Calon mag toch bouwen in IJzendijke Reünie van een school 'Natuur- en energiepark als alternatief voor Plan Perkpolder' Dorpsraad Westdorpe wil calamiteitenplan Tractaatweg Kerk 3 O Zaterdag 1 maart 2008 pzc Z Raad Sluis staat woning aan rand aan nieuwe wijk toe. door Frank van Cooten SLUIS - De familie Calon mag toch een woning bouwen op een eigen lap grond van duizend vierkante meter aan de Verlengde Molen straat in IJzendijke. Deze grond grenst aan de nieuwe uitbreidings wijk Ilzendijke-Oost. De gemeenteraad maakte donder dagavond gehakt van de aanvullen de notitie waarmee het college wil de aantonen dat de bouw van de woning op die plek echt niet kan. Met name lohan Provoost (WD) liet geen spaan heel van deze noti tie. „Mijn haren staan recht over eind. Het college haalt alles uit de kast om de bouw van de woning onmogelijk te maken." Volgens het college betekent de woning een aantasting van de cul tuurhistorie, heeft de grond een groenbestemming en is de grond geen eigendom van de ontwikke laars van IJzendijke-Oost. „Een vreemde benadering", oor deelde Procvoost. „Planologie trekt zich niets aan van eigendomsgren- zen. En dat het lage bod van 14,50 euro per vierkante meter dat de ge meente deed, gestoeld was op de groenvoorziening, is helemaal ver werpelijk. We passen toch geen ge differentieerde grondprijzen toe. pn De bouw van een woning aan de Verlengde Molenstraat in IJzendij ke past prima bij de nieuwe uit breidingswijk, vindt de raad Sluis. Die staat dat daarom toe. Echt, zo moeten we niet met bur gers omgaan." De overige raadsleden lieten zich in soortgelijke bewoordingen uit. „De notitie van het college is zwak, niet klantvriendelijk en een een beetje Sluis onwaardig", sprak William Gijsel (Gemeentebelan gen). De raad begreep ook niet waarom het college halstarrig bleef vasthou den aan het weigeren van de wo ningbouw. In de commissieverga dering van vorige week tekende zich immers al een meerderheid af voor goedkeuring. De woning past immers prima bij de nieuwe uit breidingswijk. WD en Helder Zeeuws dienden beiden een amendement in. Met als enige verschil dat Helder Zeeuws direct het bestemmings plan wilde veranderen en dat de WD dat aan het college wilde overlaten. Het college kan het gel dende bestemmingsplan voor het bewuste perceel via een wijzigings bevoegdheid veranderen. Dan hoeft niet het hele bestemmings plan op de schop. Wethouder Bolijn opteerde duide lijk voor de wijzigingsbevoegd heid. Het maken van een heel nieuw bestemmingsplan betekent immers ook aanzienlijke vertra ging voor IJzendijke-Oost. „En daar zit niemand op te wachten." Beide amendementen werden uit eindelijk samengevoegd. De fami lie Calon mag op eigen grond een huis voor eigen gebruik bouwen, maar moet wel voor de nutsvoor zieningen betalen. Het college re gelt dat in het bestaande bestem mingsplan. Hoe zou het zijn met die collega uit Den Haag, of de juf van klas 2? Verenigingen, bedrijven, families, scholen, wie houdt tegenwoordig geen reünie? door Ronald Verstraten Mede dankzij tv-pro- gramma's, zijn reü nies erg populair. „Bij eenkomst van perso nen die vroeger een groep vorm den en die zich sedertdien hebben verspreid", zegt de DikkeVan Dale erover. Het eerste klopt, maar met het laatste valt het nogal mee. Al thans in het geval van de zesdeklas- sers die in 1965 van de IJzendijkse jongensschool afkwamen. Van de negentien oud-scholieren, inmiddels allemaal plusminus 55 jaar oud, wonen er twee in Vlaan deren, één in Noord-Brabant en één in Denemarken. „Op die paar man na, zijn ze allemaal in de streek gebleven. zegt Wim Haver- beke. Hij heeft de aanstaande reü nie op touw gezet. Veel speurwerk heeft hij niet hoeven doen: „Ik heb ze in tweeënhalve week tijd al lemaal gevonden." Haverbeke kwam op het idee, na dat hij een paar reünies had meege maakt van schoolklassen van zijn uit St. Kruis afkomstige vrouw Ri ta. „Ik vond dat best leutig en ik dacht, weet je wat: dat kan ik ook!" Met het tv-programma De Reünie in gedachten, vatte hij vo rig jaar de koe bij de hoorns, en polste of er animo voor was. Enke len reageerden niet, maar de rest was positief En onlangs kwam de uitnodiging om op 5 april samen te komen in het Mauritshof in IJ zendijke. Van veertien klasgenoten staat al vast dat ze er zullen zijn. Vier hebben nog niet toegezegd en De St. Josephschool in IJzendijke werd enkele jaren geleden gesloopt ten behoeve van uitbreiding van de naastgelegen dierenkliniek. een enkeling heeft te kennen gege ven dat hij principieel tegenstan der is van reünies. Nostalgie staat natuurlijk voorop, maar hereniging scherpt ook de ge zamenlijke herinnering. Niet met een, want de naam van de school geeft pas aanleiding tot een 'O, ja', wanneer Wims dochter die op in ternet vindt: St. Joseph. En voor zover er andere zaken naar boven komen, gelden die vooral de om muurde speelplaats. De 'koer' waar 'mjeester' zo mooi kon 'slie ren' als het gesneeuwd had. Waar begin jaren zestig een luxe, gedeel telijke overkapping kwam. En waar, voegt Haverbeke toe, de on derwijzers twee aan twee wachtlie- pen tijdens het speelkwartier, om rust en orde te bewaren. Bindende factor op de school was onderwijzer Jos Lips, de 'mjees ter'. Uit Breda afkomstig, werd hij in 1948 aan de school in IJzendijke benoemd. Elf jaar later volgde hij Jeroom Cornelis op als hoofd van de school. Dat is hij 27 jaar geble ven en heeft daarin dus evenzo veel groepen schoolverlaters afgele verd. De inmiddels 81-jarige Lips woont tegenwoordig in Biervliet en zal er straks in ieder geval een paar uur tjes bij zijn. Van de betreffende zes de klas heeft hij geen vastomlijnd beeld. „Nee, dat is heel moeilijk, wanneer je zóveel kinderen hebt gehad." Maar met twee van zijn scholieren heeft hij in ieder geval nog con tact: zijn zoons Cees en Loek. „Ik heb drie van mijn kinderen in de klas gehad en die vonden dat niet echt leuk," vertelt hij lachend. Haverbeke daarentegen, heeft er minder moeite mee gehad dat en kele klassen lager zijn zus Els ach ter de lessenaar stond. Wat er van iedere klasgenoot te recht is gekomen, zal op de reünie onvermijdelijk een terugkerend on derwerp van gesprek worden. Het lijkt in ieder geval een vrij 'norma le' groep te zijn geweest. „Geen door Eugène Verstraeten WESTDORPE - Er moet een calami teitenplan of calamiteitenroute wotden opgesteld om de verkeers veiligheid voor Westdorpe en om geving te waarborgen, in het geval de Tractaatweg geblokkeerd is. De dorpsraad Westdorpe vraagt dat aan burgemeester en wethouders van Terneuzen, naar aanleiding van recente verkeersongevallen en onderhoudswerken op de Tractaat weg. „Volgens ervaringen van de buurt bewoners van de Batterij en omge ving van Westdorpe is het helaas meer dan eens voorgekomen dat het verkeer bij ongevallen en werk zaamheden aan de Tractaatweg werd omgeleid via de Batterij", sig naleert de dorpsraad. „Het verkeer werd dan gestuurd over de polder wegen en door de kern Westdor pe, met alle verkeersonveilige risi co's van dien." Daarom moet er volgens de dorps raad een calamiteitenplan of cala miteitenroute komen. ZEEUWSE Het kerkelijk erfgoed kalft snel af. Kerken worden gesloten, verkocht en verbouwd tot ruime woningen of ateliers. De oorzaak is simpel: het aantal kerkgangers daalt ge staag; wie nog ter kerke gaat, treft steeds minder geloofsgenoten. En dus staan her en der kerken te ver kommeren, triest wachtend op een nieuwe bestemming. Tip? redactie@pzc.nl Laatst keken twee oudere mannen op hun gemakje toe hoe een fikse kraan in een Zeeuws-Vlaams dorp een haan van de toren plukte. De één vroeg aan de ander waarom dat eigenlijk gebeurde. De ander wist het en zei: .Moet je 's zondags eens komen kijken; je ziet geen kip meer in de kerk. Tja, dan is die haan dus ook overbodig." Bewoners lopen volgens PvdA'er niet warm voor recreatieproject. door Harold de Puysseleijr hulst - Het draagvlak voor recrea tieproject Plan Perkpolder is onder de Oost-Zeeuws-Vlaamse bevol king zo gering, dat het beter zou zijn af te zien van de uitvoering. Die conclusie trekt PvdA-er Jan Schuurman Hess na zes voettoch ten in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Tijdens die tochten ging Schuur man Hess met de bevolking in ge sprek. Een van de terugkerende reacties tijdens die gesprekken was de ne gatieve kritiek op het plan voor woningbouw op het voormalige veerplein in Perkpolder, gekop peld aan de aanleg van een golf baan, een jachthaven en nieuwe natuur. „Draagvlak is niet vanzelfspre kend", zegt Schuurman Hess. „Niet bij direct betrokkenen, niet in de wijde omgeving." Daarom draagt hij de ontwikkeling van de Plaat van Ossenisse tot bijzonder natuurgebied als alternatief aan. De financiering daarvan zou moge lijk kunnen worden gemaakt door er ook een windmolenpark te ont wikkelen. Daarnaast ziet hij moge lijkheden voor toepassingen van zonne-energie en de windladder van oud-astronaut Wubbo Ockels. De windladder is een soort wind molen, maar dan op tien kilome ter hoogte, die bestaat uit een lad der die vastzit aan kabels en vlie gers. Schuurman Hess noemt de in Plan Perkpolder geplande golfbaan 'een zwaktebod', omdat er in de omgeving al zoveel golfbanen lig gen. Hij zou liever zien dat eens ge sproken wordt over een eventuele aanleg van een polobaan. „Om te bezien op welke wijze de polosport tot ontwikkeling kan worden gebracht. Polo en de paar- Na zes voettochten door Oost-Zeeuws-Vlaanderen consta teert PvdA-er Jan Schuurman Hess een groot gebrek aan draag vlak voor Plan Perkpolder. densport bieden niet alleen werk gelegenheid, maar zouden waar achtig iets bieden waar oostelijk Zeeuws-Vlaanderen zich mee zou kunnen profileren." Kansen ziet Schuurman Hess ook voor de landbouw. Agrarische be drijven zouden zich veel meer open moeten stellen voor wandel- toerisme. De belangrijkste sleutel voor de verdere ontwikkeling van Oost-Zeeuws-Vlaanderen ligt vol gens de sociaal-democraat echter 'ongetwijfeld in het slechten van de grens...'. Hij stelt in dat verband voor om een experiment op te zet ten tussen Zeeuws-Vlaanderen en de provincies Oost- en West-Vlaan- deren en Antwerpen; een gemeen telijk loket voor grensoverschrij dende zaken van burgers en bedrij ven. „Daarbij geldt dat je betaalt in het land waar je woont of werkt, naar keuze. De overheden organiseren zich dusdanig, dat de burger zich verder geen zorgen hoeft te maken en geen financieel nadeel zal on dervinden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 72