land Kilgore biedt Terpen van baggerspecie kunnen verrijking landschap betekenen Ook Goes bouwt stevig door Brandweer Bruinisse hekelt papieren tijgers The Artemis wint de eerste editie Regioruis 1 2 Maandag 3 maart 2008 PZC Baggerverwerking moet vanaf 2010 binnen eigen provincie plaats vinden. door Esme Soesman zierikzee - De uitbreiding van be drijventerrein Zuidhoek-Straalweg in Zierikzee is in beeld als locatie voor baggerterpen. Door bagger verwerking te combineren met landschappelijke inpassing sla je twee vliegen in één klap. Onderzocht wordt of het haalbaar is die slag te slaan ter afronding van de laatste uitbreiding van het Zierikzeese bedrijventerrein in zui delijke richting. Zo blijkt uit het be drijventerreinenprogramma van de gemeente Schouwen-Duive- land. Provincie, waterschappen, ge meenten en Rijkswaterstaat heb ben eerder (via het bestuursak koord waterbodems) de handen in eengeslagen om de baggerproble- matiek gezamenlijk aan te pakken. Kon baggerspecie voorheen naar de slufter op de Maasvlakte wor den gebracht, de bedoeling is nu (vanaf 2010) de opslag en verwer king van bagger zoveel mogelijk binnen de eigen provincie te rege len. Uitgangspunt van de gemeen te Schouwen-Duiveland is dat bag gerspecie positief wordt ingezet bij het opkrikken van de leefomge ving. Dat staat vastgelegd in het ge meentelijk Waterplan. De bedrijventerreinen op Schou wen-Duiveland wachten in de toe komst meer verandering. Op ter mijn krijgt 2t,2 hectare aan bedrij venterreinen (verspreid over het ei land) een andere functie. De ver wachting is dat ongeveer de helft daarvan al voor 2012 wordt afgesto ten. Het gaat veelal om moeilijk ge legen locaties waarvoor betere be- In totaal ruim 21 hectare aan be drijventerreinen op Schou wen-Duiveland wordt afgestoten en krijgt op termijn een andere functie. Enkele fracties twijfelen over 3200 geplande woningen tot 2015. door Frank Balkenende GOES - Moet Goes de komende tien jaar duizenden woningen bou wen? Bij PvdA en Groenlinks le ven twijfels, vooral omdat volgens de prognoses de Zeeuwse bevol king tot 2025 niet meer groeit en daarna krimpt. Dat betekent dat Goes nieuwe bewoners voor een belangrijk deel van buiten de pro vincie moet zien te halen. Wethouder Rinus Dieleman (CDA, bouwen en wonen) ziet nog geen leeuwen en beren op de weg. De gemeenten Goes en Tho- len vormen immers een uitzonde ring in Zeeland. Tegen de trend in groeien zij de komende decennia nog wel. Uit prognoses van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het inwonertal van Goes stijgt van 36.600 naar 37.100 in 2015 en 37.550 in 2020. Een progno se van het ministerie van Vrom geeft een positiever beeld: 39.160 inwoners in 2020. Toch is die groei niet spectaculair als je het Goese woningbouwprogramma ertegen afzet. Goes heeft tot en met 2015 bijna 3200 woningen gepland, ter wijl de provincie inschat dat 1445 stuks wel genoeg is. Overigens is het wel zo dat geen enkele gemeen te zijn woningbouwprogramma haalt. Zo'n veertig procent kan worden geschrapt door uitstel of afstel van projecten. Een reëel cij fer voor Goes is dan 2500 wonin gen en daar gaat de gemeente dan ook vanuit. Toch missen Goese raadsleden gegevens waarop het RPI Goese fracties PvdA en Groen- Links zetten vraagtekens bij de stevige bouwplannen die in Goes op stapel staan. Volgens progno ses groeit de bevolking niet mee. stemmingen denkbaar zijn, zoals woningbouw of voorzieningen. Veelbesproken 'te transformeren' bedrijventerreinen zijn bijvoor beeld locatie Boogert in Ooster- land, Bijkerk in Burgh, Haringvliet- plein en 't Sas in Zierikzee en de Fixet in Schuddebeurs. Hoewel er geen sprake is van ge dwongen verplaatsingen gaat het veelal wel om voor de betrokke nen moeizame processen, geeft wethouder Ad Verseput aan. Niet alleen moet overeenstemming over de nieuwe stek worden be reikt, ook de afwikkeling van de oude locatie is van veel factoren (wat gaat er mee gebeuren?) afhan kelijk. Zierikzee staat te boek als concentratiegebied van bedrijvig heid. Bruinisse geldt (door ligging ten opzichte van weg en water en omvang) als aanvullend. Wat in vulling van het Businesspark in Zierikzee betreft is Verseput posi tief Er lopen onderhandelingen met meerdere partijen. vertrouwen dat die woningen ook vol komen, is gebaseerd. Dorith van Ewijk (Groenlinks): „Ik mis zulke demografische gegevens." En PvdA'er Wilma Brouwer wil weten of 'er buiten de provincie wel zoveel interesse bestaat voor een huis in Goes'. Brouwer ziet straks een bulk woningen verrij zen. Dat kan ertoe leiden dat Goe se projecten elkaar beconcurreren. WD-fractievoorzitter Sjoerd Heij- ning is optimistischer. „Door indi vidualisering, vergrijzing en gezins verdunning blijven er extra huizen nodig." Ook het college van burge meester en wethouders sombert niet, omdat Goes bovengemiddeld veel bedrijven en dus arbeidsplaat sen heeft. Goes verwacht ook veel vreemd volk te trekken met het pa radepaardje Goese Schans. Op Schouwen-Duiveland staat de komende jaren eveneens omvang rijke woningbouw op het program- Zonnemairse hoopt uiteindelijk op multifunctionele plek. door Esme Soesman ZONNEMAIRE - Als Virginia Kilgore de deuren van de gymzaal in Zon- nemaire opengooit, moet ze haar best doen om niet door een en thousiaste meute omver te wor den gelopen. Sinds een paar maan den biedt ze kinderen in haar woonplaats wekelijks een 'speel plaats' aan. Niet alleen omdat de 36-jarige zelf nog zo kan genieten van spelen, maar vooral omdat ze tot in haar tenen gelooft in het nut ervan. De kinderen van nu ligt geen ge makkelijke toekomst in het ver schiet. „Zij hebben binnenkort een héél groot karretje te trekken", wijst Kilgore op de wereld om haar heen. 'Fantastisch' om nog even lekker te kunnen spelen. Bo vendien: het is nog zinvol ook. „Je prikkelt de fantasie. Kinderen le ren plannen concreet te maken, compromissen te sluiten en mak kelijker met elkaar samen te wer ken." Daar plukken ze op latere leeftijd, is Kilgore's stellige overtui ging, de vruchten van. Wekelijks zet ze (met financiële steun van de dorpsraad van Zonne- maire) de deuren van de gymzaal open. De ene week voor kinderen van groep een tot en met vier. De andere week voor de bovenbou- wers van de basisschool. Niet om hen kant-en-klare bezigheidsthera pie aan te bieden, maar juist om ze nu eens even zonder volgeprop te agenda, televisie en computer rond te laten ronddartelen. „Ze te laten spelen. Niet alleen vanuit mijn idee, maar juist ook vanuit hun eigen idee. In het begin had den ze echt ideeën nodig. Nu zit ten ze zo vol dat we zelfs compro missen moeten sluiten", schetst Kilgore de ontwikkeling onder de deelnemende jeugd. Veruit favo riet is het aloude apenkooi. „Tot nu toe doen we vooral vrij actieve spelletjes. Lekker zweten." Langzaamaan merkt Kilgore dat het tijd is de horizon wat te verbre den. „Lekker naar buiten toe. Een speurtocht uitzetten." Als het aan de in Texas opgegroeide Zonne mairse ligt, worden de activiteiten dan ook in het zomerseizoen op het sportveld voortgezet. Omdat Kilgore zelf in het toeristenseizoen in de horeca werkt, is ze op dat punt echter afhankelijk van ande re vrijwilligers. Ouders, grootou ders of betrokken dorpelingen. Nee, niet om oppasje te spelen of per se met de kinderen mee te 'Nu zitten ze zo vol ideeën dat we zelfs compromissen moeten sluiten' moeten hupsen - maar puur voor toezicht. En als we het toch over wensen hebben...met mede-initia tiefnemers Digna van den Broek en Arjan Meijer hoopt Kilgore uit eindelijk dat de ijsbaan in Zonne- maire door verharding multifunc tioneel kan worden gemaakt. En dat jong en oud elkaar daar tref fen. „Dat is eigenlijk het einddoel van dit project. Maar daar is heel veel geld voor nodig." Dus wordt voorlopig genoten van wat er nu wel is. De kinderen vinden het ge weldig, geeft Kilgore (tevens thera peute alphabiotics alignment) de stemming aan. „Als ik eens niet kan, in verband met mijn werk, dan zie ik bijna paniek uitbreken." Brandweer bezoekt kinderen van Zonnemaire De blusgroep Brouwershaven gaat op bezoek bij de kinderclubs in Zonne maire. Woensdag 5 maart en vrijdag 14 maart komt de brandweer langs. De clubs beginnen om 14.00 uur. - Ook dat past bij het doel dat Virginia voor ogen staat: kinderen op profes sionele wijze kennis laten maken met van alles en nog wat uit de wereld om hen heen. Zo zijn er eerder 'drumworkshops' geweest. Iets doen met muziek, toneel en fotografie zijn andere wensen. Spuitgast Chris Hartoog ontvangt een lintje én een oorkonde. door Esme Soesman bruinisse - Koester je vrijwilligers. Laat de motivatie van brandweer lieden niet ten onder gaan aan pa pieren tijgers. Die boodschap werd zaterdag luid en duidelijk afgege ven in de kazerne van Bruinisse. Chris Hartoog (55) kreeg daar een koninklijke onderscheiding opge speld. Net als collegablusser Jan Kempe nam Hartoog zaterdag af scheid. En hoewel ze bij de blusgroep Bruinisse nog altijd niet te klagen hebben over bijvoorbeeld dagbe zetting, baart ook daar het vrijwilli- gerspotentieel zorgen. De wacht lijst van weleer is opgedroogd, schetst Jacob de Ronde van de Bru- se blusgroep. De recente kritiek (de kwaliteitsfoto van de Veilig heidsregio Zeeland) op het preste ren van veel Zeeuwse korpsen doet daar geen goed aan. „Ergerlijk en kwetsend. Iedereen doet z'n stinkende best. We werken met goed materiaal. Oefenen doorlo pend. En toch krijg je steeds een duw. Dat komt de motivatie niet ten goede", verklaart De Ronde. Hij vreest dat alle negativiteit men sen ervan weerhoudt zich aan te melden bij de brandweer. „Koester je vrijwilligers", riep De Ronde dan ook op. En temper de papie ren tijgers van beleidsmakers. „Al le dictaten nemen wij in ieder ge val niet aan voor zoete koek." De eisen worden steeds zwaarder, gaf ook de tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau benoemde Hart oog aan. „Mijn grootste zorg is dat vrijwilligers hun enthousiasme kwijtraken." Na in 1974 in Yerseke de eerste stappen in brandweer- BURGH-HAAMSTEDE - The Artemis is winnaar geworden van de eerste voorronde van Regioruis; een po dium voor jonge bands. Het Goese trio heeft zich daarmee geplaatst voor de finale op vrijdag 16 mei in Brogum. Ook de Schouwen-Duivelandse formatie Zink treedt die avond op. Deze jonge - nog geen jaar oude - band kreeg van de jury een wild card voor de finale. De band werd onder meer geroemd om de dyna miek en uitstraling. The Artemis („Met een 'beest' van een drum mer", aldus jurylid en presentator Bert Stuit) bulkt van de energie en laat veel progressie horen. Opgetre den werd daarnaast door Full Me tal Jacket, Buzzsaw en Scarabee. Regioruis (een project van de Jon- gerenraad) houdt nog voorrondes in Bruinisse en Renesse. Er rijden bussen over het eiland om jonge ren op te pikken. Burgemeester Asselbergs speldt Chris Hartoog lintje op. Hij blijft - met hart en ziel - teamleider van de jeugdbrandweer. foto Marijke Folkertsma land te hebben gezet, werd Hart oog in 1980 lid van de Bruse post. In Yerseke liep de commandant zo in overall van het land weg om te gaan blussen, herinnert Hartoog zich. Kempe, die een paar jaar gele den koninklijk is onderscheiden, weet nog dat de dokter destijds tij dens de keuring iets fluisterde. „Dat was dan de gehoortest." Van daag de dag wordt heel wat meer van brandweerlieden geëist. Burge meester Jack Asselbergs betuigde beide mannen daarvoor respect. „Je behoort tot de groep mensen die de samenleving draaiende houdt", sprak hij Hartoog bij het uitdelen van het lintje toe. Hart- oog, die teamleider van de jeugd brandweer blijft, kreeg tevens een oorkonde van de stichting Jeugd brandweer Nederland uitgereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24