:<s Spitsbergen reizen Engel in Sao Paulo it Met een blik alsof ze tegen een vuilnisbak spreekt zegt ze dat er niks kan Er gaan peperdure cruises naar het poolgebied. Maar wie, net als Adwin de Kluyver, slim shopt en niet te gehecht is aan luxe, kan zomaar voor een leuk bedrag een ijsbeer in de ogen kijken op Spitsbergen. PZC Zaterdag 1 maart 2008 reizen@wegener.nl 024-3650360 Keurig op tijd zijn we op het vliegveld van Sao Paulo, Brazilië. Het is heerlijk rustig bij de check-in. Maar dat blijkt een slecht teken. De vlucht naar Amster dam is namelijk gecancelled, meldt een verveelde dame wan neer ik haar opgewekt onze paspoorten overhandig. U ver trekt morgenavond om dezelfde tijd, u krijgt een hotel voucher, ik zal uw tickets omboeken. Op dat moment gebeurt er iets typerends voor de lucht vaart. Het in gebreke blijven van de maatschappij wordt vrij wel meteen afgewenteld op de passagier. De geüniformeer de vertegenwoordiger vertelt wat er met je gaat gebeuren en daar heb je het maar mee te doen. Het komt allemaal slecht uit. Ik moet de volgende dag een af levering van Spoorloos inspreken en heb dus een goede re den om te proberen vanavond nog weg te komen. Van het reisbureau in Nederland hoor ik dat er vanuit Sao Paulo nog drie vluchten naar Europa vertrekken. Ik gooi deze kennis in de strijd, maar zonder veel succes. Zuchtend en met een blik alsof ze tegen een vuilnisbak spreekt, krijg ik te horen dat er echt niets kan. Ik houd vol en wil per se mee met een van de vluchten op deze avond. De vrouw gaat bellen. Ze kweb belt iets onverstaanbaars en kijkt mij vernietigend aan. Alle vluchten van die avond zijn vol, meldt ze voldaan. Woest ga ik naar de incheckbalie van de betrokken maatschappijen. Er blijkt nog wel plaats, maar het moet snel, want er wordt al ingestapt. De minuten tikken voorbij en de opties slinken. Ik zie dat er later nog een Varig-vlucht naar Frankfurt gaat. In volle draf naar de betreffende ba lie. Er zijn nog drie stoelen vrij. Lijkt mij genoeg. Vlug naar beneden, waar het uniform mij opnieuw verveeld aanhoort. Ze pakt de telefoon. Het gesprek duurt kort. Onmogelijk, Varig heeft plaatsen in de First Class en daarvoor komen wij, economy-suk- kels, niet in aanmerking. De vrouw schuift me de onbruikbare tickets toe en loopt zuchtend weg. Ik besluit tot het bittere einde te gaan en klamp een ander uniform aan. De schat pakt meteen een briefje, schrijft er iets op en zegt dat ik daarmee naar Varig moet gaan. Als bezetenen rennen we naar de andere kant van de enorme vertrekhal. Ik kan het niet geloven, maar het lijkt toch te lukken. Paspoorten op de balie, papiertje erbij en bagage op de band. De Varig-man bestudeert het handgeschreven formuliertje nauwkeurig. Hij schudt zijn hoofd. We hebben een eco nomy ticket, op het papier staat een upgrade van i klasse, maar de beschikbare stoelen zijn 2 klassen hoger. Dat kan dus niet. Terugsprinten dan maar. De incheckbalie van onze vlucht is inmiddels verlaten. Waar is mijn vriendin? Nergens te bekennen. Ik voel de moed in mijn schoenen zakken. Als ik terugloop, zie ik haar staan. Zonder uniform. Ik roep en ze komt naar de balie. Wat is het probleem? Die t moet een 2 worden? Ze twijfelt, kijkt naar haar collega's, dan naar het kantoortje. De pen tikt tegen haar tanden. Het mag niet hoor, zegt ze. Echt niet. En met een snelle beweging wordt de 1 een 2. Haar handte kening eronder en weg ben ik. Obrigado. Een half uur later, in de luxe stoelen van de First Class, met champagne en kaviaar komen we langzaam bij. Alle kwade gedachten over de luchtvaart zijn plots verdwenen. De en gel van Sao Paulo heeft ons gered. Ik ben alleen maar dankbaar. Duizenden jaren oud gletsjerijs in de borrel. NOORDPOOL CANADA -f GROENLAND Spitsbergen Spitsbergen. Spitsbergen is een Noorse eilandengroep die dankzij een gunstig belastingkli maat nog redelijk betaal baar is. Hoe komen we er? Spitsbergen ligt halverwege het noorden van Noorwegen en de Noordpool. Dat klinkt als een uithoek, toch is de ei landenarchipel een van de eenvou digst toegankelijke plekken in het poolgebied. Vanuit Tromso en Os lo vertrekken dagelijks lijnvluchten naar hoofdnederzetting Longyear- byen. De prijzen vallen mee. Voor 400 euro vlieg je vanaf Amsterdam naar Spitsbergen. Waar slapen we? In Longyear- byen is keuze uit zes hotels. Slapen is in de regel duur op Spitsbergen, maar er zijn uitzonderingen. Guest house 102 (www.wildlife.no) was vroeger een onderkomen voor de mijnwerkers en dankt daar de bij naam 'Huis van de miljonairs' aan. Desondanks zijn de kamers heel betaalbaar. Een eenpersoonskamer kost 60 euro per nacht, een twee persoonskamer 100 euro. Bij de prijs is een uitgebreid ontbijtbuffet inbegrepen. Wie nog goedkoper wil overnachten, kan terecht op de camping (www.longyearbyen-cam- ping.com), vlak naast het vliegveld. Per persoon kost een overnachting 10 euro. Een tent is te huur voor 12 euro per dag, een warme slaap zak en matje voor nog geen 5 euro per dag. De camping heeft een ser vicegebouw met sanitair, keuken en eetzaal en het terrein is bevei ligd tegen ijsberen. Wat eten we? Natuurlijk kun je zelf je potje koken. Bij de Svalbard- butikken, de plaatselijke super markt, is alles te koop. Reken wel op forse prijzen voor verse groente en fruit, omdat deze producten moeten worden ingevlogen. Om dat Spitsbergen veel lagere belastin gen kent dan het Noorse vasteland vallen de prijzen voor de meeste producten flink mee. Zelfs een bier tje is hier redelijk betaalbaar (2 eu ro voor een halve liter). Kom daar in de rest van Scandinavië maar eens om. Longyearbyen heeft een aantal eet cafés met redelijke prijzen. Goed lunchen is het in Kafe Busen, de voormalige mijnwerkerskantine in het Lompen Senter, het winkelcen trum van Longyearbyen. 's Avonds zijn Kroa en Kafeen, in gemeen schapshuis Huset, een voordelige en gezellige keuze. Gaan we nog stappen? Van eind mei tot eind augustus is het 24 uur per dag licht. In de weekenden is er in Huset een immens populaire disco waarbij jong en oud, bewo ners, toeristen en bezoekende we tenschappers flink losgaan. De ra men in Huset worden dan verduis terd, zodat er letterlijk even sprake is van een nachtleven. Wat gaan we er eigenlijk doen? Hoewel Spitsbergen ongeveer acht keer groter is dan Nederland, is de wereld er maar klein. Op de eilan den lopen meer ijsberen dan men sen rond. Dat betekent dat je je nooit zonder een geweer of zonder begeleiding van een gids met ge weer buiten de nederzettingen moet begeven. Verkeersborden aan de rand van de nederzetting waar schuwen voor de hongerige beer. Gelukkig is er in Longyearbyen ook het nodige te doen. In een fu turistisch gebouw zit het uitmun tende Svalbard museum (entree 6 euro). Groot is het museum niet, wel vertelt de tentoonstelling je al les wat je moet weten over Spits bergen. Topstukken van het mu seum: een deel van de Smeeren- burg-collectie, opgegraven ge bruiksvoorwerpen van een Neder lands walvisstation uit de zeven tiende eeuw. Wie cultuur wil hap pen, kan terecht in Gallerie Sval bard waar de betere souvenirs van lokale kunstenaars zijn te vinden. Daarnaast is er een tentoonstelling van schilderijen en grafisch werk waarbij, zoals je hier in het noor den mag verwachten, vooral zwart, de donkere poolnacht, en wit, mas sa's sneeuw, domineren. Niet te missen is een excursie naar een van de mijnen 70 euro). Rond Longyearbyen bevinden zich zeven kolenmijnen waarvan slechts één nog in bedrijf is. Mijn werkers nemen toeristen nu mee de mijnen in, voorzien van overall, helm en koplamp, om zelf te erva ren onder welke claustrofobische omstandigheden de arbeiders hier hun werk doen. En willen we de natuur in? Dat kan. Wie goed in de slappe was zit, boekt een expeditie-cruise rond Spitsbergen. Prijzen vanaf 1.500 eu ro voor een week, exclusief vlucht. Wie wat minder te verteren heeft, stelt zelf een programma samen. Uiteraard wel altijd onder begelei ding van een bewapende gids. Vanuit Longyearbyen zijn verschil lende dagtochten te boeken. Reisor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 102