Moke en Opposites in Vlissingen Bedrieglijke eenvoud van Racoon op nieuw album 40 Zaterdag 1 maart 2008 PZC Ook Gare du Nord, Bosshoss en Juke Joints op Bevrijdingsfestival. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Moke, The Opposites, Gare du Nord, Bosshoss en de Zeeuwse bands Juke Joints en Mar sha staan maandag 5 mei op het hoofdpodium van het Bevrijdings festival in Vlissingen. Eerder was al bekend dat dj Ferry Corsten (een van drie acts die dit jaar per helikopter langs de diverse festi vals in het land reizen) het evene ment in Vlissingen zal openen. De bekendste naam in de rij is Moke. De Amsterdamse britpop band brak vorig jaar door met het debuutalbum Shorland en is maan delijks te zien in het televisiepro gramma De wereld draait door. Mo ke is dit jaar een van de meest ge vraagde Nederlandse bands op de festivals. Het vijftal, dat recent op trad voor een uitverkochte zaal in 't Beest in Goes, speelt onder meer op Pinkpop en dus ook op het Be vrijdingsfestival. Moke staat in Vlissingen 's mid dags geprogrammeerd, evenals het rappersduo The Opposites, ge vormd door Willy en Big 2. In 2006 scoorden ze een grote hit met Slaap, afkomstig uit de film Het Schnitzelparadijs. 's Avonds treedt Gare du Nord op, een loungegroep opgericht door Ferdy Lancee en de Belgische saxo fonist Barend Fransen. „Het is de bekendste onbekende groep van Nederland", zegt Frank van Iersel, organisator van het Bevrijdingsfes tival. „Ik heb ze live gezien en het is gewoon een heel goede band." Gare du Nord maakte diverse al bums, waarvan het vorig jaar uitge komen Sex 'n' jazz (Vol. 1) de be kendste is. De slotact wordt de Duitse band Bosshoss, nog niet echt een klin kende naam in Nederland. De groep covert in cowboy-outfit be kende rock- en popnummers in countrystijl. „Een heel opwinden de act", verzekert Van Iersel. „Ze stonden vorig jaar op Waldrock en daar was iedereen nogal onderste boven van." Halverwege het programma op het hoofdpodium zit een flink Zeeuws blok, met eerst sin ger-songwriter Marsha en haar band. Zij tekende vorig jaar een platencontract, heeft net een sin gle uit Finally free) en speelde af gelopen weekeinde in het voorpro gramma van Wolter Kroes in de Heineken Music Hall. rn Het programma voor het Bevrij- dingsfestival, 5 mei in Vlissingen, is compleet. Onder anderen de Zeeuwse bands Juke Joints en Marsha staan op het podium. Na Marsha staat de bekende blues rockband Juke Joints op het po dium. „Aangezien ze 25 jaar be staan, vond ik het wel gepast om ze op het hoofdpodium neer te zet ten", aldus Van Iersel. De Juke Joints nemen bijzondere gasten mee. Die namen zijn nog niet defi nitief Behalve het hoofdpodium komt er dit jaar opnieuw een tweede po dium, waar Zeeuws talent een kans krijgt. De programmering daarvoor is nog niet compleet. Al wel zeker zijn: De Hobbyisten (winnaar van de Zeeuwse Belof te), Headmode, Vota Fonzie en The Punanas (die onder meer de titelsong voor de speelfilm Nadine van de Zeeuwse regisseur Erik de Bruyn hebben geschreven). Het is de bedoeling dat er ook weer een project van Zeeuwse muzikanten komt, vergelijkbaar met de Bruce Springsteen-sessie -van vorig jaar. In het Dijktheater, bij Het Arse naal, is 's middags een sport- en muziekprogramma. Voor danslief hebbers wordt daar 's avonds Li berty Dance gehouden, met optre dens van DJ Zina, Hero, Leroy Sty les, Gregor Salto en Monika Elek tronica. Talentvolle Zeeuwse dj's kunnen 's middags hun kunsten vertonen in De Piek, bij Liberty Locals. Een vertrouwd element in het fes tival is inmiddels Reflexionz of Freedom, gehouden in een spie geltent bij Het Arsenaal. Het pro gramma omvat debatten, cabaret en muziek. Er wordt gediscussi eerd onder leiding van advocaat en televisiemaker Prem Radhakis- hun. De Bevrijdingsfestivals introduce ren dit jaar ook '5 voor 5', bedoeld om mensen op 5 mei vijf minuten te laten stilstaan bij de waarde van vrijheden. In Vlissingen krijgt dat vorm onder de noemer Een goed gesprekjongeren voeren met be zoekers gesprekken in de 'mi ni-reuzenrad' La Molina. Dat ge beurt op de Zeilmarkt, dat die dag het Plein van de Vrijheid is. Daar is verder onder meer een in formatiemarkt, waar allerlei orga nisaties die zich ergens voor inzet ten vertegenwoordigd zijn Het fes tival wil dit jaar ook particulieren de ruimte bieden om zich te pre senteren. Met Another day, en zeker met de zoete single Love you more, drong de Zeeuwse band Racoon bijna drie jaar geleden door tot het grote publiek. Het album liet een wat in getogener maar vooral volwasse- ner geluid dan voorheen horen en bleek bovendien een onbeperkte houdbaarheidsdatum te hebben. De nummers wonnen alleen maar aan glans. Het was een succes (140.000 ver kochte exemplaren) dat nauwelijks lijkt te overtreffen. De grote vraag was welke koers de band op zijn nieuwe album Before you leave zou gaan varen: terug naar het wat ste vigere, branieachtige werk van de eerste twee albums? Een Another day deel II? Of toch een andere richting, waarvoor bijvoorbeeld Hanging with the clowns - het intri gerende, bijna REM-achtige slot nummer van de vorige plaat - een wenkend perspectief bood? Inmiddels is duidelijk dat het nieu we album, dat in de voorverkoop al de gouden status heeft bereikt (30.000 exemplaren), vooral voort borduurt op zijn voorganger. Maar tegelijkertijd gaat Racoon nog een stap verder. Before you leave is een sobere, bijna kale plaat geworden. De elektrische gitaar is nu hele maal verdwenen, de tijden van stuiterende nummers zoals Feel li ke flying en Eric's bar lijken voor- RACOON Cd: Before you leave. Label: PIAS. Releasedatum 3 maart, maar al sinds gisteren in de winkel. door Rolf Bosboom goed voorbij. Alles draait om de akoestische gitaar van Dennis Hui- ge en de stem van Bart van der Weide, ritmisch subtiel onder steund door bas (Stefan de Kroon) en drums (Paul Bukkens). Verder gebruikt Van der Weide in de helft van de nummers zijn mondharmo nica en is er hier en daar een toet- sentapijtje onder gelegd. Het ge luid is bijna Spartaans, zonder hoorbaar gebruik van effectappara- tuur of galm. Door die sobere aanpak maakt Be fore you leave in eerste instantie een allesbehalve overdonderende indruk, eerder zelfs wat eentonig. Maar bij elke nieuwe draaibeurt wordt duidelijker hoe bedrieglijk die eenvoud is. De twaalf num mers, stillevens die geleidelijk tot bloei komen, kruipen langzaam maar zeker onder je huid. Daar wordt pas goed duidelijk hoe rijk en gevarieerd ze zijn en dat ze, ze ker in de vertolking van Van der Weide (die sterker zingt dan ooit), geen opsmuk nodig hebben. Ze zijn zichzelf genoeg. Een goed voorbeeld is Mrs. Angel, in wezen gebaseerd op slechts twee akkoorden, maar zo mooi uit gevoerd dat je je adem elke keer weer even inhoudt. En waar echte hoogtepunten aanvankelijk lijken te ontbreken, blijken er uiteinde lijk geen minpunten aan te wij zen. Om een paar uitschieters te noemen: de opener Good and ugly, het schrijnende titelnummer dat van een Love you more-achtige schoonheid is, de openbare boete doening Lucky all my life (de huidi ge single) en het dynamische Clean again, dat een geschikte kan didaat voor de volgende single lijkt. Zeeuwse luisteraars zullen in elk geval glimlachen om My town, een onmiskenbare verwijzing naar thuishaven Goes, die toch te ver kiezen valt boven de vele verlok kingen van de grote stad: But the ci ty is always warm and pleasing/ No stuck up folks, brand new diseases/ Everywhere around/ Get my kicks more than a lot/ The more I get, the more I lose my appetite/ And that's not right/ I'll stay in my town, my little town. Hoewel de nadruk op het 'gevoeli ge' repertoire niet iedereen zal be koren, bewijst Racoon met Before you leave zijn kwaliteiten als ma ker van hoogwaardige, bijna klas sieke popmuziek. Dat een band het, na zo'n succesvolle periode en ondanks de inmiddels hooggespan nen verwachtingen, bovendien aandurft zo dicht bij zichzelf te blijven en zichzelf muzikaal zo bloot te geven, dwingt diep res pect af PZC-lezers maken vandaag kans op gesigneerde exemplaren van het nieu we Racoon-album Before you leave, de single Lucky all my life of kaart jes voor het concert van de band op vrijdag 28 maart in het Arsenaal theater in Vlissingen. Zie daarvoor de sms-actie elders in deze krant. Big 2 en Willy, ofwel rapgroep The Opposites, treden dit jaar op tijdens het Bevrijdingsfestival. Ter ere van de lancering van het nieuwe album trad Racoon gisteren op in de trein van Amsterdam naar Utrecht. foto Rick Nederstigt/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 42