden van Duitsland niet kan be reiken. Er is vergeten de infrastruc tuur te ontwikkelen. Er zou geïn- Windmolens Hoofdplaat De vijf windmolens in de Hoofdplaatpolder draaien nu 3,5 jaar. De turbines voorzien in het ge- zinsverbruik van ruim zeventig procent van de gemeente Sluis. Dankzij nieuwe software draaien de wieken pas bij een windsnelheid van 4,5 meter per seconde. Dat zorgt voor minder geluid voor omwonen den. Drie molens staan nu stil om dat de tandwielkasten als ge volg van kinderziekten vervan gen worden. .j.\w - Vorige week werden op camping Het Hellegat de Waterschapspartij Zeeuws-Vlaanderen en de Zeeuws-Vlaamse waterschapspar tij opgericht. Almekinders is voor al aan het hengelen in vijvers met liberale vissen. „Maar daar blijft het niet tot beperkt. Ook niet-libe- ralen doen mee", zegt Almekin ders. De gezworene van het water schap sluit een alliantie met de twee andere lijsten niet uit. De opkomst van de vrije lijsten heeft gevolgen voor de politieke partijen in Zeeuws-Vlaanderen. Sommige twijfelen er aan of ze wel met een lijst moeten meedin gen naar de waterschapszetels. Bij de PvdA hebben diverse kopstuk ken zich gemeld bij de vrije lijsten. De molens in de Hoofdplaatpolder draaien nu anderhalf jaar. foto Erik Dekker Voorlaatste fase van herinrichting centrum Breskens is begonnen. door Frank van Cooten BRESKENS - De metamorfose van het hart van Breskens is gisteren de voorlaatste fase ingegaan. Het betreft de herinrichting van de Grote Kade vanaf het kruispunt Grote Kade/Dorpsstraat tot aan Keipad/dijkovergang Haven. Het gaat om de aanleg en/of ver vanging van de riolering en de her bestrating. De werkzaamheden aan de Grote Kade zijn waarschijn lijk voor het pinksterweekeinde van 11 mei afgerond. De Grote Kade vanaf de Dorps straat tot aan het Keipad/dijkovergang Haven is van af gisteren afgesloten voor door gaand verkeer en er is een wegom- leiding ingesteld. De aannemer begint met het ver wijderen van de tegel- en klinker verhardingen. Medio week tien wordt over de totale lengte de as- faltverharding verwijderd en afge voerd. Vervolgens begint de aanleg van de riolering. De fundering voor de nieuwe rijbaan wordt voor het paasweekeinde terug aan gelegd. Tussen Pasen en Pinkste ren wordt de nieuwe verharding aangebracht. De werkzaamheden brengen over last met zich mee voor omwonen den, ondernemers en het winke lend publiek. Woningen en bedrij ven blijven voor voetgangers be reikbaar via een tijdelijk looppad van rubber. vesteerd moeten worden in een Europees zwaar net. Het waait im mers altijd wel ergens hard." Dekker grijpt de gelegenheid aan een aantal misverstanden uit de weg te ruimen. De molens zouden volgens tegen standers, waaronder de Stichting Actiegroep Windturbines Hoofd plaatpolder, te veel geluid en slag schaduw produceren. De gemeenteraad wees vorige week een schadeclaim af, omdat geluid en slagschaduw binnen de wettelijke normen blijven. Ook is volgens Dekker door het ge bruik van nieuwe software het ge luid de afgelopen twee jaar behoor lijk afgenomen. „De eerste 2,5 jaar draaiden de wie ken al bij een zuchtje wind zonder dat ze stroom opwekten. Dat zijn de momenten, want weinig wind, dat mensen in de tuin zitten. Toen waren de wieken inderdaad te ho ren, omdat het praktisch windstil was. Nu gaat de generator pas wer ken bij een windsnelheid van 4,5 meter per seconde. Dat is een be- 'Bij calamiteiten staat de molen in een halve omwenteling stil' hoorlijk verschil." Dekker had er totaal geen moeite mee toen de Rijksuniversiteit Gro ningen in opdracht van de stich ting het geluid ging meten. „Ik heb de gemeente zelfs ge vraagd die geluidsmast maar te la ten staan. Daar was immers geen vergunning voor. Ik heb wel mijn twijfels gehad over de manier waarop is gemeten. Veel te dicht bij de molens." Net zoals de Sluise gemeenteraad kent Erik Dekker de resultaten niet van het onderzoek van Frits van den Berg van de universiteit. De stichting wil het onderzoek im mers gebruiken als munitie bij een eventuele rechtszaak tegen de ge meente Sluis en staat de studie daarom niet af. Dekker laat zich niet uit over de ac ties van de stichting. Hij baseert zich op feiten. „Een van de onderzoeken van Schoonderbeek bevat een aardige grafiek. Deze grafiek laat enorme pieken zien. Die zijn afkomstig van de auto's op de rijksweg en niet van de turbines." TERNEUZEN - Twee Duitse mannen van 25 en 29 jaar zijn zaterdag om half twee in de Terneuzense Sloe- laan aangehouden op verdenking van twee inbraken. De mannen werden aangehouden tijdens een zoektocht van de poli tie naar aanleiding van een in braak in een woning aan de Laan van Othene tussen twaalf uur en half een 's middags. Tijdens het speurwerk kwam een melding bin nen dat er twee mannen inbraken in een huis aan de Hunzelaan. De politie hield de mannen vervol gens in de iets verderop gelegen Sloelaan aan. Ze voldeden aan het opgegeven signalement. De politie heeft de zaak in onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46