Zij kon het lezen niet laten! 7 spectrum RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE i houtkleur PZC Zaterdag 1 maart 2008 Een jaar of tien geleden was het een zeld zaamheid, dat er biografieën van eigen bo dem verschenen. De bakermat van de bio grafie leek vooral Engeland. Wij konden daar dan ook gretig onze voyeuristische leeshon ger bevredigen. Maat de levensgeschiedenissen beginnen langza merhand in ons land ook bijna een hype te wor den. De biografieën van Joop den Uyl, Jan Cam- pert, Jacques Bloem... dat zijn de mij het eerst te binnenschietende namen, vliegen ons om de oren. Niet allemaal even spannend als bijvoorbeeld de biografie van Somerset Maugham, eenvoudig geti teld 'Maugham', van de hand van Ted Morgan, die in de zomer van de jaren tachtig rond alle Europe se zwembaden gretig werd verslonden. Dat boek las als een vette roman, ik herinner mij nog allerlei smakelijke passages. Maugham reisde met zijn vriend Gerald door India. De schrijver van veel succesvolle toneelstukken, die in het Lon- dense West End werden gespeeld, werd overal uit genodigd en hartelijk ontvangen. Vooral de men sen op afgelegen plantages vertelden hem hun he le hebben en houen. Moord, overspel, corruptie, fraude... schandelijke verhalen die Maugham gre tig opschreef! Hij verwerkte dit alles in zijn vertellingen, ja... hij ging zelfs zover dat hij af en toe niet eens de moei te nam de namen van de personages te verande ren... Het moge duidelijk zijn, dat hij nergens meer hoefde terug te komen! Zojuist ontdekte ik de biografie van de moeder van Marcel Proust, met de eenvoudige titel 'Mada me Proust', geschreven door Evelyne Bloch-Dano. Mijn Frans is vooral van vakantieniveau; de krant, de Elle en het menu. Ik heb dus nu de Engelse ver taling van Alice Kaplan te pakken. Het is wel heel vreemd, dat ik langzamerhand al les rond het levenswerk van Proust heb gelezen: het boek van zijn huishoudster Céleste Albaret 'Monsieur Proust', de biografie van Proust van de hand van Ghislain de Diesbach, alle plaatjes- en fo toboeken om Proust héén... alleen het meester werk in de vertaling van Therése Cornips zelf wacht nog maagdelijk in mijn boekenkast, wach tend op de tijd dat ik denk daar de tijd voor te heb ben....! Nu heb ik dus Marcels moeder weer bij de lurven! Mijn tweede ex-schoonmoeder, Maatje Bos, las graag en veel. Zo ook Proust. Zij sloeg gretig de dundruk blaadjes om, was er in één vakantieweek doorheen en sprak voldaan: 'Leuk boek!' Ik doe het haar niet na. Maar los van die al dan niet leesbare levensgeschie denissen vond ik deze week een verrukkelijk nieuw klein boekje van Alan Bennet, 'The uncom mon reader', over de Engelse koningin, die via een hartstochtelijk lezende lakei zelf ook verslingerd raakt aan de bibliotheekboeken van de rijdende uitleen-bibliotheek in haar tuin. Een hilarisch ver haal over Elizabeth die het lezen niet meer kan la ten.... ja, zelfs overweegt zelf een boek te schrijven. Iets wat zij alleen mag doen wanneer zij aftreedt. Need I say more?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 99