Bram de Bruinvis is een echte vechter Dikke onvoldoende zet brandweer aan het werk Kou uit de lucht bij Zeeuwse ziekenhuizen m 36 Zaterdag 1 maart 2008 PZC Aangespoelde bruinvis bij Philipsdam sterkt in Harderwijk aan. door Lilian Dominicus HARDERWIJK - De vorige week op Sint-Philipsland aangespoelde bruinvis Bram is een vechter, con stateert voorlichter Robert Portier van SOS Dolfijn in Harderwijk. „Je merkt dat -ie echt een sprong vooruit heeft gemaakt deze week. Hij kan soms heel even zelfstandig zwemmen. Hij heeft een eigen wil letje en dat is een goed teken. Als hij niet meer vastgehouden wil worden, laat hij dat duidelijk mer ken en vecht hij net zolang tot -ie er vandoor kan duiken. Maar je merkt nog wel dat hij ernstig ziek 'Hij is heel gretig op vis en komt er direct op afgezwommen' is. Soms is hij zo uitgeput, dan valt hij op zijn zij. Voor een dier dat ademt via de bovenkant is dat niet goed. We zorgen dan ook dat er 24 uur per dag mensen bij hem zijn die hem ondersteunen. Of dat hij hangt in zijn drijvende hangmatje, een soort zwemvest voor dolfij nen. Om ervoor te zorgen dat hij geen brandblaren krijgt, houden we hem constant nat met doeken. Bruinvissen leven diep onder wa ter en komen normaal alleen naar boven om adem te halen. Aan het wateroppervlak is het eigenlijk veel te warm voor ze." Bram heeft zijn eetlust ook terug. Hij eet niet alleen meer vispap van gemalen sprot, haring en makreel, maar ook hele vissen. Portier: „Hij is heel gretig op vis en komt er di rect op afgezwommen. Dat bete kent dat -ie vet op de botten krijgt. De bedoeling is om de vis pap langzaam af te bouwen en te vervangen door de hele vis. Dat moet rustig gebeuren, anders wordt zijn spijsverteringstelsel te zwaar belast. Hij heeft nog wel last van krampen. En van longwor men. Op zich is dat normaal voor een zeezoogdier, maar voor een ziek dier is het toch niet zo goed." Bram strandde op 20 februari bij de Philipsdam. Hij werd gevonden in ondiep water op de keien van de dam. Dierenasiel h'Onderdak uit Bergen op Zoom ontfermde zich in eerste instatie over Bram. Het is een jong mannetje van naar schatting zeven a acht maanden oud. Hij weegt 18,4 kilogram en is circa een meter lang. Bij binnen komst bij SOS Dolfijn had hij een groot aantal wonden bij zijn ogen en staart. „Dat wil niet automa tisch zeggen dat hij is gebeten door een haai. Het is heel moeilijk te bepalen waar die verwondingen vandaan komen. We kunnen wel zien dat het geen visnetten zijn ge weest. Dat ziet er anders uit. Maar het kan een hond of een vos zijn geweest die hem heeft gebeten na het aanspoelen. Heel veel maakt het voor ons niet uit, het belang rijkste is dat hij weer beter wordt", zegt Portier. Of Bram zijn verwondingen over leeft, is nog steeds de vraag. Por tier: „Alle aangespoelde bruinvis sen zijn veel langer aan het water oppervlak geweest dan dat ze ge wend zijn. Als ze bij ons binnenko men, hebben ze bijna geen kracht meer. Vijftig procent van de aange spoelde bruinvissen haalt het bij ons. Het is wel zo dat hoe langer ze bij ons zijn, hoe groter de kans is dat ze het redden. We bekijken het van dag tot dag. Bram is nog steeds wel ernstig ziek." Als Bram niet door mensen wordt ondersteund tijdens het zwemmen, dobbert hij rond in zijn drijvende hangmat je. foto Patrick Leeman-Hoytink/Picturepro Commandant Reimerswaal relativeert lage basisniveau. door Marcel Modde KRUININGEN - Een mager viertje voor Reimerswaal en een acht-min voor Terneuzen. Het gat tussen het slechtst en best scoren de brandweerkorps in Zeeland is groot, blijkt uit de 'kwaliteitsfoto' die is gemaakt in opdracht van de Veiligheidsregio. „Maar er is nog nooit een brand ongeblust gebleven", benadrukt commandant Gerard van Die van Reimerswaal. En ook met het ma terieel is volgens hem niets mis. De oudste brandweerwagen da teert van 1993, drie nieuwe zijn be steld. „De burger merkt niks van dat cijfer. Dat zou de eer van iede re brandweerman te na zijn!" Van Die is niet geschrokken van de onvoldoende. „Eigenlijk komt het er op neer dat we gewoon ons werk doen, maar zijn vergeten be paalde zaken goed te registreren. Zo mag je het wel omschrijven. Ik durf bijvoorbeeld te stellen dat wij één van de best geoefende teams van Zeeland hebben. We kunnen op papier alleen niet aantonen wat we precies doen iedere maan dagavond. Hoe de nazorg is gere geld, zul je hier nu ook nog ner gens terugvinden. Maar reken maar dat er niemand naar huis gaat zonder een goed gesprek, als daar aanleiding voor is na een brand of ongeluk." En wat er wél staat neergeschre ven, valt in de praktijk niet altijd even makkelijk waar te maken, stipt Van Die een ander typisch 'Er is nog nooit een brand ongeblust gebleven. We doen gewoon ons werk' probleem van een klein korps aan. „In het beleidsplan staat dat we twaalf beroepskrachten moeten hebben. Makkelijker gezegd dan ge daan. Waar haal je die vandaan? We zitten nu op zesenhalf be roeps. Tot onze verantwoordelijk heid hoort ook een stuk A58, de spoorlijn, Kreekraksluizen, het Ka naal door Zuid-Beveland, de Wes- terschelde. Behoorlijk wat dus. Daar wringt de schoen! De minis ter roept wel dat er voldoende per soneel moet zijn, maar hoe hoest je dat geld op met 21.000 inwo ners? Je kunt ons niet vergelijken met Terneuzen." Burgemeester Jan Lonink van die goed scorende gemeente (tevens voorzitter van de Veiligheidsregio Zeeland) vindt dat Van Die zich er iets te gemakkelijk van af maakt. De kwaliteitsfoto gaat volgens hem verder dan een afdruk van hoe de brandweertaken op papier zijn geregeld. De werkwijze van de korpsen is op tachtig objectieve punten gewogen, aldus Lonink. Daarbij is ook gelet op de voorbe reiding op rampen. Lonink: „Wat ik ook wel merk, is dat brandweer mensen vaak heel traditioneel den ken in opkomsttijd en brandblus- sen. Maar het gaat tegenwoordig om zoveel meer." Eind 2009 moeten de korpsen in Zeeland gemiddeld minimaal een 6,2 scoren, is afgesproken. De ge meente die dit basisniveau niet haalt, verliest haar zeggenschap over de brandweerzorg, heeft de minister (landelijk) aangekondigd. Lonink vertrouwt er op dat die norm wordt gehaald. „Dat moet wel, want daarna gaat de lat nog hoger." Zeeuwse specialisten moeten samenwerken, vinden directeuren. door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Eén Zeeuwse zieken- huisfiisie, zoals de PvdA in Zee land voorstaat, is geen optie maar fusie tussen de medische maat schappen boven en onder de Schel de wel. Dat wordt zelfs noodzaak om bepaalde medisch specialis men in Zeeland te behouden. Dat geldt al voor reumatologie maar gaat ook op voor meer spe cialismen. De drie ziekenhuizen willen daarover in conclaaf, vertel den directeuren Paul Rademacher en Hans Simons gisteren in Ter neuzen de provinciale comissie Welzijn, die bij ZorgSaam verga derde. Samenwerking zou de eni ge manier zijn waarop twee inten sive cares op niveau 2 aan weerszij den van de Schelde kunnen be staan - ook onderdeel van het Pv- dA-plan. Een level 2 ic kost 3 mil joen euro, somberde Rademacher, Ziekenhuis Terneuzen bouwt een auditorium boven de hoofdin gang en introduceert in vitro fer tilisatie en robotchirurgie op Zeeuws-Vlaamse bodem. die dat in Terneuzen vanwege de nabijheid van Gent niet nodig acht. De ziekenhuizen boven de Schelde gaan nauw samenwerken met instellingen voor thuiszorg, verzorgingshuizen en verpleeghui zen. Vrijdag 4 april ontvouwen de ziekenhuizen een plan daartoe, zei Simons. Het wordt geen fusie zo als ZorgSaam in Zeeuws-Vlaande- ren, maar een nieuwe vorm om de aansluiting tussen ziekenhuiszorg, verpleegzorg en thuiszorg te verbe teren, zei hij. Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen bouwt voor 1 miljoen euro een au ditorium boven de hoofdingang. De zaal komt in gebruik voor sym posia en opleidingen en biedt art sen vanuit Terneuzen met video verbinding 'live' overleg met het integraal kankercentrum in Rotter dam en colleges van het Universi tair Ziekenhuis Gent. Het zieken huis begint eveneens met UZ Gent nieuwe behandelingen: ko mende week krijgt de eerste Zeeuws- Vlaamse patiënt robotchi rurgie aan de prostaat en per sep tember beginnen de eerste ivf-be- handelingen (reageerbuisbevruch tingen) in Terneuzen. Volgend jaar krijgt ZorgSaam een mri-scanner waarin de patiënt niet ligt maar staat, voor beelden van rughernia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38