geliefd en gehaat i3 spectrum 'Russen weten dat hun rechten geschonden worden, maar voelen zich desondanks beter' PZC Zaterdag 1 maart 2008 Volgens analist Alexei Bayer geeft de als pre sident aftredende Vladimir Poetin zich, net als Mussolini, graag bloot aan de camera. foto's Dmitri Astachov en Vladimir Rodionov in hun raad van bestuur moeten opne men. Geen wonder dat de overheid para noïde gedrag vertoont door overal vijan den en spionnen te zien. Keerpunt was 2004, toen revoluties in de buurlanden Ge orgië en Oekraïne een pro-westers regime aan de macht brachten en de Baltische Sta ten toetraden tot de EU. Gevolg was het idee dat Rusland een bele gerd land was. Extern zou het worden be dreigd door imperialistische Amerikanen, de oprukkende NAVO en gevluchte, maar nog invloedrijke oligarchen. Intern zou het gevaar komen van 'Amerikaanse marionet ten' als Garri Kasparov, op macht en geld beluste mensen als ex-premier Michail Kas- janov en anarchisten als schrijver Edoeard Limonov en zijn nationaal-bolsjewieken. Om een revolutie als in buurlanden tegen te gaan, werd de jeugdbeweging Nasji op gericht. Een nieuwe wet legde non-gouver nementele organisaties restricties op. Zij werden ervan verdacht spionnen te herber gen en een revolutie te financieren. Tiental len wetenschappers werden beschuldigd van spionage. Het vijandbeeld sloeg aan en de antiwesterse retoriek nam toe. Poetin noemde de VS 'kameraad wolf, die ieder een eet die hij wil eten en maar niet wil luisteren'. Hij vergeleek de VS op Overwin ningsdag in mei met het Derde Rijk. Met Groot-Brittannië is Rusland voortdurend in diplomatieke oorlog sinds de moord op oud-KGB'er Aleksandr Litvinenko. Buurlanden worden vergeleken met kleine kinderen, die straf moeten krijgen als ze niet gehoorzamen. Zo sloot Rusland onder meer de gaskraan voor Oekraïne, trof Geor gië met een handelsboycot, ondernam eco nomische sancties tegen Polen en lanceer de een 'cyber-aanval' die bijna het rege ringsnetwerk van Estland platlegde. Na het vertrek van bevriende ambtsgeno ten als Schroder, Berlusconi en Chirac heeft Poetin amper vrienden over. De be langrijkste bondgenoten staan in het Wes ten te boek als despoten. Toch wordt Poe- tins buitenlands beleid in Rusland als een groot succes ervaren. Veel Russen smullen als Poetin het Westen de les leest. In het Westen zelf bestaat kritiek op de wijze waarop Poetin de toch al fragiele democra tie de nek heeft omgedraaid. Onder zijn be wind verloor Rusland een onafhankelijk parlement, de verkiezing van gouverneurs, de vrije media en serieuze oppositie. Poetin heeft alle touwtjes in handen. Niets wordt aan het toeval overgelaten: het Kremlin richtte zelfs een eigen oppositie partij en een eigen jeugdbeweging op. Die stappen ziet Poetin als noodzakelijk voor de wederopbouw van het verzwakte land, dat hij erfde van Jeltsin. Het volk is het met hem eens. „Democratie en mensen rechten zijn niet belangrijk voor de meer derheid", zegt analiste Maria Lipman. „Ve len erkennen dat hun rechten worden ge schonden, maar ze zijn zich de afgelopen jaren toch beter gaan voelen. Zoals Bill Clinton ooit zei: It's the economy, stupid!" Russen zijn paternalistisch, zegt Lipman. Als de staat goed voor ons zorgt, houden wij ons koest. „Deze regering heeft, beter dan welke dan ook in de Russische geschie denis, op dat punt zijn plicht gedaan." Zie de cijfers. De economie groeit onstuimig, buitenlandse schulden zijn afbetaald, de ka- pitaalvlucht is ingeperkt en er is progressie op het gebied van bestrijding van armoede en werkloosheid. Het gemiddelde salaris is tussen 1999 en 2007 bijna vertienvoudigd, de koopkracht verdubbeld. En de zorgwek kende inflatie (12 procent) valt nog altijd mee in vergelijking met 1999 (36 procent). De vraag blijft: is die voorspoed er dankzij of ondanks Poetin? Feit is dat hij enorm heeft geprofiteerd van de hoge olieprijs, die vervijfvoudigde tijdens zijn acht jaar aan de macht. Lipman: „Poetin heeft onge looflijk veel geluk gehad: het is de vraag hoelang Rusland nog op deze warme douche van petrodollars mag rekenen. Als die niet blijvend is, komt de regering op al le mogelijke manieren in de problemen." Ondanks de hoge olieprijs pres teerde de Russische economie slechter dan elf van de veer tien andere voormalige Sov jetrepublieken, waaronder veel landen zon der olie- en gasopbrengsten. Poetin goo chelt met cijfers, meent oppositieleider en oud-wereldkampioen schaken Kasparov. „De stabiliteit en vooruitgang zijn een illu sie. Poetin is een veel betere goochelaar dan David Copperfïeld." Lipman ziet het Poetin-tijdperk als 'een pe riode van gemiste kansen'. De voorspoed had gebruikt kunnen en moeten worden voor hervormingen van pensioenen, on derwijs en gezondheidszorg. De infrastruc tuur is een zorgenkind. De laatste tien jaar zijn er amper nieuwe olie- en gasvelden in productie genomen. „Dat betekent dat Poe- tins opvolger zit opgezadeld met een enor me last op zijn schouders." Het staat vast dat het volk morgen (zondag) Dmitri Med- vedev kiest als Poetins opvolger. Als hij na de verkiezingen faalt, zal de roep om Poe tin wellicht toenemen. Poetin, die premier wil worden, zit dan alvast op het vinken touw om terug te keren. In westerse ogen heeft Rusland zelfs een stap teruggezet door de renationalisatie van grote bedrijven en de toename van staatsinvloed op de economie. Zo is Med- vedev niet alleen vice-premier, maar ook voorzitter van de raad van bestuur van Gazprom. Igor Setsjin, Poetins vicestaf- chef, is voorzitter van Rosneft, dat de res tanten van het ontmantelde olieconcern Yukos kreeg toegespeeld. Poetin zelf zou volgens hardnekkige geruchten over aller lei aandelen beschikken en daardoor de 'rijkste man van Europa' zijn. De gezaghebbende Britse commentator Martin Wolf vergelijkt Poetin met Mussoli ni, van wie gezegd wordt dat hij in elk ge val de treinen op tijd liet rijden. „Protofas- cisme (de cultuur van het willen behou den van tradities en daarmee het afwijzen van moderne invloeden, red.) is in de plaats gekomen van de gehoopte prowes- terse democratie: bedroevend nationalis me, treiteren van kleine naties, een cultus rond de sterke leider, verdenkingen van in terne vijanden en antiwesterse gevoelens." Analist Alexei Bayer schreef dat Poetin trots is op zijn gespierde lijf en zich, net als Mussolini, graag blootgeeft aan de camera. Een soortgelijke vergelijking leverde een journalist in Perm vorige maand direct een bezoek van het openbaar ministerie op. Hij schreef dat 'Poetin, evenals Hitier, de redder van het vaderland is, de bewaker van grootheid, stabiliteit en orde' die bo vendien 'het land beschermt tegen vijan den, zowel buitenlandse als binnenlandse'. Zelfs westerse media zijn het niet eens over de koers en successen van de aftre dend president. Het Amerikaanse tijd schrift Time kroonde Poetin als persoon van het jaar. Daaraan besteedde de Russi sche pers wél alle aandacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 153