Geef de natuur de wonen34 Uitgebloeide bloem ID Tuinidee is het grootste Bij sieruien kun je erover twisten: is de bloem of de uitgebloeide bloem mooier? PZC Zaterdag 1 maart 2008 wonen@wegener.nl 024-3650509 O 7s m 5 Z o m Er bestaat een wijdverbreid misverstand over uitge bloeide bloemen. Het verwijderen daarvan zou een plant ten goede komen. Nu is het wel zo dat het vor men van zaad energie kost. Die energie kan naar de opbouw van de plant gaan als de uitgebloeide bloem onmiddellijk na de bloei wordt verwijderd. Als de zaden al rijp of al ver spreid zijn, kun je die uitgebloeide bloemen net zo goed la ten zitten. Ik ben nog van de generatie die in de Bollenstreek het 'kop pen' van narcissen heeft meegemaakt. Alle narcissenvelden werden in volle bloei van hun bloemen ontdaan. Van die bloemen werden slingers geregen, die aan de motorkap van de auto of aan het stuur van een fiets konden worden beves tigd. Zo kon je het thuisfront laten zien dat je naar de bollen was geweest. Dat koppen van de narcissen was een traditie. Er werd heilig geloofd in het nut ervan, totdat wetenschappelijk onderzoek uitwees dat het weinig zin had. Nu laten de bollentelers de narcissen op de velden gewoon uitbloeien. Maar tulpen wor den nog steeds gekopt. Kennelijk heeft het koppen daar nog wel zin. Een plant waarvan vaak gezegd wordt dat hij baat heeft bij het verwijderen van de uitgebloeide bloemen, is de rododen dron. Terwijl er eigenlijk nooit goed is onderzocht of dat klopt. Mijn indruk is dat het geen snars uitmaakt of een ro dodendron bijtijds van zijn vruchtbare delen wordt ont daan. In parken en op buitenplaatsen waar veel rododen drons staan is het - in tegenstelling tot een kleine tuin - on doenlijk om die rodo's allemaal van hun zaden te ontdoen. Ik heb nooit enig verschil in bloeirijkdom gezien tussen die onbehandelde rododendrons in het grote groen en de zorg vuldig gesteriliseerde struik in de particuliere tuin. Ook de hortensia is een struik waarvan vaak gefluisterd wordt dat het wegknippen van uitgebloeide bloemen hem goed zou doen. Maar in dit geval zou dat zelfs jammer zijn omdat die uitgebloeide bloemen 's winters nog wat sierwaar- de hebben. Dat is een argument om die uitgebloeide bloe men maar te laten zitten. Rozen bloeien korter als je de uitgebloeide bloemen niet weghaalt maar laat zitten, maar zonder uitge bloeide bloem geen bottel en bij sommige rozen is de bottel nog mooier dan de bloem. Dat is ook het geval bij sommige vaste planten, zo als bijvoorbeeld de Rodgersia, een grote bladplant van een meter breed en hoog. De bloei van de Rod gersia valt tegen: de plant bloeit in juni met plui men van fletsroze bloemen, een kleur die in catalo gi soms eufemistisch als 'isabella' wordt omschre- Dankzij de aandacht voor het milieu krijgt de natuur weer meer ruimte in de tuin. Klinkers, tegels en beton maken een terugtrekkende beweging, voorspellen trendbureaus. Paul Geerts laat zich informeren. Trendwatchers buitelen bij de aftrap van het nieuwe tuinseizoen over elkaar heen. Alle maal denken ze te kun nen voorspellen hoe de Neder landse tuin er uit zal gaan zien. Brancheorganisatie Tuinbranche Nederland schetst bijvoorbeeld jaarlijks wat de belangrijkste ont wikkelingen zijn. Niet zozeer voor de consument, maar als handvat voor onder meer tuin centra en producenten. De tuinliefhebber pikt uit het as sortiment wat hij wil. Want de consument is eigenwijs. Die be paalt zelf wel hoe hij zijn tuin 'in richt'. Waarmee niet gezegd is dat bevindingen van trend watchers onzin zijn. Eind jaren ne gentig voorspelden ze bijvoorbeeld al dat we ons steeds nadrukkelijker met de tuin gaan bezighouden. Dat is uitgekomen. De aankleding van de tuin krijgt nu bijna net zo veel aandacht als die van de wo ning. Zelfs de keuken heeft een plekje in de tuin gekregen. Toen tuinkenners dat drie jaar geleden voorspelden, werden ze uitgela chen. Tuintrends hangen volgens Tuin branche Nederland samen met ont wikkelingen in de maatschappij. Zo is de consument positiever over de toekomst dan een paar jaar gele den. Dat heeft zijn weerslag op de inrichting van de tuin. Daarin zul len verdieping, harmonie en rust wat meer centraal staan. Zo zijn in sommige tuinen 'altaartjes' te vin den waarop dierbare accessoires zijn uitgestald. Maar ondanks die hang naar rust is er volgens EFSA, een ander trend bureau, wel degelijk sprake van contrasten. Volgens het bureau waarin een aantal aanbieders van tuinaccessoires zich heeft verenigd, oogt de ene tuin ingetogen, terwijl in de andere bonte kleuren de toon zetten. Trendvoorspeller Co-ok komt tot dezelfde conclusie. Dat is gemakkelijk, want dat bete kent eigenlijk dat op het gebied van kleur alles kan. Hippe tinten zijn volgens Desiréé Anthonijsz van bureau Trendpres- sonline diep paars, turkoois, don ker lime, fel pink en oranjegeel. Maar wie een dergelijk bont pallet niet ziet zitten, kiest liever voor een tuin waarin stoffen en bloe men dezelfde kleur hebben. Volop verkrijgbaar dit jaar zijn vergrijsde pastels in blauw, beige, zacht roze en subtiele goud of zilver finish. Over de belangrijkste ontwikkeling zijn alle trendwatchers het eens: we zijn bezorgd over het milieu, waardoor de behoefte aan natuur in de tuin toeneemt. Dat klinkt te- Het is de grootste overdek te tuinbeurs van ons land, Tuinidee in Den Bosch. Niet de meest fantasievol le, weet Paul Geerts, want om vernieuwing gaat het er niet. Wel om degelijk ad vies. Daarvoor kan de tuin liefhebber dit weekeinde weer terecht in de Brabant hallen. Exclusieve tropische gewas- sen, inheemse planten en prullaria staan tijdens de beurs Tuinidee naast el kaar. Samen trekken ze jaarlijks zo'n 55.000 bezoekers naar Den Bosch, vaak aangemoe digd door de eigen tuin die ook in februari al grotendeels in knop staat. Nederlanders houden van hun tuintje. Volgens Tuinbeleving, een onderzoek in opdracht van de tuin- brancheorganisatie, waarderen we onze tuin gemiddeld met een 7,5. In de eerste helft van 2007 gaven we er maar liefst 1,5 miljard euro aan uit Tuinidee speelt daarop in, met beurzen op drie verschillende loca ties in Nederland. 'Den Bosch' is de grootste, en het fictieve begin van het tuinseizoen. Begin vorige maand was er al een Tuinidee in Zwolle, van 14 tot en met 16 maart is Goes aan de beurt. Tuinidee heeft wel iets van een groot tuincentrum. Actuele trends in de tuinsector zijn terug te vin den in de inspiratietuinen, aange legd door hoveniers. Daarnaast is er een kwekersplein waar de bezoe ker informatie krijgt over bomen en planten. Plantendokter Joop Alkemade weet alles over ziektes en plagen waarmee de tuinliefhebber te ma ken kan krijgen. In het verlengde daarvan introduceert tuincentrum keten Groenrijk de 'Groenapo- ven. De geur van de bloemen is ranzig. Gelukkig duurt de bloei maar kort. Met een dag of tien is het wel bekeken. Daarna is de plant getooid met grote mahoniekleurige zaad- pluimen. Die spelen niet alleen tot aan de herfst een rol in de tuin, maar blijven zelfs 's winters nog stevig overeind staan. De bloei is niks, maar de uitbloei is spectaculair. Ook bij sieruien kun je twisten over wat nu mooier is, de bloem of de uitgebloeide bloem. In ieder geval gaat de uitge bloeide bloem een stuk langer mee. Bij sommige sieruien wordt de uitgebloeide bloem zó decoratief gevonden, dat hij in vaasjes op de vensterbank wordt gezet en daar tot het eind van het sei zoen stof vangt. De mooiste uitge bloeide ui is Allium schubertii, maar die is niet helemaal, of liever gezegd hele maal niet, winter hard. Een goede tweede is Allium christophii, een sierui met violette sterren aan stengels van zo'n 40 centi meter hoog. De uit gebloeide bloem is schitterend en blijft tot aan het einde van de zomer een Uitgebloeide Allium christophii. blikvanger van foto Romke van de Kaa jewelste. Croot, g rotert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 110