Een spoedcursus dankbaarheid Ziekte is continu row 1 4 Zaterdag 1 maart 2008 PZC Zeldzame ziekten, z Wie een zeldzame ziekte heeft, moet het vaak zonder medicijn doen. Met soms maar een handjevol patiënten is onderzoek niet interessant voor de farmaceutische industrie. Cisteren, op de Europese dag van de Zeldzame Ziekten, kwamen vierhonderd mensen bijeen om de Tweede Kamer te vragen om meer aandacht en geld voor onderzoek. door Monique Prins Logeerpartijen en vakan ties zitten er vaak niet in voor patiënten met Crigler Najjar. Door hun leverziekte moeten zij mi nimaal tien uur onder felle blauwe lampen slapen. De lichttherapie zorgt voor een dunne, vlekkerige huid die kwetsbaar is voor schram men en wondjes. Maar de therapie is een van de weinige hulpmidde len voor mensen met deze ziekte. Een medicijn is er niet. Crigler Najjar is een uiterst zeldza me ziekte. In het hele land lijden er slechts 25 mensen aan. En juist daar om is er volgens de patiëntenvereni ging zo weinig aandacht en geld voor. Overheid en geldschieters rich ten zich vooral op de bekendere ziekten. En daar moet verandering in ko men, vinden patiënten- en belangenorganisaties. Gisteren op de Europese dag van de Zeldzame Ziekten vroegen zij de Tweede Ka mer-delegatie (met onder anderen Agnes Kant) in een petitie om meer geld en aandacht voor onderzoek. Onderzoeker Jurgen Seppen van het AMC-Levercentrum in Amster dam begrijpt de kritiek. Hij is een van de weinige onderzoekers in Ne derland die zich bezighouden met Crigler Najjar. Toch kent hij ook te gengestelde reacties. Onderzoek naar een ziekte waar maar 25 men sen aan lijden? Kun je niet beter op zoek gaan naar een middel tegen Max (derde van links) en de tweeling Bas en Bram Liebe hebben de zeldzame ziekte 'Mito'. foto Mariska Hofman Ruben Liebe zou nu bijna ze ven jaar zijn geweest. Het jongetje stierf vijfjaar gele den onverwacht aan een verzame ling klachten met een onbekende oorzaak. Bijna drie jaar later werd duidelijk dat Ruben leed aan de zeldzame ziekte 'Mitochondriële ademhalingsketendefect', kortweg Mito. Tegen die tijd hadden Inez en Alex nog drie kinderen gekre gen: Max (5) en de tweeling Bas en Bram (3). En allemaal lijden ze aan de ongeneeslijke ziekte. Alleen Gerben (10, tweede links op de foto) is gezond. Moeder Inez (34) twijfelt even. „Ja, nee, hij is gezond. Maar ik hou mijn hart vast. Het kan zijn dat de ziekte zich later nog openbaart. Ik durf dat niet uit te sluiten." Mito is een stofwisselingsziekte met slechts 400 patiënten in het hele land. „Als we de diagnose eer der hadden gehad, weet ik niet of we nog meer kinderen hadden ge kregen. Zó erg is deze ziekte. De helft van alle patiënten sterft voor het vijfde jaar." De kinderen zijn extreem snel moe en krijgen (nu of later) voe ding via een maagsonde. „We kun nen onmogelijk verder kijken dan de dag van morgen. De jongens kunnen zomaar een epileptische aanval krijgen en daar niet meer uit wakker worden, zoals ook bij Ruben is gebeurd." „Maar tegelijk met de ziekte heb ben we ook een spoedcursus dank baarheid gekregen. Wij koesteren elk goed moment. Omdat we we ten dat alles ook weer snel achter uit kan gaan." „Het voelt soms eenzaam om alles steeds uit te moeten leggen. Nie mand heeft er een beeld bij. Een stofwisselingsziekte? Dan moet je Yakult gebruiken, daar hebben wij ook zoveel baat bij, zeggen men sen dan. De zoektocht naar een medicijn moet doorgaan. Ik hoop alleen dat het voor mijn kinderen niet te laat zal zijn." Maryze Schoneveld van der Linde (37) lijdt aan de zeldzame Ziekte van Pom- pe. De spierziekte is erfelijk. „Maar ik ben de enige van mijn familie die het heeft. Gelukkig." „De definitieve diagnose kwam pas toen ik acht jaar was. De art sen zeiden: het is heel ernstig, maar we kunnen niets voor je doen. Probeer het beste te maken van de tijd die je nog hebt. En dat heb ik gedaan. We zijn kort daar na gaan skiën. Ik ben blij dat ik dat heb kunnen doen. Een paar jaar la ter zat ik in een rolstoel." „Ik ben opgegroeid met het idee dat er geen medicijn was. Het is een langzame, progressieve ziekte. Mijn spieren worden steeds slech ter. Het is leven in een continu rouwproces: alsof je elke week een van je beste vriendinnen verliest. Eerst kun je niet meer lopen, dan niet meer fietsen, dan niet meer zelfstandig eten." Maryze zit in een rolstoel met een beademingsapparaat. Toch heeft ze geluk gehad, vindt ze zelf. „Ik kreeg vanaf 2003 een medicijn dat toen nog niet officieel goedge keurd was. Na een paar maanden merkte ik dat ik niet verder achter uit ging. Mijn spieren zijn zo ver vernietigd dat lopen of zelf ade men er niet meer in zit. Maar ik Maryze Schoneveld van der Linde heeft de Ziekte van Pompe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14