Jongerenraad 3 Roem van Yerseke neemt proef met binnendijkse kokkelkweek De 4234 leeft verder in Roemeens dorpje 9 - QQ« ^s. Betrapt bij opgeven van valse naam 30 Zaterdag 1 maart 2008 pzc B 1SNEAKERS Lesmarathon Ostrea is te volgen op internet coes - De lesmarathon die het Ostrea Lyceum in Goes op 6 en 7 maart houdt, is direct te volgen via internet-televisie. Kijkers kunnen bijdragen aan de opbrengst, die be stemd is voor onderzoek naar neu- roblastoom kinderkanker. Knutselmiddag van Wereld Natuur Fonds goes - Het regioteam van het We reld Natuur Fonds houdt vandaag een knutselmiddag in het schoolge bouw aan de Lijnbaan in Goes. De middag is bedoeld voor kinderen van drie tot en met tien jaar. Ze gaan onder meer tekeningen en kalenders maken. Hiermee kun nen de kinderen ook een prijsje winnen. Aanmelden is verplicht en kan via 0118-640174. De knutsel middag voor kinderen begint om 13.30 uur. Man uit Zierikzee vast na bedreiging in Goes goes - Een 26-jarige man uit Zie rikzee is gisteren omstreeks 17.40 uur aangehouden op de Grote Markt in Goes. De man had meerdere personen bedreigd. Ook had hij iemand ge slagen. De Zierikzeeënaar is na zijn aanhouding overgebracht naar het politiebureau in Goes. Daar werd hij gisteravond verhoord. Dameskoor heeft nieuwe dirigent goes - Het Zuid-Bevelands Dames koor heeft in Joke de Witte een nieuw dirigent gevonden. Zij volgt Jos Dingemanse op die ruim ze ven jaar het koor begeleidde. Hij wil zich meer toeleggen op zijn werk als zang-pedagoog. Het Zuid- Bevelands Dameskoor dat ruim 50 jaar bestaat, zingt driestemmig on der meer popnummers, volkslied jes en lichtklassiek. Repetities zijn vrijdag van 13.30 tot 15.30 uur in de Goese muziekschool. Gymnastiekclub houdt disneysportspelen krabbendijke - Gymnastiekvereni ging Sparta houdt vandaag dis neysportspelen in de gemeentelij ke gymzaal aan de Nieulandestraat in Krabbendijke. Peuters vanaf twee jaar zijn welkom van 9.30 tot 10.30 uur, kleuters van 10.45 tot 12.00 uur en kinderen van groep 3 en 4 van 13.00 tot 14.15 uur. Sport- kleren meenemen, toegang gratis. Kokkels krijgen algen te eten in bassins op landbouwgrond. door Mieke van der Jagt sint - philipsland - Roem van Yer seke, het bedrijf dat mosselen en oesters kweekt, vist, verhandelt en conserveert, zal op Sint Philips- land proberen binnendijks kokkels te kweken. Voor een perceel van 3000 vierkan te meter ten westen van het dorp Sint - Philipsland heeft de provin cie een ontgrondingsvergunning gegeven. Bijna 1400 kubieke meter grond moet worden ontgraven, zo dat bassins ontstaan die door Oos- terscheldewater vanuit de Krab- benkreek worden bevloeid. Kokkelbedrijven moeten andere manieren zoeken om continuïteit in de aanvoer te houden, aange zien de mechanische kokkelvisse rij in de Waddenzee verboden is. De beschikbaarheid van kokkels in de Zeeuwse wateren, waar Roem van Yerseke ook vist, wisselt sterk van seizoen tot seizoen. Een eerdere proef met binnendijk- se kokkelkweek, bij Moriaans- hoofd op Schouwen, is mislukt. De proef was opgezet door de mi lieufederatie en de stichting Zee schelp, ook om de milieudruk van de visserij te helpen verminderen. De kokkels wilden niet groeien, omdat ze eerst te weinig en daarna te veel voedsel kregen. In het na tuurgebied plan Tureluur, waar Moriaanshoofd ligt, bepaalt de na tuur het evenwicht en zijn maatre gelen als bevloeiïng of ontwate- Mislukken van eerdere proef met binnendijkse kokkelkweek was te wijten aan de strikte handha ving van natuurlijke omstandig heden in plan Tureluur. ring nadrukkelijk niet toegestaan. Volgens Huub Lacor van Roem van Yerseke zit 'm daar juist de kneep. Op het perceel in Sint - Phi lipsland gaat het bedrijf het ver schil bestuderen tussen diverse omstandigheden. Het zoute Oos- terscheldewater dat uit de Krab- benkreek over de dijk naar de bas sins wordt gepompt, krijgt in meer of mindere mate een toevoe ging van algen. Het stukje landbouwgrond van Marco van Dijke aan de Zuiddijk wordt een soort laboratorium waar een antwoord moet komen op de vraag: wat moet je de kokkel voeren zodat hij het optimaal naar zijn zin heeft en goed groeit? Als Roem van Yerseke daar achter is, kan het bedrijf voor de eigen klan ten in het groot beginnen. Maar de kennis die met de proef wordt opgedaan, kan voor de positie van het bedrijf ook veel betekenen. Experiment in Borsele groeit in vijfjaar uit tot een vaste waarde. door Paulus Houthuijs heinkenszano - Het begon als een experiment, de eerste jongeren- raad van Zeeland. Maar het ging deze nieuwe Borselse raad voor de wind en nu kunnen de leden te vreden terugkijken op het vijfjarig bestan. „Het ging eigenlijk van een leien dakje", blikt ex-lid Tommy de Kok uit Lewedorp (25) terug. „Het had in de beginjaren ook zo mis kunnen lopen, maar dankzij de goede begeleiding van de ge meente hebben we iets moois neergezet." De gemeenteraad van Borsele kwam in 2002 met een plan om jongerenparticipatie te bevorde ren. Er moest meer input komen van de jeugd en hoe kon dit beter bereikt worden dan met een jonge renraad? De Borselse jeugd in de 'In het begin moesten de ideeën er echt uit worden getrokken' leeftijdscategorie dertien tot 24 kreeg een uitnodiging voor een sol licitatiegesprek op het gemeente huis. Janine Boonman (20) uit 's-Heerenhoek weet nog goed hoe dat was. „Het was echt doodeng, ik zat daar als veertienjarige tegen over twee ambtenaren. Op die leef tijd maakt dat behoorlijk indruk." Uiteindelijk werden er 36 mensen uitgekozen die een raad moesten vormen. „In het begin waren de le den behoorlijk verlegen en de idee ën moesten er echt worden uitge trokken", grijnst Tommy. De jonge ren moesten elkaar nog leren ken nen en leren hoe alles in zijn werk ging. Ze kregen goede uitleg van de begeleiders vanuit de gemeen te. „Anders was het niets gewor den. Je moet goede begeleiding krijgen om alle ideeën en de uit voer ervan in goede banen te lei den", zegt Tommy. Het eerste evenement dat de raad voor jongeren organiseerde, was een honkbalwedstrijd. „Dat had den we heel groots opgezet, iets te groot zelfs", lacht Janine. „De bege leiding had al gezegd dat we niet te veel mensen moesten verwach ten, maar voor ons viel de op komst alsnog tegen." Het was een leermoment voor de raad, jonge ren zijn een lastige doelgroep. Het eerste grote succes was KiekVi- rus (tegenwoordig 2nd InfluenZ). De concertavonden voor beginnen de bands waren en zijn razend po pulair. „Ons paradepaardje", zegt Tommy trots. De talentenjacht moest zelfs verhuizen naar een gro tere zaal om alle belangstellenden te kunnen huisvesten. Met het ledenaantal van de jonge renraad ging het iets minder goed, dat was na twee jaar behoorlijk te ruggelopen. De jongerenraad deed een oproep. Björn Boonman (19) uit Ovezande zag een plekje in de jongerenraad wel zitten en inmid dels is hij zelfs voorzitter. „Je steekt er echt veel van op waar je later bij een opleiding of baan veel aan hebt. Zoals vergaderen en je mening goed onderbouwen." De raad heeft in zijn vijfjarige be staan veel bereikt op het gebied van verkeersveiligheid, evenemen ten en huisvesting voor jongeren. Maar boven alles is het groepje een hechte vriendenclub gewor den. Gisteren vierde de jongeren raad het lustrum met een feestje in De Klomp in Ovezande. Jongerenraad Borsele De raad zit onder meer achter de Movie Tour, 2nd InfluenZ en de zogenaamde veilige hon ken voor fietsers. De raad begon met 36 leden, nu zijn dat er rond de 20. Voor lopig genoeg vindt de raad. Aanvankelijk had de jongeren raad vier onderdelen: evene menten, veiligheid, publiciteit en whoZnext. Dit laatste onder deel was voor sportevenemen ten en smolt later samen met de afdeling evenementen. De leden vergaderen één keer per maand in clubgebouw de Cyberzolder in Heinkenszand. Thoolse brandweer brengt afdankertje zelf naar Salard. door Maartje Huijben tholen - Pompiere, komt er met grote letters op te staan. Het Ne derlandse kenteken wordt vervan gen door een Roemeens exem plaar, en daarmee is brandweerwa gen 4234 toe aan een tweede le ven. Zeven Thoolse brandweerlieden vertrekken maandag 8 maart met het voertuig naar Roemenië. Ze schenken de oude tankautospuit aan de plaatselijke brandweer van gemeente Salard. „Pompiere is het Roemeense woord voor brandweer", verklaart Ella Noom. Ze is samen met haar man de drijvende kracht achter de stichting Actiehulp Roemenië. Het echtpaar keerde vorig jaar juni te rug uit Roemenië en las dat de ge meente Tholen twee nieuwe brandweerwagens had aange schaft. „Wij redeneerden: twee nieuwe, betekent ook twee oude", vertelt Jan Noom. De familie Noom trok de stoute schoenen aan en legde een ver zoek neer bij wethouder Marianne Velthuis. „Het brandweermaterieel in Salard is in bijzonder slechte staat", vertelt Jan. Tijdens hun ver blijf vorig jaar was een 5-jarig meis je van een zigeunergezin omgeko men. „Ze lag boven te slapen en verbrandde levend." Noom kreeg voet aan de grond bij de gemeente. Die had het voertuig van de blusgroep Sint Maartens dijk al min of meer verkocht aan een Duits renovatiebedrijf, maar zag af van de verkoop. „Wij zijn ontzettend blij met dit soort initia tieven uit de samenleving", zegt burgemeester Willem Nuis die gis Burgemeester Willem Nuis overhandigt de sleutel van de brandweerwagen aan Jan Noom. Samen met zijn vrouw is hij al zeventien jaar de drijvende kracht achter de stichting Actiehulp Roemenië. De brandweerlieden breng en de wagen naar het Roemeense Salard. foto Chris van Klinken/het fotoburo teren officieel de sleutel van het voertuig overhandigde aan Jan. „Het voertuig kan nog prima dienst doen in Roemenië." Commandant Koos de Feijter ver wacht dat het voertuig in Salard nog zeker tien jaar kan functione ren. De gemeente stelt 16.000 euro beschikbaar in het kader van Tho len als Millenniumgemeente, een project ter bestrijding van de ar moede in de wereld. De chauf feurs van de brandweer nemen speciaal vijf dagen verlof op. Thoolse bedrijven en instellingen sponsoren de reis. „We hopen dat we meer sponsorgeld binnen ha len, voor brandveiligheidsvoorzie ningen in het bejaardentehuis in Salard", zegt De Feijter. middelburg - Twee mannen pro beerden gisteren de politie te mis leiden door, na aanhouding, een valse identiteit op te geven. Zij liepen tegen de lamp tijdens de intensieve identiteitsvaststelling die de Zeeuwse politie vanaf 1 ja nuari 2008 doet tijdens insluiting in het cellencomplex. Eén verdachte betrof een Nederlan der die 's nachts in Goes was aan gehouden op verdenking van het plegen van een inbraak. In Vlissin- gen werd een automobilist aange houden die stelde dat hij uit Con go afkomstig was. Hij had ook pa pieren van dat land op zak. Na controle bleek dat hij in het po litiesysteem ook onder een andere nationaliteit als Burundees te boek staat. Tegen beide mannen werd pro ces-verbaal opgemaakt. Ze zaten al in de cel, dus daar kunnen ze nog even blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 82