Kinderen Golfslag zitten er warm bij Fotosalon is slalom tussen banken waard 'Ons dorp komt steeds verder van Souburg krijgt nieuwe bushalte 30 Zaterdag 1 maart 2008 PZC De winnende foto, gemaakt op Schiermonnikoog. foto Cees Jongepier Inzendingen tentoongesteld bij Interieur Paauwe. door Martijn de Koning ZONNEMAIRE - Je zou maar in de ju ry zitten van de Zeeuwse fotosa lon. Dan heb je geen gemakkelijke taak. Want hoe vergelijk je appels met peren? Nu raak je over smaak natuurlijk toch al nooit uitgediscussieerd. Maar daarbij komt dat de inzendin gen van de fotoclubs Schou- wen-Duiveland (Renesse), Valke- nisse (Koudekerke), Goes en de Draadontspanner (Oost-Souburg) erg divers zijn. Het gaat om foto's; daarmee houdt de vergelijking wel op. Het is tegelijkertijd de charme van de tentoonstelling annex wed strijd, die dit jaar voor de negende keer wordt gehouden. De inzen dingen hangen dit keer bij Interi eur Paauwe in Zonnemaire. Ze zijn vanaf vandaag de hele maand te bewonderen. De tientallen plaatjes laten mooi zien waar Zeeuwse amateurfoto grafen zich mee bezighouden. En dat is heel wat. 'Vakantiekiekjes' (Noorse fjorden, beboste heuvels) hangen naast Zeeuwse plaatjes (de Zierikzeese poorten, een nieuw jaarsduik) en portretten (gepo seerd of spontaan) vergezellen tijd loze beelden (vervallen schuurtjes, silhouetten op een leeg strand). Wie de jury toch nog benijdt, mag als bezoeker ook de vergelijking aangaan. Want de organisatie voert dit jaar voor het eerst een pu blieksprijs in. Bezoekers mogen op een formulier hun favoriet aanwij zen. De winnaar wordt op de laat ste dag van de expositie, 29 maart, bekendgemaakt. Wie geen zin heeft in het wed strijdelement, kan zich beperken tot kijken en genieten, juist ook van de veelzijdigheid. En, vooral omdat er bij de foto's geen toelich ting wordt gegeven, bij elke foto vervallen in mijmering. Wie is dit meisje: een model, een passant of toch de dochter van de fotograaf? Waar is deze foto genomen: in Zee land of aan een Spaanse costa? En hoe komt de fotograaf op het idee juist dit onderwerp te kiezen: een spontane actie of een weloverwo gen besluit? Het maakt het een slalom tussen de banken en lampen waard, ook voor wie géén meubels nodig heeft. Zeeuwse Fotosalon, vrije wed- strijd voor amateurfotografen, voert dit jaar voor het eerst een publieksprijs in. Bezoekers mo gen zelf oordelen. Domburgse basisschool wordt voorbeeld van zuinig energiegebruik. door Maurits Sep DOMBURG - Kinderen van basis school De Golfslag in Domburg zit ten er in hun nieuwe gebouw straks warmpjes bij. Letterlijk, want de nieuwe school wordt een voorbeeldschool voor zuinig ener giegebruik. Het gebouw krijgt muren die erg goed isoleren, zodat het binnen warm is zonder dat de verwar ming hard moet branden. De warmte lekt niet naar buiten, de kou dringt niet naar binnen. Dat scheelt een hoop kosten aan ener gie. Die besparing moet ervoor zor gen dat de bouwkosten worden te rugverdiend, want de energiezuini ge school is wel veel duurder om te bouwen. De gemeente Veere geeft architec tenbureau Rothuizen van Doorn 't Een avondje show en spel in Zoutelande ZOUTELANDE - Muziekvereniging Luctor et Emergo uit Zoutelande neemt haar dorpsgenoten van avond mee op een muzikale reis door Europa, en dat allemaal van uit de gymzaal aan de Westkapel- se weg. De slagwerkgroep en de fanfare beginnen hun repertoire in Engeland en eindigen in Oost-Eu ropa. De avond vol show en spel, aan boord van de Oriënt Express, begint om 19.30 uur en is gratis. Fonteyne feestelijk geopend op 9 mei VLISSINGEN - Het Centrumproject Fonteyne in de Vlissingse binnen stad wordt vrijdag 9 mei officieel geopend. Dat heeft wethouder Piet Polderman donderdag bekend gemaakt. Volgens Polderman wordt op dit moment de laatste hand gelegd aan de overdracht van het nieuwbouwcomplex van pro jectontwikkelaar BAM aan de ge meente Vlissingen. Hooft in Middelburg, dat de school zal bouwen, ook opdracht te onderzoeken hoe energiezuinig het gebouw kan worden. Dat on derzoek wordt binnenkort uitge voerd. Het college van B en W trekt er 4000 euro voor uit. „Je zou De Golfslag inderdaad een voorbeeldschool kunnen noe men", zegt wethouder van onder wijs Wim van Tatenhove (CDA). Veere heeft in het milieubeleid af gesproken dat zo veel mogelijk het principe voor passief bouwen wordt toegepast. Dat houdt in dat een pand zo wordt gebouwd dat het bijzonder weinig energie ver bruikt. „Dit wordt de eerste nieu we school waarbij we dat kunnen doen." De gemeente gaat zich behalve De nieuwbouw voor De Golfslag krijgt een zeer goed isolerende buitenkant, zodat het binnen lek ker warm is. De route naar school wordt ook veel veiliger. Automobiliste komt met de schrik vrij VUSSINGEN - Een Vlissingse auto mobiliste is gisteren met haar voer tuig over de kop geslagen toen ze tegen 19.30 uur vanuit haar woon plaats de A58 wilde oprijden. Komende vanaf de Veerhavenweg sloeg ze bij de watertoren rechtsaf maar verloor de macht over het stuur, waardoor de auto in de berm belandde en kantelde. De be stuurster kwam met de schrik vrij. De auto werd vernield. SWV wil Veerse heren aan het koken krijgen OOSTKAPELLE - Goed nieuws voor de vrouwen van Veere Stichting Welzijn Veere daagt alle mannen uit de gemeente uit om een kook cursus te komen volgen in de kook- studio van Oostkapelle. Die zit in de Schoolstraat. De cursus omvat vier lessen van vier uur, die teza men vijftig euro kosten. Aanmel den: Anne Wisse, 0118-583687 of a.wisse@welzijnveere.nl voor het milieu ook extra inspan nen voor de veiligheid van de kin deren als ze naar school gaan. Ouders maken zich zorgen over de verkeersveiligheid op de route naar De Golfslag. De Roosjesweg in Domburg en de afslag naar de nieuwe school wor den daarom aangepakt, belooft Van Tatenhove. Het gebied is al een 30-kilometerzone, dus auto's moeten er toch al langzaam rijden. „We gaan aanvullende maatrege len nemen om het nog duidelijker te maken dat er een school staat en dat er kinderen oversteken." Vooral de Roosjesweg en de Singel in Domburg zijn drukke en soms onoverzichtelijke straten, geeft de wethouder toe. „Daarom zullen we bestaande snelheidsremmers, borden en oversteekplaatsen verbe teren." De milieu-en verkeersmaatregelen voor De Golfslag worden bespro ken in een commissievergadering op dinsdag 11 maart om 18.00 uur. Aanhouding voor vernieling van ruit MIDDELBURG - De politie hield don derdag om 23.05 uur een man aan in de Beenhouwerssingel in Mid delburg, die kort daarvoor in de Lange Zelke een ruit zou hebben vernield. De 21-jarige man uit Baar- le Nassau is ingesloten. Tien minuten eerder was een 52-ja- rige vrouw op de Pottenmarkt zon der enige aanleiding geschopt door een man. De politie heeft bei de zaken in onderzoek. Dansen en bingo spelen in De Zwaan OOST-SOUBURG - In wijkcentrum De Zwaan in Oost-Souburg wordt zondag van 16 tot 21 uur de tango gedanst. Iedereen mag meedoen. Deelname bedraagt twee euro. Bingo spelen kan op dinsdagavond 4 maart in het wijkcentrum. Er worden acht ronden en drie su per-ronden gespeeld. Meedoen kost zes euro. De bingo begint om 19.30 uur. OOST-SOUBURG - De bushaltes in de kern van Souburg worden ge clusterd. Ter hoogte van de nieu we entree van de Karolingische Burg komt een nieuwe halte. Dat betekent dat bewoners van woonzorgcentrum Nieuw Bachten- poorte voortaan een stukje moe ten lopen om op de bus te kunnen stappen: zo'n 125 meter. Nu ligt de halte nagenoeg voor de deur. Toch acht de gemeente Vlissingen die afstand acceptabel. De cluste ring komt haar goed uit, omdat het Oranjeplein volgend jaar toch heringericht moet worden. Omdat daarna niet meer kan worden vol daan aan de instaphoogte van 0,18 meter laat de gemeente de halte aan het plein, evenals die aan de Karolingenbaan, liever vervallen. w SNEAKERS Voelen de bewoners van Nieuwland zich achtergesteld? door Carla van de Merbel NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Het lijkt wel of er tegenwoordig altijd tegenwind waait in Nieuw- en Sint Joosland. Deze week werd be kend dat de bouw van een zorg- complex opnieuw vertraging op loopt en dat Rijkswaterstaat en de gemeente geen geld overhebben voor een duurder geluidsscherm tussen snelweg en dorp (in plaats van een geluidswal). En pasgele den nog moesten de fietsende dor pelingen vernemen dat een gelief de route over de Westelijke Oude Havendijk wordt opgeslokt door de golfbaan in de Mortiere. Over heden en instellingen houden maar weinig rekening met de be woners, zo zouden ze althans op Nieuw- en Sint Joosland kunnen denken. Kees Cornelisse (49) maakt zich er niet druk over; hij voelt zich geen bewoner van een vergeten dorp. „Een buitenstaander denkt dat misschien in eerste instantie. Maar dit is het beste dorp van Zeeland. Je woont stik gunstig hier. Je zit zo op de A58 en dan ben je zo in Mid delburg, Goes en Vlissingen. Als straks de nieuwe N57 hier ligt, wordt dat wel anders (er is dan bij Nieuwland geen op- en afrit meer naar de A58, red.); je moet dan bij Arnemuiden de snelweg op of via de ventweg en de rotonde naar Middelburg. Maar met de auto is dat toch geen probleem." Cornelisse hoopt wel dat het zorg centrum er ooit komt. De bouw van het zorgcomplex is weer uitge steld, nu omdat Zorgstroom zich uit het project terugtrekt. De zorg aanbieder vindt de geplande twee woningen voor elke zes mensen die verpleeghuiszorg nodig heb- 'Ze hadden het dorp met de aanleg van de A58 moeten afbreken' ben niet rendabel genoeg. Er wordt nu gezocht naar een zorgin stelling die het wel ziet zitten, maar ondertussen loopt de bouw van het hele complex weer vertra ging op. Cornelisse ziet zich straks wel zitten in het zorgcomplex. „In

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32