Sport Goed winterseizoen Veri Federer twi Filmpjes J 5 VRAGEN OVER 30 Maandag 3 maart 2008 PZC Paul de Rijke was een van de acht Zeeuwse bemanningsleden die zaterdag een nieuw Noordzeerecord boekten met de Pleomax. De oceaanracer voer binnen zes uur van het Engelse Lowestoft naar IJ muiden. Naam: Paul de Rijke Leeftijd: 22 Woonplaats: Vlissingen door Jasper Harthoorn Tijdens de recordpoging profiteerde de Pleomax optimaal van de storm. Had den jullie in Engeland al het idee dat het zo hevig zou waaien? „We hadden vier man die de situatie vrijdagnacht voortdurend in de ga ten hielden. Als we met windkracht tien zouden varen, was de kans op schade veel groter. Gelukkig hoorden we dat de storm gedurende de och tend afnam, zodat we toch van start konden." Wat was jouw rol op de boot? „Ik stond op het voordek. Met drie man ben je bezig om zeilen te ver wisselen en vast te zetten. Het komt erop neer dat we zorgen dat de zei len omhoog komen." Hoe ben je de dag doorgekomen? „Het was een schitterende dag om te zeilen. Er stond een mooi zonne tje, maar door de harde wind kregen we te maken met metershoge hoge golven en haalden we een hoge snelheid. We voeren gemiddeld met zo'n twintig knopen per uur. Dat staat ongeveer gelijk aan 36 kilometer per uur." Jullie hebben het record van Hans Bouscholte, die toch bekend staat als top zeiler, verbeterd met 23 minuten. Wat zegt dat over jullie prestatie? „We zijn een hechte groep die regelmatig met elkaar vaart. Daardoor zijn we goed op elkaar ingespeeld. Eén blik zegt vaak al genoeg, we we ten namelijk precies wat we aan elkaar hebben. Bouscholte is een goede zeiler, maar met een bij elkaar geraapt zootje werkt het niet." Smaakt dit record naar meer? „Nu is Bouscholte weer aan de beurt om een betere tijd neer te zetten. Als hem dat lukt en onze boot bestaat nog, doen we zeker weer een po ging." Het was een canard van jewelste geweest als het PZC-filmpje over de vermeende overtreding van Goes-voetballer Padden van de Water gemanipuleerd zou zijn. Dan had de voetbal bond KNVB immers zijn ei gen scheidsrechter ten onrech te teruggefloten. Het was niet zo, maar in de toekomst zou een dergelijke actie allerminst denkbeeldig zijn. Voor de lezer met alleen een weekendabonnement nog even de voorgeschiedenis. Padden van de Water, aanval ler van Goes, werd vorige week zaterdag in de derby bij Vlissingen bestraft met een gele kaart voor een overtre ding. Een dag later bleek uit een filmpje op de PZC-site dat Van de Water zijn tegen stander in de verste verte niet had geraakt. Van de Water zag dat, teken de beroep aan bij de KNVB en werd op basis van het film pje in het gelijk gesteld. Een noviteit in het amateurvoet bal. „Als je denkt dat je alles al hebt meegemaakt, gebeurt er weer iets nieuws", consta teerde Wim Jagt, de door de wol geverfde KNVB-districts- manager. En dat 'iets nieuws' ligt nu al weer op de loer. Deze beslis sing van de tuchtcommissie opent immers deuren voor computerhobbyisten. Zoals er hackers zijn die de meest on- kraakbare systeem kunnen kraken, zullen er ook whizz kids rondlopen die op een filmpje van een overtreding een bijna-overtreding kun nen maken. Nu bewezen is dat de KNVB er gevoelig voor is om beslis singen terug te draaien op ba sis van filmbeelden, wordt plots een interessante voetbal- markt geopend. Heeft de bond de knowhow in huis om echte beelden van gema nipuleerde beelden te onder scheiden? „Dat is een gevaar", erkent Jagt. „Maar ik ga nog al tijd uit van het goede in de mens." Dat is een nobele gedachte. Laten we nu meteen maar een prikkelende gedachte in de kiem smoren. Beelden van een bal die wel of niet over de lijn zou zijn, hebben geen schijn van kans. Een arbitrale beslissing die de loop van de wedstrijd zó zwaar beïn vloedt, zal nimmer worden herroepen. En zo zullen er wel meer situaties zijn die li- nea recta op de stapel 'papier versnipperaar' terechtkomen. De moraal is echter dat de kansen om een straf aan te vechten zijn opgerekt. De KNVB voer zijn koers tot nu toe met name op schriftelijke verklaringen om situaties te reconstrueren. Met de accepta tie van beeldmateriaal kan het waarheidsgehalte daarvan echter nu in sommige geval len getoetst worden. Dat is winst, maar kan door de voortschrijdende techniek dus óók een gevaar worden. Rudy Boogert Atlete sluit intro op zomer af met zesde plaats op NK cross. door Roeland van Vliet GILZE-RIJEN - De afstand was 'slechts' 2100 meter, toch kwam Es ther Vermue kapot over de finish na haar optreden op het Ne derlands kampioenschap cross. De bemodderde Lewedorpse nestelde zich op een bankje en staarde en kele minuten wezenloos voor zich uit. „Het parkoers was echt heel zwaar", verklaarde de nummer zes van de nationale titelstrijd. „Zande rige bospaden liggen mij beter dan drassige stukken door het veld." En daar zat 'm dus het verschil in met het NK cross voor studenten, dat Vermue een week eerder liep én won. „In Enschede kon ik beter uit de voeten. Daar bestond heel het parkoers uit bospaden. Hier gingen we maar een klein stukje langs het bos, voor de rest liepen we over een aan gort gelopen mod- derveld. Ik moest steeds oppassen dat ik niet weggleed." Toch kon de Zeeuwse lang aan haken. Na de eerste ronde van 900 meter kwam ze door in het twee de groepje, dat op tien meter van de vier leidsters liep. „Ik was op vallend goed weg", stelde ze zelf ook vast. In de tweede omloop (van 1200 meter) werden de mar ges vergroot en kwam iedereen al leen te zitten. „Toch kon ik goed tempo houden. Ik kan niet zeggen dat het kaarsje ergens is uitge gaan." Dat gebeurde zeker ook niet bij An ne van den Hurk, die in de slotme- ters koploopster Sabine van de Re- ijt voorbij ging en het NK won. Van den Hurk klokte 7.37, Vermue kon tevreden zijn met haar tijd van 8.15. „Net als in de andere cros ses ging het weer goed", benadruk te de hardloopster van Rotterdam Atletiek, die voorheen uitkwam voor het Goese AV'56. Atlete Esther Vermue uit Lewe- dorp finisht op het NK cross als zesde. Het verschil met de nummer één bedraagt 38 secon den. Lucky loser verrast gevestigde orde in toernooi Zagreb. DUBAI - Roger Federer twijfelt of hij in augustus wil meedoen aan de Olympische Spelen. Goud in Pe king had de Zwitserse nummer één van de wereld aanvankelijk be stempeld als één van zijn grote doelen voor dit tennisseizoen. Maar hij ziet op tegen de omstan digheden in China. „In Athene was het ook al lastig om met de bus te moeten en geen controle te hebben over mijn sche ma. Ik werd ook steeds herkend in het olympisch dorp. In Sydney vond ik het geweldig, maar ik moet er toch nog even over naden- auERUEnaf Esther Vermue (startnummer 459) loopt in de eerste ronde van de korte cross nog in de kopgroep. De Oekraiener Sergij Stachovski werd zaterdag de eerste tennisser sinds 1991 die als lucky loser een ATP-toernooi won. foto Darko Bandic/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 58