uit Zeeuwse samenleving riwmmrp2v m Marco van Oosten Stefan Corré Jos van der Linde Gerda Knol Martin Schiedon Marian Risseeuw Jannie de Bil P2P2P2 (ÏIMIIE (lOlRWT 2 en 3 zaterdag 1 maart 2008 krant kunt uitgeven als radio-omroep kunt leveren. Er zou sprake zijn van verspilling als je regionale omroep gaat bedrijven zon der de grootste informatieleverancier die in de provincie aanwezig is, daarbij te be trekken." Hoe natuurlijk dat mogelijk ook geweest zou zijn, het liep anders. Nu de PZC echter jaren later via een andere weg toch voor zichtig de wereld van bewegend beeld ver kent, rijst opnieuw de vraag of we ons op dit terrein niet nadrukkelijker moeten ma nifesteren, eventueel door een alliantie met anderen aan te gaan. En met het stel len van de vraag wordt feitelijk het ant woord al gegeven. De aandacht voor nieuwe media mag ove rigens beslist niet leiden tot verwaarlozing van de papieren krant. Want ik ben het van harte eens met wat Hans Laroes, tegen woordig hoofdredacteur van het NOS-Jour- naal, als verslaggever van de PZC in 1983 optekende uit de mond van toenmalig mi nister Eelco Brinkman: „Radio en tv, hoe je het ook wendt of keert, blijven vluchti ge media. De krant, het tijdschrift, heeft al tijd iets van - je kan iets makkelijker com mentaar leveren bij de feiten, het is iets minder op eerste indrukken afgestemd." Voorwaarde om op een verantwoorde wij ze een krant te vervaardigen, is dat de eige naar de redactie in de gelegenheid stelt dat te doen. W.F. de Pagter beschreef de rol van de directie als volgt: „De verantwoor delijkheid van de directie is in essentie de continuïteit van de onderneming te waar borgen." Dat was in een tijd dat eigenaren van de krant tevens als directielid opereer den. Zeeuwse eigenaren toonden zich ver bonden met de titel. Inmiddels maakt de PZC deel uit van het internationale con cern Mecom, waar de aandeelhouder een stevige stem in het kapittel heeft. Binnen zo'n concern worden andere afwegingen gemaakt dan in een Zeeuws bedrijf dat ge leid wordt door toegewijde courantiers. Dat is overigens geen aanleiding om zon der vertrouwen naar de toekomst te kij ken, want de PZC maakt al jaren deel uit van een groter concern en we zijn in al die jaren op een prima manier in staat gesteld om een krant te maken. Mogelijk is de overname door Wegener zelfs de beste ga- lijk bij het feit dat ik als niet-Zeeuw lei ding mag geven aan de redactie van de PZC. Dat de allereerste redacteur ook niet van hier was, lijkt mijn aanwezigheid bij de PZC te legitimeren. Overigens was het redacteurschap in dat tijdsgewricht nog een bijbaan voor een pre diker, een arts, een leraar en een charter meester van de admiraliteit. Wie vreest dat dat bij het huidige journaille leidt tot enig dédain voor deze pioniers, kan ik ge ruststellen. PZC-journalist Ian van Dam me, die de afgelopen maanden de 250 jaar gangen grondig heeft doorgenomen, con stateert dat de PZC in de eerste honderd jaar al opmerkelijke journalistieke presta- Aandacht voor maatschappelijke thema's verraadt de nauwe band met Zeeuwse samenleving rantie geweest voor het voortbestaan van de titel. Wat niet wegneemt dat het com fortabeler voelt als een betrokken Zeeuwse uitgever aan de touwtjes trekt dan een Brit se ondernemer. Tot slot een bescheiden confidentie. Blade rend door het jubileumnummer uit 1958 stuit ik op een passage over de oprichters van de Middelburgse Courant, vier boek handelaren te Middelburg, die in 1758 als eerste redacteur R.H. Hooyman aanstel den. Deze Hooyman is geen Zeeuw. Een geruststellende mededeling. Want van tijd tot tijd voel ik met toch wat ongemakke- ties leverde. Zo werd er in een tijd dat veel mensen verdronken stevige debatten ge voerd over het nut van zwemlessen en ver schenen er uitgebreide tips voor reanima tie van slachtoffers. Die aandacht voor maatschappelijke thema's verraden de nau we band van de krant met de Zeeuwse sa menleving. Je zou haast zeggen dat de PZC niet meer weg valt te denken uit de Zeeuwse samen leving. Zeeland zonder PZC is wat mij be treft ondenkbaar. reageren? pjansen@pzc.nl Temeuzen: „De PZC is gewoon een fijne krant. Mijn ouders lazen de krant ook al. Ik heb een abonne ment voor het lokale nieuws en ik lees het liefst goed en leuk nieuws. Ellende is er al genoeg." Goes: „Ik heb een PZC op de lezers tafel liggen van mijn koffiewinkel Kaldi aan de Grote Markt. Ik heb klanten die speciaal voor de krant hier lekkere koffie komen drin ken." Domburg: „Ik lees de krant elke dag hier in grand café Hij en Ik. Ik vind de dagelijkse poll op de voor pagina leuk, dan zie je hoe andere mensen over allerlei onderwerpen denken." Bruinisse: „Ik sta extra vroeg op de voor de PZC. Ik ben er wel drie kwartier mee bezig. Ik lees hem ook wel voor het wereldnieuws, maar vooral voor het regionale nieuws." Terneuzen: „Wij hebben thuis ook een abonnement op een landelijke krant, maar dat gaan we opzeggen. In de PZC staat alles wat we willen weten." Domburg: „Zonder krant kan ik niet. Er gebeurt zo veel in de we reld, ik wil op de hoogte blijven. En dat nieuwe formaat is heel prettig. Het past zo fijn op de ontbijttafel." Goes: „Ik lees alles wat met de (re gionale) geschiedenis te maken heeft. Die stukken knip ik uit de krant. En ik lees ook de overlij densadvertenties, voor stamboom onderzoek. 1930 De krant gaat verder als Provinciale Zeeuwsche Middelburgsche Courant. 1953 Drukpers Vlissingen onder water 1998 [Overname Izierikzeesche l Nieuwsbode. ZILRIKZtIStlitp? NÏEUWSBODEI&Ü 1946 Overname Vrije Stemmen. 11973 1 Krant gaat verder onder de naam PZC H 1997 PZC gaat online. Overname Goesche Courant. •:;i jaren'20 Eerste foto's verschij nen in de krant. 1940 Fusie met Vlissing- sche Courant. Nieuwe naam: Provinciale Zeeuwsche Courant. 2008 Nieuwe PZC.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 95