Zeeland Afval van toerist gaat ondergronds op park Proef met binnendijks kweken van kokkels Balans in natuur het belangrijkst Cafés niet eerder dicht Kaasboerderij Mariekerke bouwt een nieuwe stal makelaar M2Makelaars.nl www.rotsvast.nl PZC Zaterdag 1 maart 2008 3 3 Hairs tudfia hairextensions hairweaving dreads pruiken maat-haarwerk 'v^w.hairstudio-siesoo.nl Esdoornstraat 21 I Oost-Souburg 0118-477195I 06-3051070 ïlissingen - Vlissingen sluit zich liet aan bij de landelijke actie- ;roep 'Vroeg op stap' van moeders lie de cafés in het land vroeger wil- en sluiten. Partij Souburg Rit- hem had daar donderdag een mo re over ingediend. 3e PSR vond, net als de actie groep, dat het Rijk moet werken lan een pakket maatregelen rond ie vervroeging van de sluitingstij den. Maar volgens burgemeester Dijkstra is het beter om deze kwes- :ie in eigen hand te houden. „De "egeling zoals we die nu kennen, is rfgestemd op de Vlissingse situa tie. Als je dat uit handen geeft, krijg je misschien een landelijke re geling die lang niet zo streng is als wij zouden willen", zei Dijkstra. „We kunnen hierover beter nog eens van gedachten wisselen in een debat over jongeren en veilig heid." De gemeenteraad vond dat een beter idee en wees de motie dan ook van de hand. Gemeente Veere laat aparte inzameling gft op vakantiepark los. door Maurits Sep DOMBURG - Toeristen in Veere hoe ven hun afval voortaan niet meer te scheiden. Ze mogen alles bij el kaar in een zak doen en die in een ondergrondse container gooien. Vakantieparken en appartementen complexen worden door het dage lijks gemeentebestuur van Veere verlost van duobakken en verza- melcontainers. De komende jaren worden die vervangen door onder grondse containers. Dat is prakti scher voor het ophalen van afval en gemakkelijker voor de toerist, vindt het college van B en W. Vakantieparken en appartementen complexen hebben nu allemaal verschillende afvalbakken. In de oude gemeenten Veere en Valke- nisse staan verzamelcontainers, in de oude gemeenten Domburg en Westkapelle staan duobakken. Tijd om één systeem te maken, vindt het gemeentebestuur. Onder grondse afvalcontainers liggen het meest voor de hand. Veel gemeen ten gebruiken die al en Veere ziet er ook wel wat in. Ze passen beter in de openbare ruimte, mensen kunnen 24 uur per dag hun afval kwijt, er kan meer afval in dan in de andere bakken en er kan geen Bij vakantieparken in Veere staan nu verschillende soorten afval containers. De gemeente wil die overal vervangen door dezelfde ondergrondse containers. grof vuil in worden gegooid om dat de opening klein is. Nadelen zijn dat het plaatsen en onderhou den van zulke containers duurder is en dat er minder afval geschei den zal worden. Dat groente-, fruit- en tuinafval (gft) niet meer apart wordt ingezameld heeft ech ter ook weer een voordeel, omdat dat de kosten drukt. En dat is weer gunstig voor de afvalstoffenhef fing. De gemeente Veere vindt dat de vervuiler moet betalen en dat de kosten voor de afvalinzameling dus volledig betaald moeten wor den uit de afvalstoffenheffing. Door ondergrondse containers te plaatsen en dat geleidelijk te doen over vijf jaar, stijgt het tarief per aansluiting met drie euro in het eerste jaar en minder dan een euro in de daaropvolgende vier jaren. meliskerke - Kaasboerderij Marie kerke bij Meliskerke breidt uit. Er wordt momenteel een nieuwe schuur voor de schapen gebouwd. Daarin is straks ruimte voor drie honderd schapen, volgens Jan de Korte van de Kaasboerderij. Momenteel melkt hij honderd schapen. Het is volgens hem de be doeling dat eind maart die nieuwe schuur met een oppervlakte van negenhonderd vierkante meter ge reed is. Daarna zal het aantal scha pen geleidelijk worden uitgebreid tot uiteindelijk driehonderd. Volgens De Korte neemt de vraag naar schapenkaas alleen maar toe. Het is volgens hem een gezond product, omdat er kankerremmen- de stoffen in zitten. De schapenkazen worden met na me door henzelf verkocht in de ei gen winkel en op braderieën en markten. Roem van Yerseke graaft bassins in Sint-Philipsland. door Mieke van der Jagt sint-philipsland - Roem van Yer seke, het bedrijf dat mosselen en oesters kweekt, vist, verhandelt en conserveert, zal op Sint-Philips land proberen binnendijks kokkels te kweken. Voor een perceel van 3000 vierkan te meter ten westen van het dorp Sint-Philipsland heeft de provincie een ontgrondingsvergunning gege ven. Bijna 1400 kubieke meter grond moet worden ontgraven, zo dat bassins ontstaan die door Oos- terscheldewater vanuit de Krab- benkreek worden bevloeid. Kokkelbedrijven moeten andere manieren zoeken om continuïteit in de aanvoer te houden, aange zien de mechanische kokkelvisse rij in de Waddenzee verboden is. Een eerdere proef met binnendijk- se kokkelkweek, bij Moriaans- hoofd op Schouwen, is mislukt. WJ Mislukken van eerdere proef met binnendijkse kokkelkweek was te wijten aan de strikte handha ving van natuurlijke omstandig heden in plan Tureluur. De proef was opgezet door de mi lieufederatie en de stichting Zee schelp, ook om de milieudruk van de visserij te helpen verminderen. De kokkels wilden niet groeien, omdat ze eerst te weinig en daarna te veel voedsel kregen. In het na tuurgebied plan Tureluur, waar Moriaanshoofd ligt, bepaalt de na tuur het evenwicht en zijn maatre gelen als bevloeiïng of ontwate ring nadrukkelijk niet toegestaan. Volgens Huub Lacor van Roem van Yerseke zit 'm daar juist de kneep. Op het perceel in Sint-Phi- lipsland gaat het bedrijf het ver schil bestuderen tussen diverse omstandigheden. Het zoute Oos- terscheldewater dat uit de Krab- benkreek over de dijk naar de bas sins wordt gepompt, krijgt in meer of mindere mate een toevoe ging van algen. Het stukje landbouwgrond aan de Zuiddijk wordt een soort laborato rium waar een antwoord moet ko men op de vraag: wat moet je de kokkel voeren zodat hij het opti maal naar zijn zin heeft en goed groeit? Als Roem van Yerseke daar achter is, kan het bedrijf voor de ei gen klanten in het groot beginnen. En de kennis die met de proef wordt opgedaan, kan voor de posi tie van het bedrijf veel betekenen. J7a Mosselbestuurder vreest opmars Japanse oester in Waddenzee. bruinisse - De ongekende opmars van de Japanse oester in de Wad denzee is de grootste bedreiging voor de mosselsector, volgens mos selbestuurder Wout van den Berg uit Bruinisse. En niet de deze week door de Raad van State op scherp gezette discussie over mos selzaadvisserij in de Waddenzee. „We moeten het als mosselkwe kers allereerst van de natuur heb ben", stelt Van den Berg. „Als die ons gaat tegenwerken, gaan we pas echt de mist in." Naar zijn oordeel is dat nu aan de hand in de Waddenzee. Hij trekt een vergelijking met de Ooster- schelde. Oesterkwekers haalden in 1964 de eerste Japanse oesters naar Zeeland, nadat de platte Zeeuwse oesters waren doodgevroren. De Ja panners zouden zich niet kunnen voortplanten in Zeeland. In 1976 gebeurde dat toch. De Oosterschelde is anno 2008 ver geven van wilde Japanse oesters die voedselconcurrenten zijn van andere schelpdieren. Mosselen groeien er nauwelijks meer, ook door afname van voedingsstoffen in het water door onder meer de bouw van waterzuiveringen. Van den Berg ziet in de Waddenzee hetzelfde gebeuren in een versneld tempo. Secretaris Hans van Geesbergen van de producentenorganisatie mosselcultuur deelt de zorgen van Van den Berg, al gaat een vergelij king tussen het Japanse oester-pro bleem en de juridische perikelen rond de zaadvisvergunning naar zijn mening mank. OP ZOEK NAAR WOONRUIMTE? Bezoek ons aan de Londensche Kaai 45 in Middelburg. OF WILT U WOONRUIMTE VERHUREN? GRATIS VOOR VERHUURDER! ROTS-VAST GROEP De grootste verhuurmakelaar van Nederland T. 0118-611412 E. middelburg@rotsvast.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65