Binnenland Eigen baas zijn met Hofstadgroep blijft staan op terreurlijst Rokers kunnen zich gunstiger verzekeren Europese Openbare aanbesteding 6 Zaterdag 1 maart 2008 PZC Ondanks vrijspraak zijn financiële tegoeden van leden nog bevroren. door Hans de Bruijn en Jacqueline Steenwijk BRUSSEL - De negen leden van de Hofstadgroep die vorige maand werden vrijgesproken van deelna me aan een terroristische organisa tie, blijven voorlopig op de EU-ter- reurlijst staan. Dat heeft; minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie be vestigd. Van personen die op die lijst staan, worden alle financiële tegoeden bevroren. Ook mogen zij geen salaris of uitkering meer ont vangen. Nu de leden zijn vrijgesproken is het aan de Nederlandse regering om hun namen weer van de ter reurlijst af te halen. Maar volgens Hirsch Ballin is het nog onduide lijk of en wanneer ze de namen van de lijst laten verwijderen. De minister verwijst daarbij naar het Openbaar Ministerie dat tegen de uitspraak van het gerechtshof in cassatie is gegaan bij de Hoge Raad. „De zaak is nog onder de rechter." In de tussentijd kunnen 1^ Ondanks het feit dat de negen leden van de Hofstadgroep zijn vrijgesproken, blijven zij voorlo pig op de terreurlijst van de Europese Unie staan. de leden die op de lijst voorkomen en daardoor in de financiële pro blemen komen, gebruikmaken van een speciale regeling. In dat ge val is het mogelijk een tijdelijke ontheffing te geven, aldus Hirsch Ballin. Ten minste een van de voormalige verdachten heeft inmiddels zo'n vrijstelling. Maar volgens advocaat Jasper Pauw, wiens kantoor twee van de voormalige terrorismever dachten bijstaat, hadden de vrijge sproken verdachten allang van die lijst af moeten zijn. „We hebben het hier over mensen die onschuldig zijn bevonden door het gerechtshof Het is erg du bieus om ze er op te laten staan", aldus Pauw. De tegoeden van de verdachten zijn in Nederland al sinds april 2006 bevroren. December 2006 werden zij op de Europese lijst ge zet, waardoor ook zaken doen bin nen Europa onmogelijk werd ge maakt. Op de Europese lijst van terroris tische organisaties staan de namen van ruim 35 mensen en ongeveer dertig organisaties. Namen kun nen van de lijst verwijderd wor den op verzoek van de lidstaat die ze er op heeft laten zetten of op verzoek van de betrokkenen zelf. Volgens Pauw hebben meerdere verdachten al zo'n verzoek inge diend, maar tot nu toe tevergeefs. Voor veertigplussers zit de arbeidsmarkt potdicht. Maar een baan in loondienst is niet de enige optie om de uitkering vaarwel te zeggen. Steeds meer langdurig werklozen beginnen voor zichzelf. „Een uitkomst als de deur al zo vaak voor je neus is dicht gegooid." door Berrit de Lange In het 'topjaar' van zijn be staan als werkzoekende schreef Willem Smit vijftien honderd sollicitatiebrieven. Het leverde hem welgeteld vier uitnodigingen op om op ge sprek te komen. „Daar word je niet vrolijk van", vertelt Smit. „Temeer omdat ik, hoewel dat natuurlijk niet met zo veel woorden werd gezegd, steeds werd afgewezen op grond van mijn leeftijd. Het resultaat van Starterskrediet mijn sollicitatieplicht was nul-komma-nul. Niet bepaald mo tiverend." Inmiddels runt de 54-jarige Smit sinds een jaar zijn eigen praktijk voor medische en sportmassages in Heerhugowaard. De uitkerings instantie heeft de masseur van de lijst kunnen schrappen. „Ik heb het weer helemaal naar mijn zin." Smits eigen praktijk is het gevolg van zijn deelname aan het project Eigen Werk, dat werkloze veertig plussers begeleidt bij het opzetten van een onderneming, met be houd van uitkering. Eigen Werk, een samenwerkings verband van uitkeringsinstantie UWV, arbeidsbemiddelingorgani satie CWI en de gemeente Alk maar, begon in 2005 met een proef in Amsterdam. Ruim vijfhonderd kandidaten hebben tot nu toe de sprong gewaagd naar het onderne merschap, meestal als zelfstandige zonder personeel (zzp'er). „De arbeidsmarkt voor veertigplus sers zit potdicht. Mensen die 55 jaar of ouder zijn kunnen het hele maal vergeten", zegt projectadvi seur en reïntegratiecoach Jos Ter louw. „Ze komen hier vaak bin nen als dode vogeltjes. Voor deze mensen kan het een uitkomst zijn om hun kennis en ervaring in ei gen beheer te verkopen, nadat zo vaak de deur voor hun neus is dicht gegooid." Voor veertien zelfstandigen in spe staat vandaag een workshop Finan ciën op het programma. „Kijk naar de koppels die in Herman den Blij- kers tv-programma een eigen res taurant beginnen", drukt finan cieel consultant Willemijn Kuik te gen de aanwezigen op het hart. Haar gehoor bestaat uit beginnend bedrijfsadviseurs, een klusser, een dame die wel een markt ziet voor voetbalreizen voor Amerikanen, een rijinstructeur, de ontwerpster van damessjaals en een autospui- ter. „Die hebben vaak geen idee hoeveel klanten ze moeten heb ben om rendabel te kunnen draaien. Zo moet het dus niet." Ondernemer word je niet zomaar, daar komt nogal wat bij kijken. Terlouw: „Je moet een business plan en een krediet aanvragen. Ook krijg je te maken met belas tingwetgeving, waar veel haken en ogen aan zitten. Maar ook de mar ketingstrategie en de kledingsty- ling voor een acquisitiegesprek ko men aan bod." De deelnemer is in de opstartpe- riode vrijgesteld van sollicitatie plicht. Daarna krijgt hij of zij nog drie tot zes maanden de tijd om de onderneming van de grond te tillen. De uitkering wordt in die pe riode doorbetaald, later moet die - afhankelijk van het soort uitkering - deels worden terugbetaald. Eigen Werk is een van de initiatie ven van het kabinet-Balkenende IV om meer mensen aan een baan te helpen. Terlouw: „Het is een WW'ers, WAO'ers, bijstandsgerechtigden, in het hele land worden initia tieven genomen om hen via een eigen bedrijf weer aan de slag te helpen. Het CWI-project 'Ondernemend de uitkering uit', dat sinds 2006 suc cesvol loopt in 't Gooi, krijgt sinds kort landelijk navolging. In Leeuwarden, Lelystad en Rotterdam is op initiatief van het ministerie van Sociale Zaken een proef aan de gang waarbij het banken gemakkelij ker wordt gemaakt uitkeringsgerechtigden aan een starterskrediet te hel pen. De overheid stelt zich garant voor 80 procent van de leensom van maximaal 31.500 euro. UWV en CWI hebben meer informatie over starterskansen voor uitke ringsgerechtigden in hun gemeente. Opdrachtgever: Bestek: Omschrijving: Gedeputeerde Staten van Zeeland Directie Economie Mobiliteit Postbus 6001 4330 LA Middelburg E&M7-2008 Het onderhoud aan de bermen van (parallel)wegen en fietspaden die in beheer zijn bij de regio's Noord en Vaarwegen van de Provincie Zeeland in 2008. Het werk omvat o.a. het maaien van bermen, taluds, greppels en watergangen, het afvoeren van vrijkomend maaisel, en het beschikbaar stellen van werknemers en materieel. Aanbestedingsreglement: Besluit Aanbestedingsregels Overheidsopdrachten (BAO). Het Aanbestedingsreglement Werken (ARW) 2005 is over eenkomstig van toepassing. Aanbestedingsdatum: Inlichtingen: Aard van de opdracht: Dinsdag 15 april 2008 10.30 uur. Vrijdag 28 maart 2008 10.30 uur. Diensten. Provincie Zeeland volledige tekst van deze bekendmaking is te vinden op www.aanbestedinaskalender.nl. Mensen die vaak een sigaret opsteken krijgen een hogere lijfrente. DEN HAAG - In een tijd waarin ro kers steeds vaker moeten uitwij ken naar winderige oorden be loont een verzekeraar ze juist. Voor het eerst wordt hen in Neder land een lijfrentepolis aangebo den. Omdat ze gemiddeld eerder overlijden dan niet-rokers krijgen ze na hun pensioen een hogere uit kering. Paerel Leven mikt met de polis op mensen die vijf jaar meer dan tien sigaretten per dag roken. „Een dui delijk te identificeren groep waar bij de gezondheid langdurig is be schadigd", zegt directeur Hans Brandwijk. Wie de polis wil afslui ten moet een urinetest doen en een verklaring tekenen dat hij de afgelopen vijfjaar minimaal tien si garetten per dag heeft opgestoken. Wie minder rookt geldt voor de verzekeraar als een gezelligheidsro ker. De lijfrente-uitkering kan 16 procent hoger liggen dan voor niet-rokers. Wie al eens heeft ge- Paerel Leven geeft aan stevige rokers een hogere lijfrente. Daarmee houdt de verzekeraar rekening met hun kortere levensverwachting. probeerd te stoppen, moet die po ging binnen een maand staken. Het initiatief komt van Ton Wurtz van Rokersbelangen: „Rokers wor den tegenwoordig op allerlei ma nieren uitgeknepen. Voor allerlei groepen worden voordelige verze keringen in het leven geroepen, be halve voor rokers. Terwijl wij juist goedkoper zijn omdat we korter le ven. We moeten krijgen waar we recht op hebben." De polis is vol gens Wurtz en Brandwijk geen sti mulans om door te roken, omdat daar na het afsluiten van de verze kering niet meer op wordt gecon troleerd. „Voor de overlijdensverze keringen moeten rokers al jaren lang een hogere premie betalen. Dan is het terecht dat zij voor hun lijfrenteverzekering een hogere uit kering krijgen", stelt Rokersbelan gen bovendien. Stivoro, het expertisecentrum voor stoppen met roken, denkt dat de polis wel degelijk kan worden opgevat als een prikkel tot doorro ken en is er daarom niet gelukkig mee. „Een ziek model", reageert woordvoerder Lies van Gennip van Stivoro. „Het sluit wel aan bij de realiteit: als je met je leven speelt ben je aantrekkelijker voor een verzekeraar." Ongeveer 27 procent van de Neder landers rookt. Het aantal daalde de afgelopen jaren heel langzaam. Directie Economie Mobiliteit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6