vproces Teven met een tikkende tijdbom 'Dat er maar een handjevol patiënten is betekent toch niet dat zij minder recht hebben op behandeling en onderzoekjolanda Huizer van de stichting Weesgeneesmiddelen PZC Zaterdag 1 maart 2008 I 1 5 eldzame medicijnen foto Mariska Hofman Joas Laan (1,5) lijdt aan het uiterst zeldzame Marshall-Smith syndroom. foto David van Dam/CPD heb mijn energie terug. Als ik had moeten wachten tot het medicijn officieel was erkend, was ik er mis schien niet meer geweest." Dat er onderzoek is gedaan naar een ziekte waar in Nederland maar 112 mensen aan lijden, is uniek. „Er is een meisje dat vanaf twee maanden het middel krijgt. Ze is nu een kleuter die vrolijk rent en doet. Echt schattig. Even denk ik dan wel: godsamme, als het er eerder was geweest, had ik ook nog kunnen lopen. Maar ik ben blij dat er überhaupt een me dicijn is. Ik dacht dat ik niet oud zou worden. Nu ben ik bezig met het regelen van mijn pensioen." T oas Laan is met zijn anderhalf I jaar misschien wel op de helft van zijn leven. Joas heeft het Marshall-Smith syndroom, een ui terst zeldzame ziekte waar wereld wijd maar 33 patiënten aan lijden. „Joas werd geboren na een zwan gerschap volgens het boekje. Pas na de geboorte werd duidelijk dat er iets mis was", zegt moeder Lies- beth. Hij ademde nauwelijks en werd met gillende sirene naar het ziekenhuis gebracht. „Je kon met een zien dat er iets aan de hand was. Joas heeft opvallend grote ogen en een kin die terugvalt. Op straat staren mensen hem aan. Soms ongegeneerd lang." „De artsen dachten direct aan een syndroom. Maar welk? Toevallig zag de klinisch geneticus een foto van een kind dat erg op Joas leek. Toen werd duidelijk wat hij had." „Toen na een halfjaar een diag nose kwam, dachten we: nu we ten we eindelijk waar we aan toe zijn. Maar dat valt tegen. Er is nog zó weinig over bekend. En wat ze wel konden vertellen, wilden we niet horen. Hij heeft een levensver wachting van drie jaar." „Dat Joas ziek is, is erg. Dat zijn ziekte zeldzaam is, maakt het nog veel erger. We weten niet waar we ons op moeten instellen. Er is nau welijks iets bekend over de oor zaak of de gevolgen. We hebben geen referentiekader." „Joas kan moeilijk horen, zien en ademen. Zijn botten verouderen heel snel. Wat zo leuk is om te zien; hij is toch een heel vrolijke peuter. Hij is gelukkig te jong om zich te beseffen hoe ziek hij is." Maar er is hoop. Een professor in Londen doet onderzoek naar de ziekte, onder meer het Zeldzame Ziektefonds (ZZF) helpt met fondsenwerving. „Maar onderzoek duurt vele jaren en als er al een medicijn wordt gevonden, is het de vraag of het Joas nog kan hel pen. Het is leven met een tikkende tijdbom." Wat is zeldzaam? Een ziekte wordt in Europa zeldzaam genoemd als het bij minder dan één op de twee duizend mensen voorkomt. Er zijn circa 6.000 zeldzame ziektes in de wereld. In Neder land komt taaislijmziekte het meest voor. In Nederland lijden circa een miljoen mensen aan een zeldza me ziekte. Het gaat niet alleen om ziektes waar nog nooit ie mand van heeft gehoord. Ook kanker die in veel verschillende vormen kan voorkomen, hoort erbij. Jaarlijks sterven er in ons land 14.000 mensen aan. Van de zeldzame ziektes is tachtig procent erfelijk be paald. Gegevens over zeldzame ziek tes ontbreken vaak. Soms om dat er zo weinig patiënten zijn, soms omdat een arts de symp tomen niet herkent. Zij willen - begrijpelijk natuurlijk - sneller resultaat dan realistisch is." Speciaal om het onderzoek naar zeldzame ziekten te stimuleren, is in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid de stichting Wees geneesmiddelen (WGM) opgericht. Zo genoemd omdat het middelen zijn voor ziektes waar niemand zich om lijkt te bekommeren. „Onbe kend maakt onbemind. Dat is een deel van het probleem", zegt WGM-secretaris Jolanda Huizer. „Een ander probleem is geld. Het ontwikkelen van een medicijn kost gemiddeld een miljard euro. Voor de farmaceutische industrie telt de macht van het getal. Als zij geen winst kunnen maken, gaan ze geen pillen draaien. En dat kun je van een bedrijf ook niet verwachten." „Wij proberen artsen en onderzoek ers te wijzen op technieken die een verzameling mensen met bijvoor beeld diverse zeldzame stofwisse lingsziektes kunnen helpen. Met een grotere groep is medicijnpro ductie eerder rendabel. Ook kan ge zocht worden naar toepassingen van bestaande middelen. Zo werkt het potentiemiddel Viagra ook voor mensen met een zeldzame vaataan- doening." „Er zijn ziektes waar maar een handjevol mensen wereldwijd door worden getroffen", zegt Huizer. „Maar daarom hebben zij toch niet minder recht op behandeling en on derzoek?" diabetes of kanker? „Legitieme vra gen natuurlijk, maar zelfs voor één patiënt vind ik onderzoek geoor loofd." Seppen erkent dat er weinig on- 'tUer zoek wordt gedaan naar zeldza me ziekten. „Dat komt door gebrek tian geld en aan mensen met de juis te expertise. Je kunt niet zomaar in wnet wilde weg onderzoek gaan doen. Het moet aansluiten bij be staand onderzoek. Wij gebruiken het onderzoek naar Crigler Najjar ook als een modelsysteem voor gen therapie. Als gentherapie werkt voor deze leverpatiënten, kan het ook voor andere patiënten nuttig zijn." Seppen heeft regelmatig contact met de patiëntenvereniging. „Dat is leuk. Zo kom ik in contact met de mensen voor wie dit onderzoek in eerste instantie is bedoeld. Het is ook lastig. Je wilt hen niet te veel hoop geven. Het is de vraag of ons onderzoek hen direct zal helpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15