Eend speelt in op weer Blauwe kiekendief wintergast PZC Zaterdag 1 maart 2008 21 door Chiel Jacobusse Er zijn twee zaken die in hoge mate het ritme van de natuur bepalen. Aan de ene kant is de daglengte een belangrijke factor. Dat is een vast gegeven, waar je let terlijk de klok op gelijk kunt zetten. De tweede stu rende factor is de temperatuur en die kan van jaar tot jaar erg verschillend zijn. Meestal is het niet zo dat je precies kunt zeggen op welke datum of bij welke temperatuur een dier of plant ver schijnt. Daarvoor zijn er te veel andere factoren in het spel. Vogels kunnen slecht weer treffen op de trek, voor planten kan het te nat of te droog zijn of de zaken liggen wat inge wikkelder dan het op het eerste gezicht lijkt. Zo is het een oude boerenwijsheid dat het gras in de wei be gint te groeien bij een temperatuursom van tweehonderd graden. Dat wil zeggen dat als vanaf nieuwjaar de maxi mumtemperatuur van elke afzonderlijke dag bij elkaar opge teld wordt, dan begint de grasgroei zodra de som boven de tweehonderd uitkomt. Dat kan zijn op een dag dat het tien graden is, het kan ook bij vijftien graden zijn. Maar toch wordt het gestuurd door de temperatuur. Je kunt je afvragen wat de reden is dat vogels als de wilde eend en de houtduif steeds weer kiezen voor een zo vroeg mogelijke broedtijd. Kennelijk moeten er ook voordelen zit ten aan vroeg broeden. De nadelen zijn duidelijk genoeg: er is altijd het risico dat opnieuw invallende koude optreedt, waarbij het legsel of de jongen verloren gaan. Verder is de hoeveelheid voedsel - zo wel plantaardig als dierlijk voedsel - meer voorhanden naar mate het voorjaar vordert. Ook in dat opzicht is vroeg broe den dus riskant. Een belangrijk voordeel van vroeg broeden is dat de kans om ten prooi te vallen aan allerlei roofdieren kleiner is. Po pulaties van allerlei andere soorten zijn op een minimumni veau of zijn zelfs afwezig. Dat laatste geldt bijvoorbeeld voor allerlei parasieten als vlooien, luizen, teken en insecten. Sommige roofVijanden zijn in winterslaap (bijvoorbeeld egels), andere zijn wegge trokken naar het zuiden (kiekendieven). Weliswaar heeft de winter zijn eigen specifieke roofVijanden. Zo wordt onze eigen bruine kiekendief vervangen door de uit het noorden afkomstige blauwe kiekendief Maar die wintergasten zijn niet primair op het vangen van kuikens ingesteld, hoewel het zeker niet zo is dat ze niet eens een jong eendje meepakken. De stand van marterachti- gen en ratten bevindt zich, zo vlak voor de voortplantings- periode op een minimumniveau. Een niet te onderschatten voordeel van vroeg broeden is simpelweg het feit dat andere vogels nog niet begonnen zijn. Roofvogels en kraaiachtigen zijn verreweg het gevaar lijkst op het moment dat ze zelf jongen hebben, omdat ze dan een heleboel hongerige monden moeten vullen. Al met al biedt het vroeg broeden voor sommige vogels zo veel voordelen, dat de genoemde nadelen er niet tegenop wegen. Het natuurlijk evenwicht werkt zo dat de natuur zelf uitrekent wat de beste kansen zijn. De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. Er zijn jaren dat de wilde eend rond deze tijd van het jaar al kuikens heeft. Er zijn ook jaren geweest dat er in deze tijd nog een elfsteden tocht gereden werd. Vogels als de wilde eend en de houtduif, die heel vroeg in het jaar broeden moeten dus flexibel inspelen op het weer. Het begin van de broedtijd kan het ene jaar meer dan een maand vroe ger vallen dan het andere. De wilde eend (op de foto staan drie mannetjes) kiest voor een zo vroeg mogelijke broedtijd. foto Chiel Jacobusse tekening Adri Karman Bruine kiekendieven zijn in Zee land een bekend verschijnsel. In de winterperiode worden ze afge lost door familielid blauwe kieken dief Met name het mannetje is duidelijk te herkennen door de licht-grijsblauwe kleur en zwarte vleugeltippen. Ook de witte stuit- vlek is kenmerkend. Het vrouwtje, dat iets groter is dan het mannetje, moet het doen met een simpel bruin gestreept verenkleed, maar heeft ook een witte stuitvlek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 21