Buitengebied g Bezinning in de Lourdesgrot N De wind schuufelt an 't raom Nieuwe raadkaart Mr tTTT 20 I Zaterdag 1 maart 2008 PZC CC ui O 5 Kerken, vooral de oudere, nemen in dorpen meestal een centrale plaats in. Ook op de nieuwe prentbriefkaart uit de collectie van Hans Linden- bergh - in de serie religieus erfgoed - is dat het geval. De vraag is: om welke plaats gaat het? Nadere bijzonderheden over de afgebeelde situa tie en die van tegenwoordig, zijn welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 6 maart worden ge stuurd aan: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van de goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. door Rinus Antonisse Heintaszai'i. f.iroi ee, de raadkaart van vori ge week laat niet de Lour desgrot op het kerkhof van Zuiddorpe zien. Een aantal inzenders veronderstelt dat ten onrechte. Het gaat om „mijn prachtige Lourdesgrot aan de Kerk- dreef in Heinkenszand", zoals M. de Jonge-Depondt uit 's-Heer Hen drikskinderen schrijft. Verschillende inzenders wijzen op een gedenksteen aan de voet van de grot. Daarop staat: 'Deze eerste steen gelegd door den z.eerw. heer Jos. M. Teule. Pastoor dezer paro chie den 13 september 1911.' Het is een in het klein nagebouw de grot uit de Franse bedevaart plaats Lourdes, ter verering van Maria, meldt P. Heetesonne uit Zuidzande. „De grot werd in 1911 op verzoek van pastoor Teule (links op de foto) gebouwd en op 25 maart 1912 werd de grot plech tig ingewijd door deken Boede", weet P. van den Dries uit Hein kenszand. „Ondertussen was pas toor Teule opgevolgd door pastoor Krook (rechts op de foto)." Teule was een groot Maria-vereer- der, merkt Kees Fase uit Sint-Anna- land op. „In die tijd was de Maria verering bepaald in zwang en de giften stroomden binnen, zodat aannemer H. Fünnekotter uit Rot terdam al snel aan de slag kon." Pieters uit Middelburg voegt eraan toe dat de openingsplechtigheid destijds door honderden mensen werd bijgewoond: er was geen plaatsje in de kerk meer vrij en de mensen stonden tot ver op de Kerkdreef „De deken droeg een plechtig lof op en werd daarbij ge assisteerd door veertien geestelij ken uit omringende parochies." Sjaak Vermue uit Heinkenszand geeft aan dat de treurbeuk rechts er nog altijd staat. „Het is Neder lands oudste treurbeuk." Hij te kent aan dat de Mariagrot bij de Blasiuskerk altijd open is. „Je kunt je er even bezinnen en een kaarsje branden. Er hangen aan de linkse wand de wiegjes van de kinderen die zijn gedoopt en de kruisjes van de mensen die overleden zijn." De opa van Peter Steenbakker uit Terneuzen, Ko van de Waart, heeft nog meegebouwd aan de grot. Middelburger Kees Stevense ver telt dat in 1934 een door de Maria- congregatie geschonken betonnen Mariabeeld in de grot werd ge plaatst, omdat het oude beeld ken nelijk vergaan was. In 1977 was de bouwkundige toestand van de grot zo slecht, dat pastoor A. van Alphen verbood in de buurt te ko men. Na opknap konden er in 2980 weer bezoekers komen. Inzenders Pieters en Van den Dries noemen de 78-jarige [an Bos als dé opknapman. In 1999 volgde weer een opknapbeurt. Er is een glazen deur geplaatst en verlich ting aangebracht. De waardebonnen gaan naar Courtin-Vermeulen, Heinkenszand, D. van Steenberghe, Oostburg en P. Claessen, Middelburg. door Rinus Willemsen Die kan 't 'r wa van ee?", hoor ik een man achter me zeggen tegen zijn vrouw. Het is zaoterdagaovund. Vorige weke. In 't Scheldetheaoter in Terneu zen. De zaole zit tsjokkevol. Op 't podium Wil lem Vermandere en zijn twee muzikanten. Z'n s_peelmans. Eêl de weke èn 'k m'n eigen d'r al op voobereid. Op dezen aovund. Mêêstal gaon me nao Ver mandere, as tie in de buurte komt. M'n vriendin en ikke. Daor èn me bienao nóóit géén discussie over. Vermandere is bie ons een topper. Me gaon nie allêêne voo z'n meziek, maor ook voo z'n humor en z'n kiek op de wèreld. Vooral in zijn diepere teksten kunnen me nog al 's mee- gaon mee 'era. Zó ei tie jaoren geleejen 's een vèsje geschreven over de wind. Daorin vraog tie z'n eigen af oe de wèreld d'r uut zou zien zonder wind. Géén gol vend graon op 't land, maar altied de tèrve recht op. Gêên geritsel van de blaoren as je over d'n diek mee bómen zou lópen. Niks daovan. Gêên geruttel van de pannen op 't dek. En op 't ènde van zijn Ode aan de Wind, zingt Vermandere dan over de wind die de muren gaot afbreken. De scheidingsmuren van onbegrip, verdeeldheid en ruzie. Gêên dienken mêêr in eilanden... „Dao zit al een bitje sleet op, 'óór", vertelt een man uit de polder mij als we in de pauze een bakje koffie staon te drienken. Je kan 't zien an z'n loópen." Da's inderdaod zó. Die vlieg nii mêê over 't toneêl as een jaor of tiene geleejen. „Die is daorom zó joengk nii mêê", hoor 'k een ouwere man tegen z'n vrouwe zeggen, ,,'k Dien ken dat ie tegen de zeventig is", gaot ie verder. Oe is 't noe? dienk 'kpraoten judder noe over niks anders dan over oud worren? Zeventig, da's nog niks bie Johan Heesters van 104. En die trok ook een volle zaol ee. Noe is 't nii m'n gewènte om de zaok af te iuusteren. Mao jao, as iemand zó ard praot. Da's toch wat anders ee. Dan is 't net as in de trein as t'r zö'n joenge gast mee 'n mobieltje zit te bel len. Zó van: "k Bin in Hoes en 't is vet druk in de trein.' Nou ao deze man dien aovund wel 'n óórapperaot in, mao da stoeng schiinbaor nii an. Of 't was nii goed afgesteld? 't Is dan trouwes toch wel 's aordig zó in de pauze om even rond te kieken in de hal van 't Scheldetheaoter. Of je nog bekènden ziet. En jao oór, uut 't Kerkje, Ke- zand en zelfs uut Souburg. Iederéén in 'n goed ameur. Tevreejen gezichten. Nao de pauze komt d'n aop uut de mouwe. 't Liekend wel of Vermandere 't gehoóren eit. Ach tenzestig, zegt ie. 't Was in februari van 't jaor 40. Toen is tie geboren. Over die geboorte ao tie trouwes nog 'n schóón verhaol. Bie udder op 't durp an de Leie, dao wieren de kinders gekocht in 'n bóót: de Leieboót. Niks geên oóievaor of roóie koóle. 'n Bóót. Dao goengen de moeders udder kinders 'aolen. Meêstal 's nachts. In 't on derste van dien bóót. Dao was 't doenker. Dus van uutzoeken géén spraoke. 't Was dao vlug pakken en meenemen. En a je dan tuuskwam en 't kind leek op z'n vaoder, dan was da meege nomen. Mao 't kon ook anders uutpakken na tuurlijk! En met zulke kwinkslaogen heeft onze Willem de lachers weer op z'n 'and. Want al is tie dan nii zó best meêr op de gank, mee z'n mondje gaot 't anders nog wel oór. An 'k tegen elven nao m'n sleutel zoeken, 'oór de brievenbusse a ruttelen. Da's altied zó, as 't flienk waoit. 'k Zan 'em 's dichteplakken? denk ik, dan is 't gemieter over. Anders lig 'k d'r maor d'n eêle nacht op te Iuusteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 20