Zeeland 'Mosselzaadvisserij in Waddenzee te intensief M 3B3S 1 Aantal duikdoden 2007 hoogste in vijfjaar tijd Zeeuw zat vorig jaar 17 minuten zonder stroom to Wat moet je anders, ais de mot erin zit? Oosterlander volgens rechter te schuldbewust Acties voor De Mikke PZC Dinsdag 4 maart 2008 27 Onderzoeker Bruno Ens (nog) niet voor volledige stopzetting. door Harmen van der Werf TEXEL - De mosselsector moet een stap terug doen in de Waddenzee, is de overtuiging van onderzoeker Bruno Ens. Hij juicht het dan ook toe dat de Raad van State vorige week de vergunning voor de mos selzaadvisserij in 2006 heeft vernie tigd, omdat nog onvoldoende dui delijk is welke effecten de mossel zaadvisserij op de Waddennatuur heeft. Ens: „De visserijdruk is mo menteel te hoog." door Joeri Wisse MIDDELBURG - Een huishouden in Zeeland zat het afgelopen jaar ge middeld 17 minuten zonder stroom, blijkt uit cijfers van Delta Netwerkbedrijf. Delta is voor heel de provincie verantwoordelijk voor het gas- en elektriciteitsnet. Het bedrijf is tevreden over het ge middelde, dat dankzij het uitblij ven van grote storingen met 10 mi nuten is afgenomen ten opzichte van 2006. Landelijk ligt het gemid delde over 2007 twee keer zo hoog als in Zeeland. Dat is met name te wijten aan de langdurige stroom- uitval in de Bommelerwaard. Del ta wist de kleine storingen gemid deld binnen 80 minuten op te los sen. Daarmee scoort het bedrijf be ter dan de netbeheerders elders in het land. Wat de levering van gas betreft was 2007 een minder goed jaar voor Zeeland. Een gemiddeld huis houden moest het slechts 4 minu ten zonder gas stellen. „Maar voor het gasdistributienet is dat best hoog. Dit komt doordat we drie grote gasstoringen in Middelburg, Biervliet en het Zwindorp hebben gehad", zegt woordvoerder Peter Couwenberg van Delta Netwerkbe drijf it tódS&Sit jïf/ii 'tl Als Waddenzee-deskundige is Ens niet de eerste de beste. Hij leidde van 1999 tot 2003 de evaluatie van het sinds 1993 gevoerde visserijbe leid in de Waddenzee, kortweg Eva 2. Sinds maart 2006 is hij me dewerker van Sovon vogelonder- zoek Nederland. Hij volgt de dis cussie over schelpdiervisserij nog altijd op de voet. Ens staat kritisch tegenover de mosselsector, die volgens hem - te rugdenkend aan de rijke mosselja ren tachtig van de vorige eeuw - 'een te grote productie nastreeft'. Mosselkwekers zijn overigens al sinds 1993 aan beperkingen gebon den. Zaadvisserij op droogvallende platen is feitelijk verboden, nadat mosselbanken daar in 1990 vrijwel volledig waren weggevist en -ge stormd. De bedrijfstak moet het sindsdien van mosselbanken in de diepere delen van de Waddenzee 'Wij richtten ons eerst vooral op de effecten van de mechanische kokkelvisserij' hebben. Volgens Ens zijn die 'wat betreft natuurwaarden nog rijker dan de droogvallende'. Toch is pas de laatste jaren de aan dacht voor de diepergelegen ban ken toegenomen. In de evaluatie van het sinds 1993 gevoerde visse rijbeleid, Eva 2, wordt er vrij wei nig over geschreven. „Wij richtten ons vooral op mechanische kokkel visserij, omdat die in het brand punt van de belangstelling stond", stelt Ens „In Eva 2 is al wel een he le serie onzekerheden gesignaleerd over effecten van visserij op mos selbanken in de diepere delen van de Waddenzee." Een vervolgstudie loopt. Ens werk te mee aan de voorbereiding voor zijn vertrek naar Sovon. De opzet is beviste en onbeviste banken te vergelijken. De Raad van State vindt deze studie nodig om 'ken- VLISSINGEN - Voorbijgangers hadden een laken over hem heen gelegd en de politie gewaarschuwd. Maar de aap die gistermorgen in de Vlissingse Bonedijkestraat is gevonden, bleek al een hele tijd dood. Hij is opgezet. De gemeente heeft het dier vervolgens opgehaald en vernietigd, laat een woordvoerder weten. „De aap was verdroogd, kapot en het stro kwam eruit." „In principe moet dat niet kunnen mogen", zegt Wim Phaff, die zelf dieren opzet. Apen zijn namelijk be schermd. „Maar wat moet je anders met een beest waar de mot in zit?" Phaff vermoedt dat de eigenaar ook niet wist waar hij de aap moest laten. „Als je hem naar de stort brengt, krijg je problemen. Dus leg je hem te von deling. Hoe je voor opgezette dieren moet zorgen? Af en toe afstoffen en als de vraat erin komt, in de vriezer stoppen. Dan gaan de beestjes allemaal dood." Volgens medewerkers van de Apenheul in Apeldoorn gaat het waarschijnlijk om een makaak. foto Lex de Meester nisleemtes' Op te vullen. Volgens Ens zou het genoeg zijn hiervoor een aantal kleine vakken te bevis sen. Het beste lijkt hem echter dat de helft van de westelijke Wadden zee wordt gesloten, met te bevis sen vakken in het dichte gebied en onbeviste vakken in het open deel. Na onderzoek kan bepaald wor den of en hoeveel banken worden gesloten. Ens: „Nu wordt bij zaad visserij jaarlijks zon 65 procent van het wilde bestand opgevist en op kweekpercelen verzaaid in de Waddenzee. Dat is te veel." Wat is acceptabel? „Dat moet in lijn zijn met de natuurdoelstellingen voor de Waddenzee." door Emile Calon MIDDELBURG - Een 64-jarige inwo ner van Oosterland zat gisteren schuldbewust voor de Middelburg se politierechter. Eind september vorig jaar had hij een verkeersonge val veroorzaakt op de kruising Lan ge Blokweg-Heuvelslaan, net bui ten Zierikzee. Hij verleende die dag geen voorrang aan een brom fietser. Die jongeman kon hem ver volgens niet meer ontwijken, botste en brak zijn been. Officier van justitie M. Overmeer eiste tegen de man een boete van 500 euro en drie maanden voor waardelijke rijontzegging. De man zou volgens haar aanmerkelijk on voorzichtig hebben gereden. De man erkende dat volmondig. Te volmondig, zo oordeelde politie rechter I. Woltring. Hij vond dat de man te veel schuld op zich nam. Met name omdat de brom fietser toch ook blaam trof Die had daar gereden met een vaart van zo'n 60 kilometer per uur en blijkbaar niet gezien dat de Ooster lander signalen gaf met zijn rich tingaanwijzer. Volgens Woltring had de Oosterlander alleen maar een verkeersovertreding begaan; de rechter veroordeelde de man tot een boete van 250 euro. Door een fout is zaterdag het reke ningnummer voor donaties voor De Mikke weggevallen. De zoog dier- en vogelopvang De Mikke in Middelburg is door de PZC, in het jaar dat de krant 250 jaar bestaat, als goede doel geadopteerd. Het he le jaar door zet de krant zelf spon soracties op en stimuleert ze initia tieven om De Mikke te helpen. Het rekeningnummer van de Stich ting 'PZC Middelburg helpt', is: 40.26.67.794 Ongevallenstatistiek landelijke bond legt vinger op zere plek. door Marcel Modde GOES - Bij duikongelukken in Ne derland en met Nederlanders in het buitenland (5) zijn vorig jaar tien mensen om het leven geko men. Dat is een nieuw dieptepunt, gemeten over een periode van vijf jaar, blijkt uit de ongevallenstatis tiek (Dosa) van duikbond NOB. Tot dusver was 2003 met negen do den op dat gebied het meest be treurenswaardige jaar. In 2006 bleef het aantal nog beperkt tot drie. In Zeeland vielen in 2007 twee do den bij het uitoefenen van hun sport, beiden uit België. Ze raak ten in problemen en verdronken. Daarnaast werden hier twintig on gelukken geregistreerd (de helft van het totaal) die wel goed aflie pen. Het merendeel betrof duikers die sneller waren opgestegen dan voorgeschreven, vertelt Peter En gels van de Dosa. In 2006 kwam die teller nog uit op 34, tegen 63 (inter) nationaal. Volgens Engels hebben de meeste dodelijke ongelukken vorig jaar een medische oorzaak, veelal hart falen. „Daar kun je weinig tegen doen." In overige gevallen schort het volgens hem vaak aan een zorgvuldige voorbereiding van de duik. Ook wordt de stroming in de Oosterschelde nogal eens onder schat. „In alle instructieboeken, ook in België, is veiligheid de lei draad. Maar wanneer mensen de regeltjes leren, examen doen en ze vervolgens vergeten, houdt het op. Meer kunnen wij als duikorganisa- ties niet doen." Alleen al in Zee land worden per jaar naar schat ting één miljoen duiken gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29