Huurlingen in Uruzgan II Vlissinger beveelt zichzelf aan voor lintje PZC2S© Over en uit voor Indoor Zeeland Ééntje per dag voor oudste man van Zeeland HET WEER: Hagelbuien V Dinsdag 4 maart 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 54 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 Nederlandse leger besteedt militaire taken in Afghanistan uit. door Marioes de Koning DEN HAAG - Nederland besteedt te veel militaire taken in Afghanistan uit aan burgers. Dat vinden de WD, SP en GroenLinks. Ook de PvdA reageert 'heel kritisch'. Momenteel beveiligen 250 door Nederland betaalde Afghaanse be wakers de kampen in Uruzgan. „Bewaking is een militaire taak. Dat moeten we zelf doen of in sa menwerking met bijvoorbeeld de Australiërs", zegt WD-Kamerlid Hans van Baaien. Behalve ruim 1600 Nederlandse militairen werken er zeker 400 burgers direct of indirect voor De fensie in Afghanistan. De schat ting komt van de Adviesraad Inter nationale Vraagstukken (AIV). De burgers runnen de kantine, sleute len aan gepantserde voertuigen en beveiligen brandstofkonvooien. In december waarschuwde de AIV dat onduidelijk is met welk ge- weldsmandaat en onder wiens juri dische aansprakelijkheid deze men sen werken. Ook de bescherming van ambassa des en diplomaten is uitbesteed. Mariko Peters van Groenlinks deed daar als diplomaat in Kaboel ervaring mee op. „De beveiligers waarmee ik rondliep mochten schieten en straten afzetten. Dat zijn bevoegdheden die we met heel goede redenen aan de staat hebben gegeven. Het geweldsmo nopolie is de kern van de rechts staat. Die hol je zo uit. Ik vind dat héél problematisch." Doordat on der meer de Verenigde Staten en Groot-Brittannië op grote schaal militaire bedrijven inhuren, wor den Nederlandse militairen op uit zending steeds vaker geconfron teerd met collega's die vergelijk baar werk doen, voor veel meer geld. Enkele militairen zijn al over ig Burgers verrichten militaire ta- ken voor de missie in Uruzgan. Dat kan leiden tot aansprakelijk heidsproblemen, zeker wanneer er sprake is van geweld. gestapt naar private militaire be drijven, anderen overwegen dit. Bij Prevent International, een Ne derlands bedrijft dat werkt in risi cogebieden, melden zich wekelijks militairen. Defensie kampt intus sen met een groeiend personeelste kort. „Door op grote schaal en ook voor veiligheidstaken bedrijven in te huren, organiseren we de uit stroom bij de krijgsmacht zelf', zegt Harry van Bommel van de SP. Hij pleit ervoor het inhuren van beveiligers voorlopig te staken, tot duidelijk is wie aansprakelijk is als zij ongelukken maken, bijvoor beeld door geweld te gebruiken. pagina 3: commentaar pagina 4: oud-militairen uitstekend betaald Hippisch evenement komt er niet uit met Zeelandhallen. door Harmen van der Werf GOES - Het doek is definitief geval len voor Indoor Zeeland. Stichting Concoursen Hippique De Weelrui- ters en de Zeelandhallen zijn niet tot overeenstemming kunnen ko men over voortzetting van het meerdaagse paardensportevene ment in Goes. De directie van de Zeelandhallen bood, aldus stichtingvoorzitter Piet Huige uit Nisse, te weinig da gen voor het evenement; ook was de huurprijs te hoog. „Om vol doende inkomsten te krijgen, heb ben we twee Indoor-weekenden nodig. Dat was niet mogelijk." In- door Zeeland kon begin dit jaar al niet doorgaan vanwege onder meer de huurprijs. Het paardensportevenement heeft 28 edities gekend. „Het doet pijn dat we na zo'n lange tijd moeten stoppen", aldus Huige. „We vorm den één familie." Hij toonde ook begrip voor Zeelandhallen-exploi tant Libéma. „Dat bedrijf heeft veel geïnvesteerd in Goes en kan meer verdienen met andere activi teiten." Het Nederlandse leger mag geen taken uitbesteden reageer op www.pzc.nl Betaalde SMS-diensten moeten verboden worden SÜféens 10% aantal reacties: 371 EN Zeeland: 2, 3, 21 t/m 27; Binnen land: 4,5 en 6; Buitenland: 7 en 8; Weer: 18; Strips: 19; Cultuur: 28; Agenda: 29; Sport: 33 t/m 37; Tele visie: 38 en 39. Man (63) krijgt werkstraf voor gebruik van valse naam. door Emile Calon MIDDELBURG - Een 63-jarige Vlissin- ger vond dat hij recht had op een koninklijke onderscheiding. Tot nu toe had niemand de moeite ge nomen een aanvraag namens hem in te dienen bij de koningin. Om toch een lintje te kunnen dragen besloot hij zelf het heft in handen te nemen. Hij vroeg bij de gemeen te een formulier aan en prees zich zelf de hemel in. Dat deed hij wel onder een valse naam. Zijn bedrog kwam uit, zodat de Vlissinger giste ren voor de Middelburgse politie rechter moest verschijnen. Tot de spijt van officier van justitie M. Overmeer kwam hij niet opda gen. Uit haar dossier blijkt dat de man vindt dat hij veel goeds voor de maatschappij heeft gedaan. Ze stelde echter dat daaruit ook blijkt dat dat niet helemaal de waarheid is. Ze vroeg aan politierechter I. Woltring de man te veroordelen tot een werkstraf van veertig uur. Die was het met haar eens, zodat de kans op een lintje voor deze man, nu in het bezit van een aante kening op z'n strafblad, wel verke ken is. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 -0231 231 8 11688 555530 ,1 Van Marwijk na EK aan de slag met Oranje daat in Nederlands-lndië, waar hij het grootse deel van zijn werzaam leven doorbracht, zat Van Eijkeren gisteren in zijn versierde stoel, tevreden een sigaar rokend. De Hansweertenaar woont sinds een klein jaar in Maria-oord, daarvoor woon- de hij nog zelfstandig. Hoewel zijn oren en ogen niet meer zo goed zijn, is Van Eijkeren verder nog kerngezond. „Alles met mate", is zijn devies. Dat geldt ook voor het sigarenroken. „Eén per dag." foto Dirk-Jan Gjeltema HANSWEERT - In verzorgingshuis Maria-oord in Hansweert was het gisteren feest. Bewoner Adri van Eijkeren, de oudste man van Zeeland, werd 105 jaar. Netjes in pak, voorzien van de medailles die hij kreeg voor zijn verdiensten als KNIL-sol-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1