Kritische reacties op kwestie Yerseke-West Zeeland 'Vandaag of morgen valt er een dode' Storm richt schade aan in regio scheïdekwarder Hoofdkwartier wordt een Vandaal gesnapt 1 2 Maandag 3 maart 2008 PZC Krabbendijkenaar Pieter Allewijn ergert zich aan slechte staat N289. door Luc Oggel KRABBENDIJKE - De N289, de Oude Rijksweg tussen Rilland en Zand dijk. Pieter Allewijn (76) kent 'm als geen ander, maar niet op een positieve manier. Al jaren voert de Krabbendijkenaar een soort een- mansstrijd om iets gedaan te krij gen aan de in zijn ogen slecht on derhouden weg. Met name na een regenbui is die door spoorvorming volgens Allewijn levensgevaarlijk. „Vandaag of morgen valt er een do de." Allewijn, die tegenwoordig als CDA-steunfractielid actief is in de lokale politiek, kaartte de kwestie al aan toen hij nog in de Reimers- waalse raadscommissie openbare werken zat. Dat is al zo'n zeven jaar geleden. Sinds die tijd heeft hij de Oude Rijksweg diverse ke ren in de raad gebracht en brieven geschreven naar en gebeld met Rijkswaterstaat en provincie; die laatste is tegenwoordig eigenaar van de weg. „Ik ben nog zo'n vent je die daar achteraan zit hè." Het is niet zo dat er in al die tijd niets aan de weg is gebeurd. Som mige stukken zijn opnieuw geasfal teerd, maar dat is nog niet afdoen de, vindt Allewijn. „De sporen zijn nog niet diep genoeg", kreeg ik dan te horen als er iemand kwam meten. „Dan deugt je appa ratuur niet, was mijn antwoord." Als het flink heeft geregend, is het volgens Allewijn geen doen om over de weg te rijden. „Het lijkt wel een zwembad. Als je in Krab- bendijke woont, is het naar beide kanten zes kilometer voor je op de snelweg zit. En daar zetten ze wel borden neer", zegt hij cynisch, ver wijzend naar de onlangs campag ne voor een veiliger A58, die on langs van start ging. Het stoort de voormalige fruithan delaar vooral dat het onderhoud van de weg steeds op de lange baan geschoven lijkt te worden. „Bij de provincie zeiden ze dat de weg tegelijk meegenomen zou worden met de aanleg van een ro tonde, om het kassengebied bij Ril land te ontsluiten. Maar dat is in middels drie jaar geleden. Die ro tonde wordt uitgesteld, dus het on derhoud ook." Dat verhaal klinkt provinciaal amb tenaar Wijnand Blommaert enigs zins vreemd in de oren. „Die rela tie lijkt onlogisch, want de roton de krijgt geen aansluiting op de Oude Rijksweg. Maar het kan zijn dat ze het toch doen omdat het materieel er dan al staat." Volgens Blommaert staat de aan leg van de rotonde in elk geval op de rol voor 2009 in het Meerjaren programma Infrastructuur Zee land 2008-2012. Krabbendijkenaar Pieter Allewijn ergert zich al jaren aan de slech te staat van de N289 tussen Ril land en Kruiningen. Hij vindt de weg vooral bij regen gevaarlijk. Fracties en toekomstige gebruikers wijkcentrum zijn teleurgesteld. door Luc Oggel YERSEKE - Reimerwaalse raadsfrac ties en toekomstige gebruikers rea geren over het algemeen kritisch en teleurgesteld over de nieuwste problemen rond de bouw van een multifunctioneel centrum (mfc) in Yerseke. Afgelopen week werd duidelijk dat de Europese aanbesteding van de bouw is mislukt, omdat er geen aannemer is gevonden die het mfc voor het beschikbare budget kan neerzetten. Er moet nu worden be zuinigd en daarna opnieuw wor den aanbesteed. Dat is een nieuwe tegenslag voor het project Yerseke-West, waar het mfc onderdeel van is en waarvan ooit sprake was dat het in 2006 zou worden opgeleverd. Inmiddels wordt gemikt op eind 2009. Man loopt dronken op snelweg bij Kapelle KAPELLE - Een 18-jarige man is in de nacht van vrijdag op zaterdag opgepakt, toen hij op de vlucht strook van de A58 liep en door agenten was gezien. De man, die onder invloed was, liep ter hoogte van Kapelle en zei dat hij de weg binnendoor niet kon vinden. Hij werd door de politie naar huis ge bracht. De man kreeg twee pren ten, voor openbare dronkenschap en het lopen op een snelweg. GOES - De storm die in de nacht van vrijdag op zaterdag over Nederland raasde, heeft op de Bevelanden enige schade veroor zaakt. Op het Hollandiaplein in Goes waaide een vlaggenmast om, die op een geparkeerde auto terecht kwam. In de stad werd bij de bouwput van een parkeergarage De raadsleden zijn vrijdag schrifte lijk op de hoogte gesteld van de ontwikkelingen. „Hier zijn we ab soluut niet blij mee", zegt Andries Jumelet van de Christenunie. „Het project was al zo vertraagd en wij kunnen straks weer dok ken." Hij heeft inmiddels schrifte lijke vragen gesteld aan B en W. Fractievoorzitter Marien Weststra- te van Leefbaar Reimerswaal spreekt van een 'blamage'. „Wij hadden dit allang zien aankomen en willen wel eens weten wat de consequenties zijn." Dieuwke Louwrink, fractievoorzit ter van coalitiepartij PvdA, is iets milder. „Het zal meer kosten, dat zit er dik in. De bouw- en materi aalkosten stijgen op dit moment enorm. Maar je kunt nu ook niet De mislukte aanbesteding van de bouw van een multifunctioneel centrum in Yerseke is kritisch ontvangen door politiek en toe komstige gebruikers. Jaarlijkse entmiddag in Fruitteeltmuseum KAPELLE - In het Fruitteeltmuseum aan de Biezelingseweg 10 in Kapel le wordt zaterdag de jaarlijkse ent middag gehouden. Tussen 13.00 en 16.00 uur is het mogelijk fruit- boompjes te laten maken. Dat kan met eigen enthout (eenjarige scheuten), maar het is ook moge lijk een fruitras naar keuze op een onderstam te laten enten. Voor meer informatie: www.fruit- teeltmuseum.nl. aan de Kolveniershof ook een schutting en schermen omgebla zen. Op de ie Deltaweg in Colijnsplaat waaide een plastic blok op dat tij dens wegwerkzaamheden ge bruikt wordt om de weg te split sen. Ook is aan de Noorlangweg een bouwkeet omgewaaid. Op de N62 bij Borssele werden de meer zeggen: we doen het niet. Ei wordt naar een manier gezocht om het toch rond te breien, dm daar vertrouwen we maar op." CDA-fractievoorzitter Peter Koe man betreurt dat er niet binnen het budget kan worden gebouwd „Misschien moeten we toch maai extra geld uittrekken, want wij wil len niet op kwaliteit inleveren." Directeur David Bakker van Het Kompas, één van de twee scholen die straks hun intrek nemen in het mfc, beklemtoont dat er zc snel mogelijk moet worden ge bouwd. De huidige schoolgebou wen verkeren in een deplorabele toestand. „Laat desnoods apart bouwen, het kan echt niet langei zo." Voorzitter Mathilde Boonman van Muziekvereniging Mozart, een an dere toekomstige gebruiker, noemt de situatie 'teleurstellend'. „De wordt steeds opgeschoven, op den duur verwacht je niks anders meer." Inbraken in woningen Goes en Rilland GOES - In een woning aan de West singel in Goes en een huis aan de Vinkenissestraat in Rilland is in de nacht van zaterdag op zondag inge broken. Uit de woning in Goes zijn waarde papieren, geld, enkele cadeaubon nen, computerapparatuur en foto apparatuur wegenomen. In Rilland werd geld gestolen en namen de dieven waardepapieren en sieraden mee. laatste verkeerslichten voor de Westerscheldetunnel vernield. Verder had de storm voornamelijk omgevallen bomen tot gevolg. In Scherpenisse kwamen bomen en struiken op de Geertruidaweg te recht en in Waarde moest de brandweer in actie komen om een omgewaaide boom van de Have- noordseweg te halen. Artsenprakijk Riethoven GOES - Aan de Van de Spiegelstraat in Goes zijn zaterdagnacht een 33-jarige Goesenaar en een 35-jari- ge Terneuzenaar aangehouden. Ze waren betrapt toen een van hen de koplamp van een auto verniel de. De Goesenaar ging vrijuit toen bleek dat de ander het had gedaan. VLISSINGEN - Vlissingers hebben weer vertrouwen in het project Scheldekwartier. Althans, in het eerste deelplan daarvan. Zaterdag kon het publiek de con crete plannen zien voor het gebied rond het Dokje van Perry. De reac ties waren ronduit lovend. Ruim tweehonderd mensen waren afge komen op de informatiemiddag in het gemeentehuis. Projectontwik kelaar AM Zeeland en stedebouw- kundige Mariet Schoenmakers ga ven daar met enthousiasme, een toelichting op de plannen. Dat Schoenmakers is uitgegaan van de historische situatie, oogstte veel waardering. Bezoekers zeiden het plan niet alleen mooi en goed te vinden, maar ook dat ze er Vlis- singen in herkennen. Stichting knapt Duitse bunker in Park Toorenvliedt op. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De bosjes rond de bunker gaan weg. Het vocht moet eruit en dan kunnen de bezoekers erin. Het voormalige hoofdkwar tier van een Duitse infanteriedivi sie in park Toorenvliedt in Middel burg wordt opgeknapt. De bunker wordt een pronkka mer, vertelt Cor Heijkoop van de Stichting Bunkerbehoud. „We heb ben nogal wat spullen uit andere bunkers. Die worden daar opgesla gen. Het gaat om verbindingsappa- ratuur, zoals radio's en telexen en allerlei andere spullen." Het landgoed Toorenvliedt werd in 1942 gevorderd door de Duit sers. Daarna werd Toorenvliedt het hoofdkwartier van de Atlantik- wall op Walcheren en de Bevelan den. De villa werd gebruikt als kan toorruimte en in Ter Hooge, het landgoed aan de overkant, woon de de divisiecommandant, gene raal Wilhelm Daser. Toen de geallieerden in het derde oorlogsjaar sterker werden in de lucht, moesten de Duitsers betere beschutting bouwen. In Toorenv liedt werden drie bomvrije com mandoposten neergezet, er kwam een verbindingsbunker en voor ie dere commandopost werd een woon-werkbunker gebouwd. Het park ligt ook nu nog letterlijk be zaaid met bunkers. „De Duitsers zijn er weggevlucht tijdens de inundatie", zegt Heij koop. „Dat was ook de bedoeling. Het nieuwe hoofdkwartier kwam op de Dam." De bunker die nu wordt opge knapt, is straks niet het hele jaai 'We hebben nogal wat spullen uit andere bunkers. Die worden er opgeslagen' door open voor bezoekers, zegt He ijkoop. „Alleen tijdens monumen tendag en met speciale gelegenhe den." Het duurt nog zeker een jaar voor dat de eerste bezoekers er een kijk je kunnen nemen. Pieter Allewijn langs de Oude Rijksweg tussen Rilland en Kruiningen. Hij vindt de weg levensgevaarlijk door slecht onderhoud. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40