Krachtmens Gilbert bekroont solo Werk Quick-Step beloond met zege van De Jongh 32 I Maandag 3 maart 2008 PZC Waalse renner wint voor tweede keer Omloop Het Volk. door Frits Bakker GENT - Op weg naar de top van de Eikenberg, met nog een lange fina le te gaan, sloeg de beste man in koers plots zijn vleugels uit. De 25-jarige Waal Philippe Gilbert reed in de Omloop Het Volk op vijftig kilometer van het einde met een vinnige demarrage weg van zijn concurrenten en bekroon de een solovlucht met de zege in de straten van Gent. Het was zijn tweede overwinning in drie jaar in de openingskoers. Het krachtmens in de Franse ploeg van Francaise des Jeux had in de laatste meters voor de finish alle tijd om een galant gebaar te maken. Hij dankte het Vlaamse pu bliek voor de ovatie, die hem maar al te graag was gegund na de vlucht waarin hij het hele peloton van kanshebbers op een hoop had gereden. Wie zijn geld op topfavoriet Tom Boonen had gezet, kon maar beter het rijke Gentse kroegenleven in duiken om zijn verdriet te verdrin ken. En ook Nick Nuyens, met zijn tweede plaats de beste van de achtervolgers, Leif Hoste, Stijn De- volder en zelfs Paolo Bettini kon den de weergaloze Waal niet be dreigen. De jump op een van de ultieme hellingen op weg naar de finale brak alle verzet. Gilberg slalomde op een paadje naast de kasseien langs twee ontsnapte renners naar de top van de Eikenberg, maakte een vluchtige inschatting van zijn kansen en trok vervolgens alleen op avontuur. „Het is gekkenwerk om nu al al leen te gaan", schreeuwde zijn ploegleider Madiot vanuit de auto, maar omdat Gilbert zijn communi catie-oortje had uitgedaan, ging hij brutaal zijn eigen weg. Philippe Gilbert wint de eerste serieuze koers van het nieuwe wielerjaar. De 25-jarige Waal in Franse dienst komt na een solo alleen aan in Gent. Zes vroege, maar vrij onbekende vluchters, later uitgedund naar twee, reden nog altijd aan kop van de wedstrijd. Ze werden zowat één voor één opgeslokt door de ontketende Waal, die met een im posante versnelling over de laatste kasseistroken denderde. „Ik voelde me vandaag de beste", zei hij zonder zichzelf op de borst te slaan. En hij lachte om de kwali ficaties die Vlaamse commentato ren weer eens bovenhaalden. De solo werd als een Merckxiaanse vlucht omschreven, maar Gilbert liet zich het hoofd niet op hol brengen. Hij droomde liever over Milaan-San Remo, die hij zo graag wil winnen en waarin hij vorig jaar op de Poggio met veel bravou re de finale inluidde. „De druk ligt nu niet meer bij mij", grijnsde Gil bert. „Het Volk is een grote koers, alles wat ik nu nog win in het voorjaar is een bonus." Voor de Omloop van zaterdag was dagenlang gefilosofeerd over een combine tegen het blok van Quick-Step, dat met Boonen, Betti ni, Devolder en Steegmans vier po tentiële winnaars in de ploeg had. In de koers kwam dat anders uit. De blauwe brigade dirigeerde tot halfweg, daarna waaierden de kop stukken één voor één naar de kans loze rangen van het peloton. Het ging als een lopend vuurtje door de kop van de koers. „Ik ver schoot er van dat er plots nie mand meer voorin te zien was", zei Nuyens van Cofidis in zijn teru- blik. De forcing op de Eikenberg kwam van Gilbert, die nog even werd gevolgd door Nuyens en daar na zo hard doortrok dat zijn laat ste belager ook moest achterblij ven. Het sterkste staaltje leverde de Waal op de kasseien die hij op weg naar Gent nog moest verte ren. Met een sterke jachtgroep (Cancellara, Hushovd, Nuyens, Hoste en de kleine Jalabert) op de hielen, voerde hij de voorsprong bijna spelenderwijs op naar rond de minuut. Die marge bleek in het zicht van de finish voldoende om voor de tweede keer de Belgische openingskoers op zijn palmares te zetten. Philippe Gilbert heeft aan de finish van de Omloop het Volk alle tijd om twee vingers op te steken, om duidelijk te maken dat hij de openingskoers voor de tweede keer op zijn naam schrijft. foto Yves Logghe/AP door Peter van Leeuwen KUURNE - De Nederlander Steven de Jongh heeft gisteren de wieler koers Kuurne-Brussel-Kuurne ge wonnen. De longh klopte in de sprint zijn landgenoot en mede vluchter Sebastian Langeveld. Het tweetal was in de slotfase ont snapt uit een kopgroep waarin de ploeg van De Jongh ruim vertegen woordigd was. De longh (34) reed net in het wiel van Langeveld toen die 4 kilome ter voor de streep zijn aanval inzet te. Hij volgde de stalorders en nam de kop nooit over. „Ik kon niet ris keren over te nemen. Het is totaal niet mijn stijl van koersen, maar op een andere manier had ik echt niet gewonnen." Langeveld had begrip voor zijn elf jaar oudere landgenoot. „Natuur lijk heb ik geprobeerd hem de kop op te dringen. Ik wist dat Steven sneller zou zijn in de sprint. Ik denk dat voor mij vandaag de tweede plaats het hoogst haalbare was. We zaten in de kopgroep met twee Rabo's tegen zeven renners van Quick-Step." De ploeg van manager Patrick Lef- evere was met zeven renners pro minent aanwezig in een kopgroep die ontstond op ruim 60 kilome ter voor de streep. Rabobank had behalve Langeveld de Spanjaard Juan Antonio Flecha en aanvanke lijk ook Joost Posthuma voorin mee. Ook de Nederlanders Kar- sten Kroon (CSC), Koen de Kort (Astana) en Bobbie Traksel (P3 Transfer) lieten zich aan kop van de wedstrijd zien. De Jongh won Kuurne-Brussel- Kuurne eerder in 2004. Dat was een memorabele zege. „Het was verschrikkelijk slecht weer en ik klopte in de sprint Bettini, Löwik en O'Grady. Het was een van de mooiste zeges in mijn loopbaan." Booth en Nieuwenhuis zeker van Spelen AUCKLAND - De zeilers Mitch Booth en Pim Nieuwenhuis mo gen definitief meedoen aan de Olympische Spelen. Het duo ein digde zaterdag in Nieuw-Zeeland als zesde op het WK Tornado. Die klassering was voldoende om het ticket voor Peking (het zeilen is bij Qingdao) veilig te stellen. Op de slotdag werd er overigens niet meer gevaren. De zee was daarvoor te ruig. Zaalvoetballers Oranje lopen WK mis VISOKO - De Nederlandse zaalvoet ballers gaan later dit jaar niet naar het WK in Brazilië. Het team werd gisteren uitgeschakeld op het WK-kwalificatietoernooi in de Bosnische plaats Visoko. Na winst op Estland (13-0) en een remise tegen Litouwen (3-3) eer der in de week verloren de man nen in de laatste groepswedstrijd met 5-2 van Bosnië-Herzegovina. Turntrainster Heijnen stapt naar rechter NIJMEGEN -Turncoach Esther Heij nen gaat via een kort geding af dwingen dat zij haar werkzaamhe den bij De Hazenkamp kan voort zetten. Heijnen werd afgelopen week op non-actief gesteld. Dat ge beurde omdat er sprake was van een vertrouwensbreuk tussen haar en het bestuur van de Nijmeegse turnvereniging. Het kort geding dient vandaag bij de rechtbank in Arnhem. Recordzege voor rallycoureur Loeb Turner Paul Hamm wint bij rentree NEW YORK - Olympisch kampioen Paul Hamm heeft een succesvolle rentree gemaakt in de turnwereld. De 25-jarige Amerikaan vierde za terdag zijn internationale come back na drie jaar afwezigheid met winst in de American Cup in New York. In Madison Square Garden behaal de Hamm voor 8500 toeschou wers een puntentotaal van liefst 94,40. Dubbelslag China op WK tafeltennis LEON - Sebastien Loeb heeft giste ren zijn 38e overwinning in het WK rallycircuit behaald, een re cord in deze autosportdiscipline. De 34-jarige Fransman won dit sei zoen de openingswedstrijd in Monte Carlo, in de tweede race in Zweden viel hij uit na een crash. Met zijn zege in de derde race is hij de Finse koploper Mikko Hirvo- nen tot op een punt genaderd. GUANGZHOU - De Chinese man nen hebben gisteren de wereldtitel tafeltennis voor landenteams op geëist. In eigen land wonnen de Chinezen in de finale met 3-0 van Zuid-Korea. Het was de zestiende titel voor de Chinese mannen. De Chinese vrouwen veroverden zaterdag al de zeventiende titel in totaal. Zij versloegen in de eind strijd Singapore met 3-1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 60