WHS «fik II ll«M iÉi Slfe&J 1x1 «S Ook weer veilig terug? Voor de meeste Nederlanders zit de wintersport er weer op voor dit jaar. Een trieste balans: het aantal Nederlandse gewonden is fors toegenomen. Ook vielen er relatief veel doden. Jongste slachtoffer is een Fransman die uit een skilift viel en overleed. Het kan ook minder ernstig aflopen, valpartijen leiden tot knieblessures, botbreuken en hoofdpijn. Tijd voor het verplicht dragen van een helm? 10 Dinsdag 4 maart 2008 PZC HHI w® imhé KW fllÈfel Overmoed op de piste door Miriam van den Brand en Niek Opten foto Brunostock Nederlanders kunnen niet skiën. Zo, daar kunnen al die en thousiaste winter sporters die de afgelo pen maanden, overtuigd van eigen kunnen, afdaalden van de (natuur lijk liefst zwarte) pistes het mee doen. Joris Gieske van de Nederlandse Ski Vereniging bedoelt het niet rot tig, maar volgens hem is het ge woon zo: Nederlanders bereiden zich niet goed voor op hun vakan tie en zijn daardoor ook gevoelig voor ongelukken en ongelukjes. „Wij Nederlanders zeggen: we ski ën al acht jaar. Maar dat betekent in de praktijk acht weken. Dan kun je echt nog niet skiën. Het risi co dat je een ander aanskiet of op een andere wijze een ongeluk krijgt is dan aanwezig." De gevol gen kunnen groot zijn. Dit jaar overleden al enkele Nederlanders tijdens het skiën. Elk jaar vertrekken zo'n 1,1 mil joen Nederlanders naar de sneeuw. Even er lekker tussenuit, de natuur en de buitenlucht in. Niet iedereen komt daar ook even gezond weer van terug. De gips- vluchten zijn elk jaar opnieuw be zet met brekebenen. Het aantal ongelukkigen is dit jaar groter dan voorgaande jaren. Zo noteerde de alarmcentrale SOS In ternational in de populairste win- tersportlanden sinds 20 december 1500 meldingen van letsel, tegen 1200 in dezelfde periode vorig jaar. „Elk jaar neemt het aantal gewon den iets toe, maar dit jaar is het fors. Meestal daalt het aantal mel dingen na de kerstdagen, maar daarvan was deze winter geen sprake", zegt een woordvoerster. De afgelopen maand moesten er 130 pechvogels vanuit de Alpen met een vliegtuig naar huis ge bracht worden, meldde de ANWB vorige week. Zondag moest een extra gipsvlucht worden ingezet. Volgens de ANWB zijn er gezien over het hele wintersportseizoen niet meer passagiers voor gips- vluchten, maar concentreerde het aanbod zich wel in de afgelopen week. De ANWB noteerde halverwege februari 1700 onfortuinlijke skiërs, een stijging met 200 ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. In die cijfers zitten wel ook automobi listen die onderweg strandden. Opvallend is het aantal mensen met hoofdletsel, van verwondin gen tot hersenschuddingen. „Vorig jaar kregen we vijf van dergelijke meldingen, de afgelopen periode 31", aldus de woordvoerster van SOS International. „We hebben daar geen duidelijke verklaring voor." Een van de redenen voor het toe genomen aantal gewonden zou de drukte op de piste zijn. In Neder land hadden de regio's noord en midden tegelijkertijd vakantie en ook Duitsers en Fransen trokken massaal naar de Alpen. Gieske van de Nederlandse Ski Ver eniging schat ook in dat er ge woon meer Nederlanders dan an ders zijn gaan skiën „We hebben nog geen cijfers over dit seizoen, maar ik denk dat er wel 10 tot 20 procent meer mensen op winter sport zijn gegaan. Vorig jaar lag het aantal wat lager, waarschijnlijk door het slechte weer. Mensen hebben er dit jaar zin in." Drukte op de piste vergt meer van de skiërs, omdat ze moeten rem men, ontwijken en sturen. Gieske: „Dat betekent dat je fysiek goed voorbereid moet zijn. Als je moe bent wordt dat een stuk moeilijker en is de kans op ongelukken gro ter." Ook de sneeuwconditie is van belang. Is de piste heel glad dan is handigheid in het skiën extra belangrijk. Wie ongelukken wil voorkomen kan zich het beste al enkele weken van tevoren voorbereiden. Naar de sportschool dus. „Skiën is een zwa re sport. Een wintersportvakantie kost veel geld, dan is het wel fijn als je er van kunt genieten. Uit on derzoek is bekend dat een gedegen voorbereiding 75 procent minder kans op een ongeluk geeft. Ik raad aan een week of vijf van tevoren te beginnen en een keer of drie per week te gaan sporten. Je wordt er ook gezonder van natuurlijk." Andere tips om ongelukken te ko men liggen voor de hand, maar worden lang niet altijd opgevolgd. Houd je aan de pisteregels, ski niet zomaar buiten de piste, ook al ziet het er daar mooi uit. Draag een helm. Dat laatste ziet de ANWB al steeds vaker gebeuren, zegt een woordvoerster. „Soms is dat ver plicht, maar mensen doen het steeds vaker uit zichzelf Een goe de ontwikkeling." Dat vindt Gieske ook. „Als je op een brommer rijdt moet je een helm op. Met skiën ga je ook zo 35 kilometer per uur. Als je valt is het vervelend als je een been breekt, maar hoofdletsel is serieuzer." De VerzekeraarsHulpDienst (VHD) onderzoekt de relatie tus sen ongelukken en het dragen van helmen door kinderen. Het aantal jonge kinderen dat gewond raakt op de skipistes stijgt namelijk aan zienlijk, meldt de VHD. De alarm centrale kreeg vorige week gemid deld 40 tot 50 meldingen per dag. „Onze artsen zien enorm veel kin deren met een schedelbasisfrac- tuur",, zegt een woordvoerster. Een helm verplichten vindt de woordvoerder van de Nederlandse Ski Vereniging niet nodig. „Ik denk dat het een kwestie van tijd is voordat iedereen zo'n helm draagt. Bij snowboarden hoort het gewoon bij je uitrusting. Bij skiën gaat dat ook wel gebeuren." 'Met skiën ga je 10 35 kilometer per uur Als je valt is het heel vervelend als je een been breekt, maar hoofdletsel is serieuzer'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10