Verlangen naar knusse hoekjes ij 1 1 u 39 wonen 1 i Ik ga de kamer in verschillende kleurvlakken Is het nu de goede tijd om gras te zaaien? verven. Hoe haal ik de afplaktape weg? Of kan ik beter graszoden leggen? PW! wonen@wegener.nl 024-3650509 Muurtjes en scheidingswanden vielen eind vorige eeuw ten prooi aan de slopershamer. Jammer, want nu verlangen we juist weer naar intimiteit. Daarom ondergaan grote kamers een metamorfose: met roomdividers ontstaan knusse hoekjes. Paul Geerts over de hang naar die 'vertrouwde gezelligheid'. Uit concurrentieoverwe- gingen doet Ikea geen uitspraak over ver koopcijfers. Maar Pe tra Beets van de Zweedse woongigant wil wel be kennen dat kastenserie Expedit een hit is. Het ontwerp staat zelfs in de top tien van bestverkochte producten. Dat hangt ongetwijfeld samen met de prijs. Een kleine uitvoe ring van de robuuste kast is al ver krijgbaar voor 59 euro. Een groot exemplaar met 25 opbergvakken kost 149 euro. Dat is een prikkie voor een kast die er niet alleen strak uitziet, maar die door het ontbreken van een achterwand ook functioneel is. Want die trans parantie maakt Expedit tot de ul tieme scheidingswand, een kast waarmee de ruimte gemakkelijk in tweeën gedeeld kan worden. De toenemende populariteit van dit soort roomdividers hangt sa men met ontwikkelingen in het Nederlands interieur. Vooroorlog se woningen waren vaak niet al leen klein, maar ook onpraktisch ingedeeld. In de tweede helft van de vorige eeuw wilde ineens ie dereen een doorzonwoning, met lichtinval aan zowel de voor- als de achterzijde. Parallel aan die ontwikkeling gingen oude huizen op de schop, zodat het licht de woning in kon stromen. De ooit zo populaire kamer en suite viel ten prooi aan de slopershamer, evenals de muur tussen woonka mer en keuken. Daarmee ver dween niet zelden ook de gezellig heid uit het interieur. „Dat knusse gevoel willen men sen terug", zegt Paul Sip van Schipper Kasten in Hilversum. Hij bevestigt dat de aandacht voor roomdividers groeit. „Je ziet dat mensen weer op zoek zijn naar in timiteit." Maar een muurtje is zo definitief. Dus valt de keus op een www.ikea.nl www.roderickvos.nl www.kast-enzo.nl www.schipperkasten.nl PZC Zaterdag 1 maart 2008 flexibele afscheiding. Dat kan een kast zijn, maar ook een paneel van plafond tot vloer, waarmee je 'een ruimte in de ruimte' creëert. Oplossingen voor een dergelijke ingreep zijn ruim voorhanden. Niet alleen bij Ikea. Iedere zich zelf respecterende meubelprodu cent biedt een roomdivider aan. Bezint eer ge begint. Dat is het ad vies van Ed Holleman, eigenaar van Kast Enzo in Sneek. „Klanten vinden zo'n roomdivider vaak mooi, maar als ze beseffen dat ze daarmee de ruimte in tweeën de len, haken ze toch af Want ga je de kamer splitsen, dan heeft dat consequenties voor de inrichting. Alles moet op z'n kop. Toch komt de kamer en suite terug. Het is een mogelijkheid om een kamer wat knusser te maken." Die behoefte aan gezelligheid hangt volgens Holleman samen met de tijdgeest. Ons huis is te genwoordig een intieme schil, be doeld om de hectische samenle ving buiten te deur te houden. Maar ook trends spelen een rol. „Smeren we grijs op de muur, dan gooien we alles open. Nu zijn bruintinten populair en willen we juist een gezelliger interieur met wat kleinere ruimtes." Steeds meer mensen werken bo vendien thuis. „Ze willen een werkplek in de kamer, maar dan het liefst afgescheiden." De aanpak sluit aan bij deze tijd. De hokjes van vroeger behoren definitief tot het verleden. Room dividers zijn transparant, zoals Grid, een ontwerp van Roderick Vos: „Ik heb nooit begrepen waar om boekenkasten vaak tegen wan den staan, en zelden vrijstaand als architectonische objecten in een interieur worden toegepast. Ik houd van transparantie, dus heb ik de achterwand bewust niet dichtgemaakt. Alles is open. Grid is handig verplaatsbaar, zon der dat de boeken uit de kast hoe ven. Grid is een mobiele boeken kast en roomdivider ineen." Systeem Stolmen is speciaal ontworpen om kleding in op te bergen. Het bestaat uit verschillende onderdelen. 1 i TT in |k 3; i If 1 1 tw;. - -l&f f S, De kleine uitvoering van succeskast Expedit van Ikea. Meerdere exemplaren van roomdivider Grid (4.350 euro), een ontwerp van Roderick Vos, kunnen gemakkelijk worden geschakeld. door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Gezien in een woonprogramma: een stylist schildert banen in twee kleu ren op de wand. Afplaktape ertus sen verbiedt rood en wit samen ro ze te maken. Maar hoe verwijder je de tape zónder verf mee te nemen? 'Daar is vast een truc voor', mailt S. Dammers ons. Ze wil de kamer in drie kleuren sauzen. En vraagt raad. Of er een simpele oplossing is, be twijfel ik. Woonprogramma's stellen alles easy voor. Tv-klusser Nico Swin- kels, ex Eigen Huis Tuin, sloeg de plank eens mis. Een wc-klusje noem de hij een eitje, terwijl de klok ver klapte dat Nico de hele dag zat te zweten op de (vervanging van de) pot. Maar dat terzijde. De schilder bij wie ik binnenloop, pakt een folder van Hornbach waar 'het exact in staat'. Er bestaat spe ciaal crêpeband voor kwetsbare on dergronden als latex. In combinatie met tips om 'de tape goed glad te drukken' en 'de verf goed te laten drogen', is succes verzekerd. Het is blijkbaar grastijd. Vorige week behandelden we in deze klus- rubriek de vraag van een lezer die een deel van zijn betegelde tuin wil omtoveren in een strak gazonnetje. De reden: zijn baby nadert het kruip- stadium met rasse nou goed, u be grijpt het. Papa wil niet dat de klei ne straks zijn knietjes schaaft. Dus weg tegels, welkom gras. Deze week geeft tuindeskundige Romke van de Kaa antwoord op een andere vraag met gras als onder werp. W. Olde Bijvank wil weten of deze 'vroege voorjaarsperiode' een goede tijd is om gras te zaaien. 'Zo ja, kan ik daar deze zomer dan al van genieten? Of is het beter om dan met graszoden te werken?' „Het voorjaar is een prima tijd om gras te zaaien", weet Romke. „Ko mende zomer heb je al een aardige mat. Zoden leggen kan ook, maar dat is duurder. Wel heb je dan een 'instant grasmat'. De vragensteller moet zelf een afweging maken." r>Reageren? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 115