'De andere kandidaten zijn zwak' enland Prins Harry wil terug naar het front De Russische kiezer verwacht dat Medvedev beloftes waarmaakt. door onze correspondent Remco Reiding MOSKOU - In de stromende regen is de 82-jarige Nikolaj naar stembu reau 132 gestrompeld 'om op Stalin te stemmen'. „Want dat waren de beste jaren van mijn leven." Stalin is dan wel geen kandidaat bij de Russische presidentsverkiezingen, maar met communistenleider Gen nadi Zjoeganov neemt Nikolaj ge noegen. De tijd dat hij met plezier ging stemmen, is voorbij. School 455, waarin het stembureau is geves tigd, houdt weliswaar nog een con cert van schoolkinderen, maar van een gratis buffet is geen sprake meer. Dus kan Nikolaj ook de ge- Taliban zeggen dat zij van aanwezigheid Britse royal afwisten. door Hans Jacobs LONDEN - Prins Harry (23) wil zo snel mogelijk terug naar het front. Dat heeft de Britse prins na zijn ge dwongen terugkeer in Engeland ge zegd. Hij was teleurgesteld dat bui tenlandse media zijn stationering in Afghanistan hadden onthuld, maar hij hoopte dat er in de toe komst weer afspraken gemaakt konden worden over geheimhou ding van zijn militaire werkzaam heden. De prins werd op de Engel se luchtmachtbasis Brize Norton opgewacht door zijn vader prins Charles en broer William. De Britse generale staf vond het te gevaarlijk om Harry langer in Af ghanistan te houden omdat de Ta liban hem als doelwit zouden kie zen. Prins Charles zei zaterdag dat de koninklijke familie 'enorm te- bruikelijke 150 centiliter wodka op zijn buik schrijven. „Verkiezingen voelden als een feestdag. Nu ga ik uit gewoonte en omdat ik wil stemmen." Van Dmitri Medvedev wil hij niets weten. „Het gaat net als voor de Russische revolutie met de tsarenfamilie. De Jeltsinfa- milie heeft de macht overgedragen aan de Poetinclan, die nu het stok je doorgeeft aan Medvedev en zijn vrienden", zegt Nikolaj. Zijn ach ternaam geeft hij niet. „Want straks vermoorden ze me nog." Een vrouw van in de vijftig springt ertussen. „Wij hebben voor Medvedev gestemd", zegt ze ongevraagd. Haar man knikt en de oude Nikolaj druipt af. Ze gunnen hem geen blik waardig. De vrouw heet Vera Borisova en ze stemt voor haar kleinkinderen. „Onder Jeltsin was het leven slecht. Medve dev en zijn mensen hebben een leurgesteld' was dat Harry zijn mis sie moest afbreken. „Hij had graag zijn werk afgemaakt", aldus de prins van Wales, die eraan toevoeg de 'heel opgelucht te zijn' dat zijn zoon heelhuids terug was. Harry werd vrijdag ijlings terugge trokken van het front in de Af ghaanse provincie Helmand nadat websites in Australië en de VS zijn aanwezigheid bekend hadden ge maakt. Andere media wisten van zijn verblijf maar ze hadden met het Britse ministerie van Defensie afgesproken daarover pas te publi ceren na zijn terugkeer in april. „Ik heb mijn commandant laten weten dat ik heel graag terug wil", aldus prins Harry na terugkeer. De kans dat Harry snel weer achter de Taliban aan zit, is niet zo groot, zo liet de Britse chef-staf Sir Richard Dannatt weten. De prins mag eerst uitrusten, en moet daarna weer de gebruikelijke molen in van regimentstrainingen en herha lingscursussen. Daarna wórdt op- sterk team. We verwachten dat zij hun beloftes kunnen waarmaken, dat de pensioenen worden ver hoogd en dat het onderwijs en de gezondheidszorg beter worden." Echtgenoot Viktor voegt eraan toe: „We hebben nog steeds geen eigen flat. We hopen nog mee te 'We hopen nog mee te maken dat we van de staat een woning krijgen' maken dat we van de staat een wo ning krijgen." Miljoenen Russen hebben hun hoop gevestigd op Medvedev, door aftredend president Vladimir Poe- tin naar voren geschoven als zijn beoogde opvolger. „Ik stem op de tandem Medvedev-Poetin", zegt Antonina Novikova. „Zij hebben nieuw bekeken of hij zonder extra gevaar voor zijn eigen troepen er gens kan worden gestationeerd. Harry mocht eerder niet met zijn regiment mee naar Irak, omdat hij te veel als schietschijf zou dienen. De Taliban hebben gisteren ge claimd dat zij afwisten van de aan wezigheid van Harry. Een Tali- een team geformeerd dat de belof tes kan waarmaken. De andere kandidaten zijn zwak." Behalve kroonprins Medvedev en commu nistenleider Zjoeganov, die vooral ouderen aantrekt, zijn er nog twee kandidaten: de flamboyante natio nalist Vladimir Zjirinovski en Andrej Bogdanov, een onbekende langharige man die zichzelf demo craat noemt. Liberale oppositielei ders zijn geweerd of hebben zich teruggetrokken. „Keuze hebben we niet", zegt Gali- na. „Er is maar één waardige kandi daat, al is dat in dit geval niet erg, want hij is een goede kandidaat." Veel kiezers stemmen in de hoop dat het leven in elk geval niet slech ter wordt. Dat geldt ook voor Gali- na. „Maar angst kennen we niet. Russen hebben al zoveel ellende meegemaakt dat we niet bang meer zijn." ban-commandant liet het Ameri kaanse weekblad Newsweek we ten dat zijn mannen op jacht wa ren gestuurd toen zij twee maan den geleden te horen kregen dat 'een belangrijke kip' zich bij de Britse troepen had gevoegd. Zij wilden hem gevangennemen of doden; maar slaagden daar niet in. PZC Maandag 3 maart 2008 9 Tientallen doden door gevechten in Sudan KHARTOUM - Gevechten tussen no maden en Zuid-Sudanese ex-op- standelingen hebben tientallen le vens geëist. Het geweld had zater dag plaats in het onrustige grensge bied dat het islamitische noorden scheidt van het animistische en christelijke zuiden van Sudan. On der de slachtoffers zijn 69 noma den en negen militairen. Bijna 120 mensen raakten gewond. In het gebied was het in december ook al erg onrustig. Toen weiger den de ex-rebellen van de SPLA de schapenherders door te laten. 'Leger VS liquideert Al-Qaidaleider in Irak' BAGDAD - Amerikaanse strijdkrach ten in Irak hebben een uit Sau- di-Arabië afkomstige leider van Al-Qaida in Irak geliquideerd. De man werd verantwoordelijk gehou den voor de dood van vijf Ameri kaanse militairen. Dat zei een le- gerwoordvoerder gisteren. Een gevechtshelikopter schoot woensdag in de noordelijke stad Mosul een geleide raket af op de auto van het doelwit, Yasir al-Sau- di. Een andere Saudiër die bij hem in de auto zat kwam ook om het leven. Werkschuwe man laat op zich schieten PASCO - Een keer geen zin hebben in werken overkomt iedereen. Wei nigen gaan echter zo ver als de Amerikaan Daniel Kuch uit de staat Washington. Hij vroeg een vriend om hem in de schouder te schieten, zodat hij met ziekteverlof kon en een drugstest op zijn werk kon vermijden. De vriend stemde toe en schoot Kuch door de schou der. De vriend is gearresteerd voor het in gevaar brengen van de ge zondheid van Kuch, die zelf waar schijnlijk wordt aangeklaagd voor het doen van valse aangifte. 'Voedselvergiftiging met Nederlands vlees' BRATSK - Een Oost-Siberische stad is getroffen door een voedselvergif tiging die al 150 mensen ziek heeft gemaakt. De bron van de vergiftiging ligt volgens autoriteiten in gehaktbal len gemaakt van uit Nederland geïmporteerde lever. De gehaktballen werden gegeten op een kleuterschool in Bratsk. On der degenen die in ziekenhuizen zijn opgenomen, zijn 117 kinderen. Vijf kleuters liggen op de afdeling intensieve zorg. Iraanse president wil betere relatie met Irak BAGDAD - De Iraanse president Ahmadinejad ziet een nieuw hoofdstuk in de relatie met ex-aartsvijand Irak. Op de eerste dag van een tweedaags bezoek aan Bagdad zei Ahmadinejad 'echt blij' te zijn dat hij Irak kon bezoeken 'zonder de dictator'. De Iraanse leider doelde op de te rechtgestelde Saddam Hussein. On der diens leiding vocht Irak tussen 1980 en 1988 een bloedige oorlog uit met Iran. Ahmadinejad is het eerste Iraanse staatshoofd dat sinds de stichting van de sjiitische Islamitische Republiek in 1979 door Irak wordt ontvangen. Prins Charles (I) ziet toe hoe zijn zoon William (m) zijn broer Harry helpt met zijn bagage bij diens terugkeer uit Afghanistan, foto Lefteris Pitarakis/AP Olga Beljakova stemt in haar eigen huis in Pokrovka. Mobiele stembussen werden gisteren voor de tweede keer gebruikt in Rusland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9