Jan Sonneveld is gek op kerken spectrum 6 'Als kerken verdwijnen, verdwijnen ook de bakens in het landschap' PZC Zaterdag 1 maart 2008 Alle kerken van Nederland komen in een database. In het jaar van het religieus erfgoed moet www.reliwiki.nl de wikipedia voor Nederlandse kerkgebouwen worden. Voor alle gezindten, jan Sonneveld (83) uit Leidschendam legde de basis. Een bevlogen liefhebber die al twintig jaar kerken spaart. door Rien Floris foto Hielco Kuipers/GPD De kerkenverzamelaar. Hij be staat. Jan Sonneveld is het levende bewijs. De een spaart postzegels, een ander treintjes. Jan Sonneveld spaart kerken en heeft er al 19.894 in zijn computer. Zelfheeft hij geen kerk meer om te kerken. Want wat de Protestantse Kerk Nederland (PKN) er van maakt met alle protestanten in één gebouw, is vol gens de Nederlands Hervormden [an en Mieke Sonneveld niet hun keus. Dan lie ver kerkloos. Toch sluiten ze de kerk dagelijks in hun hart Hij de buitenkant, zij de binnenkant. Mieke is iedere dag met de neus in de Bij bel en aanverwante boeken te vinden. Jan in de kerkgebouwenverzameling. Na zijn pensionering, als directeur van een tech nisch adviesbureau, dook hij in de kerkver zameling en ontdekte dat er een club van zo'n vierhonderd kerkenverzamelaars is, die zelfs een eigen contactbrief heeft. Met hulp van collegaverzamelaars bouwde Son neveld een indrukwekkende database op. Een deel is al te vinden op de website van de Vrije Universiteit Amsterdam (www.hdc.vu.nl/IKGN). In mei moet de website Reliwiki de lucht in. Dan kan de database, net als bij internetencydopedie Wikipedia, door derden worden aange vuld met gegevens over historie, tekenin gen, foto's en wat men maar wil. Kerkfoto's genoeg overigens, want Jan Son neveld heeft de afgelopen twintig jaar zo'n 10.000 kerken gefotografeerd. Op kerken- jacht door het land. „Vanuit Leidschen dam is Brabant nog wel te doen, maar het wordt steeds drukker op de weg. Ie kunt niet meer 's morgens vroeg afreizen. Dan sta je de halve dag in de file. Dat ga ik niet doen voor mijn kerkeninventarisatie. Ik heb al veertig jaar langs de weg gezeten met 40.000 km per jaar." Gelukkig is er een huisje op de Veluwe als uitvalsbasis. Of de caravan als vooruitge schoven post. „Dan zetten we die een tijd je in Drenthe neer. Vanuit die 'thuisbasis' rijd ik door Friesland, Groningen, Overijs sel en Drenthe om de kerken te inventari seren en te fotograferen." Eerst nog analoog (camera met een rolle tje), maar inmiddels digitaal. Een uitvin ding waar hij als 83-jarige volop gebruik van maakt. Net als de computer. Mailen, internetten, digitale foto's bewerken, data base bijhouden. Zelf noemt hij zijn verza meling 'een kleintje'. „Een goede vriend van me had 50.000 foto's en kaarten. Die hebben we gelukkig voor het nageslacht kunnen bewaren bij de Stichting Kerkelijk Kunstbezit." Hij wordt voor Reliwiki gevoed door men sen uit het hele land en heeft net een foto van een onbekende kerk in Vroomshoop gekregen, die nu met nummer 19.894 in de inventarisatie prijkt. Een boekje over kerk historie in Den Helder heeft hij ook net binnen. Met 43 pagina's over kerken. „Dat ga ik met de database controleren. Ik ben benieuwd, want daar hebben synagogen gestaan, die voor en in de oorlog zijn ver dwenen. Benieuwd wat er nog over is." De groep kerkverzamelaars dunt uit. Hoog tijd de kerkeninventarisatie voor iedereen vast te leggen. Er is in Nederland geen openbaar register waar alle kerkgebouwen in staan. Alleen in de computer van Jan Sonneveld. Kasten vol foto's, maar ook krantenknipsels en andere documenten. Alfabetisch gerangschikt per provincie. In de database ook terug te vinden op geloofs gemeenschap, per plaats, wat u maar wilt. Hoeveel synagogen er zijn in Noord-Holland? Sonneveld geeft de computer een zoekop dracht en daar rolt het er al uit. Het waren er 53 en er zijn er nog 16 over. Het aantal doopsgezinde kerken in Zuid- Holland? Ooit zeventien, nu nog maar zes. Het werk van de kerkenarchivaris is nooit af „Bijna dagelijks krijg ik berichten over kerken die op de nominatie staan gesloopt te worden. Gelukkig nemen die berichten de laatste tijd af. De mensen vinden het minder normaal om alles wat ze niet ge bruiken direct te slopen. Er komen ook ker ken bij." Hij pakt een brief „Kijk, de Nieu we Rank is vanaf 16 maart een nieuwe kerk in Nieuwegein." Ooit had Nederland 19.000 kerken, nu zijn er nog 7.500 in ge bruik. „Die heb ik bijna allemaal in mijn archief Met foto. Ik heb 11.700 foto's en nog eens 3.205 afbeeldingen van anderen. Sommige kerken heb ik uit meer hoeken gefotografeerd, als er een mooie kapel bij is of zo." Dagelijks tussen de kerken. Dan moet je stapelgek op de godshuizen zijn. „Valt mee. Er zijn veel kerken die me niks doen, dat zijn voor mij alleen gebouwen. Maar er zit ook heel veel cultureel erfgoed tussen waar we zuinig op moeten zijn." Of er favorieten zitten tussen de 10.000 kerken? „Nee. Er zijn heel mooie oude Frie se kerkjes op terpen. Veel van die oude dorpskerken staan in een mooie omge ving. Die zijn me net zo lief als de Sint-Jan in Den Bosch of de Dom in Utrecht." Van zo'n 3.500 kerken weet de verzame laar dat ze een andere bestemming kregen. „Woonhuis, restaurant, medisch centrum, kinderdagverblijf. Van heel veel kerken weet ik ook niet of ze nog wel bestaan en wat er in het gebouw zit. Dat kan straks met Reliwiki allemaal worden toegevoegd door plaatselijke mensen." Het ongeloof bedreigt de kerkgebouwen. „Protestanten en katholieken zitten wat dat betreft in hetzelfde schuitje. Er zijn dorpskerken waar 1.000 of 1.500 mensen in kunnen, maar er is nog maar een paro chie van amper honderd mensen. Die kun nen zo'n gebouw niet in stand houden." Dus komen er samenvoegingen en daarna de keuze over welke kerken ze afstoten en welke ze overeind houden. Kerken waar emotie omheen hangt. Een gebouw waar je bent getrouwd, waar de kinderen zijn gedoopt en waar de uitvaart van dierbaren heeft plaatsgevonden, is meer dan een sta pel stenen met een kruis. „Die mensen wil len helemaal niet met hun kerkgemeente verkassen naar een andere kerk. Daar heb ben ze geen binding met het gebouw. Het verdwijnen van kerken doet mij pijn. Als die mooie peperbus van onze kerk hier in Leidschendam weg is bij het sluisje, blijft in die omgeving niets van de oude sfeer over. Als kerken verdwijnen, verdwijnen ook de bakens in het landschap." Jan Sonne veld spaart kerken. In zijn compu ter zitten er al 19.894.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 98