Bedrijven trekken aan de studenten van maritieme scholen Te weinig geld centra jeugd en gezin Niena China De krant 5 weken voor 15 euro PZC 2 Zaterdag 1 maart 2008 PZC MAIKEL HARTE Er is even sprake van geweest dat er vandaag geen column zou zijn. Ik raakte deze week namelijk in de ban van het protestlied Niena China en andere oproepen aan spor ters om niet naar de Olympische Spelen in Peking te gaan. Maar ik vond dat als sporters niet naar China mogen, China er hier ook niet meer in mag komen. Mijn boycot van China en dus ook van m'n laptop waarop ik deze stukjes schrijf, heeft: echter nog geen twee uur geduurd. Het begon vrij aardig, om dat ik niet kon gaan joggen vanwege mijn Puma-sportschoe- nen. Made in China stond er immers op. Vervolgens bleef de tv en stereo uit en begon het al een beetje te knagen. Me vrouw Harte was me op dat mo ment al lang beu. „Denk je nou echt dat ik de magnetron en de vaatwasser niet ga gebruiken, omdat het uit China komt? En hoe wou jij aan je kinderen uit leggen dat ze niet met poppen mogen spelen vanwege de Chinese makelij?" „Nou, dan kriegen we weer ouderwetse avonden", zei ik. „Geen stereo, tv, computer en MP3 meer. Papa speelt hitaar en het hele hezin zingt." Op dat antwoord had mijn vrouw ken nelijk gerekend: „Fender mag dan een Amerikaans merk zijn schat, maar die van jou komt toch echt uit China." Op dat mo ment brak ik. Waar was ik mee bezig? Al surfend op het inter net leerde ik dat de handel met China goed is voor 23.000 ba nen hier en dat de import van goedkope spullen ertoe leidt dat de Nederlandse huishoudens per jaar zo'n driehonderd eu ro meer kunnen besteden. In de eerste helft van 2007 bedroeg de export naar China 1,5 miljard euro! En dan tegen onschuldi ge sporters die vier jaar lang keihard trainen zeggen dat ze niet moeten gaan? Beetje hypocriet toch? Laat ze lekker. En dat ze veel gouden, zilvelen en blonzen plakken mogen winnen. Dan haal ik nog wel een loempia. Mijn boycot van China heeft nog geen twee uur geduurd COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 314460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De maritieme sector is driftig op zoek naar mensen. Op internet en bij de uitzendbureaus in deze branche struikel je over de vacatures. door René Schrier foto's Ruben Oreel w at wil je?, vraagt Ro nald Niemeijer een van de medewer kers op personeels zaken van de Zeeuwse Rederij Vroon. „De wereldmarkt neemt toe. Er is meer transport en er wor den meer schepen gebouwd. De wereldeconomie draait op volle toeren. Dan stijgt ook de vraag naar personeel. En dan hebben we ook nog eens te maken met vergrij zing van het personeelsbestand." Eigenlijk kan Vroon altijd wel mensen gebruiken, zowel varend als aan de wal. En als er dan een maal personeel is, is het nog een hele kunst om ze vast te houden. Vroon loopt, zoals zo veel maritie me collega's, tegen het gegeven aan dat jongens die een jaar of der tig tot 35 worden zich willen sette len en aan huisje-boompje-beestje denken. Toch is het niet meer zo als vroeger dat mannen soms wel een jaar lang op zee waren. Bij Vroon bestaat gewoon de mogelijk heid van drie maanden werken, drie maanden vrij. In advertenties voor varend personeel op tankers wordt zelfs de keuzemogelijkheid geboden. Ofwel meer salaris, of wel meer vakantie. De salarissen zijn ook helemaal niet zo slecht, geeft Niemeijer aan. Om aan mensen te komen hou den de maritieme bedrijven de op leidingen goed in de gaten. Ze pro beren stagiaires binnen te halen en contacten met de scholen op te bouwen, legt Niemeijer uit. Van de kant van het maritieme uit zendbureau Oceanwide in Vlissin- gen geeft Henri Latuheru aan dat er inderdaad veel vacatures zijn in de branche. En dat terwijl de mari tieme studies best populair zijn en heel wat afgestudeerden afleveren. Ook hij signaleert het probleem dat veel jongens op zee na enkele jaren voor de wal kiezen. En die moeten dus vervangen worden. La tuheru onderstreept dat er best goed geld te verdienen is op zee, al hangt dat wel af van de functie. Een opvarende van een tanker ver dient meer dan op aan ander schip. Dat heeft weer te maken met ervaring en allerlei toeslagen. De branche probeert met campag nes als 'zeebenen gewenst' de be langstelling van jongelui voor een Uit de banen die bij het maritieme uitzendbureau Seacontractors voor het raam hangen, blijkt dat er volop werk in deze branche is. maritieme opleiding te wekken. Daar komen wel studenten op af, maar het loopt niet storm. Vroeger zeiden we: ga toch varen en zie wat van de we reld. Dat gaat nu niet meer op. Tegenwoordig zeggen we: wil je op jonge leeftijd grote verant woordelijkheid en goed verdienen, dan moet je gaan varen", vertelt Jacques Zeijderveld, consultant shipping van het uitzendbureau Transport and Offshore Services (TOS) in Vlissingen en Rotterdam. De aanwezigheid van de zeevaart school in Vlissingen was voor het bedrijf zo'n tien jaar geleden aan leiding om zich aan de boulevard te vestigen. Volgens hem is er mo menteel zoveel personeel nodig 'omdat er gigantisch veel schepen bijgebouwd worden'. Zo heeft re derij Vroon de vloot zo goed als verdubbeld. De meeste vraag is naar machinisten en werktuigkun digen, al kunnen stuurlieden zich ook altijd melden voor een baan. Momenteel heeft TOS voor de re gio twintig vacatures, in heel Ne derland ongeveer tweehonderd. Wat betaalt de scheepvaart De hoogte van de salarissen hangt af van de opleiding en de ervaring. Ook spelen toesla gen een rol in de berekening van het salaris. Volgens directeur Erik Hiet- brink van het Scheepvaart- en Transportcollege in Rotterdam kan een beetje kapitein makke lijk twee ton per jaar verdie nen. Uit gegevens van de website Loonwijzer kan een beginnend schipper met een mbo-oplei- ding zo'n 1650 bruto per maand verdienen, met een hbo-opleiding 1800 euro. Volgens diezelfde site verdient een kapitein met mbo 1900 euro bruto per maand; met hbo 2000 euro bruto. Een stuurman gaat op mbo- niveau gaat met 1500 bruto per maand naar huis, met hbo- niveau is dat ruim 1600 euro. Een maritiem consultant met hbo verdient bruto 2237 euro per maand. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal O ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegeven! et colofon treft u nadere informatie Zeeuwse gemeenten lopen komende vier jaar twee miljoen euro mis. door Maurits Sep MIDDELBURG - De jeugdgezond heidszorg in Zeeland komt in ge vaar doordat tien van de dertien gemeenten veel minder geld krij gen van minister Rouvoet van leugd. De Task Force leugd Zee land schrijft dat in een brief aan de minister. Door een andere verdeling van geld voor het opzetten van centra voor jeugd en gezin gaat Zeeland er 1,9 miljoen euro op achteruit. Al leen Middelburg, Vlissingen en Goes krijgen meer, Noord-Beve land gaat er het meest op achteruit (48 procent). De task force waar schuwt voor ingrijpende gevolgen. Sommige gemeenten zullen ge noodzaakt zijn lokale voorzienin gen voor jeugdgezondheidszorg te sluiten. Het zal onmogelijk zijn de dienstverlening op het huidige ni veau voort te zetten. Elke gemeente is verplicht ten min ste één centrum voor jeugd en ge zin te maken. Mensen moeten daar terecht kunnen met vragen over onder meer gezondheid en opvoeding van kinderen. Tegenover het mindere geld voor de centra voor jeugd en gezin staat meer geld voor de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning. Volgens de Tasak Force Jeugd Zeeland komt dat geld pas in 2010 en profiteren niet alle gemeenten daarvan. De task force verzoekt Rouvoet daar om het geld voor de centra voor jeugd en gezin anders te verdelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2