Overeenstemming leidt tot ingetogen opluchting in Kenia Het is een eerste stap, het be gin 'van een lange weg te rug naar vrede en wel vaart', zegt bemiddelaar Kofi An nan. Eén op honderd Amerikanen in cel waarschuwt jeugd voor gevaren drugs Denen trekken hulp aan Sudan in Keith Richards Van zwarte mannen tussen de 20 en 34 jaar zit een op negen vast. de Rechtspraak Explosie in Lyon na raken gasleiding PZC Vrijdag 29 februari 2008 7 NEW YORK - Bij aanvang van dit jaar zaten 2,3 miljoen Amerikanen in de cel. Dat is gemiddeld meer dan een op de honderd. In geen enkel ander land was dat absolute aantal, noch dat percentage zo hoog. Dat staat in een gisteren ge publiceerd rapport van het Ameri kaanse onderzoeksbureau Pew over het verloop van de Ameri kaanse gevangenisbevolking. KOPENHAGEN - Denemarken heeft in de commotie rond de herplaat sing van de spotprenten over de is lamitische profeet Mohammed een aangekondigde schuldverlich ting voor Sudan ingetrokken. Het gaat om ruim 250 miljoen euro. Denemarken reageert hiermee op Ter vergelijking, in China en Rus land, landen met veel meer inwo ners, verbleven op datzelfde ogen blik respectievelijk 1,5 miljoen en 890.000 personen in een cel. Als politiecellen niet worden mee gerekend, hadden de VS begin dit jaar 750 gedetineerden per 100.000 ingezetenen, ook het hoogste cijfer ter wereld. Rusland komt met 628 op de tweede plaats, gevolgd door Wit-Rusland met 426. Voor bepaalde Amerikaanse bevol kingsgroepen zijn de cijfers nog schrikbarender. Van de mannen tussen de 20 en de 34 jaar zit een een handelsboycot van Deense producten in Sudan. De Sudanese president Omar Has san al-Bashir maakte woensdag be kend dat geen enkele Deen meer voet zal zetten op Sudanese bo dem. Hij verbood eerder de im port van Deense producten. op de dertig achter de tralies. Voor zwarte mannen in die leeftijdscate gorie is dat een op negen. Volgens Pew kostte het groeiende aantal gevangenen de VS vorig jaar omgerekend 32,4 miljard euro, ten opzichte van slechts 7,3 miljard twintig jaar eerder. Daarmee zijn de uitgaven aan gevangenissen in de VS zesmaal zo hard gestegen als de uitgaven aan hoger onderwijs in diezelfde periode. Die gestegen uitgaven hebben het percentage re cidivisten echter niet kunnen te rugbrengen, noch de misdaad in het algemeen, aldus het rapport. LONDEN - Gitarist Keith Richards van The Rolling Stones, die zelf nooit vies was van een trekje of een snuif, heeft jongeren gewaar schuwd van de drugs af te blijven. „Geef het op, het is het echt niet waard", zei de 64-jarige Richards in een interview met het Britse muziektijdschrift Uncut. In het vraaggesprek betitelde hij bandmaat Mick jagger ook als een 'power freak'. „Hij is een maniak. Hij kan niet opstaan zonder direct te weten wie hij allemaal gaat bel len." Zelf zegt Richards elke ochtend eerst God te bedanken dat hij wak ker is, om vervolgens nog drie uur in bed te blijven. Hij is momenteel bezig met een promotietoer van Shine A Light, een documentaire over The Rolling Stones van Mar tin Scorsese. ANALYSE door onze correspondent llona Eveleens Kenianen halen enigszins opgelucht adem. De rege ring en de oppositie zijn het eindelijk eens over een rege ring van nationale eenheid. Terwijl president Mwai Kibaki en oppositieleider Raila Odinga giste ren de overeenkomst onderteken den, stopte het openbare leven even, overal waar een televisie stond. Het akkoord komt na een maand moeizaam onderhandelen. De mi nistersposten in het nieuwe kabi net moeten gelijkelijk worden ver deeld onder de regeringspartij PNU en de oppositionele ODM. De president moet de macht gaan delen met de premier. Deze nieuw gecreëerde functie is weggelegd voor Odinga. De minister-president houdt toe zicht op het werk van de ministe ries. Daarmee heeft Kibaki een flin ke concessie gedaan, want hij wil de aanvankelijk slechts een pre mier accepteren met weinig macht. De grondwet verschaft het staats hoofd veel macht. Hij kan functio narissen benoemen en ontslaan naar eigen goeddunken. In het ak koord staat echter ook dat Kibaki zijn rivaal Odinga niet kan ont slaan. Dat kan alleen het parle ment, waarin de ODM een meer derheid heeft. Ook komen er twee vicepremiers, één van PNU en één van ODM. Afgelopen maandag schortte Kofi Annan, voormalig secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, de bemiddelingspoging op, nadat het tot een luidruchtige scheldpartij was gekomen. Annan wilde daar om alleen nog met Kibaki en Odin ga persoonlijk verder praten. De zaak raakte in een stroomver snelling nadat de Tanzaniaanse president Jakaya Kikwete, die voor zitter van de Afrikaanse Unie is, aanschoof aan de bemiddelingsta fel. Kibaki deed na zware druk conces sies. Annan merkte na de onderte kening op: „Het buitenland is be gaan met wat er in Kenia gebeurt en met het lot van de Kenianen. De internationale gemeenschap wil helpen, niet zich inmengen. Het is vriendschap." De besprekingen tussen regering en oppositie worden vandaag voortgezet. Gesproken wordt over hervorming van de grondwet en over de grote kloof tussen arm en rijk. Het waren vooral de arme Ke nianen die door het geweld na de omstreden verkiezingen eind vo rig jaar omkwamen of ontheemd raakten. Ondanks het moeizaam tot stand gekomen akkoord heerst er geen uitbundigheid in Kenia. Alleen in bastions van de oppositie dansten mensen op straat. In 2002 won een coalitie van Kiba ki en Odinga de verkiezingen. Zij hadden mondeling afspraken ge maakt over de verdeling van de macht. Kibaki zou president zijn en Odinga premier. Maar kort na het aantreden van de ze regering maakte Kibaki duide lijk zich niet aan de afspraken te willen houden. De coalitie viel uit een en Odinga ging in de opposi tie. „Hoe die twee moeten samenwer ken is vooralsnog een raadsel", zegt politicoloog Cyrus Mutiso. „Maar Kenia is op een punt geko men dat we allemaal bijzondere dingen moeten doen om het land weer op te bouwen. We moeten maar hopen dat de rivalen Kibaki en Odinga zich eindelijk van hun verantwoordelijkheid bewust zijn." c. Rechtbank Middelburg PUBLICATIES INSOLVENTIES RECHTBANK MIDDELBURG Kousteensedijk 2 EINDE FAILLISSEMENTEN door verbindende uitdelingslijst: - op 22 februari 2008 inzake (F.00/8) RECREATIEPROJECT HET KUSTLICHT II B.V., vest.adr. Branding 11,4374 LD Zoutelande. J. van den Heuvel, griffier De publicatie inzake de faillissementswet is ook wekelijks te raadplegen via www.rechtspraak.nl. LYON - Bij een gasexplosie gisteren in de Franse stad brandweer was bezig een nabijgelegen gebouw te ont- Lyon zijn één dode en 36 gewonden gevallen. De explo- ruimen toen dat als gevolg van de explosie in brand sie werd veroorzaakt door wegwerkzaamheden; straat- vloog. Een brandweerman in het gebouw kwam om het makers beschadigden per ongeluk een gasleiding. De leven. foto Laurent Cipriani/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7