u 37 wonen Wonen in een ife m lil» lllv:; wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 1 maart 2008 Voorzichtig verschijnen ze her en der in het Nederlandse landschap: kaswoningen. Licht, energiezuinig en, zo constateert Alice Plekkenpol, ook heel bijzonder. Volgende maand gaat in het Gelderse Huissen de eerste spade de grond in voor de 'sun- galow' van Stef Huis man. De eigenaar van een hydro- cultuurplantenbedrijf kiest hier niet toevallig voor; door zijn werk is hij nauw verbonden met het nieuwe concept 'bouwen met groen en glas'. De energiezuinige woning van Huisman wordt een luxe huis met zwembad, overkapt door een kas van glas en kunststof Als de woning klaar is, mogen belangstel lenden er op afspraak een kijkje nemen. Helemaal nieuw is het kasidee niet. Denk aan de aloude oranje rieën waarin kuipplanten over winteren, serres of een 'winter tuin', zoals op het dak van waren huis KaDeWe in Berlijn. Een kas staat voor licht, ruimte en veel planten, en dat idee wordt sinds kort vertaald naar woningbouw. In Amsterdam-Noord verrijzen binnenkort 28 geschakelde kaswo ningen, enkele jaren geleden wer den er al kaswoningen gebouwd in Culemborg. Van de fouten die daar zijn gemaakt, leren de bou wers nu. Een kaswoning staat of valt name lijk met goede klimaatbeheersing. In Culemborg ging dat mis, daar hebben de bewoners het nu te koud in de winter en te warm in de zomer. „In de nog te bouwen kaswoningen komt een computer gestuurde warmtewisselaar. Die zorgt ervoor dat de temperatuur in de woning continue 20 graden is, en in de kas eromheen tussen 12 en 28 graden", zegt Huub ter Haar uit Nijmegen. Ter Haar brengt in opdracht van InnovatieNetwerk en de Stichting Innovatie Glastuinbouw (SIGN), de initiatiefnemers tot bouwen met groen en glas, het wonen in een kas onder de aandacht. „Die warmtewisselaar is een apparaat dat in de zomer de overtollige warmte oogst en deze in de win- rs-v nw j Doorsnede van de in Huissen te bouwen 'sungalow', met zicht op het serredeel en het woongedeelte. ter teruggeeft aan het gebouw. In de zomer dient hetzelfde appa raat als koeling. Er is dus geen air conditioning nodig." Kaswoningen verkeren nog in een experimenteel stadium. „De mensen die geïnteresseerd zijn, zijn heel divers, van milieubewus te consumenten tot liefhebbers van design." De prijzen variëren sterk, afhanke lijk of het óm een particuliere wo ning gaat of om een bouwproject. Maar grofweg is men tussen 200.000 en 400.000 euro kwijt, vergelijkbaar met traditionele bouw. Daarvoor valt in elk geval de energierekening fors lager uit, aangezien de kaswoningen gemid deld 80 procent energiezuiniger zijn. Het is niet zo dat je in een glazen kas woont, waar de hele buurt je ziet. De kas is als een soort man tel om het huis gebouwd. Wel kenmerken de woningen zich door het vele glasgebruik. „Dat dient vooral om daglicht binnen te laten. Uit diverse onderzoeken blijkt dat mensen beter functione ren als ze daglicht, en nog liever de zon, zien. Of dat nu thuis is, op school of op het werk." Geschakelde woningen van groen en glas in Amsterdam-Noord. artist impressions Ingolf Kruseman Uiteraard is het kasconcept bre der toepasbaar. Kantoren, scholen of verzorgingshuizen lenen zich hier prima voor. Zo ontwikkelt de christelijke agrarische hoge school in Dronten een accommo datie voor 1.200 studenten, geheel volgens de groen-en-glasfilosofie. Ter Haar: „Kasgebouwen zijn bij uitstek geschikt voor het gebruik van veel groene planten. De plan ten zetten CO2 om in zuurstof maar helpen ook de luchtvochtig heid op peil te houden. Zeker in een ruimte waar veel mensen ver blijven, is een schoon en leefbaar klimaat belangrijk." Bij uitgeverij Aeneas verscheen on langs het informatieve boek Bouwen met groen en glas, met bijdragen van John Bergs, Huub ter Haar, Stef Huis man, Jon Kristinsson, Ingolf Kruse man en Peter Oei. Prijs: 29,95 euro. H www.bouwenmetgroenen- glas.nl r>^ Reageren? redactie.wonen@wegener.nl redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Tips voor huizenkoper na hypotheekcrisis in de VS Wat zijn de gevolgen van de hypo theekcrisis in de VS voor de Neder landse huizenkoper? De Consumen tenbond stelt die vraag in de Consu mentengids van maart. Volgens des kundigen zijn er vijf tips voor de hui zenkoper. Zo moet hij ten eerste een afweging maken tussen kopen of huren. Valt de keuze op kopen, koop dan zo mogelijk een huis met NHG. Kies bovendien voor een be taalbaar huis, zet de hypotheekren te voor langere tijd vast en wees te rughoudend met een zo hoog moge lijke aflossingsvrije hypotheek. Bloemenshow Breezand in teken romantisch Venetië De Lentetuin Breezand (www.lente- tuin.nl) brengt tot en met 3 maart het voorjaar tot leven met een bloe menshow die in het teken staat van romantisch Venetië. Water, gondels, bruggen, paleizen en maskers: de ar rangeurs hebben aan alles gedacht om de show in Venetiaanse sfeer te brengen. In de bloementuin wandelt de bezoeker onder meer langs vele soorten tulpen, lelies, narcissen, kro kussen en hyacinten. De Lentetuin Breezand is vandaag en morgen geo pend van 10.00 uur tot 22.00 uur, maandag van 10.00 tot 20.00 uur. Afdingen op de basisprijs van een nieuwe keuken loont. foto CPD 'Tot 50 procent korting op basisprijs keuken mogelijk' Wie plannen heeft een nieuwe keu ken te kopen, kan baat hebben bij de Consumentengids van deze maand. In die gids staat een special over het kopen van een nieuwe keu ken. Er wordt ingegaan op verschil lende keukentypen en -stijlen, het gemak van het maken van een over zichtelijk stappenplan en de keuze voor inbouw- of vrijstaande appara tuur. Veel aandacht wordt besteed aan onderhandelingsstrategieën: uit eigen onderzoek van de Consumen tenbond blijken kortingen tot 50 procent op de basisprijs mogelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 113